Ekspertët paralajmërojnë përhapjen e një gripi agresiv gjatë dimrit: Popullata ka ulur imunitetin në dy vitet e fundit

30 Tetor 2022, 13:12Shëndeti TEMA

Ekspertët paralajmërojnë përhapjen e një gripi agresiv

Ekspertët shëndetësorë parashikojnë rritje të numrit të të infektuarve me grip përgjatë muajve të dimrit në vendin tonë.

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino u shpreh se mungesa e qarkullimit të gripit në dy vitet e fundit kur ka dominuar COVID, mund të sjellë një ulje të imunitetit të popullatës.


“Pritet që të kemi një sezon gripi. Asnjëherë nuk mund të parashikohet, është sëmundja më e paparashikueshme.

Megjithatë mungesa e qarkullimit të gripit gjatë dy viteve të fundit sjell një ulje të imunitetit të popullatës dhe mund të sjellë me hapjen e shoqërisë dhe me hapjen e të gjithë botës, mund të sjellë rritje të nivelit të gripit si ka ndodhur në hemisferën jugore apo të dhëna që vijnë nga vende si Australia apo Afrika e Jugut”, shprehet ajo për Top Channel.

Ajo thotë se rekomandimi i autoriteteve shëndetësore prë të përballuar këtë situatë është vaksinimi. “Rekomandimi i ISHP është që të dyja vaksinat të bëhen njëhkohësisht. Të vaksinohen edhe me vaksinën e gripit. Mund të vaksinohen në të njëjtën ditë dhe në në krah të ndryshëm”, thotë Bino


Deri më tani është thënë se në vendin tonë qarkullon virusi i tipit A , por ende nuk është përcaktuar nëntipi i tij.

3 Komente

 1. T
  Tit Vasili

  Te qifsha robt e shpise , dy vaksina ne nje dite nuk jane dy Vagina , duke bere dy vaksina ne nje dite a shikoni si po behen njerezit me autizem , na moren ne qafe injorantet

  1. T
   Tolja

   Dakord! Por...dy krahe te ndryshem a nuk jane pjese e te njejtit trup?!!! Shyqyr qe s'ka i shkreti njeri 12 krahe se s'do ishte cudi t'i rekomandoheshin 12 vaksina njeheresh!!!!! ne krahe te ndryshem!!)!!!!!!!....

   1. ?
    ?

    Po tani cfare qarkullon qe jane te gjithe femijet me temperatura 40 dhe me pneumoni aq sa s kemi pare as para covidit? Kjo do na ndihmonte me shume sesa parashikimet per te ardhmen.

    Lini një Përgjigje