PE: Mali i Zi ka rrezikuar integrimin në BE për shkak të krizës politike

20 Shtator 2023, 13:01Rajoni TEMA

PE: Mali i Zi ka rrezikuar integrimin në BE për shkak të

Përmes një raporti, deputetët e Parlamentit Evropian kanë shprehur keqardhje për ngecjen që Mali i Zi ka bërë në rrugën drejt integrimit në BE si pasojë e krizës së brendshme politike.

Eurodeputetët po ashtu shprehën shqetësim edhe për tentimet për ndërhyrje dashakeqe nga jashtë që sidomos vijnë nga Rusia, Kina dhe Serbia.


Raporti për Malin e Zi u miratua në Komisionin e Politikës së Jashtme të PE-së me 51 vota në favor, tri kundër dhe tetë abstenime.

Në raport u tha se ligjvënësit evropianë mirëpresin vazhdimin e përkushtimit të Malit të Zi për integrim në BE dhe mbështetjen e lartë që ekziston për këtë gjë në opinionin publik.

“Eurodeputetët shprehen se dështimi për të ndërtuar konsensus për çështjet e interesit kombëtar dhe mungesa e dialogut ndërpartiak, e kanë vonuar progresin në reformat evropiane dhe e kanë kthyer Malin e Zi në një krizë të thellë institucionale dhe politike”, u tha në njoftimin e lëshuar nga PE-ja pas miratimit të raportit.

 

1 Komente

  1. N
    Noci

    O mizerablat e Europe's.A e shikoni se ne çdo vend te Ballkanit fqinjët serbe jane me ngaterrestaret dhe kriminelet dhe ju kurre nuk i denuat njehere te vetme.Edhe ne rastin e fundit me Kosoven vetem atyre u kerkohet te nenshkruajne dhe jo serbeve,se vetem ata duhet te perfitojne.Kthehuni edhe nje here mbrapa e faljani se ju ishit qe padrejtesisht ja dhuruat Kosoven Serbise,ktij shteti agresor dhe ultranacionalist

    Lini një Përgjigje