A ka shqiptarë të lënduar nga tërmeti në Turqi? Reagon Ambasada shqiptare në Ankara. MEPJ-ja: Gati të ndihmojmë Turqinë

6 Shkurt 2023, 09:26Sociale TEMA

A ka shqiptarë të lënduar nga tërmeti në Turqi? Reagon

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka ka shprehur ngushëllimet për jetët e humbura në Turqi dhe Siri si pasojë e tërmetit shkatërrues. 

Ajo theksoi se lutje e shqiptarëve janë për popullin turk dhe se vendi ynë do t’i qëndrojë në krah autoriteteve turke në këtë situatë të vështirë.

“Zemrat dhe lutjet tona shkojnë për viktimat e tërmetit tragjik që goditi Turqinë dhe Sirinë sot duke shkaktuar qindra viktima. Në këtë orë të vështirë, ne jemi gati të ndihmojmë Turqinë në çdo mënyrë që mundemi”, shkruan ai.

Ambasada shqiptare në Turqi thotë se deri tani nuk ka inflamacione për shqiptarë të prekur nga tërmeti.

“Ndërkohë, bazuar në komunikimin me Ambasadën e RSH në Turqi (që prej orëve të para të mëngjesit e deri tani) nuk ka informacion për shqiptarë të lënduar ose që mund të kenë humbur jetën”, thuhet nga Ministria.

 

4 Komente

 1. O
  Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

  Asnje

  1. D
   Detari

   skiptar ne turki si ka mundsi kur skiptart ne skiptari ndihen turk?

   1. A
    Artur

    Detari ik vizitohu , se te paska kap ne tru te vogel , keq fare

   2. Çerepi

    Ju lutem, na i publikoni po te kete inflamacione per shqiptaret. (Ditshi Zotin qekur informacioneve u thone inflamacione ne ate vend te bekuar?!)

    Lini një Përgjigje