“Zemra po vret shqiptarët", mjeku: Çdo ditë vdesin 36 persona

2 Tetor 2023, 21:40Shëndeti TEMA
“Zemra po vret shqiptarët", mjeku: Çdo ditë vdesin

50% e të gjitha vdekjeve kanë si shkak kryesor sëmundjet e qarkullimit të gjakut. Mjeku Ilir Alimehmeti, shprehet se problemet e zemrës renditen të parat.

 “13 mijë e 82 vdekje në vit shkaktohen nga këto problematike dhe i bie 36 humbje jete në ditë vetëm vdekje jo sëmundshmërinë,” – tha mjeku.

Pas problemeve kardiake, në vend të dytë  dhe të tretë janë vdekjet nga shkaqe të papërcaktuara dhe tumoret.

“Me interes është të vesh re se 23,3% të humbjes së jetës janë pa shkaqe të papërcakuara mirë. Është e pakuptueshme që 1 në 5 humbje jete nuk kemi informacion pse ka humbur jetën këtu mund të fshihen shumë situata të ndryshme, si rrjedhojë ky numër është më i lartë. Tumoret vijnë në vend të tretë,” – u shpreh Alihmehmeti.

Rritja e numrit të vdekjeve ka disa shkaqe, që lidhen kryesisht me moshimin, por ajo çfarë ka dështuar sipas epidemiologut është parandalimi.

Ndërsa shifrat vijnë në rritje, mjekët kërkojnë që të bëhet kujdes me stilin e jetesës, pasi hipertensioni, yndyrat e larta në gjak, alkooli dhe duhani cilësohen si vrasësit e heshtur.

12 Komente

 1. D
  Detari

  keto kane vaksinat e kovidid te ramazonit, gezuar!

  1. R
   Raimond vlonjati

   Semundjet nga Zemra kane qene gjithmone te larta ne Shqiperi, ndaj nuk kane lidhje me Vaksinen e Kovidit. Qe te mos semureni nga zemra, apo edhe nqs je semure dhe qe te sherohesh, duhet te besh te pakten cdo dite 3 km ecje ne kembe me hap te shpejte cdo dite. Beni ecje ne kembe 3 km ne dite me hap te shpejte dhe nuk do ju ndodhi asnje goditje nga zemra . Po ashtu ata qe vuajne nga zemra apo tensioni i larte ,para se te flini pini nje aspirine te vogel, 90 miligrameshe, dhe gjate dites mbani me vete 1 aspirine te madhe 200 Miligrameshe apo sa te jete, ose 3-4 aspirina nga ato te voglat -90 miligrameshe dhe kur ndjeni goditje ne tru , futi ne goje aspirinat menejhere pertypi me dhembe dhe mbaji poshte gjuhes,--Keshtu shpeton jeten nga goditja e infraktit, Kjo sipas nje doktori te njohur Amerikan Dr. Oz. Ndaj kush ka tension te larte mbaj me vete ne nje qeske te vogel 3-4 aspirinat qe thashe me siper dhe i perdor ne rast reziku kur ndjen goditjen ne tru apo ne zemer._Kjo gje te shpeton jeten. Edhe kur ke tension te larte hani hudhra sa here hani buke , sidomos kur te ritet tensioni menjehere i mban hudhrrat te copetuar poshte gjuhes , se aty shkon direkt ne gjak, ose ne vend te hudhres mbani poshte gjuhes nje aspirine te copetuar me dhembe se aspirina hollon gjakun dhe ne kete menyre gjaku nuk i can arteriet apo venat Edhe mos hani mish te kuq, ( qe eshte mish i vicit dhe iderrit) por hani mish pule pa dhjame dhe sidomos hani peshk Sardhele, se sardhelja eshte me e mira kunder semundjeve te zemres dhe te tensionit te larte apo te ulet

  2. N
   Ndihmoni shqiptaret te kontrollohen te mjeku

   Miokarditi eshte lidhur shkencerisht (me studime rigoroze) me vaksinat Pfizer dhe Astrazeneca. Miokarditi ka vrare me miliona njerez ne bote, sigurisht pas vaksinimit. E di qe ju mud te mos preferoni ta botoni kete mesazh, por do te ishte ne dobi te shqiptareve qe te dine keto fakte dhe te marrin masa paraprake per te kontrolluar zemrat dhe per te parandaluar vdekjet e papritura. Duhetv te shkojne tek kardiolget dhe te kontrollohen dhe te mbahen nen kujdes sa me pare. Studimi shkencor i kryer ne Angli raporton se shume njerez kane vdekur pas marrjes se te dy vaksinave te permendura me lart. Ja linku ketu: https://childrenshealthdefense.org/defender/england-study-myocarditis-deaths-covid-vaccine/

   1. d
    daku

    Parandalimi eshte mos berja e vaksines!

    1. h
     hasani

     Paska nderruar profil ky "mjeku i madh", nga semundjet infektive qenka bere kardiolog. O zot cfare bejne keto njerez, politikan pa din e iman!!!

     1. P
      Phoenix

      Ky eshte ai mjeku qe bashke me Skender Brataj dhe Tritan Kalon promovonte Vaksinat Kovid. Te sigurta dhe efektive thoshte, pa e pasur fare idene se c'fare kane ne perberje. I vendosnin diktimin pepara dhe ky " Eksperti " e lexonte si papagall. Keta jane kriminele, se nuk ka mundesi qe ky pacavure Mjek, te mos ta dije apo ta kete degjuar pas 2-vitesh qe Vaksinat shkaktojne Miokardi dhe Perikardi te persona te rinj dhe te shendetshem, te cilet u emuren pas gjilperes.

      1. P
       Phoenix

       A se harrova dicka. E dini qe Tritan Kalo, pasi doli ne pension ja ka mbathur ne Kanada? Pasi kreu krimet e Kovidit ne Shqiperi, ja mbathi ne Kanada. Gjynah, Ishte dhe " Patriot " e " Parimor " i madh ky tipi.

       1. F
        Fshatari

        Jo pa qellim thashe ne artikullin e meparshem semundjen e zemeres. Sigurisht kejo eshte semundja kryesore qe luhet plus shume te tjerave. Disa nga komentet kuptohet qe jane te informuar dhe misinformuar njekohesisht, cliente te lajmeve ZeroHedge . Para 10 ditesh gjitonia ime( grua e mire) doli nga spitali pasi kish bere disa nderhyrje ne zemer dhe se per pak vdiq. Shume e gezuar qe e kaloi me sukse. Une as e pyeta per vaksinen dhe as me intereson, por kam dyshime se mund ti ket bere. Vaksina per mua eshte si ajo shprehja angleze” ai tren e ka lene stacionin’’ , s’me itereson fare. Por c’fare me intereson eshte se tani pas 1, 3, 6 muajsh gjitonia do beje vizite rregullisht tek doktori. Pra do paguaj. Vaksinat u shperndane nga doktoret dhe u paguan mire. Semundjet e zemeres do ‘’sherohen’’ nga doktoret qe do paguhen akoma me mire. Statistikat tregojne se ku doktoret psh ne Izrahell dolen ne greve vdekjet u pakesuan. I vetmi ilac qe eshte I dobishem per trupin eshte aspirina dhe kejo duhet te merret me kujdes( shkruan vete paketa). Fuck doktoret dhe ata qe besojne ne doktore.

        1. R
         Raimond vlonjati

         Boll ore injorant se nuk ka lidhje fare me Vaksinat semunjdet e zemres

        2. D
         Dorina

         Ilir Alimehmeti i kudondodhur i gjithcka ditur

         1. S
          Shkodrani-Belgjike

          Ku i more kto shifra te sali viçidoli, shko mor doktor pyk, i mso studentat për së mbrapshti për gjithçka, mjer Shqipnia me doktor si puna jote e viçidolit veç sherrin ja u kan pa.

          1. s
           spata

           Arsyjet, pse ka kaq shume vdekja ,si shkak i zemres ,mund te jene te ndryshme.Sot shkenca dhe teknologjija, brenda 24 oreve ,eshte ne gjendje te percaktoje arsyet e tyre .Por ka dhe dicka te vecante e specifike per shqiptaret . Shqiptaret jane ushqyer e trajtuar dobet per shume breza. Ne kohen e Zogut vdisnin nga mizerja qe kishte pllakosur vendin.Diktatura beri ndryshime por vdekjet nga zemra ishin prezente .Populli punonte shume por nuk merrte kalorite e duhura te perballonte edhe semundjet qe ishin te shpeshta .Mjeksija notonte ne te panjohura dhe e pa zhvilluar . Sot statistikat dhe arsyet e vdekjeve nga zemra tregojne nje rritje ne krahesim me te shkuaren. Shkaqet jane te ndryshme por nje gje bie ne sy .Me shume se 60% e popullsise ha kalbesira.70% bejne nje jete jo aktive ku kohen e kalojne neper klube rakije e kafe.Aktiviteti sportiv ka ngordhur dhe stresi eshte ne me shume se 80% te popullsise . Ka shume qe nuk perballojne finacjarishte vizitat dhe nderhyrjet shendetsore ne zemer . Nje nderhyrje kushton me shume se 15 mije euro perjashtuar ilacet dhe mbajtjen nen kontroll . Per keto arsyje asnjeri institucjon shendetsor nuk komenton .Megjithate ne kushtet qe jetojne shqiptaret pak jane ata qe po vdesin nga zemra .

           Lini një Përgjigje