Tensionet Kosovë- Serbi, Macron: Jam i shqetësuar, por nuk kam frikë nga rifillimi i konfliktit

16 Nëntor 2023, 15:10Rajoni TEMA

Tensionet Kosovë- Serbi, Macron: Jam i shqetësuar, por nuk kam

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron së bashku me presidentin e Konfederatës Zvicerane, Alain Berset gjatë një paraqitjeje para studentëve në Universitetin e Lozanës është pyetur edhe lidhur me situatën Ballkan.

Kontrektisht ata u pyetën për tensionimin e situatës në veri të Kosovë pas sulmit në Banjskë të Zveçanit nga një grup terrorist. Macron ka thënë se aktualisht tensonet se janë “ulur pak”.

Ai shpreson se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, duhet të ndjekin “udhërrëfyesin” që është vendosur.

Presidenti francez po ashtu ka thënë se është i shqetësuar, por jo i frikësuar për rifillimin e konfliktit në Kosovë.

 “Jam i shqetësuar, por nuk kam frikë nga rifillimi i konfliktit në Kosovë”, përfundon Macron.

 

9 Komente

 1. J
  Ja pra se Kush e nxit Konfliktin ne Kosove !

  Ju shuafte Zoti o Krminelet e Njerzmit qe s' lini njher Shqiptaret ne qetesin e tyre . Ky Fashiste i ndyre Francez duhet paditur ne Hage ,per nxtje Konfliktesh ne Ballkan

  1. E
   Europa kurve

   Po te behet vone shume ty per konfliktin ne Kosove, mendjemadh i krekosur.

   1. X
    XXXL

    Macron nuk ka ne kontroll Francen per te cilen eshte zgjedhur do te vere rregull ne midis krimineleve serbe qe kane mbrojtjen e tij dhe te martinizuarve kosovare.

    1. I
     Imis

     E keni braktisur te gjithe Kosoven. Franca e para.

     1. D
      Dani

      Kosovaret jane injorant dhe koketula!Ata qe dhane me shume per lirin e Kosoves i urrejne dhe i duan ne burge dhe avanturistat genjeshtar te tipit Rugova,Kurti….i bejne hero?Kur nuk cmohet meritat dhe sakrificat,gjithmon do ket prapti dhe kaos.

     2. F
      FR

      Nuk ke frike se nuk te behet vone fare po ju be flaka Kosoves. Nuk ka me arrogant se francezet.

      1. B
       Ballkan hesapi

       Palloshat mendjefyll te Ballkanit duhet te ndjekin "udherrefyesin qe eshte vendosur" si kalamaj qeramane qe s'dine te mbajne lart as breket e veta te grisura e duhet te vije Europa t'i ndaje sa here qe grinden, duke i thirrur ne Bruksel per t'i terhequr veshin palo burrave avdalle ballkanas.

       1. K
        Ky Putane france i ben Presion Kosoves !

        Deklarata e ktj Shkerdhate Antishqiptare eshte nji Presion ne Adrese te Shtett te Kosoves ,qe Prano cfar duam ne ndryshe Serbia do ju sulmoje . Por mut qe te haje ky Maskara France sepse Serba s'ka bythe te provokoje nj Lufte ,sepse s' dhet kur e si Perfundon ,se pa ja shkerdhyer faren deri ke serbi i fundit Shqiptaret e bashkuar nuk kan me u ndal .___

        1. E
         Engel

         Nuk paske frike? Pse, do vini t'i hidhni ndonje bombe Kosoves se vetem ajo ju ka mbetur. Shko jepi urdhrat Vucicit kriminel te ndyre te heqe duart e qelbura nga Kosova e boll na rate ne qafe. Europa e poshter su ngop duke marr ne qaf shqiptaret.

         Lini një Përgjigje