"35 mijë martesa mes shqiptarëve dhe grekëve në Greqi"

14 Nëntor 2022, 20:10Sociale TEMA

"35 mijë martesa mes shqiptarëve dhe grekëve në

Përfaqësuesi i Komunitetit Shqiptar në Greqi, Etmond Guri thotë se raportet e shqiptarëve me grekët në Greqi janë të shkëlqyera.

Në një intervistë për Euronews Albania, Guri u shpreh se ka mbi 35 mijë martesa mes shqiptarëve dhe grekëve.

Megjithatë, sipas tij, shqiptarët kanë ende probleme me çështjet e dokumentacionit.

“Mendimi i grekëve ndaj shqiptarëve shihet në shumë aspekte. Mendimi i parë është ajo që si neve na shikojnë nga ana ligjore dhe aspekti tjetër është shoqëria vendase, cilat janë raportet e komunitetit tonë  me popullin grek. Raportet në nivel personal, familjar, shoqëror midis vendasve janë të shkëlqyera.

Aktualisht, kemi më shumë se 35 mijë martesa mikse, me shtetas grekë. Raportet me popullin grek janë të mira dhe forcohen dita ditës. Jemi shumë mirë me popullin grek, por jemi shumë pas me çështjen e dokumentacionit”, theksoi ai.

27 Komente

 1. K
  Kokcaqi

  aty ku futet krimbi nuk ka me shprese per ate popull.Infektim dhe asgjesim.

  1. J
   Jeta

   Zoti ju vraft!

   1. E
    E verteta dhemb....

    "Mendimi "i grekeve o gur turku eshte se shume (pothuajse totalisht) hanemet tourkoshqipe genjejne apo mashtrojne greket per besimin fetar dhe emrat origjinal sidomos te prinderve te tyre......kjo quhet pafytyresi. E keqja eshte se greket besojne me sy mbyllur.... Nuk i besohej nje filo grek kur i thosha se nuk jane te verteta ato cka kakarisin tourkalvanoi-te per origjinen e tyre...

    1. B
     Bithikoci

     "E verteta te dhemb" ty ne prapanice , πισογλεντη, qe ne vend te jesh faktor bashkimi je faktor kriminal cpifjeje,dhe urrejtjeje. Si nje mbeturine bizantino - otomane , pa identitet nuk mund te jesh pasardhes i heleneve qe u percaktuan nga ai formim nepermjet shkrimeve dhe filozofise se tyre ,qe u perqafua e u vleresua nga bota, te lidhur dhe te hapur nga dija dhe jo gjaku. Ja me thuaj se cfare i jep botes sot, pervec urrejtjes dhe cpifjes o injorant. Eshte e vertete qe populli grek na qendroi afer , na kane dashur dhe kete ska shqiptar qe ta hedhe poshte , por nuk mund ta themi kete gje per shtetin grek qe na mori frymen e sna i njohu vlerat mgjs-e respektuam ligjet atij vendi, duke na penguar ne ligjshmerine tone duke na shtyre ne pasiguri.Shqiptaret e kane historine e tyre dhe jane krenare per te , shpejt do mesohesh ti respektosh , karagjoz.

     1. D
      Detari

      Jane mbi 60 mije martesa greko shqiptare e dy te tretat jane meshkuj shqiptare me femra greke . Aresyeja ::::: se ju evgjitet e anadollit skeni hajdar e e doni vetem ne bythe

      1. J
       Juli

       More idiot ae kupton se cfarë po shkruan !!! Grekët ishin ata që kur i thoje emrin e kam Aida të thërritshin Ana, Julian-Janis,Astrit-Andrea,Agron-Andon,........ Qenëve dhe maceve i kishin vu emra,Ali,Hasan,sulltana,... E dyta: nuk të merrshin në punë po mos ishe 'vorioepirot' apo me emër grek. Shumë herë kërkoshin serbë për punë dhe merrshin shqiptarët për serbë. Se të shkruar në ballë se ka njeri se nga je. MJAFT më me këto traplliqe, MAGJYP GREK.

       1. D
        Detari

        @Juli nuke shte e vertet Skiptart vet ndryshojne emrat e tyre, njoh shume persona qe nuk kane ndryshuare emrat dhe skan asnje problem.

        1. .
         .

         Sipas perfaqesuesit. "Raportet në nivel personal, familjar, shoqëror midis vendasve janë të shkëlqyera" $$$$$$$ Te gjitha te tjerat jane ligesira te Turko-spermave Arnauta, qe jane mbyllur si minjt ne stanin (Turki-stan, Arnauti-stan) dhe nuk mund te qarkullojn lirshem ne Europ si te gjith ata qe kane dokumenta Greke. $$$$$$$$ A me falni se po zgjeroni levizjen dhe nga Azerbaxhani.

        2. M
         Momqirsi grekofoneve

         I mitera sou, gamithike me tous alvanus gis na asprizi ligaqi to soi sou vre palio-skato-fatsa. Nese shqiptaret jane turko-shqiptare sic i fyen nje sherbetor grekofoles, i bie qe evgjitet greke dhe grekofone bashke, te jene pllenuar (palluar) me zezake dhe mbite raca juaj e sorrave dhe korbave te zinj. Muti i mutit grekofon, une do te te gjej se kush je. Ta garantoj kete. Sikur edhe ne zyre ne Asfalia te jesh me pune, te premtoj qe do perfundosh me keq se Kacifas. Nuk ka bythe (se bole nuk keni qe ne lindje juve grekofonet) qe ti ti dalesh perballe shqiptarit me te fundit. Jeni me keq se femrat dhe se evgjitet. Juve tek e tek te rruani pallen. Kur beheni 20 i turreni nje personi te vetem. Mbaje vath ne vesh: DO TE TE GJEJ E DO SHOHESH ME SYTE E TU sa trim do jesh. Juve nuk jeni ortodokse, juve jeni muter arabe qe nuk kane zot. Te zhdukesh nje si ty, i sherben Krishtit.

         1. L
          Lymi

          O ti kopili i Janulles....zgjohu nga gjumi ku te ka hedhur papuja: jemi kusherinj nga gjaku se kemi mijera vjet qe martohemi me njeri-tjetrin e jo sot...!

          1. E
           Enea

           Po pse thu Turko Alvanos mor rob? Nga ADN Shqiptaret nuk kane asnje lidhje me turqit. Madje edhe Shqiptaret qe kane lind te Turqi nuk kane ADN turke. Madje edhe Shqiptaret e martuar me qytetar turq nuk kane ADN turke sepse fiset qe njihen si Turkic jane shume pak ne Turqi.

           1. T
            Tjetri

            O te qifte kina nanen o bythqyri i janulles

           2. m
            millosh kopiliqi

            per dy leke behem grek !!!!!!! po vizitova austrine behem austriak !!!!!!!! se di a ka popull me te quditshem ne bote ??????? ju shkoi jeta me pordhe greke ,italiane .......

            1. B
             Bobi

             Keto jan martesa fiktive per dokumenta. Me 800 euro ne athin avokati te gjen burre ose grua qe hethe nje firem dhe automatikishte behesh me letra.

             1. P
              Para Laci

              Po mire te ja rregullojne pak rracen Grekeve.

              1. P
               Pontiak300€

               Mos e perzieni rracen me pontiaket gabele. Rraca Ilire shqiptare e bardhe duhet te mbesi e tille.

               1. .
                .

                shumica jane femra minoritare qe martohen ne Greqia me greke e pak fare allvanose . Nuk eshte e vertete se maredhenjet me shqipetari dhe greku jane te mira more vrroma allvanos pusti malaga As ne Skiperia nuk jane maredhenje te mira me greku me allvanosi.

                1. Q
                 Q

                 Plehre minoritare fshatar pa toke . Dy djemte e mi jane martuar me vajza greke kam tre nipere nje mbese e me respektojne si ato si familjet e tyre greke . Dhe emrin e kam Qemal e asnjehere krushqia jo vetem sme ka paragjykuar po me ka vene ne krye te vendit . Komentues te nderuar ky plehra me siper eshte nje minoritar e fatkeqesisht pjesa me e madhe e tyre te frustruar te lindur ish spiuna te regjimit te Enver Hoxhes nuk perfaqesojne mendimin e pergjithshem te popullit te mire grek populli qe eshte me afer nesh ne zakone e sjellje . Me Respekt Qemali

                 1. E
                  Erdogan

                  Ketu nuk behet fjale per "Skiptare" dhe Arvanitas Greke. Por turq ne Emra,Mbiemra,Fe,Ndergjegje. Te paret luftuan per Kombin Greko-Ilyre dhe kunder (contra ital) Deputetit Osman Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve. Kurse te dytet per Sulltane. Glosan (gluhen) qe flasin Arnautet eshte e krijuar (este criate) pas ardhjes se Osmaneve dhe fashisteve Italiane. Topo-Onomat (toponimet) Greke te Vorio Epirit i ndryshuat o te mallkuar. Kjo tregon fare qarte (certo ital) qe you kini braktisur Identitetin (identity angl) Epirote dhe Ilyre. Per fat (fate angl) te keq pooulli (popola ital) Arnaute nuk e kupton (non e kapito) qe Camet p.sh te Thesprotise jane viktime (victim angl) e Turqise dhe jo e Greqise. Ata i luftuan Arvanitasit me Emra Greke.

                  1. B
                   Beni

                   Martesa me greket do te thote asimilim total i atyre shqiptareve. Shiptaret kur martohen ne te huaj ato nuk jane me shqiptare.Ky Guri nuk eshte shqipetare.

                   1. j
                    jane martuar putanat monoritare mbesat e Dules

                    Shqiptaret e vertete s'duhet te flliqin rracen me kermat e greqise korraket e anadollit

                    1. U
                     Undefined

                     Te martohesh me...jevgjitin ose me jevgen greke......qe qelben era djerse e hurdha......eshte si te kesh kazanin e plerave brenda ne dhomen e ndenjes...guzhine...apo dhomen e gjumit....cmenduriiiiiiii.....

                     1. E
                      EleΥΘeriskeΨi

                      Uthull ????

                      1. D
                       Detari

                       shikohu ne pasqyre greket qe jane ne shumice Arber jane me te bardhe dhe me evropian se shumica e skiptarve qe dallohen nga nje kilometer si turko-gabel.

                       1. U
                        Undefined

                        Arapi mou....nuk eshte nevoja te na tregosh...se kush eshte ....Arber dhe kush gabel Ponti..sepse i kemi....syte ne balle...dhe mendjen ne vend....ne krahasim me ty apo me ndonje arap tjeter si puna jote qe ka "syze druri" dhe i kane pjerdhur ne vesh.....hahahajaha more zhabzi.....

                      2. K
                       Klimax

                       Emigrantët e 30 viteve më parë, pjesa dërmuese të rinj, me sakrifica, vështirësi e ambicje për një jetë më të mirë, shumë shpejt u integruan në jetën, kulturën dhe shoqërinë greke. Në këtë integrim të shpejtë ka luajtur një rol të rëndësishëm kultura dhe traditat gati të njëjta midis dy popujve dhe pse jo edhe identiteti. Të rinjtë e 30 viteve më parë krijuan familje, lindën fëmijë të cilët u rritën dhe u shkolluan së bashku me bashkëmoshatarët e tyre grek. Ky brez i dytë sot ka një nivel të lartë shkollimi dhe shumica janë punësuar në sektorët më të lakmuar të shoqërisë greke. Ky brez është tashmë i pavarur, i lirë, i respektuar dhe shikon me siguri të ardhmen si pjesë e kësaj shoqërie dhe këtu nuk mund të përjashtohen lidhjet e tyre bashkëshortore duke u kthyer në një normalitet të jetës bashkëjetesat apo martesat mikse.

                       Lini një Përgjigje