Turqia kërcënon Greqinë: Nëse nuk tërhiqet nga ishujt, do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme

6 Dhjetor 2022, 12:03Rajoni TEMA

Turqia kërcënon Greqinë: Nëse nuk tërhiqet nga ishujt,

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu ka kërcënuar sërish Greqinë mëngjesin e së martës duke përdorur ndër të tjera shprehjen “kush mbjell erë, korr stuhi.”

Me rastin e konferencës për shtyp me homologun rumun në Ankara, Cavusoglu iu referua çështjes së stërvitjeve ushtarake në ishujt lindorë të Egjeut dhe tha se “mund të vijmë papritur një natë. Nuk do të heshtim përballë kërcënimeve”.

Ministri i Jashtëm pohoi se “ishujt që ka pajisur Greqia iu dhanë Turqisë nga traktatet e Lozanës dhe Parisit me një kusht. Greqia nuk mund t’i pajisë këto ishuj”.

Çavusoglu akuzoi Greqinë për “shkelje të drejtpërdrejtë të këtyre dy marrëveshjeve. Greqia nuk dëshiron paqe. 

Ajo shkel marrëveshjet e paqes. Ne dërguam argumentet tona ligjore. Ne pamë përgjigjet e tyre, përgjigje që janë thjesht demagogjike politikisht”.

Ai nisi kërcënimet duke thënë se “nëse Greqia nuk tërhiqet nga kjo shkelje, duhet të diskutohet çështja e sovranitetit të këtyre ishujve. Nuk mund të heshtim për këtë çështje.

 Ose Greqia do të bëjë një hap prapa ose ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme. Prandaj presidenti ynë tha shprehjen “mund të vijmë papritur një natë”. Nuk mund të vuajmë në heshtje. Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme”.

“Greqia të mos harrojë se kush mbjell erë, korr stuhi. Nëse nuk doni paqe, ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme, papritmas një natë”, përfundoi Mevlut Çavusoglu në referencën e tij provokuese për Greqinë.

15 Komente

 1. K
  Kane te Drejte qe e paralajmerojne Greqine

  Jane ndare tokat ishujt dhe Detet ne Bote si ja do Bytha X Te Forti duke injoruar Te Drejten e Shteteve dhe Popujve qe do tev thote Drejtat e Popujve qe kufizoihen me Shtetin Artificial Grek . Eshte Koha e fundit qe Europa e Bota ,te korigjoje gabimet e se Kaluares duke mos i mbajtur Qeverrite nen Tensione sepse ashtu ja do interesi e Politika Stradegjike .Sot flasim kunder Luftes atehere qe mos te ket me Lufte mes Popujve _ata qe e futen ne kto ngaterresa te Bejne Drejtesi dhe ndajne gjithcka sipas Normave e Ligjeve Nderkombetare . Ishujt jane me afer Turqise i jan dhuruar Geqise ,hahah ky eshte Skandal i papare .Greqia te terhiqet ne Athine asgje s'i takon Greqise nga ishujt dhe Larg Duart nga Deti i Shqiperise se nuk do ket bit kurve qe ti shpetoje Hakmarrjes se Shqiptareve . Shteti Grek duhet te Korigjohet ne Kujft e tij ,sepse cenon Paqen ne Rajon e perben nji rrezike potencial per Njerzimin

  1. P
   Paqa

   O SA MIR ME KEN GREK https://www.youtube.com/watch?v=YrQsJKqmi90

   1. A
    AC/DC

    Nje nder to eshte marrja ne goje deri ne gurmaz. Qe te kenaqen. Sidomos albanistanasit bythngrites.

   2. G
    Genti

    Provoje bythën o Erdogan se përfundon në Afganistan.

    1. T
     Tourkofagos

     Per bythe jeni ju greket kampion o te qifsha janullen minoritar pederast

     1. A
      Asmon bey

      Do vijm Naten e do ju grij , do le ca gjalle lidhur si qen per ne Shqiperi ku ndricon ai Diell , qe t'Äju shkojne ne byth ate Hell !

      1. D
       Detari

       sa here ju ka cpuar bythen grekeve, e ca kan bere greket ? Ankohen si kurvat neper dyert e evropit; na ndihmoni se na qiu turku ! edhe ty bythqir lulishtesh sikur te ha butha me duket pederast i janulles

      2. T
       Turqia ka shum te Drejte hapni krahun Pederaste

       Pederastet e Njerzimit qe i Krijoj Europa nga Prrallat e Omerit i cili nuk ka qen aspak Grek si u Mashtrua ne Histori , duhet t'i kthejne ne mirkuptim gjithe ishujt qe jane me prane Tokes Turke ,sepse ky eshte edhe rregulli Nderkombetare qe njeh Bota . Teritori i Shtetit Artificial Grek sot eshte nji Teritore i bere me Dhune nga Fuqite e Medha ne kurris te Konbeve e popujve qe ḱufizohen me kte kte MUT SHTET qe duhet te kthehet ne Origjine ,duke mos Provokuar Konfkikte . I behet thirrje Shtetit Kopil Grek ,qe te kuptoje se nuk ka asnji shanc ,ti shpetoje Drejtesise Njerezimit dhe kthehet ne Origjine sa me par per te mirej e Paqes ne rajone dhe popujve . Mos t'i rrej me kot mendja se do i Mbroje Dikush si Dashnori Putanen , gjithcka do shkoje ku duhet te jet .

       1. .
        .

        "Nëse Greqia nuk tërhiqet nga ishujt, do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme". $$$$$$ E vetmia qe do te beni eshte PIPES dhe ÇIBUKAQA ushtarne Grek neper ishuj se kane 1 vit ne gadishmeri dhe nuk kan pare femer. $$$$$$ Preferohen ata Turqir me mustaqe qe ti gidulisin arqifhjat palikarve Grek. $$$$$$ O Turko-mongol kondo-pithika dhe mustaqe-miu Cavishoglu paralajmeron .... Greket tallin karin duke tejmbushir ishujt me armatime. Si nuk i lodhe o derman vetem te kercenosh ??

        1. E
         Erdogan

         Do vijme e ti pushtojme ishujt nqa nuk na bindenio dhe ushtaret grek ne kar ti shkojme . Dhe gjithe Armatimet Grekeve do ja falim Miqve tane Aleate qe i nevojiten per te marre Teritoret e tyre . Na prisni se po vijme

       2. E
        Erdogan

        Muha-mutanet e Arnautise qe ndryshuan Topo-Onomat (toponimet) Greke te Vorio Epirit dalin e comentojne per Greqine! Po kur thone qe Epiri i ndare i Jeorgios Kastriotis nga Fuqite e Medha Imperialiste nuk egzistone (non egzist). Historia you ka Mallkuar o bij te Vezireve, Pashallareve, Bejlereve, Agallareve, Hoxhallareve, Muhipeve, Dervisheve etj. Te ashtuquajturit Arvanitas qe luftuan per Kombin e tyre Greke kunder Ismail bej Vlores, Frashellinjve, Hasaneve, Tahsimeve etj qe shkuan ne Turqi nuk jane te ftuar nga Akademia e Arnautise per perpilimin e Enqikllo-Pedhias (enciklopedi) Arnaute dhe rishkrimin e "Historise Arnaute" "Historiani" i famshem (fimi greq) Xhufi thote qe ISkander-beu (Lord Aleksander turqisht) lindi Orthodhokse. Nuk thote Greke Epirote. Kur i Intereson (interess) thote qe myslimanet nuk ishin turq por "Skiptare". Bile thote qe u convertua ne "Katolike"! A ka Njeri te besoje keto Perralla te "historianeve" Arnaute" Ai ishte krenare sipas Marin Barlettit per Kombin dhe Heronjte e lashte te Epirit dhe Ilyrise. Si mund ta bente kete? Te vetequajturit Skiptare jane thjesht Anti Greke,Anti Epirote, Anti Ilyre,Anti Maqedhonas etj. Bashkepunuan dhe dhane by.....n tek Fashistet e Italise per nga ana tjeter "pretendojne" (pretend angl) se Pirrua i Epirit eshte paraardhesi i tyre! Nuk kuptojne (non kapito ital) qe edhe kete Glosa (gluhe camce) qe flasin e kane dhurate (dhoro greq) nga Austro-Italianet. Mohojne qe Pirrua i Epirit dhe Heronjte Epirote luftuan per te cliruar Magna Grecian e pushtuar akoma sot nga fashistet e Italise. Cfare k7nd te presesh nga nje popull (popola ital) pa histori,identitet,ndergjegjegje qe quhet Albane dhe si Hero "te tyre" kane nje Vorio Epirote do thonim sot. Nuk you ndate Sulltanit o te Mjere.

        1. K
         Klimax

         Po hajdeni more Mevlud! Keni një jetë të tërë që thoni "do vijmë natën", hajdeni, çfarë prisni?!!!! "Muhabetet" e shumta janë fukarallëk! Po ju kruan bytha, hajdeni, ja sheshi ja mejdani ja dhe Mevlud kapedani! Hajdeni, boll lehët si qentë në kor bashkë me turkofarën shqipfolëse! Bastard të stepave të Kaukazit!

         1. G
          Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

          Nuk kam fare simpati as per greket e as per turqit. Cope u befshin me njeri tjetrin. Por e drejta eshte ne anen e Greqise.

          1. E
           Erdogan

           Ku ke qene o Idiot me comentin Garda Pretoriane qe nga koha e Majmunit (monkey angl) deri sa u krijua (criate angl) Glosa (gluha "shqip") Skolio e pare shqipe (shkolla proti)? Kishat ishin Greke te pakten 1100 vjet Perandori Greke e Perandorit Ilyre Megas Kostantinos me qender Kostantinopolis. Plus edhe 500 vjet Osmanllek. Kurse Xhamite ishin dhe jane Arabe. Akademia e Arnautise e thote vete qe kur u hap shkolla (open skolio) e pare Arnaute me Alfa-Beta Greke kishte rreth 1450 Skolio Greke dhe 960 Turke. Ku ishit you te vetequajturit Skiptare? Per pushime ne Planetin Mars? Skiptare do te thote Epirote i turqizuar (myslimanet skiptare) dhe Vorio Epirotet Orthodhokse Greke.

           1. E
            Emigrantponti

            Greket jane komb qelbesirash te ngritur ne mashtrime e mite.Ndaj as vete se dine ca jane.

            Lini një Përgjigje