"Dinte gjithçka për Shqipërinë", ambasadori rrëfen se si u suprizua Mbretëresha me balancën gjinore të Ambasadës

9 Shtator 2022, 10:33Sociale TEMA

"Dinte gjithçka për Shqipërinë", ambasadori

Ambasadori shqiptar në Londër, Qirjako Qirko në një intervistë për Euronews Albania tregoi bisedën e fundit me mbretëreshën Elisabeth II.

Qirko u shpreh se mbretëresha dinte gjithçka që kishte të bënte me vendin tonë, për marrëdhinet rajone dhe qëllimet.

“Ishte një takim i paharrueshëm. Sikurse u thashë që mbretëresha kishte informacion të jashtëzakonshëm, dinte gjithçka që kishte të bënte me vendin tonë, me marrëdhëniet rajone me aspiratat e vendit tone për t’u anëtarësuar në BE”, u shpreh ambasadori.

Ai tregoi dhe shakanë me mbretëreshën për numrin e grave të punësuara në ambasadën e  Shqipërisë në Londër.

“Pata rastin që të prezantoja stafin e ambasadës me mbretëreshën. Për balancën gjinore, gratë ishim më shumë dhe me shaka më tha që ‘jeni shumë mirë sa i përket balancës gjinore”, tregoi ai më tej.

Mbretëresha Elizabeth II ndërroi jetë në moshën 96-vjeçare dhe hyri në histori si monarkja më jetëgjatë britanike. Elizabeth II ishte edhe mbretëresha më jetëgjatë e një vendi. Ajo qëndroi në fron për 70 vjet, nga viti 1952 kur mori postin pas vdekjes së babait të saj.

7 Komente

 1. a
  alphade

  Bo-bo cfare shakaje paska bere Mbretere- sha ! Cfare diplomacie e diplomatesh kemi, Prandaj jemi aty ku jemi …..!!! Keta Jane diplomatet e trinomit : Sali Vicidolit, Ilir Cepanit, alias Ilir Metes dhe Edi Ramu- shit …..! Lidhur me Ilir Metaj, alias Ilir Meta del se te gjitha vendimet, aktet ligjore, emerimet, dekorimet etj.etj. si minister,zv. KM, KM, President I Republikes bien posh- te duke qene te formosura si Ilir Metà dhe JO si ILIR META-J sepse tash e ka bere mbiemrin nga Ilir Meta. ne Ilir Metaj , ka shtuar “J” ne fund ! Pra,del se tere firmat ne te kaluaren jane fallso duke qene se jane pa “J” ne fund : META- J , o tempora o mores ! Quo Vadis ?!

  1. L
   Lexuesi i thjeshte jo budalll

   QIRJAKO QIVAÇI : Pata rastin që të prezantoja stafin e ambasadës me mbretëreshën. Për balancën gjinore, gratë ishim më shumë dhe me shaka më tha që ‘jeni shumë mirë sa i përket balancës gjinore”. ???!!! E KU ESHTE SHAKAJA KETU OR PALL ISH AMBASADOR?????!!!!!

   1. N
    Na myten

    Por per shqiptaret qe i hodhi me parashute ne vitet '50 te vriteshin me njeri-tjetrin beri ndonje shaka?

    1. A
     Artur

     Po per 1913 qe e copetuan shqiperine o mq ambasador , qe vetem ambasadore nuk jeni o moterqira,beri ndonje shaka, a ju shkerdhefsha te 14 qe sjeni as ambasadore dhe as per te fshire rruget, qenka kenaqur ambasador moterqiri. Yyyyy te shkerdhefsha ropt njerez pa dinjitet dhe pa karakter.

     1. G
      Gimi

      O Artur kari po çfar pune ka Elisabeta me kufijte dhe pse nuk luftuam ne per kufijte tane po na e kane gjithmon fajin te tjeret . Apo gjyshi yt ne ate kohe ishte ushtar me Haxhi Qamilin dhe donte baban.

      1. A
       Artur

       O gimi gjyshi im ne fakt ishte me pidhin e motres tende te shkerdhefsha te 14 , pith motre .

      2. ?
       ?

       Asgjë nuk dinte mbretëresha për Shqipërinë. Ja psh, ajo për mëngjes hante tost me marmalatë, e në darkë pinte gin, por byrekun me gjizë nuk e provoi kurrë, e as bakllavanë. Imagjino ç'ka humbur!

       Lini një Përgjigje