Paralajmëron Zelensky: Rusia mund të krijojë kriza në Ballkan, më besoni, po marr informacione

16 Nëntor 2023, 13:36Rajoni TEMA

Paralajmëron Zelensky: Rusia mund të krijojë kriza në

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se Rusia mund të krijojë “kriza të reja” në Ballkan dhe Moldavi, në mënyrë që, siç thotë ai, të largojë vëmendjen e botës nga lufta në Ukrainë.

“Sot të gjithë po diskutojnë për krizën në Lindjen e Mesme. Por, siç e kam thënë sinqerisht, ky nuk është problemi i djeshëm. Dhe jo problemi i pardjeshëm. Të gjithë e dinë për këtë konflikt të vazhdueshëm dhe luftë të vazhdueshme, por askush nuk dëshiron të përfundojë.

Meqenëse është e përshtatshme – në një moment, thjesht merrni përsëri këtë mekanizëm. Ky është një shpërthim në Lindjen e Mesme, Rusia qëndron pas kësaj, ne jemi të sigurt, me aleatët e tyre Iranin”, ka thënë Zelensky, transmeton agjencia ukrainase e lajmeve “Interfax”.

“Kini kujdes Ballkanit”, paralajmëroi ai, “më besoni, po marrim informacione: Rusia ka një plan të gjatë, Lindja e Mesme, do të jetë Ballkani, të paktën, nëse shtetet e botës nuk bëjnë asgjë tani, do të ketë një shpërthim të tillë, përsëri”.

Sipas tij, Rusia është sërish e interesuar të devijojë ndihmën që po i bëhet Ukrainës nga vendet perëndimore pas agresionit rus.

“Kur doni të ndihmoni një vend ose filloni ta ndani këtë ndihmë dhe vëmendje midis shumë vendeve, shumë sfidave, shumë sfidave humanitare”, tha Zelenskyy.

“Moldavia. Tani ata kanë filluar të minojnë situatën në Moldavi. Për të treguar se diçka nuk ishte në rregull atje gjatë zgjedhjeve. Për të njohur zgjedhjet si antikushtetuese. Për të shembur përsëri qeverinë aktuale. Për të shkatërruar qeverinë që është pro-evropiane”, beson presidenti ukrainas.

Kohëve të fundit Ballkani është përballur me sfida të sigurisë që mund ta rrezikonin seriozisht të gjithë rajonin.

Rasti konkret është ai i 24 shatorit në Banjë të Zveçait, ku një grup terrorist sulmoi Policinë e Kosovës duke lënë të vrarë rreshterin Afrim Bunjaku.

Për këtë ngjarje, Kosova akuzoi drejtpërdrejt Serbinë – një aleate historike e Rusisë.

Nga ana tjetër, Bonje e Hercegovina vazhdimisht po kërcënohet nga Presidenti i Republikës Srpska – entiteti serb në BeH – Millorad Dodik – një aleat i Vladimir Putinit të Rusisë – për shkëputje të këtij etniteti nga BeH.

Po ashtu, kohëve të fundit, frika për de-stabilizim është rritur edhe në një vend tjetër të rajonit.

Fjala është për Malin e Zi. Kjo për faktin se pjesë e qeverisë së re malazeze është edhe koalicioni “Për Ardhmërinë e Malit të Zi” – të njohur për orientimin e tyre pro rus.

Madje, njërit prej krerëve të këtij koalicioni, liderit të “Demokracisë së Re Serbe”, Andrija Mandiç, i është dhënë posti i Kryetarit të Kuvendit të Malit të Zi.

Mandiç e konsideron Putinin si president të tij.

8 Komente

 1. S
  Svetllana

  Mema e madhe Rusi e ka per detyre te ktheje Serbine ne Kosove dhe Selanik.

  1. E
   Erdogan

   Ky idiot i nevojshem po i jep "mendje" atyre qe e shtyjne te vritet edhe Ukrahinasi i fundit. Kush ka pak tru ne koke e kupton kush eshte qellimi i Natos. Te dobesoje Rusine. Kete Rusi qe deri dje ishte "popull heroike" kunder Bishes Naziste qe la ne betejen e luftes 23 Meleone Ruse. E njejta ndodhi edhe me nje Idiot te nevojshem qe ndau Epirin ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke Deputetin Osmane Ismail bej Vloren.

   1. T
    Taulant

    o debil gjithe udhetaret e studjuesit Evropjan ne shekujt 18-19-te qe kalonin neper epirin e jugut(sot i pushtuar nga greqia) e quanin Shqiperia e poshtme ndersa Janinen kryeqytetin e Shqiperise.

    1. U
     Universi shpresa ime

     O la mos harxho kohën me graqirat shtet kurv I krijuar në kirriz të shqiptarve. As kultura skan ma keq se jevgjit e siris. Kta ishin isis me ato fushata masakrash. Vari lesht graqirave skan bosht ku të mbëshyesin tezat e tyre të historis së trilliar. Dhe akoma nuk e kan kuptuar se Jan jashtqitka e evroës.

    2. I
     Ilirjan

     23 "meleone" nja 7-8 ishin UKRAINAS, mbi 2 "meleone" hebrej, pastaj kazaket armenet bjelloruset taxhiket cecenet etj etj... ruset jane mesuar qe te hyne ne shtepite e te tjereve, te ngulin nga nje gozhde, e pastaj te pretendojne pronesine e shtepise. Kane 250 vjete qe e bejne kete "taktike" te matrioshkes, e jane fryre e fryre me territore sa... po plasin. Shikoje harten politike te botes dhe do te kuptosh qe shteti me i madh e me mé shume pasuri natyrore ne bote eshte Rusia. Por ne vend qe ti kthejne ne mireqenie per te gjithe, duan me shume e s'i mjafton ASNJEHERE...!! Ne vend qe te shfryzojne energjite e pasurite per te jetuar te gjithe si mbreter, qeveritaret ruse shperblejne vetem ata qe u lepihen e servilosen, duke lene mbi 100 milione banore(nga 140)ne kushte mesjetare. E pastaj bejne viktimen...!! I imponoi gjysmes se Europes sistemin e saj derisa e ngordhi per buke. Gorbacovi perqafoi sistemin amerikan, qe ja pa hajrin Europa perendimore pas 1945, po ashtu beri edhe Kina me Ten Hsiao Pinin, qe po vdiste urie deri me 1980. Por tani, u duket se è hodhen lumin(duke huazuar sistemin amerikan) dhe per ti falenderuar... po dhjesin kalin. Harruan qe investimet perendimore te viteve 1990 i bene te dalin nga haleja ku u futen me idete e tyre komuniste. Perse nuk vershuan popujt perendimore te emigronin ne parajsat komuniste? Ndodhi e kunderta pra... por i harruam keto! Vjen nje shkerdhate ne pushtet e... Nuk shkulet per 20 vjet... ketu fillojne idete sovraniste pastaj... deliret e madheshtise, dhe Kush i vuan pasojat, popujt e pergjumur, apo me keq... Idiote, qe u duhet te rifillojne nga e para, te permbysin statujat e idhujve te rinj, pa kaluar 30 vjete qe dolen nga e njejta hale. Kjo eshte Zgjuarsia e popujve hajvané rurale qe... I meritojne regjimet qe zgjedhin.

    3. .
     .

     Ik o legen qe shkaterove atdheun tend. Rusia ka mbaruar perfundimisht me Ju sepse jeni te falimentuar. $$$$$$$ Nuk ka cfar vemendje te terheqi sepse Rusia eshte fitimtarja dhe ju te falimentuarit per shekuj me rradh. Je ti ai qe do te terheqesh vemendjen qe te zgjatesh pushtetin tend nepermjet konfliktit dhe shkatrimit. $$$$$$$ Kuptoje Ti, Perendimi dhe Arnautat bithlepires, qe Ju erdhi fundi I intrigave ndaj kombit Rus. $$$$$$$ Nje fund I pa lavdishem qe kushto jeten e qindra mijrave te vrarve, e qindra miljarda € te tatim-paguesve Evropian. $$$$$$$ Nje Turp, nje Budallallek dhe Idjotesi qe do te mbahet mend perjet me shume se Vjetnami.

     1. E
      Erdogan

      Te ishte Budall (dull angl) Zhelja zoti me comentin . do ishte mire. Por ky ka patur nje Axhente. Ta shkepuste Ukrahinen nga Rusia plotesisht dhe te behej pjese e Imperializmit Perendimore i quajture Nato. Dhe pasojat dihen ne qofte se Putini nuk do reagonte. Jo vetem do te bllokonin Rusine te ishte e pranishme ne ish Nova Rusine por do ishte ne rrezik egzistence. Kjo ishte aresyeja perse "Zonja" Nuland dhe ish Ambasadori i Sh.b.a-se ne Greqi beren katastrofe ne Kiev duke detyruar Presidentin e zgjedhur nga populli Ukrahinas Janukovicin te arratisej ne Rusi. Perendimi ka pushuar te jete pjese e Politizmoit (Culture "shqip") Greke. Eshte gjunjezuar nga Fete Abrahamike qe jane njerez te semure Psiqike te ashtuquajturit Psiho-Pathe.

      1. T
       Tavarish kllaun

       Ky gjysem cifuti Zelensky i keqperdorur si zhele nga Amerika qe shakteroj nje komb dhe futi boten ne krize na eshte bere "lider" boteror dhe po jep mend. Tavarish Zhele i lave duart me 20% te territorit qe u qepen ne harten e rusise, shperndave ne Bote 5 milion refugjate dhe ke bere inflacion ne tregun e kurvave ku ka mbingarkese ne semafore dhe ne bordello.

       Lini një Përgjigje