FOTOT/ Përleshje mes protestuesve dhe policëve në Greqi për tragjedinë e përplasjes së trenave

16 Mars 2023, 14:08Rajoni TEMA

FOTOT/ Përleshje mes protestuesve dhe policëve në Greqi për

Më shumë se 40, 000 njerëz kanë dalë ditën e sotme në rrugët e Greqisë kundër qeverisë për të shprehur zemërimin ndaj katastrofës së përplasjes së trenave të muajit të kaluar që vrau 57 njerëz.

Më shumë se 40, 000 njerëz kanë dalë ditën e sotme në rrugët e Greqisë kundër qeverisë për të shprehur zemërimin ndaj katastrofës së përplasjes së trenave të muajit të kaluar që vrau 57 njerëz.

Pasi u tërhoqën, protestuesit thyen semaforët dhe xhamat e dyqaneve dhe u vunë flakën kazanëve të plehrave, thanë gazetarët e AFP.

Tragjedia e 28 Shkurtit ekspozoi dekada të dështimeve të sigurisë në hekurudhat greke dhe ka ushtruar presion të madh mbi qeverinë konservatore përpara zgjedhjeve kombëtare.

Policia tha se 25,000 njerëz protestuan në Athinë ditën e sotme, si dhe rreth 8,500 në secilin nga qytetet më të mëdha të vendit, Selanik dhe Patra. Përleshje të shkurtra shpërthyen edhe në Patras, tha policia.

Protestat u shoqëruan nga një grevë 24-orëshe, më e madhja në ditët e veprimeve industriale që pasuan katastrofën, këtë herë e thirrur nga sindikatat kryesore të sektorit privat dhe publik të Greqisë.

Shumë prej protestuesve i kërkuan qeverisë së kryeministrit Kyriakos Mitsotakis të japë dorëheqjen pas aksidentit hekurudhor më vdekjeprurës në vend.

“Ky krim nuk do të harrohet,” brohorisnin demonstruesit ndërkohë që marshonin drejt parlamentit në Athinë.

Fatkeqësia hekurudhore ndodhi pak para mesnatës kur një tren pasagjerësh u përplas kokë më kokë në një tren mallrash në Greqinë qendrore pasi të dy u lanë gabimisht në të njëjtën binar. Shumica e pasagjerëve ishin studentë që ktheheshin nga një fundjavë pushimi.

“Gjërat duhet të ndryshojnë në këtë vend, ne thjesht nuk mund të mbajmë zi për të gjitha këto vdekje,” tha protestuesi i Athinës Stavroula Hatzitheodorou, duke iu referuar zjarreve vdekjeprurëse që kanë përfshirë Greqinë vitet e fundit si dhe përplasjes së trenit.

“Ne shpresojmë se gjërat do të ndryshojnë në këto zgjedhje,”  tha për AFP Hatzitheodorou, i cili punon në sektorin privat.

Një drejtues stacioni dhe tre zyrtarë të tjerë hekurudhor janë akuzuar, por zemërimi i publikut është fokusuar në keqmenaxhimin e gjatë të rrjetit dhe vendi është përfshirë nga një seri protestash masive ndonjëherë të dhunshme.

 

4 Komente

 1. T
  Tanush

  Ne Greqi ndhis nje aksident trenash (kuptohet qe qeveria ka fajin e vet) dhe njerzit kerkojne doreheqjen e qeverise. E quajne krim. Ketu tek ne hidhet nje fsaht i tere ne ajer, vriten 26 vete, dhe qeveria ishte dhe familajeret e njerzve te pushtetshme ishin perfshire ne nje afere korrupsioni, asnjeri nuk doli ne proteste te kerkojoe te pakten dorheqjen e qeverise. Ne shqiptateret duhete te ndergjegjesohemi si njerez.

  1. x
   xha Beqo

   c'bene shqiptaret kur ndodhi Gerdeci?! ja kaq eshte diferenca...

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Beqiraaaaaaaaaa tourkalvanoi,nuk jeni per asgje,jetoni vec me ngren groshe,shale pule,turkish coffee dhe qitje sume m'xhamie..... allah uakbar

    1. S
     Shekullori

     Ty o zorraxhi te qifte kina. Turkalvani i gopit nga ke dale o hale dhe jashteqitje e grekut

    Lini një Përgjigje