Një episod spiunazhi në Greqi...

17 Mars 2023, 22:25Rajoni TEMA

Një episod spiunazhi në Greqi...

Gazetat greke njoftojnë për ekspozimin nga shërbimi sekret i Greqisë të një agjenteje të huaj, prezantuar nën identititetin Maria T., por që në fakt quhet Irina.

Gazeta “Kathimerini” raporton se sipas shërbimeve greke, rasti erdhi në vëmendje pasi u konstatua përpjekja e një vendi të tretë për të marrë akses te të dhënat e qytetarëve grekë të vdekur, një praktikë kjo e stabilizuar e shërbimeve të inteligjencës që shfrytëzojnë një bazë të tillë për të “fabrikimin” e agjentëve me identiet të vjedhur.

Maria T., është një ndër këto raste e cila ishte infiltruar aq mirë, saqë as njeriu i saj më i afërt nuk kishte dijeni, apo as kishte nuhatur rolin e saj të dyfishtë. 

Ekspozeja mediatike e një rasti të tillë, përtej faktit se qeveria greke e hedh në media atë për qëllime politike dhe elektorale, jep të kuptojë një praktikë të neutralizimit të individëve të tillë në një botë që sa vjen e ndërlikohet.

3 Komente

 1. p
  palikari

  C'fare pergjigjie te japesh ,ky rast te le pa pergjigjie!Hajde ekspoze mediartike, hajde.

  1. E
   Erdogan

   Ku je o “pellazagare” me comentin pali-kari. Ndertoni ndonje Xhami,Medrese,Teqe we per kete pune jini you bijte e deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj. Nuk e kuptoni akoma qe fete e pushtuesve you kane degjeneruar dhe nenshtruar plotesisht? You kane ndryshuar Identitetin (identity) Glosan (gluhe “shqip”),Traditen (tradition) sa qe nuk kini asnje vlere (value).

   1. O
    Olti Hipopotam Curri

    Prape ti more i biri Jorgo KaritXhaferrit,Kosta KaritManlis nuk te dalin portalet e Athines ska dite mos te hash mut ketu.

   Lini një Përgjigje