Darkë në Gjirokastër, gazetari befasohet nga ndryshimi dhe fatura që pagoi

10 Gusht 2022, 10:44Sociale TEMA

Darkë në Gjirokastër, gazetari befasohet nga ndryshimi dhe fatura

Gazetari Blendi Salaj shkruan se është befasuar nga ndryshimi që ka pësuar Gjirokastra në këto 10 vite. 

Teksa ndodhet me familjen në qytet, ai thotë se ndryshimi është si nata me ditën dhe se është befasuar nga fatura e darkës. 

Salaj shkruan se për 4 veta ka paguar vetëm 3250 lekë. 

“Mbrëmja në Gjirokastër.

Mbaj mend, diçka pak mbi 10 vjet më parë, erdhëm në Gjirokastër dy çifte për një fundjavë dhe në mbrëmje mezi gjetëm një vend ku mund të hahej.

Kujtoj se ishte një përvojë për tu harruar. Ndenjëm tek i njëjti hotel ku jemi sonte, që dhe asokohe ishte i mirë, mbushur me traditë, por të dilje - të rinj siç ishim atëherë - s'kishim se ku.

Jam kthyer rregullisht që atë kohë dhe Gjirokastrën e kam gjetur çdo herë pakëz më mirë. Sonte është plot me turistë - dëgjoj frengjisht, italisht dhe gjermanisht. Shoh vizitorë nga Kosova, evropianë, aziatikë dhe afrikanë që barisin kalasë, darkojnë apo pinë në Qafën e Pazarit të restauruar.

Dikur këtu zinte nata që në 6. Tani është hip (por jo më tepër se ç'duhet) në çdo rrugicë. Vizitorët befasohen pas çdo kthese piktoreske të "qytetit më të pjerrët në botë". Dëgjoj anglisht dhe turqisht gjithashtu.

Kudo janë hapur hotele, "guest-houses". Darkuam diku ku ushqimi ishte klas, po ashtu edhe shërbimi. Dita me natën nga 10 vjet më parë.

Dhe fatura (jo-tatimore) pas një darke të mirë për 4, një surprizë: 3,250 lekë. Kaloni një fundjavë të gjatë këtu. Ka shumë për të parë. Herës tjetër edhe më mirë shpesoj”, shkruan ai.

32 Komente

 1. I
  I indinjuari per30 vjete.

  Bravo Gjirokastra,kjo tregon se aty ka kulture dhe tregtare me mend ne koke.edhe nje here Bravo.( 3250 leke une i perkthej 32500 lek .NORMAL mor njeri .Pershendetje Gjirokastra jone.

  1. D
   Dardan

   Po Blendi Salaj cdo ne Gjirokaster? Pse nuk shkon te heje nje darke ne Vicidolin e Doktor Sali Mortjes qe i ben propagande cdo dite?!

   1. D
    Daja

    Do haje darken me te, ????????kurse mgjesin e ka me liken????????????????

   2. Q
    Qipon Vuqidolja

    Të lumtë mëndja e dora. Por, na jep edhe ndonjë numër telefoni, që të shkojmë edhe ne të tjerët, që mos të bredhim “SHTIGJEVE TË PANJOHURA” siç ka bredhur ky popull gati 50 vjet nga shefat e spiunit I.M apo 007 - I.M.

   3. n
    noku

    4 veta shkuam dhe neve po na vajti 10.000 lek ; nese ke ngrene fasule dhe pilaf dhe ndonje qofte aq shkon

    1. I
     ILYRIA

     Nje gje nuk kam kuptuar e nuk e kuptoj edhe tani..............Kur lexoni ja merrni vesh kuptimin atyre qe shkruan ai Njeri apo vetem lexoni komentin negativ dhe ja mbeshtillni dy Fjali me shume dhe e "hodhet Lumin".......... ► Eshte me Familjen ne Gjirokaster.... ► Une llogjikoj - duke pare edhe Fotografite qe ka postuar 1- Mamaja / 2-Babai dhe dy Femije behen 4 Persona.........Femijet nuk hane si te rriturit, plus Burre e grua nuk kane shkuar ne Bar per te pire , por per te ngrene Darke.....Dy Barqe normal dhe dy Barke femijesh per tu ngopur.........kaq e veshtire eshte per ta kuptuar se darka ne Gjirokaster nuk ka si te shkoje me shume , duke ditur edhe natyren e kursimtarit te gjirokastritit....... Megjithate tregimi ishte jo per Parate e harxhuara ne Gjirokaster, por per ndrshimin e Qytetit........kaq e thjeshte eshte....

    2. 8
     88

     Byreqe me dhalle hengre apo Buke me Domate apo paguat per ajrin.800 leke per person eshte nje Birre ne Sarande .thuaj cfare hengre dhe Mos ben Politiken e Kumbaros.nxirr kuponin te shikojme

     1. v
      vang

      Nuk i vendos cmimet Kumbaro neper lokale e neper bujtina.

      1. M
       Mateo

       O 88, mos u bej 99. Salaj punon ne nje TV qe gjithe diten shfaq Saliun, a detebardhe. Hiqi syzet e erreta te shohesh rrugen.

       1. O
        Osman Gazepi

        po bota nuk rrotullohet reth Sarandes e, ka vende te tjera shume me te bukura e me te qyteteruara se Saranda. Ne bregdetin e Spanjes nje birre 0,5 liter kushton 3,5 euro dhe 350 gr. peshk deti me garniture kushton nga 19 deri ne 22 euro.

       2. A
        Asd

        Tendenca ne gjithe Shqiperine eshte rritja e cmimeve. Kjo do te thote qe mos u nxito te na tregosh faturen 3200 leke. Tahmaja per tu pasuruar shpejte eshte "plage e keqe" dhe me siguri qe surprizat negative do jene me te shumta.

        1. 6
         69

         Ja do bejme politiken e Nard Ndokes qe te kenaqesh ti 88. Hajde koqe hajde. Ke qene ndonjehere ne Gjirokaster zotrote ,apo te duket Sarande gjithandej?

         1. 8
          88

          Dhierokraci kemi,qejf qejf vota apo jo.une gezohem qe pas 10 vitesh Ripjellja nga Bytha paska nje te kenaqur si ti.sukses I madh,ti ku punon ne bashki apo ne Polici.lere ore Nard Noken se nuk i ka bere keq kombit.Pensionista me 30 ml€ vetem Ripjellja e Bythes nxjerr.une dua te jetoj ne parajsen tende dhe te xhaxhi Ramutit,ku merren vizat te vij .

         2. B
          BAC KUKA

          me harrxhove kohen qe te lexova shjkrimin, nuk percaktove c fare kishe ne menu po nejse mua me duket si jo reale

          1. E
           Eni

           Paske ngrene djath e qepe....jot shoqe drejtoreshe me Brisin eshte prape? Nga hici u be drejtoreshe e skuptonte asgje ne ins me te rendesishem financiar....

           1. A
            Avazi

            Aman se po ju nis dhe une faturen e gjyshes time ke kafeneja lagjes. Se vetem kjo ju ju ka ngel pa botu. Po me nji vrime po i bini fyellit

            1. L
             Lani

             Do kesh ngrënë peshk dhe fruta lumi

             1. ?
              ?

              Varet cfare keni ngrene, ndofta nje panine me djathe te bardhe dhe nje shishe uje cezme?

              1. K
               Kapedani

               Blendi 800 leke(8000 te vjetra) per 4 persona !! Mund te na thuash se çfare keni ngrene.Se edhe ne Tirane po te shkosh tek tymi dhe te porositesh 10 qofte me 2 birra aq bejne.Mund te hash edhe paçe me pilaf ,ose gjelle te tjera tradicionale je ne rregull me çmimin.

               1. r
                realisti

                me shqiptaret nuk merresh vesh ne kete dynja....keq te flase robi mire e keq te flase keq

                1. G
                 Gjirokastri-oti

                 Pse o njerez i hidheni ne fyt djalit?! Ne Gjirokaster ka ngrene… dihen porcionet e gjirokastriteve. Kur ha ne Gjirokaster nje veze te skuqur, te quhet sikur te hengre pule te pjekur. Tamam e ka djali.

                 1. v
                  vk

                  Ik o katunar me keto legjenda katundi. Kur gjirokastritet jetonin ne keshtjella guri ju jetonit ne shpia me qerpic. Ke pare nga afer ndonjhere jeten e ndonje gjirokastriti safi jo katundari si puna jote!? Njihe ndonje gjirokastrit dhe pastaj fol. Gjirokastra eshte djep kulture e kulinarie. Po jevgj si puna jote ngaterojne shperdorimin me bujarine dhe nikoqirllekun e gjirokastritit me kopracine.

                 2. V
                  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

                  Shkrim qe eshte vene ne statusin FC te Mirela Kumbaro Furxhi, ministres se Turizmit, alias Pika e Vockel e Butrintit. Ndonje i afermi i autorit ka apliku per ndonje grand nga Ministria e Turizmit. Po mire ka bere se rrogat qe jep Bashkimi nuk dalin.

                  1. K
                   Kuzhinjeri

                   Po mos u zini te gjeni çfare ka ngrene zoteria ! Jua them une Ai ka ngrene çorben e stisir te Rilindasit !!

                   1. Q
                    Qytetar i zakonshem

                    Sporti popullor kete vere eshte publikimi i faturrave pasi ke ngrene . Garohet masivisht kush publikon faturren me skstravagante. Kushedi ç'do shohim deri ne fund te sezonit. Gara vazhdon.......!

                    1. E
                     Elton

                     Me vjen mire qe degjoj mire per Argjirocastren,por ske pse thua hengra darke 4 veta me 3000leke...Ska mundesi ne rradhe te pare, sepse para dy javësh ishim dhe morem vetem kafe dhe pije nga shkoi 4.500 lek 6 veta qe ishte cmim i ndershëm nuk jam kundra te paguash edhe 20.000leke te reja rendesi ka te hash darke cilesore. Jam kunder qe duhet ngrënë vetem lire... Gjithesesi bravo Sala kam repsekt per ty,sepse je perhere i sinqertë.Pushime te mbara te gjitheve kudo qe jeni.

                     1. S
                      Star

                      Eshte tentative e porositur per te rregulluar imazhin e turizmit te groposur ne Shqiperi.

                      1. P
                       Pupuja

                       Uaaaaa,sa lodheni,çfarë hëngre,çfarë nuk hëngre????Po mund të ketë ngrënë dhe qifqi tjetri,në gjirokastër i përdonin shumë????Rëndësi ka që është kënaqur robi????dhe tha fjalë të mira për një "vend të vendit tënë"????

                       1. Çunat e Tironës den baba den

                        I lumtë Gjirokastrës. Nderon veten dhe gjithë Shqipërinë. Le të plasin trushpëlarët/llumi/pramilitarët dhe liderët e tyre supër monstra të historisë post-Komuniste (që nga Dhjetori 1990) *Non Grata* Anglo-Amerikane dhe Spiunit 1988/89. Fundi i tyre dhe shpëtimi shiptarëve po vonon pak, por është i sigurtë shumë shpejt.

                        1. Z
                         Zina Sallaksja qe vjen era mut

                         O Elton, une nuk te pengoj qe te kesh respekt per kete Salaj, por ta dish qe eshte bythec dhe nje injorant i vertete!!! Pra thjesht LEGEN

                         1. A
                          Ana

                          Nuk e harrini tek maja e thoit te gjithe ju shqiptare te pa kulture Gjirokastren

                          1. E
                           E vertete

                           Sa toksike

                           Lini një Përgjigje