Rritja e rasteve të kancerit në zorrën e trashë vjen si pasojë e këtij gabimi që po bëjmë

27 Shtator 2023, 21:30Shëndeti TEMA
Rritja e rasteve të kancerit në zorrën e trashë vjen si

Kanceri i zorrës së trashë është një tumor malinj që prek pjesën e zorrëve. Edhe pse zakonisht prek të moshuarit, kanceri i zorrës së trashë mund të shfaqet në çdo moshë.
Ai fillon si grumbullime të vogla (jo kanceroze) qelizash të quajtura polipe, që formohen brenda zorrës së trashë. Me kalimin e kohës, disa nga këto polipe mund të zhvillohen në kancer të zorrës së trashë.

Sipas të dhënave nga agjencia e specializuar e kancerit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), parandalimi i kancerit është një fushë veçanërisht e rëndësishme sepse rreth gjysma e të gjitha rasteve të kancerit janë për shkak të shkaqeve të parandalueshme dhe, për rrjedhojë, ato janë të shmangshme.

Pavarësisht gjithçkaje, incidenca e kancerit është në rritje. Aq sa pritet një rritje prej 47% për dy dekadat e ardhshme.

Ndikimi i dietës mesdhetare

Edhe pse mosha mesatare në të cilën bëhet diagnoza është rreth 70 vjeç dhe shumica e pacientëve janë mbi 50 vjeç, e vërteta është se të dhënat tregojnë për një “shpërthim” të rasteve te njerëzit nga 20 deri në 49 vjeç. Ekspertët nxjerrin në pah një hipotezë kryesore: braktisja e dietës mesdhetare (bazuar në perime, bishtajore, fruta, vaj ulliri dhe arra) rrit rastet e kancerit të zorrës së trashë.

Sipas tyre, “ne po kalojmë në një dietë anglo-saksone dhe pasojat shihen tashmë në incidencën e kancerit, veçanërisht kancerit të zorrës së trashë, i cili në këtë kohë është një nga tumoret kryesore në botë”.

Heqja dorë nga dieta mesdhetare përkthehet edhe në një rritje të obezitetit te fëmijët. Për këtë arsye, ekspertët ritheksojnë rëndësinë e kufizimit të marrjes së produkteve me shumë kalori dhe ultra të përpunuara, siç janë sallamrat.

13 Komente

 1. b
  budallenjte akoma s'e kutopjne Shkakun !

  jane ushqimet e injektuara me kancer qe vijne ne Shqiperi nga greqia e serbia ,o hajvaner qe nuk kuptuat njiher se kto shtet Hiena armiqte shekullore te Shqiptareve ,kan vite qe na kan shpallur Lufte (te padeklaruar ) dhe ngaqe Bota s'i lejon te na sulmojne me arme ,na sulmojne me te gjtha mundeste e tjera qe kane ,duke shfrytezuar Shtetin e masaḱarenjeve Shqiptare ne kto 33-vjet ,ku greket e serbet -kane gjetur terrenin e duhur te helmojne gjakun e shqiptareve ,prandaj dhe shume semundje jane shtuar e kancera te ndryshem qe nuk kan qen te pranishem vite me pare . Bojkoti dhe protestat par qeverrise per kontrollin laboratorik ,Analizat ne kufij madje ,ose duhet me pas nji Qender Moderrne Laboratorike u te kontrollohet ne kohe reale cdo Ushqim qe hyn ne Shqiperi ,ndryshe degradimi i shendetit te shqiptaeve ,lindshmeria do jet ne nivele vetshkaterruese

  1. t
   troc

   Eshte mese e vertete qe Armiqte tane te perhershem kane gjetur forma te rafinuara qe te na asgjesojne si komb.Nuk kontrollohet ne laboratore asnje lloj ushqimi qe futet ne Shqiperi.Shqiparet po ngopen me helme vdekjeprurese dhe qeverite tona jane bashkepuntore ne kete gjenocid.

   1. b
    ben

    Ju te dy te "mencmit" ketu me siper; perse nuk thoni qe jemi ne qe blejme pislleqet e fqinjeve? Po keshtu, jane disa mender biznesmene qe na shesin kimikate per vaj ulliri apo ushqime te tjera dhe ne vazhdojme qe ti blejme keto produkte. Dikur kemi qene te varfer, por ushqimet i kishim 100% bio, se xhaxhi ta skuqte prapanicen po ti hedhje domateve nga ato pluhurat qe sot i perdorin te gjithe. Var nja dy nga keta maskarenj tek sheshi Skenderbej dhe do shikosh se si "trimat" do mendohen dy here para se ti shesin popullit helme kancerogjene. Kete gje nuk e bejne qeveritaret tane se duan qe te hyjne ne bashkimin Europian te pederasteve dhe shumica e popullit i mbeshtet. Kur i mbeshtesni, perse ankoheni per qeveritaret? Rrini urte dha hani pislleqet qe ju japin per te ngrene.

     1. R
      Raimond vlonjati

      Qe te mos ndodhi kancri i zorres se trashe hani sa me pake mish te kuq , ose mos hani fare, qe eshte mishi i derrit,i vicit, i lopes etj. Por hani mish pule dhe peshkun sidomos Sardhelja eshte e shkelqyer , edhe natyrisht hani sa me shuume zarzavate, sallata, fruta dhe kete timin lol

     2. T
      Tetovari

      Hallall të koft, kam qesh shum, por fjal me vend Rrofsh i lumtur dhe i shëndetshem.

    1. R
     Rritjja e incidences se kancereve te lidhur me vak

     Shkaku i ngritjes se kancerit te zorreve apo edhe kancereve te llojeve te ndryshme eshte e lidhur me vaksinat Pfizer dhe Astrozeneca. Ja lexoni ketun per me shume informacion: https://thetruthaboutcancer.com/medical-shocker-mrna/

     1. j
      ja dhe karagjozat e shtuar nga Vaksinat

      Rritja e bythqimav te janulles do shkonte me bukur ./////////////////////// Cfar te rrjedh nga ai qyp qe ne ne vend te kokes o diare ? hahahah bythqimat e greko seebe jane me idiotet e komentuesve dhe me karagjozat qe kan intelektin e nji femije . Mos se na mashtruat tani. Edhe pse numri i pederasteve filo grek eshte shtuar ksaj medie e kan Vaksinat se ben qe ti krruhet shume zorra e trashe ! hahahahahaha cer mban kjo toke

     2. T
      Tetovari

      Bravo vlla i nderuar me shum tê drejt, edhe un kur shkoj ne pushime në Tetovë po gjej shum prodhime nga serbi me afat te kakuar, dhe shum te smuf neper Spitale dhe mjekët sen e zbulojn nga çfar smundje vujn.

     3. F
      Fshatari

      Pavaresisht se propaganda ne shtyp apo ne TV( qe une skam dhe as shikoj) duket si budallallek , ne realitet eshte shume efikase. Ne emer te shendetit, gjoja te na mbrojne, pikerisht duan te ta shkaterrojne. Jane shume metoda te tjera por artikulli si qellim kryesor ka te thote se cdo semundje, si psh kejo me lart, atak ne zemer jane normale edhe per nje sportist . Para cdo gje eshte e mundur. Kejo perputhet me sloganin global”new normal”. Por kush eshte armiku i vertete? Per 100 vite viks cdo qeveri qe ka ardhur eshte me e keqe se e meparshmja. Kejo ndodh ne cdo vend te botes. Formule pothuaj e sakte. Te ja vesh vajin grekut apo serbit eshte si te mos mendosh. Serbet dhe greket vuajne nga qeverite e tyre. Armiku i jashtem e ka fajin. Ata mund te prodhojne ushqime me cilesi te ulet por eshte e pamundur ti prodhojne vetem per shqiptaret. Ne realitet psh serbet akuzojne ne shtyp Shqiperine per te njejtat gjera qe ne akuzojme Serbine. Armiku I cdo kombi eshte shteti I tyre. Ata mashtrojne, genjejne, vjedhin, shajne, vrasin ,.. I bejne te gjitha dhe perseri disa I drejtohen shtetit te na mbroje. Le te bejme zgjedhje te reja , iq ate mashtrueesin, ligji te zbatohet etj etj shprehje qe degjojme perdite. Ne kemi shprehjen e bukur per ujkun dhe kopene, por arrogance shqiptare se njeh te kaluaren. Perseri therrasin ujkun te mbroje kopene. Vite me pare nje miku tim i thashte se shteti eshte armiku yne kryesor. Me tha se pa shtet sjetohet apo jam anarkist. Akoma edhe sot ankohet, por meqe mendon se s,paguan te gjitha taksat, thote se eshte i fituar. Fuck shtetin dhe te gjithe ata qe besojne ne shtet.

      1. E
       Eksperti i Ushqimit

       Njerezit qe jetojne me shendet te shkelqyer gjate gjithe jetes jane ata qe GATUAJNE VETE !!! Dhe per me teper ata qe hane perime e fryta, dhe ndofta bageti qe i rrisin ne mjediset e tyre. Ata e dine se cfare hane dhe cfare kane futur ne ushqimet e tyre. Nuk mund te siguoje ushqim cilesor nje restorant i cili blen mishin, peshkun, vezen, perimet me te lira te treg dhe ta sherben ty si cilesor ! Prandaj qe te shpetoni nga semundjet dhe te jetoni ne menyre cilesore hane me shume ato ushqime qe i gatuani (i pergatisni) vete.

       1. C
        Ceni

        Kanceri nuk ka qene e perhapur ne te kaluaren, po vitet e fundit dhe kjo jo vetem ne shqiperi. Jemi larguar nga natyra dhe ham produkte te paketuara, sallameri etj. Jemi bere pasiv, nuk punojme, nuk harxhojme kalori. Rrim kafeneve dhe burrat jane bere si buaj, me bark dhe mbipeshe. Shpjegimet tuja se te hujt na shesin produkte te keqija te kujton kohen e merhumit qe shante gjithcka te huaj. Po kur ndryshoi sistemi dhe u sulem kufinjve pam se fqinjet ishin ndryshe, na priten, na ofruan pune e ushqime. Mesa duket disa komentues kane ngel ne te kaluaren dhe nuk dine si te jetojne apo te ushqehen ne kohet moderne.

        1. A
         ALBAN

         Problemet e zorres se trashe kane qen edhe me perpara dhe do jene. Pas moshes 50 duhen bere dhe kontrolle te mjeku ne se ke probleme. Sidoqoft ushqimet e sigurta jane domosdoshmeri per nje shendet te plote. Shume i rendesishem eshte uji i i pijshem, alkolet qe konsumohen si dhe ajri i paster. Jo pak por edhe stressi ndikon shume ne kete semundje. Shqiperia ka klime shume te mire ku dhe prodhimet bujqesore rriten shume shpejte dhe pa nevojen e perdorimit te kimikateve por vetem me plehra organike apo bio. Shume familje mund ti prodhojne vete aq produkte apo zarzavate dhe fruta qe i duhen nje familje te vogel dhe nuk eshte e veshtire. Ata qe jetojne ne pallate me pak vazo mund te marrin domate, speca shume te mira dhe zbukurojne ballkonin. Keshtu eleminon pasigurine dhe dyshimin e produkteve qe blen ne treg. Une ketu ku jetoj me nje toke te vogel marre shume prodhime bio sa u shperndaj dhe shokeve apo komshinjve.

         Lini një Përgjigje