Rritet në 780 euro paga minimale në Greqi

17 Mars 2023, 11:27Rajoni TEMA

Rritet në 780 euro paga minimale në Greqi

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se nga 1 prilli paga minimale në Greqi rritet në 780 euro.

Mitsotakis tha se kjo është një rritje prej 9.4%, e treta radhazi gjatë qeverisjes së tij.

Ai tha se rritja e pagës minimale nuk e zgjidh problemin, por është një lehtësim i konsiderueshëm.

Nuk kam iluzione, e di që në vendin tonë rrogat janë ende të ulëta dhe ato janë të shtypura më shumë nga inflacioni . E dëgjoj gjatë gjithë kohës sidomos nga të rinjtë dhe të rejat që e kanë të vështirë.

Kjo rritje e re padyshim nuk e zgjidh problemin, por është një lehtësim i konsiderueshëm dhe mbi të gjitha tregon synimin tonë për të rritur pagat si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat“, tha Mitsotakis në mbledhjen e qeverisë.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis në njoftimin e tij për rritjen e pagës minimale e cila do të hyjë në fuqi nga 1 prilli.

Në të njëjtën kohë, dua të theksoj se ekonomia greke është në një zhvillim dinamik, papunësia është në rënie të vazhdueshme, taksat janë ende në rënie. Prandaj tani është koha për të mbështetur punëtorët me një rritje të guximshme të pagës bazë".

5 Komente

 1. j
  janullatos arxidoglyftis

  po pensionet e bithekirave te janulles do ju ngrihen moooo se ka vajtur 2 evro litri i venzinit

  1. E
   Erdogan

   Preje ate bishtin njehere dhe pastaj Llafosna o Idiot me comentin e pare. Atnautet si you jane mbetje e dy Perandorive te fundit asaj Greke Bizantine dhe asaj Osmane.

   1. T
    Turkogrek

    Menderja e Evropes

    1. E
     Erdogan

     Po po zoti "Turkogrek". Arvanitasit ua shker........en by.........e Deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj qe shkuan per te luftuar per Baben. Cfare ti bej une Anglosaksoneve qe krijuan kete Pashallek ne dem te Kombit Greko-Ilyre duke u mohuar Luften Heroike te popullit Greke me ne krye te ashtuquajturit Arvanitas. Qellimi i Kapodhistrias dhe Arvanitet ushte te clironin Kostantinopolin qendren tone mijeravjecare nga mori edhe flamurin (fllug angl) Greke te Bizantit Kaurri i Derrit Jeorgios Kastriotis. Kush mendon se Islami eshte thjesht "Fe" apo Katolicizmi i Papucit te Vatikanit (armiku i Pirros dhe Epiroteve) dhe nuk ka te bej me ndryshimin me dhune te Identitetit Epirote Greke te Epirit,te Istitucioneve,te Ndergjegjes,Glosas (Gluhes) etj eshte thjesht Idhiotis (idiot "shqip"). Edhe Islamiket edhe Katoliket braktisen Identitetin e Ilyreve dhe Epiroteve. Kjo solli shume te keqija. Qe nga ndryshimi i Topo-Onomave (toponimet "shqip") Greke te orio Epirit te Kastriotit. Ndihmuan armiqte te ndajne Epirin ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke. Fakt eshte (fact este) qe Propaganda ne emer te Arnautistanit qe ky popull (popola ital) po mashtrohet. Idioti Marin Mema ne Pro-Gramet (program "shqip") e tij per Kombin Ilyre dhe kur vjen puna per Agia Sofian e ndertuar nga Perandori Ilyre Greke Iustinianos ne 532A.D te kthyer ne Xhami as qe ndjehet Njeri. Per cfare "Ilyresh" flet o Marin? Nuk te mjafton Mithollogjia dhe Istoria (hustori "shqip") e Ladishme Greke ne lidhje me Dhardhanine dhe Ilyrine? Me ke tallen keta te degjeneruar (de-generation) dhe armiq te Kombit Greke te Ilyreve,Epiroteve,Maqedhonasve,Ioneve ku eshte sot Turqia,Magna Grecia etj? Kaq Ignorante (injorante "shqip") e considerojne kete popull "Elita" e Arnautistanit? Si nuk kini turp per popullin e pafajshem Cam te Thesprotise qe eshte victime e Osmaneve dhe jo e Vellezere te tyre Greke? Si mund te ankoheni per Greqine per ndryshimin e Emrave tuaj Arabe? Ne vend qe ta Respektoni dhe Nderoni qe po you kthen ne Identitetin tuaj para Osmane doni edhe Resta (Burbuar)? Osmanet pervec ua ndryshuan Emrat,Mbiemrat,Fene Greke Orthodhokse ("te mire" apo te keqe) te ashtuquajturit Genitsaros Came te Thesprotise por i vune ne sherbim te tyre kunder Vellezerve te tyre. Revolucioni Greke me ne krye te ashtuquajturit Arvanitas eshte fakt historike i pa mohueshem qe fillon ne vitin 1821A.D. Kurse Rilindasit turq Ismail bej Vlora me company pas rreth 70-80 vjetesh shkuan tek Sulltani? Jini ne Islla apo Jok (Jo "shqip")?

     1. A
      Aldo

      Po hari po.Vazhdoni me perrallat se jua bejne jeten me te bukur.'Grek‘ nuk eshte kombesi,por ndjenje,njesoj si çifut. Jeni eksperiment i perendimit me ne krye Ludowigun e Bavarise.

     Lini një Përgjigje