“Analisti” që jeton në SHBA: Tiranën e kanë pushtuar fshatarët dhe barbarët, aty njerëzit janë kthyer në derra. Më vjen ndot

23 Janar 2023, 10:19Sociale TEMA

“Analisti” që jeton në SHBA: Tiranën e kanë

Ilir Demalia, që shfaqet herë pas here në televizionet shqiptare si analist, ndërsa jeton prej vitesh në SHBA, ka vizituar Tiranën për një javë dhe ka shpërthyer ndaj qytetit dhe atyre që jetojnë këtu.

“Për ne që jetojme jashtë Shqipërisë dhe nuk kemi asnjë lloj interesi ekonomik, kariere apo… por vetëm një nostalgji për atë pjesë të jetes që kemi kaluar në vendlindje kur dhe atë nuk e gjen më as si emocion fizik dhe as social, as kulturor, as si vlera njerëzore, a ja vlen te shqetsohesh dhe të humbasësh kohë më këtë, kur kjo situatë është e pandreqshme dhe vetëm degradon në rënie të lirë?!

Për një javë që ndejta në Tiranë, kryeqyteti Shqipërisë nuk kishte kurrfarë qytetarie minimale. I pushtuar ne mënyrë të dhunshme nga RAHJAJA ruraliste me e izoluar dhe me e varfëra dhe e paqytetëruara, jo vetëm në Europë, por dhe më gjërë.

E dhunuar estetikish dhe si gjuhë. Një miksovulg gjuhësor fshataro-barbarik sa që të krijonte ndotje akustike.

Dhunuar kryeqyteti në menyrën me te shëmtuar.  Pa nje funksionim urbanistik. me ndërtime pa estetike dhe pa një sistem mundësie për të jetuar normalisht dhe qetësisht në paqe dhe harmoni. Një gje e pamundur tashmë.

Institucionet shtetërore dhe mediat te uzuarpuar nga injoranca, banditizmi dhe vulgu provincial të drejtuara nga agallarët e politikës duke e përdorur si RAHJA  këtë  barbari mizantropie fshatareske qê nuk njeh njeh as jetën dhe as sjelljen communitare përveç egërsisë dhe paftyrsisë për t’u sillur si kafshe në shërbim të kafshërisë se pushteteve dhe mediave që i shërbejnë pushteteve te krimit, korrupsionit, trafiqeve duke u bërë presione për të perfituar nga pushteti me tenders, punë publike, pastrim parash etc.

Kjo është arsyeja që në Shqipëri nuk ka më vlerë fjala, e vërteta, të gjithë sillen në një rreth vicioz mashtruesish, banditësh, trafikantësh që gënjejnë  njeri-tjetrin dhe vetveten. Këta janë politikanët, gazetarët, analistët, pronarët e mediave, juristët, avokatët pseudo intelektualët dhe artistët si zorraxhit kllouneske.

Nje jetë sedentare pa motiv dhe qëllim, ku i vetmi qëllim që sundonte ishte për t’u larguar nga vendi. Nje vanitozitet i peshtirë që çfaqte dukshëm boshllikun kulturor dhe spiritual.

Të gjithë në batakun e llumit që kanë qelbur jo vetëm Shqipërinë por ka shkuar era deri në Londër. Një fermë kafshësh që jetojne vetëm me instiktet e egersirës.

Siç shkruan Xhorxh Orëell në Fermën e kafshëve: Këta janë qënie që nga jashtë duken si njerëz por së brëndëshmi janë kthyer në derra”, shkruan Demalia.

155 Komente

 1. A
  Askushi

  Ky qenka vertet afer kafsherise, ose tashme kete pike e paska arritur: Eshte e kot te debatosh, por ky gjëja nje gje duhet ta kete mesuar aty ne Amerike: Shoqerite jane te ndryshme, vendet e ndryshme ne nivele zhvillimi dhe kulture, ka fshatare por ka edhe qytetar me kulture te cunguar etj. Por, ky eshte nje realitet kudo ne bote. Njeriu duhet ti respektoje keto realitete dhe te zgjedh vete se ku deshiron . POR, se cfare ka zgjedhur tjetri, ai nuk ka arsye ta qortoje apo shaje.

  1. k
   k

   100 % e vërtetë. Nuk mund të pritet që ata që janë autorët dhe përfaqsuesit të ksaj të vërtete monstruoze, të jenë dakord. Ata Nuk mund ta dijnë sa të prapambetur janë.

   1. a
    aaaaaa

    Demalia ke shume te drejte,,,nuk eshte faji i ketyre 30 viteve te fundit,por i 500 viteve qe e transformuan kete popull ashtu si e ke pershkruar ti.Nuk kam ca shtoje tjeter gje.

    1. #
     #Gopisti i NSHRAK-ut

     Ehh sa poshtë/ Ka ra Shqypnia/ E gjykojke/ Car Demalia!!!

    2. C
     Cfar nuk eshte e Vertete nga per_shkrimi i I.D ?

     Ferma Owell__Je i Madhe Ilir Demaliaj .Pershkrim me Origjinal nuk mundet ta formulonin as ,Sociologet /Filozofet e Vendeve me te Zhvilluara . Owell e shkruajti para disa Dekadave ,,, pasi parashikoj __ se ku conte Politika e Djallit ,duke parashikuar qarte ate qe do vinte .Dhe ja , ku kemi Tiranen tone . Nji Ferme Gjigande te vertete Kafshesh te cdo Natyre . _ - te ndare ne disa Ferma . Frema e kasfheve Politike _Ferma e FakeInstitucioneve _ Ferma e Analisto Gazetarise _Ferma e Televizioneve _Ferma e qenve te rrugeve _ Ferma e fakeArtistave _Ferma e BigBrother _Ferma Ndertueseve etj etj . _________________ Pra , edhe njiher per te tere te prekurit nga Definicioni i Fermes se Kafsheve pershkruar nga Demalia : Cfar genjen e cfa nuk shkon nga te gjitha pershkruan Iliri ???????? ____________ Arkitektura . Mjafton te kuptoshe se cilet jane Arkitektet qe Degraduan e shemtuan ne kte lloj feje Tiranen dhe kupton qarte gjithcka ! Arkitektura e nji Qyteteti tregon edhe Kulturen e njerezve qe banojne ne ate qytet . ___________Tiranan eshte nji Katastrofe Urbanistike . Kafsheve ,rrugeve te Tiranes do t'i keshilloja t'i ktheheshin Gomareve dhe lene Makinat . Dhe Arkitekteve qe kan ber ate krim ,duhet t'ju hiqet e drejta e Profesionit . Maloku e katunari Arkitekt s'mundet te ndertoje Qytet . Pra ,edhe njiher Ilir Demalia Je I Madhe _ Dikur kam ber eshe vet nji Deklarate mbi ate cfar ndodh ne ate vend dhe Fermen Owell te drejtuar nga Kafsha e Vocodilit ,mipro ja ,, hah ha ha . Po e shkriuaj t'ja bashkangjis Shkrimit /Pershkrimit tuaj per Tiranen / Shqiperine _ ne shenj Solidariteti Qytetare ,duke i kerkuar malokve e katnareve _t'na kuptojn drejt .Ju jeni te pafajshem por te pashpit sepse braktiset tokat dhe bagetine .Si te tille ne Qytete jeni ahoqeria Xombike .________________

     1. e censuruat ju Te Prekurit e Fermes !

      vazhdimi ___________ Ne qytetaret e Shqiperise , s'lindem te jetojme kte jete , ku te vetmet qe frymojne ne ate Ferme jane Egersirat vete. Te jetosh i rrethuar nga Shpirtra paJete , ne nji shoqeri qe Refuzon _Njeriun / Kulturen /Sjelljen / Edukaten Qytetare ,,,ku i mesohet Kultura e mbrapsht , joMuzika /joArti i Vertete , ku Principet e Vlerat jane arratisur sepse s'jetojn dot ,,ku Qytetari s'ndihet Qytetare sot ...!

      1. M
       Muzikanti

       Me teper se e vertete… Nje e vertete qe dhemb… Faleminderit Demalia ????????

      2. T
       Tirona

       Asgje nuk eshte e vertete…… ne kete shkrim. E verteta eshte se Ju qe beni kete koment bashke me Ate qe ka bere kete shkrim jeni Zhvarraniket qe zhvarriteni ne llumin e jashteqitjes qe le pas qytetaria e Tirones

       1. T
        Tirona

        "Qytetaria" e Tirones...hahaha, qytet qelpiçi, qelesheje dhe brekusheje. 1 pus, 1 carac e 1 budall ky eshte trinomi i Tirones. E desh vendndodhja gjeografike qe te behej kryeqytet jo se u zgjodh per vlerat e saj te civilizimit dhe emancipimit. Me nallone druni e kalldrem. Komet ke vija ujit dhe faqoren ke xhepi brendshem i xhaketes. Keta ishin tironsit qe pinin raki mceftas fese se tyne neper mejhonet e qytetit ku eshte sot pallati kultures. U desh ardhja e civilizimit fashist dhe druni i komunizmit qe mori kthese ky qytet. Ardhja e popullatave te tjera kryesisht orthodhokse shqiptare, arumune, armene dhe katoliket me mbretin Zog, bene qe te merrte pamje kryeqyteti brekushet e Tirones. Nuk eshte faji i njerezve qe rregjimi komunist i la si derra. Do te behen dhe ata. Per vete skam lidhje me fshatin te pakten 200 vitet e fundit. Respekte.

        1. k
         k

         Maloku që vetë-emërohet Tirona nuk ka kuptuar fare se artikulli i dedikohet përgjithësisht MALOKEVE si ai. Kontradikta e terminollogjisë që urren Tiranën me banorët e saj të "prapambetur" eshtë nje kompleks i mirënjohur psikosomatik i idesë dëshperuese dhe projektimit temporal të mosarritjes së një statusi ekzistencial.Me pak fjalë ai është dorëzuar prespektivës së endërruar se mund të bëhet kurrë Tirana. Ai do mbetet ai i pa realizuar që ka vetëm forcën të nënvrerësojë atë që ëndërron. Nëse dëshiron të shërohet duhet të lexojë Prof.Jung.

         1. T
          Tirona

          Mos u merrni me sofizma por shihni realitetin ne sy. Katundaria na mbyti. Halli i madh kur % me e madhe e popullates eshte fshat. E cfr fshati tmerr me sy. Prej atij fshati kerrcu dolen te "qyteteruarit" qe replikojne sot. Njerez pa histori familjare dhe tradita qytetare.

         2. f
          fshatariii

          sa po.mpelqen ! bravo .e ke spikat kte koment ???????????? skam cfar shtoj...

          1. K
           Kadriu

           O ti qe eheqe veten si jo kafshe se je ton ne amerik.Je super kafsh. se ri gjithe diten ne shpi i vetmua kurse ata qe ti i shan dalin me shoke ne tiran sikur dilje ti dikur .Ti behesh xheloz pereketa njeres qe jetojne ne tiron munde te kene me pake leke saty .Pore jane me te qeshur sa ty qe ri gjith diten brenda.Je i vetmi qe i shan shqiptaret kaqe shum. Turistat qe kane ardhur kaqe shume sivjet i kane pelqyer shume shqiptaret .Dhe premtonin se vitin e ardhshme do vinin me shume. Une e kuptoj pse shane kaqe shum nga xelozija qe ke.Prandaj mose e shaje kaqe shume racen tate se une te njo dhe ty shume mir.

         3. I
          I ka jeta kto !

          Tirona , e kuptoj zemerimin tat . Je i prekur ! Sigurishte qe eshe ju keni te drejten e shprehjes ,por ajo se cfar shkruani e si e shkruani , tregon qarte gjithcka shkruan I.D ne Shkrimin e tij dhe Une natyrishte qe Ikem te paret nga ai vend dhe ajo qe ngeli pas .po hec mo ,mos boni si te lenduar ,Jeni Ju . (ti je mesiguri noj katnare ,pjes e ksaj Haleje ktu ,qe ndjek KOmnetet tona ne Monitore dhe bo gjasme Hakmerresh ,por prap mbetesh po ai ,qe pjes e Jashteshqitjes qe ne Qytetaret e Shqiperise lam pas . _Mos te vjj keq .I ka jeta kto.

         4. P
          Prec Ulaj

          Po te shikosh foton, ai qe eshte ne foto me Kamarierin Demalia, eshte personi qe karakterizon ai vete. Ai po pi kafe me nje fshatar, me duket se eshte ai mashtruesi i droges nga Kashari, qe ka televizion me Ilir meten.

          1. V
           Vajmedet kush po flet

           Demalia eshte qenie dobet qe urren vendin e vet, rracen e vet dhe adhurojne te hujt. Ky ikes ben pjese te njerzit e dobet, pa shpirt dhe pa ideal, te ata qe vetem shajne e mallkojne. E vetmja veper e tij eshte largimi, shkuarja atje ku s'ja var kush, ku dhjet cfare ka ngrene dhe shan ata qe nuk kane ikur. Njerzit percaktohen nga karakteri, perpjekjet dhe kontributi jo nga banaliteti. Ne vend te vlersoje ata qe punojne dhe luftojne per ta bere kete vend, ky majmun vjell vret e katran. Mallkuar qofshin ata qe shajne vendin e tyre. Shqiperia do behet. Ky dhe soji i tija do harroet ne hapsirat ku se njeh dhe s'ja var kush.

          2. D
           Dikushi.

           Askush je ti dhe gjithe Shqipetaret jane askush ne kete Bote te 2023...po, eshte e sakte se kukturat jane te ndryshme...psh tjeter kulture dhe ndergjegje ka njeriu...dhe tjeter kafsha... por Demalia flet qarte ...shqiptaret kane kulturen e kafshes...dhe kjo eshte e vertete... shqiptaret kudo ne Bote ku shkojne nuk mundet te jetojne me kulturen njerezore bashkekohore...por sillen si kafshe...dhe nuk kane faj qe nuk e kuptoni ju Askushet qe jetoni ne Shqiperi se jeni...ASKUSHI...dhe nuk e gjeni dot vehten me njerezimin e 2023 por jeni thjeshte dhe vetem IMITUES...

           1. A
            Ana

            Ti vetem dikush nuk je, je nje zvarranik qe kerkon te behesh dikush duke share shqiptaret, dhe nese edhe ti ke gjak shqiptar mundesite per tu bere dikushi pasi ke share kombin tend jane jo zero, por minus miliona, maksimumi mund te te mbyllin gojen fqinjet me ca euro, rubla etj dhe me genjeshtra lavderuese por qe perbrenda tyre kane neveri ndaj krijesave si ti, se nuk ka me keq se ata qe shajne dhe perbuzin familjen dhe kombin e tyre tek armiqte dhe fqinjet jodashamires.

            1. T
             Titi

             Te rrime shtrember e te flasim drejte Dikushi ka shume te drejte. Une po mundohesha te shkruaja nje koment por kur lexova Dikushin thashe i ka thene te gjithë ato qe mendoja une.

            2. I
             Ilirjan

             Ndoshta i duket pak vetja si Konica me 1928...!? Le te shkruaje... nese i ka atributet jo vetem per te konstatuar e share, le te shkruaje vazhdimin e "Shqiperia si m'u duk"! Ndoshta i ben vetes nje vend ne kujtesen kolektive.

             1. D
              De-mavria

              Dhe humori i zi gjendet brenda asaj,qe ky snob vulgar me targen demalia,eshte perfaqesuesi me tipik,i asaj pjese,qe perfaqeson anen me te neveriteshme te gjindjes se Tiranes.

              1. ?
               ??

               Po Xhamite që nuke të lëne të flesh as gjume... Se pse fillone që në 3 të nates, tellallin duke kenduare Arabisht, paske harrue me i permed?? A po nuke ta mben bytha se pse të tredhin islamike, dhe njerzit e Erdoganit??...

               1. P
                Prec Ulaj

                Ky kamarieri Amerikan Demalia kujtonte se mediat, qeveria do bridhnin mbas tij, si analist i madh, si ideator i zhvillimit. Kujtonte se do ishte ne cdo studio televizive, ku do jepte orientimet si duhet udhehequr shteti, si duhen ndertuar rruget, pallatet, cfare ngjyre ti lyejn, cfare tualeti te bejne grate. Ne nje fare menyre, me ofendimin qe po i ben qytetareve te rinj te Tiranes ne keto 25 vjet, po i ben elozhe Enver Hoxhes per nivelin intelektual te Tiranes dje dhe sot. Ky nuk e kupton akoma qe kthimi i tij ne Shqiperi, mund ti siguroj nje vend pune kamarier tek 15-kateshi, ku mund te spiunoje sic bente edhe babai i tij, dersa e hengri.

                1. c
                 ceni, boston

                 Te punonte kamarier ishte mire, po ka qene ndihmeskamarier, dmth con pjatat dhe mbledh pjatat, ju mbush dhe gotat me uje tavolinave. As mundesine per kamarier nuk e ka shfrytezuar. Vitet e fundit e kam pare te punoje roje parkimi ne Boston aty ku ka qene restoranti Pier4 i Anton Athanasit. Tani mbase ka kaluar roje ne ndonje parkim tjeter se aty vec se mund te rije dhe te paguhet sado pak pa punuar. Vjen ne Shqiperi dhe shet mend, gaztori i Kinostudios dhe karagjozi i Tirones, Syc Llapaqeni!

                2. V
                 Vranakonti

                 Ky Ilir Demalia,paska ikur per lesh dhe duhet çuar ne kopeshtin zoologjik t'a bashkosh me specien e gomareve.

                 1. A
                  Agrainian

                  Ky as me kafshen nuk krahasohet

                  1. Z
                   Zyberi nga Shkalla

                   Demalia nga Tropoja ankohet. Autoironi.

                  2. A
                   Artur

                   Turp te kesh te ofendosh fshataret eshte sikur te byshtush buken nje Zot ju mer vesh juve.

                   1. G
                    Goshja galloshja tirons i zbut

                    HAKUN NA KA DHENE. NJE FERME KAFSHESH TE EGRA KU KAFSHET ME TE EGRA E ME SUNDUESE JANE MIZERIA E POLITIKANEVE. SI GJITHMON I DPD SUÇ, HALLALL PLAKO..

                    1. M
                     Moisi Golemi

                     Ilir Demalia, o klloun i përdhunuar fizikisht e mendërisht. Fjalori yt është në të njëjtin nivel me bajgat që ke në tru.

                     1. t
                      toronto

                      kur kadareja i cilesoi keta te smbasadave jashteqitja e kombit nuk me pelqeu por kur lexoj kete demaline them se paska pasur te drejte

                     2. e
                      epo kjo pune

                      po ju o plehra e katandiset keshtu me kryebashkiaket tuaj, Lana, parku rinia,liqeni, ju dhjerokratet e 90, zhduket cdo pellembe park e flet per nostalgji, ti mbash ndezur qiriun Enverit po ju plehra me rremuje erdhet, iket e perrallisni tani, edi e gjeti mullarin, shtoi nje dore por te pakten po jeshilon sa mundet

                      1. "
                       "BOHOTINA"

                       Bukur mire. I vertete.

                       1. t
                        tir

                        TIRONSI Na rofsh bo....et o malok muti (je malok jo nga fakti se nga e ke prejardhjen mor nga mendesia ) tiranen na e prishet ju qe erdhet me opinga llastiku dhe qe qelbnit autobuzet e linjave ngaqe ishit mesuar te laheni nje here ne muaj, nderuat ku deshet zaptuat gjithcka ,vodhet dhe cfare nuk bete nen bekimin e "Mallkimit kombetar " qe quhet SAli Karaxhic dhe tani kerkoni llogari dhe na quani ne qe jetojme ne Tirane derra Derri te q...fte ty dhe te gjithe ata qe mendojne si ty . MERO mos nuk te ka dale pija nda e djela qe na boton dhe keta derra qe kane ne cdo xhep nga nje flamur dhe e valvisin sipas intersit Qenie pa shtylle kurizore

                        1. B
                         Buke ja ke Formular ketij Ekzemplarit..Analist..

                         Bravo bukur ja ke Formular .. Qe tundin Flamurin simbas interesit.. Ky Trap i paska rreshqit truri nga punet e shumnta qe ben ne USA.. Ky Trap haron qe Shqiperia me keto katundare apo Qytetare po ndertohet avash avash .

                         1. J
                          Juli

                          O HAJVAN ky e ka me komentin e mësipërm(tirona) jo me autorin e shkrimit. GOMAR

                        2. n
                         njerez rrumpall

                         Mire e ke dem alija,kane zbritur egersirat nga te gjitha anet e kane pushtuar qytetin dhe shikojne BB deri ne 2 te nates.Injorantet po perhapin analfabetizmin dhe se shpejti do jemi si ne kohen e merhumit zogji pare,njerez qe mezi ju kupton shqipen,duhet ti afrohesh e te kapesh ndonje fjale korrekte qe te percaktosh se po flasin shqipen e bastarduar.Mbushur trotuaret me mut qeni,fshataret duan te duken te qyteteruar dhe terheqin ose nga nje here i terheq qeni keta fshatare.Shkon ne kafe njerez me qen qe vjen e te lepin,njerez qe bertasin.......Shkon nga liqeni per shetitje ne qetesi po e njejta gje,dhe shikon njerez qe shqyejne mimozat,qe shkulin ndonje fidan ta cojne ne shtepi,ne vend qe ta mirembajne apo te mbjellin dicka....

                         1. F
                          Futja pordhes Analist pordhe..

                          Wau me Uiski ne Tavoline dhe me Cigare puro...lum Si Juve qe punoni nga tre apo Kater Pune .. Sa shpejte i harove ditet qe zorret e barkut te benin verr verr dhe prisje Makaronat se barku mbushesh mire ne ate kohe te vjetra.. Nese Kritikat per ato palo Politikane Gazetare Gjykates etj etj....edhe me vend...por kure te na ritet Bari ne Varrezat te gjithve ,,fundja do te rregullohet disi Shqiperia..edhe Ajo pjese e fshatarsise Jug Veri do te Civilizohen se do te inkurajohen nga shkrimet e tua , qe here pas here ja fute nga nje pordhe ,por shyqyr heren ja ndjen vete se large ta shperndash are pordhe qe te vjen dhe shpeshe nga lodhjet e shume puneve qe ben..nese punojne Jeton me djerse... Pune te mbare dhe here tjeter nje Foto me kollare te shkon me mire,,se me rroba Si Muratore e dime qe e ke patur dhe e ke Si Prefesioni..

                          1. V
                           Vezhguesi

                           Ne qoftese ata qe jetojne ne Tirane jane "derra", ky eshte nje kryederr qe gerrmon kazanet e plehrave te Amerikes. Turp per gazeten qe boton vulgun e ketij miu gjirizash. Kush ia jep te drejten ketej te ofendoje nje popull te tere? Ne fund te fundit kush eshte ky plehre? Cfare ka ky me shume se ata qe perdorin vulgun. Shifeni ne surrat: e ka lene evolucioni 1000 vjet mbrapa. Eshte i denje per kavie eksperimantale nge biologet.

                           1. T
                            Turisti

                            Tirana ka te meta si gjithe metropolet e tjera ne Evrope por ky shkrim mund te behet fare mire per cdo qytet te madhe Amerikane perfshire edhe New York. Eshte kollaj te jesh pesimist dhe depresive. Problemi me disa njerez eshte se vijne nga jashte dhe mendojne se Shqiperia eshte ende e izoluar dhe njerezit aty nuk kane pare bote me sy, vetem keta e dine si eshte jashte. Ne Tirane bredh lirisht edhe ne mes te nates jo si aty ku jeton ti qe nuk del dot ne kembe sapo erresohet se te heqin breket e te mbushin koken me plumba "ruralet" me ngjyre e pa ngjyre Amerikane. Nje miku im u tmerrua kur erdhi nga Amerika pas shume vitesh se pa femije me prinder qe shtisnin parqeve te Tiranes pas darke dhe luanin. Ne Amerike te vjen policia te shoqeron ne shtepi per "sigurine" tende po te pa parqeve naten plus qe mund te te dergojne ne gjykate si prind abuzues te marrin femijen. Edhe ne Gjermani, Hollande, Angli, vendet nordike e njejta gje. Jeta eshte burg per njerezit e thjeshte! Kshu qe ti vllai kujdes kur jep mendje dhe shfryn se vende pa derra nuk ka.

                            1. J
                             Juristi Eu.

                             Tirana eshte nji Katastrofe Urbanistike .jeni duke ngatarru Metropolet e Botes _dendesia e popullsise dhe vrulli i jetes ne Metropolet e Botes eshte dicka tjeter dhe rruget ,ndertimet rumpa perdumta si jane ne Tirane si gjen gjekundi . _____-Na jep ndonji shembull zintia juaj Turist , Cili Metropol ne Europe apo Amerike ushetohet si ne Qorrsokak-un Shqiptare ?

                             1. T
                              Turisti

                              Nga ta filloj? Po e filloj me fqinjet si Athina qe eshte 100 here me keqe se Tirana nga dendesia. Shkup, Podgorica, Beogradi jane pisllek dhe trafik me keqe se Tirana. Prishtina eshte nje geto ne krahasim me Tiranen. Nuk po thote njeri qe nuk ka probleme por po te duash gjen plot probleme ne cdo vende te Evropes dhe Amerikes. Po te them nje fakt te vogel, Tirana nuk ka GETO sic ka cdo qytet i madh ne Amerike dhe Evrope. NUK KA! Ne cdo lagje te Tiranes del lirshem nuk te thote kush nje gjysem llafi dhe qendra e Tiranes eshte e sigurte , nuk shikon lypsa, drogaxhinj apo prostituta. Tirana ende do pune sidomos brenda lagjeve por eshte ne rruge te mire shpresoj mos ta bastardizojne si Amerika dhe Evropa. Ta mbajne qytet familjare, per femijet dhe pleqte me nje fryme mesdhetare jo kaosit perendimore. E fundit fare sikur balta te jete deri ne gju ne mes te Tiranes dhe njerezit re kene brire mbi koke vendi yt nuk shahet dhe as mallkohet sidomos kur je emigrant vete ne Amerike. Eshte turp! Sot jemi me 2023 , ketij i ka ngel ora ne vitet 90.

                              1. J
                               Juristi Eu

                               Turisti me duket se un ju kerkova nji Shembull ne Europa e Shba-te jo Ballkani e India .Lere fare s'e te kuptova .Flm._______ Tironsi , i shkreti ti ,u ropate mbas Replikave te tua .por perseri makina te qit vetem tym te zi pas . Ndotje Ambienti do marresh Gjobe

                               1. T
                                Turisti

                                O jurist do zoti nuk je vertet jurist se paske mangesi me leximin ne shqip. Po te shkruaj qe cdo qytet I madh ne Evrope apo Amerike ka GETO ndersa ne Tirana nuk ka. I do me emra ti Jurist? Parisi, Londra, Berlini, Amsterdam, Milano ka GETO qe jane mizerje ku krimi ben ligjin dhe policia ka frike te hyj. Kur bie zjarr ata te zjarrefiksive vene me eskorte police me arme me vete te shuajne zjarret. Ne Amerike merr ke te duash si shembull New York, Los Angeles, Philadelphia e me rradhe. Fakti qe jane qyetete me te medha se Tirana me dhjetra miliona njerez e lloj -lloj nacionaliteti jane justifikime.

                                1. J
                                 Juristi Eu

                                 Turiste ,me vjen keq ,por nji Qytet nji Metropol nuk shikohet nga ai Kendveshtrimi jot ,si Fotgrafe Getto-sh etje psilliqe qe nattyrishte kan cdo Qytet e Kryeqytet i Botes . Jo mer Turiste jooooooo . Flitet per kaosin e paRiparueshem ne qarkullim .ne kto qytete . Ku gjithcka ka vatzhdushmeri -rrjedhshmeri ne qarkullim qe do te thot ndryshe Rruget sistemi si jane Ndertuar , F u n k s i o n o j n e . Qarkulimi ne Tiran eshte Katastrofale . Ne nji gjatesi X - me Makine nga A _ B , ti arrin me shpejt ne Kembe se me Makine . Dhe e gjitha kjo nga Arkitektura e ndertuar sipas asnji Plani te Mirstudjuar te Kryeqytetit ,si ka e kan pasur per Xhins Kafshet e Politikes ne gjithcka jovetem ne Ndertimet apo rruget Skandaloze te Tiranes ,qe jane Skandaloze . Por s'dua te zgjatem sepse kuptoj qe s'ja vlen me shume .

                                2. D
                                 Deso

                                 Futja pordhes o Jurist. Ta ka kthy pergjigjen.

                                3. J
                                 Juli

                                 Uauuu metropol Prishtina,podgorica,beogradi. O të hangërt MORTJA.

                                 1. P
                                  Per Julin budallain e fshatit

                                  As Tirana nuk eshte metropol o idiot.. asnje qytet ne ballkan nuk eshte.

                                  1. T
                                   Turisti

                                   Juli- metropole jane prishtina, Podgorica, beogradi per shtetet e tyre. Metropol perkthehet "qyteti kryesor i nje vendi apo krahine". Pastaj kuptohet madhesia varion sipas popullsise. Lere mortjen, mos shkruaj se del idiot vertet.

                                4. T
                                 Tirona

                                 Nuk e di se ku jeton ky palo analist, me kete shkrim qe ka bo , te len te kuptosh se ky edhe pse ka 30 vite qe jeton ne SHBA, nuk ka shkuar asnjehere ne Downtownin e qytetit ku jeton , por eshte i shtrukur ne ndonje vrime getoje, ku njerezit qe jetojne aty edhe pse kane lindur dhe jane plakur ne keto geto nuk kane shkuar asnjehere ne Downtown.

                                 1. D
                                  Dea

                                  Turisti, si nje shqiptare qe jeton jashte te mbeshtes ne opinionin tend, plehra dhe njerez te pakultutuar apo me mentalitet cope-cope ka kudo. Edhe ne New York edhe ne Londer (per mua edhe ata qe Toret qe shane nje komb te tere shqiptaresh per te justifikuar deshtimet e tyre jane po as te pakulturuar sa ky qe ka shkruar kete artikullin) Nuk dua dhe nuk do te them fshatare se nuk eshte e drejte, ke njerez plot nga fshati qe jane punetore, te edukur, respektojne rregullat etj etj, e sidomos per ne Shqiptaret qe qytetaret i kemi pasur me pakice dhe nderkohe shumicen e heronjeve, shkrimtareve, shkencetareve, mjekeve e inxiniereve qe kane bere historine e kombit tone jane nga fshati, pra fshataret e kane bere kete vend dhe nuk na takon ta perdorim fshatin si sharje por vetem si tregues gjeografik. Qytetare te mirefillte Shqiperia ka pasur pak edhe pse shume te nderuar dhe te respektuar nje pjese e mire e tyre. Se u zgjata shume me kete por gjithsesi ajo qe dua te them eshte ashtu sic thote populli, "nuk ka pyll pa derra" dhe kjo eshte e vertete per cdo vend. Personalisht me dhimbset Shqiperia dhe shqiptaret sepse nga popull plot endra dhe vizion qe ishim 30 vite me pare, keto 30 vite na kane kthyer ne cinike te vertete. Ai tipi qe iu dukerka vetja qytetar (nuk po merrem si si na duhej te merrnim djemte e lagjes te na shoqeronin kudo qe shkonim ne vitet 90 per shkak te perndjekjes qe iu benin vajzave keta "qytetaret" e Saliut neper Tirane, dhe me kete nuk dua te perfshij gjithe tropojanet apo kuksianet sepse ka plot njerez te nderuar nga keto zona, qe e nderojne veten me cfare bejne por kete kategorine e egersirave meshkuj te rinj qe solli ne mase Vucidolsi qe nuk dinin si te silleshin me asnje njeri e nese ishe djale dhe i shihje rastesisht te ftonin ne duel e nese ishe vajze dhe rastesisht ngrije syte e merrnin per deklarate dashurie) ka disa te verteta kur vjen puna tek media, dhe tek mungesa e shpreses por vetem ne i kemi ne dore ti ndryshojme keto. Ne vend qe te rendim pas pages me te mire diku le te rendim pas nje trajtimi me me dinjitet ne Shqiperi, nga punedhenesit aty dhe shteti te mbahet pergjegjes per faktin qe nuk i detyron te respektojne kodin e punes me oret e duhura te pushimit, etj. Ne kemi ne dore te mos mbeshtesim media mizerje (duke i bojkutuar shikimin dhe leximin e tyre) qe duhet thene kane simotra gjithandej neper bote, nuk eshte dukuri vetem shqiptare. Duket se ka nje axhende nderkombetare ne media per te degraduar cdo vlere te qendrueshme qe ka pasur shoqeria e cdo vendi deri tani. Qytetaria e mirefillte e trajton kedo me respekt dhe perpiqet te kuptoje arsyet pse dicka ndodh, jo te vjelle 1000 te zeza duke treguar keshtu kompleks inferioriteti. Me vjen mire qe e do vendin tend Turisti, uroj te shtohet numri i atyre qe mendojne dhe jane objektive si ti.

                                 2. H
                                  Hako

                                  U plake, shkove ne mes te botes te qyteteruar dhe nuk zure fare.Po ti je per vete i huaj aty ku han more fatkeq .Sipas arsyetimit Tend, si do te ndjehen banoret banoret e amerikes per ty?

                                  1. J
                                   John Qelbashi

                                   fatkeqsisht ka te drejte. Sundimi i Sali Berishes la pasoja ne psiqiken e njerzve. Ngrihet palla, fshatari Sali Berisha ne parlament dhe diskuton Se RAMA e ka femijen me te atin cpret me , ka marre fun njerzilliku, jetohet me instinkte

                                   1. a
                                    astrit

                                    Shkrim interesant, ne vend qe te zemerohemi me artikullshkruesin te fusin trurin ne pune e te gjejme zgjidhje per kete mizarabalitet qe kemi kirijuar e qe jetojme.

                                    1. A
                                     Ana

                                     Astrit ndoshta ka te drejte per disa gjera por e verteta eshte qe ai eshte pjese e kontribuesve te ketij realiteti dhe nderkohe mund ti thoshte ndryshe, plus ato cfare thote nuk jane te verteta vetem per Shqiperine por jane realitete qe i gjen kudo. A jane realitete te pelqyeshme, sigurisht qe jo per ne qe duam nje vend e bote me te mire per femijet tane por na ashtu sic thua ti na takon te punojme te gjitha nga pak per ta ndryshuar, dhe sa me shume pune aq me pak do kemi kohe per fjale dhe per te gjykuar te tjeret ashper pa i kthyer syte nga vetja si ky tipi qe ka dale ne foti me nje kriminel, matrapaz dhe fshatar qe ka media por na shan te te tjereve qe nuk kemi para dhe media dhe qe punojme cdo dite ne pune qe te paguajne sa per te mbajtur veten gjalle por jane te ndershme. Tirana mund te kete 100 te meta por eshte shume me e paster se ka qene ne 30 vitet me pare, stili i jeteses eshte shume me mire se ne shume vende perendimore, dhe per kete duhet te falenderojme natyren dhe diellin qe pershendet Shqiperine cdo dite. Kemi akoma disa gjera qe perendimi i ka humbur dhe duhet ti mbajme fort. Kujdesi per familjen, shetitjet se bashku, ushqimin, gjen akoma produkte te mirefillta organike edhe pse jane shtuar ato qe jane bombarduar me kimikate. ecim gjithandej dhe na mban me ne forme sesa po te ishim me makine kudo. Ka gjera plot qe duhet te jemi mirenjohes dhe qe duhet ti kultivojme tek femijet tane, ashtu sic ka edhe gjera qe duhet ti ndryshojme

                                    2. S
                                     Shaqo

                                     Ky e fut veten ne grupin e derrave te eger. Jeto ku te duash, ke genin e derrit apo ariut.

                                     1. i
                                      ilir

                                      Ky kaqoli ne amerike jeton por nuk i hoqi dote morrat nga koka

                                      1. T
                                       TR

                                       Pikës i ka rënë. Po zbriti kandaria në qytet, Atdheu është në rrezik!

                                       1. B
                                        Bardha

                                        Shkaterrikin qe i ka ber sal berisha ketij vendi sidomos keto 10 vjetet e fundit eshte i tmershem! E ka mbush tiranen me kulla. Korrupsion ne cdo aspekt. Ne kohen kur ishin socialistet ne pushtet ne vitet 90 dhe ne 2005-2013 gjerat lulezonin. Kur sal berisha dhe plerat e pd moren pushtetin para 10 vitesh ky vend po shkon keq e me keq! Shifeni ku ka perfunduar tirana! Ka 8 vite qe dejtohet ne menyre te tmerrshme nga belind kellici pasi e degjeneroi per 12 vjet me rradhe lulzim Basha! Ne duam ta hedhim kete ndyresi te pd dhe tu japim shancin socialistave te vij e ne pushtet

                                        1. J
                                         Juli

                                         I ke pi ilacet ???!!!!

                                        2. G
                                         Goni

                                         Ky mund te jete idiot....po ne kete rast ka shume te drejte

                                         1. L
                                          Loku

                                          Po ate qe ke ne krah o Ilir ca eshte puro Tirons me puro ne dor.

                                          1. L
                                           Luiza

                                           Jetojme ne Demokraci, secili ka mendjen e tij, por eshte fakt qe Tirana eshte betonizuar ne menyren me kriminale qe mund te behej-eshte pushkatuar, nuk jetohet me brenda betonit te saj dhe vertet kush ka para jeton ne vilat e ndertuara ne kodrat dhe shpatin e malit te Dajtit.

                                           1. A
                                            A,X.L.

                                            Ke then realitetin fiks. kjy eshte dhe mendimi im...ata qe te ofendojne ty si analist jane vertet fshatare injorant aq konceptojne

                                            1. G
                                             Gjeli

                                             90 perqind e shqiptareve jane derra me fytyre njeriu kurse kafsha e vucudollit eshte dhe me turi derrrri

                                             1. K
                                              King D

                                              Mire thua ti.. po shtoje 00000,1% ku ben pjese dhe ti.. keshtu jemi ne rregull... dite te kendeshme.

                                             2. N
                                              Nari

                                              Ky qe e mban veten per intelektual,ka punuar magazinier ne kinostodio para viteve 90.Pa piken e turpit shan e ofendon popullin e nje qyteti prej 1 milion banoresh duke i cilesuar fshatare,kur dihet qe vete eshte me otigjine nga fshatrat e Tropojes dhe Enveri e solli te jatin ne Tirane.Tani ngrifet se jeton ne SHBA,kur dihet se ka me qindra mijra fshatare qe jetojne ne Amerike,Angli,Gjermani,Itali,France,Belgjik etj

                                              1. @
                                               @demaliaj

                                               Bëju karshillek Ylli Pasmaçiut Droges dhe Agron Duka Llamarines ti se e ke te pjekur

                                               1. P
                                                Paro Turra

                                                Dakord, ta zeme se eshte si thote ky Demaliaj. Une dua te di, ku eshte analist ky ne amerike? Apo ne wc pa pagese te lagjes se te varferve. I ziu ki.

                                                1. S
                                                 Shqiptari

                                                 Me mire fshatar qofte edhe i pa shkolluar po i ndershem se sa si ky fshatari mafjoz qe ta ka shtriar tryezen.

                                                 1. N
                                                  Nari

                                                  Ka te drejte te na shaje neve qe jetojme ne Tirane,meqenese eshte i lumtur qe banon ne Boston te SHBA,pavaresisht se punon roje nate ne parking !

                                                  1. A
                                                   Alberta

                                                   U te kishe ndejtur ti ketu ,do te ishim ndryshe. Ti do te ishe jo nje fshatar qe eshte emer fisnik por nje njeri mendjemadh ,idiot .befsh ne quell ishallah

                                                   1. A
                                                    ANAL-ISTI i leshit

                                                    O ti pjelle e injorances,dhe mizeralibitetit,harrove ti o mashkull shkerdhate se cfare i bete Tiranes,dhe gjithe qyteteve,mbas vitit 90-jet,harrove ti o enuk,qe e kthyet Tiranen dhe qytetet,ne nje hale te madhe,ju i bete keto o hale,harrove ti o pjelle e basarduar,qe prijsi juaj shprehesh ne rrethe te ngushta,qe do ta bante Tiranen te fliste,tropojanshe,harrove ti o i harruar se cfare i bete ketij vendi,me trafiqe te te gjitha llojeve,me djegje,vjedhje,shkatrrim,te djerses dhe mundit te ketij populli,harrove vrasjet,fajdet,kondrabanden,vjedhjet e bankave,thesarit,vjedhjen e votave me polici dhe SHIK,,kujt ja kerkon ti qytetarine,atyre qe prute,pa asnje rregul dhe ligj,duke pushtuar pronat e te vendalijve,duke fallcifikuar dokumenta,dhe duke i tjetersuar,harrove ti o amerikan leshi,filmat e hollivudit per kriminalitetin ne kete vend,se nga ishin personazhet kryesore,apo nuk ndigjon nga kjo ane,ti amerikan i stazhonu.Kaq sa per kujtese,po ka shume e me shume,per bemat e rraces tuaj

                                                    1. F
                                                     Flamur çaushi

                                                     Flamuri . Ky mor VËLLEEZËR PASKA IK PËR L..S. !!

                                                     1. N
                                                      Nesti prej petrele me banim ne tr tek ali demi

                                                      Suço bukur fort ke shkrujt po kryekatnarin e nroqit, ket Yllin e ke ne krah t djothte. Apo i ka pare ne sosht katnar. O fatkeqsi e modhe kjo se katnaria don shekuj me u zhduk. Shih çshkru Firdusi Suço "Katnar hej burre, Ne te rrjepsha 7 lkure, Qytetar nuk bonesh kurre". O e frikshme. I ja shlu Sal ndyresira ka pyjet ku rrojshin ne ky tironsi yne Ed Rama i pelqe se ato i perdor per çdo gjo, ene per me i lpi sumn. Te prshndes Suç, va avanti.

                                                      1. r
                                                       realist

                                                       Petrela nuk ka Nesti , ka vetem Mazllem , Mahmut , Sherefedin , Qeramudin etj .

                                                      2. t
                                                       toske the gege

                                                       Asnjehere nuk i kam pelqyer debatet televizive te Demalis, edhe pse ka shume te verteta ne ato qe thote. Me ate nuk te mund te besh nje debat normal te qete. Nuk e di pse i duket vetja mbi te tjere, vetem pse rreciton me vulgaritet dicka qe e dime te gjithe. Ai njeri ka probleme me veten e vet. Eshte jasht cdo logjike per nje njeri qe shtiret sikur i ka punet ne vij dhe gjen kohe per sulme absurde kunder te gjitheve. Ky vend ka nevoje shume per kritika, por jo per poshterim.

                                                       1. L
                                                        Loku

                                                        E di nga e ka preardhjen ky qytetari 24 Kart?Nga nji nahije me Sali Berishen.

                                                        1. g
                                                         gege e toske

                                                         Loku. Steriotipizimi eshte dicka qe nuk te ndihmon shume. Per nje, dy apo 10 persona nuk mund te kapesh me gjithe krahinen. Ajo krahine ka nxjerre edhe Mic Sololin, edhe Bajram Currin e shume e shume te tjere. Nese e shohim historine, del qe ky vend ka prodhuar negativitet nga Veriu deri ne Jug. Kapu me personin plako.

                                                         1. L
                                                          Loku

                                                          Ke te drejt, por ky eshte nga ata te mentalitetit Berisha,ketij i premtuan dicka qe kur e futen ne ambasad,dhe po bonte sikur ky permbysi regjimin komunist me baba komunist, kur kthy ne Tirane i thane, ik se nuk je per asgje,u kthy ne Gjermani i zhgenjyer dhe qe andej iku ne USA.

                                                       2. H
                                                        Himarioti

                                                        Bravo, keni bërë një përshkrim shumë realist të Tiranës së masakruar dhe degjeneruar nga njerëzit e prapamaleve, barbarë, injorantë dhe fanatikë. Tirana është bnërë e pandreqshme dhe e pakorigjueshme. Sheshet, rrugët, pushtetin, shtetin mediat, drejtësinë dhe, gjithçka, i kanë pushtuar barbarët, ata që nuk integrohen kurrë me jetën e qytetit.

                                                        1. P
                                                         Populli.

                                                         O ilir o trap ti vetem emtin ke ilir se je nje sklav i pseudo kultures qe te ka mberthyer ty edhe ca te tjere di surrati jot.E shoh sa shume paske mesuar nga Amerika.Te paska pare dhe ti se ke kuptuar akoma qe se ke pare ameriken. Turp turp te kesh. Po ku ke turp ti.

                                                         1. K
                                                          Katnaret

                                                          Te verteten ka thene o katerkembesha me bisht. Fshatare qelbesira.

                                                          1. S
                                                           Shqiptari

                                                           Ti dukesh nga fjalori qe ke perdorur se sa i "qytetnum" je. Me qellim nuk thashe "i qyteteruar" meqe doja te shkoja ne te njejten linje krahimizmi me fjalen "katnaret" qe ne kuptimin me te cilin do tua veshesh ti shqiptareve, te pershkruan ty me se miri, jo shqiptaret.

                                                          2. x
                                                           xhemal

                                                           Demalia eshte vete si nje pale kepuce te perdorura qe shiten te Gabi e bien ere te qelbur..sa turp qe botohen shkrime te tilla te cilat poshterojne nje popull te Tere...edhe kur flet nga amerika bie ere haleje

                                                           1. P
                                                            Pukjani

                                                            Ky qenka budalla komplet, Tirana ka gjasa te jete qendra ekonomiko-sociale e Ballkanit ne harkun e 50 viteve sja paska idene fare

                                                            1. l
                                                             lexuesi

                                                             me ritmet e regresit te sotem, ne harkun e 50 viteve te ardhshme, nuk do te kete ngelur shqiptar qe te jete ne gjendje te flase gjuhen e paster shqipe ...

                                                            2. r
                                                             rezari

                                                             Dalin jashte dhe pas disa vjetesh japin mend se si behet nje shtet dhe si duhet te jete populli.Flasin me nje perbuzje te tille sikur ky vete nuk eshte shqiptar. Ka shume nga keta emigrantet qe shesin pordhe duke dhene mend a thua se ata e bene Ameriken dhe Evropen.

                                                             1. T
                                                              Të shkosh gomar në Amerikë nuk do të thotë se u bë

                                                              More mendët e gomarit do merrni ju...Ky pallavesh është një injorant. Ky flet si një pijanec. Nuk ka një argument pse ndodh kjo që pershkruan ky si qenef dhe si mund të pastrohet qenefi. Kur injoranti bën të diturin çfarë pritet të ndodh. Thjeshte pirdh pirdh se çlirohesh.

                                                              1. M
                                                               Mbeshtetesi...nga prapa

                                                               O demaliaj te qifsha ropt,,po' ate qe e ke ne krah cfar esht,,,24karatsh katunar tirone dhe trafikant droge,,,ja Pra derrat qe shoqerohesh ti,,dy derra bashke,,,

                                                               1. W
                                                                WoW

                                                                Ky DemAlija nga Amerika vjen apo nga Jemeni se duket shume i piste…paska gjetur dhe Burre strumbo xhuxh te qajne hallet….Shiko ai katnari qe duket me xhuxh se Puroja qe mba…Ik ha ndonje burger nga halet e Chicago’s o pis..Tirana nuk eshte kryveper Po te pakten Po heq koleren e realizmit socialist

                                                                1. L
                                                                 Luli

                                                                 Per mua ai ka thene nje shume te vertet U CUDIT VAJZA TIME KUR SHKOI ME PUSHIME NE shqiperi.Na tha ua gjithe vajzat e rretheve me operacione plastike.Nuk dinin gje tjeter ti degjonje verse muhabete droge,prostotucioni.ziheshin per te dashurit.Shume turp nga ky llum.Vajza me thotw te vjen veshtire ti shikosh,jo nje University te bejne por 100 ato nuk ndyshojne.

                                                                 1. A
                                                                  Analisti

                                                                  Me vjen keq ta them Ilir po ty te paguajn te shash Shqiperin e shqiptaret Lind nje pyetje Ti nga cvend je a nuk je shqiptar apo te duket vetja se ke mesuar shum ne Amerik Ilir te ndjek ne televizor kur JEP ato mendimet evyera Ilir me vjen keq ta them po ke nen nivelin e analisteve shqiptar

                                                                  1. S
                                                                   Sinqeritet True

                                                                   Me fjalet e verteta dikush hidherohet.por dielli nuk mbulohet me shoshe. Tirona eshte deformuar,shemtuar prej sal gamorit!

                                                                   1. F
                                                                    Fieraku

                                                                    Nuk e kuptojë pse është analist ky njeri kur nuk e do vendin e tij, ku u lind, u rrit, u shkollua dhe burrërua. Më mirë mos hajde më këtu ti dhe shumë si ti që nuk e doni vëndin dhe popullin tuaj. Ne nuk kemi nevojë për Ty dhe ca si Ty, mos dilni e t'na çani kokën sepse nuk ndihmoni me asgjë askënd.

                                                                    1. T
                                                                     Titi

                                                                     Si fillim eshte faji I Enverit qe la plotesisht te izoluar dhe ne kushte shume te veshtira 70% te shqiptareve, pastaj Berisha u tha rrembeni kallashet dhe zaptoni çte mundeni (prona gazeta, tv,parti, gjykata..etj) vetem voten ma jepni mue....keshtu qe duhen minimumi edhe 100 e kusur vjet qe te civilizohet kjo pjese e shoqerise.

                                                                     1. L
                                                                      Li

                                                                      Jo vetem Tirana Korca po ashtu Mire bejne qe levizin ne qytet por nuk zbatojne normat me elementare te jetuarit neper apartamente Nuk e kane idene qe vendi ku jetojne duhet ta mbajne te paster te gjithe se bashku

                                                                      1. N
                                                                       Noco

                                                                       zoteria vjen rralle dhe dallon shume gjera qe ne nuk i vleresojne .Faktikisht ka shume ndryshime kudo por sidomos na Tirane.Por kryesorja ku ai ka te drejte ne nuk kemi ndryshuar mentalitetin ,mjafton te shihesh dy momente pushimet verore dhe dimërore qe rriten aksidentet se vijne ata qe atje ku jetojne rrine si qengja e kur kthehen ketu beben ujq.Ne nuk duam ligjin si gjithe bota,nuk duam tepunojme.,mjafton te degjosh ne intervista rruge ku çdo gje e duam nga shteti ,

                                                                       1. K
                                                                        Kastrioti nga Skrapari

                                                                        Zoti Demalia, keni bere nje vleresim te sakte ne pershkrimin tuaj se ku eshte katandisur Shqiperia, e vecanerisht Tirana. Nje nga shembujt e asaj qe ju e emeroni si “Ferma e Kafsheve” e Gj. Orwell-it jane i shikon edhe tek komentuesit ketu ne kete gazete, gjuhen, mendimin, injorancen dhe egersine qe ata shprehin. Vizitoj Tiranen, Shqiperine per mall, por ne diten e katert, them kur do te iki. Shumica mendojne mbrapsh dhe e kane katandisur ate vend nje stalle derrash me vitrina made in Italy, por qe qelbet erra bajga.

                                                                        1. I
                                                                         Ilir Meta

                                                                         ja dhe ky gomari qe i quan banoret e tiranes dera dhe i duket vetja si kryeder.Nga mbiemri duket se eshte nga familje qe vjen era kerm e ndyresi nje kilometer larg.

                                                                         1. S
                                                                          Shefik Ormëni

                                                                          Nuk e kuptoj, përse shërbejnë refleksionet e këtij individi. Ky më tepër ngjan me një thes të mbushur plot urrejtje, i cili e ka të nevojshme herë pas here të çlirohet nga dallgët shtërnguese që i zënë frymën. Të njëjtën gjë bënë edhe në këtë rast. Mesa duket është thjesht një snob, i cili e ka të domosdoshme të shfaqet si i ndryshëm. Ky edhe në World Trade Center dhe gjithë ambientin rrotull saj po të ndodhet, do mundohet me mish e me shpirt të gjejë difekte. Qëndrimi i tij është pasqyrë e shpirtit të tij. Psikologjikisht fenomen i njohur, si ky janë të gjithë ëndërrimtarët që nuk zënë asgjë me dorë, por gjithçka e arrijnë nëpërmjet fantazisë. Pra shkurt, thjesht një individ që grinë fjalë për tu dukur interesant dhe të tërheq vëmëndje, një individ nga i cili nuk mund të presësh asgjë.

                                                                          1. Q
                                                                           Qozim Mulletja

                                                                           zdrypi katunaria ne qytet ,Atdheu osht m'rrezik! Na myten maloket e pagdhendur

                                                                           1. A
                                                                            Apollon

                                                                            Te pelqen apo nuk te pelqen ty mor trap keshtu jemi ne shpiptaret.Nqf se ti e sheh veten si amerikane apo si perendimore eshte tjeter pune.Kjo eshte jeta jone ,ky eshte niveli jone,duhet shume kohe te arrijme vendet e perendimit,per shume arsye qe seshte nevoja ti permend sepse te gjithe i dime(nga cili sistem erdhem,demokracia qe prisnim,pastaj korrupsioni, pushtetaret qe na kane drejtuar deri tani..etj,etj.Por ti qe jeton ne vendin me demokrat ne bote dhe me te gjitha te drejtat e njeriut,na u bere rracist zotrote!Nqf_se nuk te pelqen kurr mos ardhshe,dhe nuk ke per te na munguar!!!

                                                                            1. A
                                                                             Aleko

                                                                             Fshataret do ndertojne Tiranen e shqiperine o Demilia se bythepambuket e qytetit ikin “”per nje jeteme te mire si puna jote””.Po Amerien kushe e ndertoi???E ndertuan provinciaet e uritur per pune nga gjithe bota.Ja shiko edhe sot cbehet ne kufijt e USA…e gjitheandej…pse I pranojne?. E ke bere pyetjen..se u duhen per pune qe qytetaret e tyre nuk I begenisin …Shume urrejtje ke pervendin tand or mik,por dhe ti kur ishe ketu rrempallen qe bete me duarte tuaja late pas..

                                                                             1. A
                                                                              Ana

                                                                              E ke thene fiks fare Aleko!

                                                                             2. S
                                                                              Sofi

                                                                              Tek Demalia ka dy LLUME. LLUMI SHQIPTARE QE PO E DEMOSTRON ME.KE PI KAFE ME NJE FSHATARE INJORANT ME 7 KOKE SERVIL BYTHLEPIRES. E DYTA DEMALIA PI KAFE NE AMERIKE DHE JETON E PUNON ME LLUMIN E CDO QYTETERIMI QE VJEN KETU VEC PER PARE. LEPIN CDO ZEZAK PARA SYVE DHE DREKON E DARKON NE RESTORANTE MALOKESH. NJE COP ORDINERI QE NA SERVIRET NEPER GAZETA. SHPELLARE QE SA NXJERR FJALEN E PARE OSE SKIZOFREN.

                                                                              1. B
                                                                               Bardha

                                                                               Mire ky Ilir cari i madh nga ka ardhur ne Tirane se Demalia nuk janeTiranes,origjina e ketije ape ashte nga shpellat ,ky trap,qyqja analist,sa poshte ka shkuare mediet e haleve te Shqiperise

                                                                               1. N
                                                                                Nedimeja

                                                                                E para, me thuaj me cilin rri,te te them se kush je. E dyta, baba yt, Binaku, axhat mos harro se kane lindun ne thellesite e maleve te Tropojes dhe per here te pare e qytet kan ra disa vjet pas çlirimit. E treta, ti me shkolle te mesme nuk duhet te vetquhesh intelektual, analiste etj. Nuk gabon pse shfaq mendime, por ti je natyre nihilisti, ti sheh vetem zi, ti bertet kur flet, ju pret fjalen bashkebiseduesve. Megjithate nuk asht e vertete qe Tirana jetohet nga kafshet. Jo, jo, jo. Nuk ta pranon kush. Kafshe biles kriminel eshte ai me te cilin je ule e po qan "hallet e kombut", nje trafikant qe ka bere pasuri duke crare te tjeret me drogen e trafikuar. Por ne Tirane ke shum njerez te mire, te ndershem te profesioneve te ndryshme, punetor apo intelektual qe nuk do pranonin te uleshin si ti me Pasmaçiun (Ndroqin) qe hiqet si nje nder "zoterinjte" e kegij trabzicioni. Tirana e Shqiperia gradualisht po merret ne dore bga qytetaria. Ok?

                                                                                1. m
                                                                                 mond

                                                                                 Demalia shfryn kot, jo sikur vjen nga Amerika po.... Ai duhet ta kuptojë më mire se ne që jemi këtu se ky eshte një proces. Eshte një vend në zhvillim dhe do bëjë ciklin e vet. Shembulli më i mire eshte ai vet: Pse iku ai në Amerikë? Ata që janë atje 50 vjet para tij kështu duhet të flasin për të????? Dhe sa për fshatin që nuk e heq nga goja për keq gjithmonë i them: Ka fshatra,sidomos në jug dhe nga bregu që të lënë ty dhe gjithë "qytetarët" e tu 100 vjet mbrapa.... aq vite më parë kanë qenë të parët e tyre atje ku je ti sot o demali......

                                                                                 1. L
                                                                                  LOLA

                                                                                  DEMALIAJ SI GJITHMONE ,,,,,PERFEKT NE KONSTATIMET E VETA,,,,,BRAVO,,

                                                                                  1. J
                                                                                   Julie

                                                                                   ID. You nailed it. Thx

                                                                                   1. G
                                                                                    Gjovalini

                                                                                    Ky Demaliaj vjen nga nje familje shum e rexpektuar, je nga familjet me nje aktivitet te spikatur patriotik ne Malsine e Gjakoves , familje trimash, te dalluem per pasterti morale, per bese e burrni, j e vra e pre me armiqt tane shekullor. Ky dreq asht i ndershem si njeri, i rrembyeshem dhe nganjehere e tejkalon masen, por ne Amerike nuk merret me pune te pista, si puna e atij Robert PPes qe ka shume vite qe e mjel "thesarin e PD" per gjoja lobime qe ben per familjen berisha e PD-ne duke mazhtruar se gjoja ka kontakte me senatore e kongresmene, te cilet as nuk e njohin kete mashtrues, por ky ju qepet kur ata bejne ndonje takim me mbeshtetesit, siguron nje dhenie dore dhe keto u a shet budallenjve qe e besojne. Iliri nuk eshte i tille dhe nuk eshte i angazhuar me asnje krah politik ne Shqiperi.

                                                                                    1. M
                                                                                     MulMutNardNoka

                                                                                     Mire o fuks ….Na plasi Loqja per Dava Malokesh.Po ka njerez qe e qelben Tiranen juve jeni.Demalia te shkoje te shikoje Tropojen e tij qe ka mbetur jeta ne 1950

                                                                                     1. G
                                                                                      Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                                                                                      Po rrumaduc Ilir Meta a thua e qelbi Tiranen?

                                                                                    2. G
                                                                                     Gjovalini

                                                                                     Ndreqje shkrimi: jo si Robert Papa nje mashtrues

                                                                                     1. Z
                                                                                      Zgalem

                                                                                      Ky , nje fare Qefalia , e trajton veten si analist , por i mungon kultura minimale , per te qene qytetar , pa lere analist . Nga analisti ka shkuar po s'ka qendruar . Nje fjalor banal dhe pa llogjike. Per kete problem , ka folur pseudonomi "Turisti " dhe une me kete opinion pajtohem . Po Qefalia ? Ju qe jeni afer tij drejtoni 3 pyetje shkencore Qefalise , po qe se pergjigjet , fai qendron mbi mua . Pyetjet jane keto : Lidhja integrale , midis mases dhe forces , Pse quhet Britani e madhe , ushtrimi shumezim me 3 shifra dhe pjestim me 2 shifra . Qefalia nuk ka asnje baze arsimore . Ka nje kulture me te degjuar . Po i kalon mosha dhe nuk punon dot ne Amerike dhe kerkon ndonje favor biznesi ne Tirane. Nuk ja kane dhene dhe s'ka pse tja japin , ketij injoranti proverbial . Humbje kohe ,per ata qe e lexojne . Zgalem

                                                                                      1. L
                                                                                       Loni ish dashnori i Grides!

                                                                                       100% sakte!

                                                                                       1. S
                                                                                        Syc ke ngelur trap

                                                                                        E njihni Sycin ju?Rrote kari komplet punonte ne Kinostudio e mbanin per trap.Imagjinoni nje trap profesional te kthyer ne analiste.Mund te kete te verteta ne ato qe thote por ky loqja nuk eshte koherent sepse e ndryshon opinionin ne menyre te pakuptimte.Nuk eshte hera e pare qe ikushtohet vemendje ketij trapi kjo tregon nivelin mjeran te gazetarise sone qe interviston nje trap qe ska lidhje me jetesen ketu mbasi eshte andej dhe se ka idene e gjerave.Te jetosh ne Amerike dhe te besh krahasim eshte afermendsh ka nje humnere jo vetem me ne por dhe me fqinjet tane.Dihet standarti i jeteses andej dhe nuk ngeli te na e thote ky koqja.Ka dhe te verteta por kjo eshte demokracia levizje e lire e njerzeve fundja per kete luftuan te dhjeret si puna e Demali trapajanit.

                                                                                        1. P
                                                                                         Poseidon

                                                                                         MALOKI U BE PER TE KRITIKUAR TIRANEN ......POR KA TE DREJTE SE DUHEN TI VINTE ERA SHURRE E MUT SI NE KOHEN E SALEHIT...........

                                                                                         1. P
                                                                                          Poseidon

                                                                                          MALOKI U BE PER TE KRITIKUAR TIRANEN ......POR KA TE DREJTE SE DUHEN TI VINTE ERA SHURRE E MUT SI NE KOHEN E SALEHIT...........

                                                                                          1. P
                                                                                           Poseidon

                                                                                           MALOKI U BE PER TE KRITIKUAR TIRANEN ......POR KA TE DREJTE SE DUHEN TI VINTE ERA SHURRE E MUT SI NE KOHEN E SALEHIT...........

                                                                                           1. P
                                                                                            Poseidon

                                                                                            MALOKI U BE PER TE KRITIKUAR TIRANEN ......POR KA TE DREJTE SE DUHEN TI VINTE ERA SHURRE E MUT SI NE KOHEN E SALEHIT...........

                                                                                            1. P
                                                                                             Poseidon

                                                                                             MALOKI U BE PER TE KRITIKUAR TIRANEN ......POR KA TE DREJTE SE DUHEN TI VINTE ERA SHURRE E MUT SI NE KOHEN E SALEHIT...........

                                                                                             1. L
                                                                                              Leo

                                                                                              pamvarsisht se ky Syci eshte nje idiot i lindur per disa gjera ka te drejte .Tiranen e shkerdheu Salih Ram Berisha (patriot i Sycit nga Tropoja)qe solli ne Tirane gjithe maloket qe zaptuan tokat me tabela Toke e Xanum dhe sot Tirana eshte kthyer ne nje bandustan ku nuk merr vesh i pari te dytin

                                                                                              1. B
                                                                                               Boston

                                                                                               vete foto flet me shume se kush eshte ky Syci dhe me ciliat plehra shoqerohet

                                                                                               1. J
                                                                                                Juliano

                                                                                                Demalia burr aspak, dhjet e han në një çanak me ato që përshkruan. Demalia, si njeri që ke pas fatin të rrtesh në tironë, e mban mend se ke 21 dhjetori bidallai që kishte më shum fansa, ishte Ver Llapa, ku i thoshim nxirre gjuhën dhe i falnim një qofte. Ky je ti sot, ku u rrite në prehër të ylli ndroqit, edhe sot bën krahasimet se sa mir ishim, kur ishim shum keq.

                                                                                                1. V
                                                                                                 Varja nga halli e Kane keta

                                                                                                 Bo Bo sa veta kane komentuar per kete Demolliun ha Si e ka...! Mos u lodhni.....shikoni dhe lexoni vetem Fizionomine e te dyve dhe veshjet. ! Pastaj gerjani. Noten. !

                                                                                                 1. V
                                                                                                  Varja nga halli e Kane keta

                                                                                                  Bo Bo sa veta kane komentuar per kete Demolliun ha Si e ka...! Mos u lodhni.....shikoni dhe lexoni vetem Fizionomine e te dyve dhe veshjet. ! Pastaj gerjani. Noten. !

                                                                                                  1. V
                                                                                                   Varja nga halli e Kane keta

                                                                                                   Bo Bo sa veta kane komentuar per kete Demolliun ha Si e ka...! Mos u lodhni.....shikoni dhe lexoni vetem Fizionomine e te dyve dhe veshjet. ! Pastaj gerjani. Noten. !

                                                                                                   1. V
                                                                                                    Varja nga halli e Kane keta

                                                                                                    Bo Bo sa veta kane komentuar per kete Demolliun ha Si e ka...! Mos u lodhni.....shikoni dhe lexoni vetem Fizionomine e te dyve dhe veshjet. ! Pastaj gerjani. Noten. !

                                                                                                    1. R
                                                                                                     Refugjati

                                                                                                     100% te drejte eshte e veshtire dhe te vjen keq si eshte katandisur tirana, ne duart te njerzeve te zbritur nga shpellat,

                                                                                                     1. S
                                                                                                      Shkodrani

                                                                                                      Njëlloj sikur të mi kishte vjedhur mendimet e mija! ???? % e vërtetë! E gjithë kjo katrahure,Vetëm e Vetëm të shpetonin komunistat,dhe ti rritej mundesia kafshes Se gjitha kafsheve sali qen berrit të vinte dhe rrinte në pushtet! ????????????

                                                                                                      1. I
                                                                                                       Ija

                                                                                                       Qyqja, qyqja, mi Nane, çarë bahet kshu, hedh nji gur n'lum Syçi dhe gjithë ky kallaballik futen me e nxjerr.

                                                                                                       1. A
                                                                                                        Ai

                                                                                                        Edhe ti qe te pelqeka emri analist nuk qenke shkeputur nga derrat qe pershkruan ne Tirane, nise nga vetja qe te vjen radha te veshesh kostum vetem kur shkon ne Tirane, e pastaj gjuko te tjeret Ne shoqerine Amerika e ti vazhdon te jesh I njejte me ata qe pershkruan

                                                                                                        1. M
                                                                                                         Met durrsaku Boston,Ma,USA

                                                                                                         Esht e vertet qe ky anal…list rrumpalla esht shum i njohur ktu ne Boston…!!!!!!!!!!!!

                                                                                                         1. P
                                                                                                          Procei Gjyqi

                                                                                                          Te gjithe ju te ashtuquajturit analiste qe emigruat se sju perfshiu njeri ne grabitjen e Shqiperise,keshtu shkruani te tere.

                                                                                                          1. P
                                                                                                           Procesi gjyqi

                                                                                                           Pse nuk postohet?

                                                                                                           1. D
                                                                                                            Drini

                                                                                                            Ky eshte thjesht nje opinion i Demalise dhe nuk rendesi per te tjeret. Sic e sheh ai Tirnanen me urrejtjen per Shqiperine nuk e shohin te tjeret. Une e shoh Tiranen te bukur. Po ne Amerike , aty ku jeton i gjeti qytetaret Demalia? Apo ka pare me keq se ne Tirane, let ta provoje te futet naten ne ndonje lagje ku e bejne ligjin krimi dhe te shohi a do dali me te shjae Tiranen dhe njerzit e Tiranes

                                                                                                            1. A
                                                                                                             Artioni

                                                                                                             Tani ju vin mir api keq ka then te verteten se tirana esht ber nje fshat i madh ,dhe sado qe i solli sali shpellari nuk kemi pse presim qyteterim, me ardhjen e demokraleshit mberriti injirsnca, kurveria,hashashi,degjenerimi dhe shqiperia ra ne duart e shpellarit,skrapardhiut dhe kurvave e baxhellat, pastaj vijoi me tv ku u ben burdello dmth han me dy porta, hapni syt qe po rritet brez muti ,dmth u ulen malet e u ngriten halet ,nga shqiperi me oksigjen esjt kthyer ne nje fshat te madh injorantesh .albanikustan.

                                                                                                             1. L
                                                                                                              Lam Zagradi

                                                                                                              Trap, trap, po s'të fal në llap, ky Demali llapisti.

                                                                                                              1. D
                                                                                                               Demalia rrote k..

                                                                                                               Ky Trap njeri meqe dikur duke punuar hariti TI dilte perpara Diktatorit se pse ja kishin futur ne Burg te jatin e tije ! Ho Demalia Po kthehu me Burre prej kafshet ,dhe shko tek Babai i juaj Sali dhe nxire jashte nga Vila ne Lazer ,se Ska cte duhet Ty mer Trap USA ! Se ske bythe TI te punoshe se ke filluar te pjerdhesh dhe te plakesh. !

                                                                                                               1. D
                                                                                                                Demalia rrote k..

                                                                                                                Ky Trap njeri meqe dikur duke punuar hariti TI dilte perpara Diktatorit se pse ja kishin futur ne Burg te jatin e tije ! Ho Demalia Po kthehu me Burre prej kafshet ,dhe shko tek Babai i juaj Sali dhe nxire jashte nga Vila ne Lazer ,se Ska cte duhet Ty mer Trap USA ! Se ske bythe TI te punoshe se ke filluar te pjerdhesh dhe te plakesh. !

                                                                                                                1. L
                                                                                                                 Loni

                                                                                                                 Një kqyrje e vemendshme e zoterise të con në perfundimin se zoteria paraqet nje rast të rëndë të njeriut të ri: i është shtremberuar aq shumë personaliteti në kohën e PPSH-es, sa ka mbi 30 vjet në Amerike dhe është po aq i shtrember në personalitet sa dikur...

                                                                                                                 1. L
                                                                                                                  Loni

                                                                                                                  Ki asht Njeriu i Ri në Amerike...

                                                                                                                  1. D
                                                                                                                   D.Didani

                                                                                                                   Ndjeje neveri te komentoj fjalorin dhe portretizimin qe u ben shqiptareve ky tipi! Do te doja qe, te mbetesh i lare me popullin e vet , ti hedh per vete te gjitha ato epitete te Xhungles!

                                                                                                                   1. V
                                                                                                                    Vezhguesi

                                                                                                                    Pershkrimi i fotos: "Demalia dhe derrat. I pari nga e majta"

                                                                                                                    1. V
                                                                                                                     Vetëm një PORDHAC , flet kështu .

                                                                                                                     I shari të shan , i ofenduari të ofendon , po mos harojë ky PORDHACI se pordhët e shumta t’ë lenë pa brekë ! Shko tek Dr Cekja , të t’ë heqë PORDHACLLĒKUN !

                                                                                                                     1. T
                                                                                                                      Tironci

                                                                                                                      Demalia adashi im as nje presje nuk i heq shkrimit tend vlersim i sakt pik per pik , rrespekte ,

                                                                                                                      1. L
                                                                                                                       Lame Kurrizi

                                                                                                                       Hiqeni këtë palaço nga ekranet e televizioneve. Ky eshtë një gërdallë që nuk di ku ka vehten e tij. Bën analistin ky kryekatundar. Po t’i një cop magazinieri kostumesh në kinostudio ke qënë, kur u bëre anal-listë ti copë muti. Gankster leshi.

                                                                                                                       1. i
                                                                                                                        ish kinostudio

                                                                                                                        Fajin e ka ai qe i vodhën lopën dhe jo hajduti.Po lopa a, ka faj.

                                                                                                                        1. K
                                                                                                                         Kastriot bejko

                                                                                                                         Bravo demalia ke thene nje te vertete respekte

                                                                                                                         1. a
                                                                                                                          alphade

                                                                                                                          Merr fshatarin e fundit ne Tirane eshte me i edukuar se sa ky DERRI qe ka ardhe nga N/Y dhe shet pordhe ne Tirane ! E kemi pare dhe degjuar ne intervistat e tij nihilis- te e dadaiste qe s’kane asnje vlere kons- truktive por perkindrazi I merr shqiitaret “An Block” , te gjithe vjedhes, hajna, vrases, vetem ky na qenkish i kulturuar sepse na jetonka ne N/Y ?! Ne fakt ky vete eshte nje injorant I pakorogjueshem ! DERR mendje/ madhi qe e mat veten me hijen e mengje- zit! Puro Malok ……!!!!

                                                                                                                          1. a
                                                                                                                           alphade

                                                                                                                           Nese shqiptaret sipas ketij kokorroci jane derra. injorante…, Ky myteber eshte nje puro muzhik rus , injorant, kapadai, men- djemadh, gomar ….,i te gjithave, vec njeri nuk eshte ! Le te beje nje pende me kresh- mikun e Spahise -apo si e quajme ne Kim Jong Un-I I Shqiperise…..!

                                                                                                                           Lini një Përgjigje