FOTOT/ Edi Rama: Njihuni me gjeneratën e re të mjekëve shqiptarë

19 Janar 2023, 17:21Sociale TEMA

FOTOT/ Edi Rama: Njihuni me gjeneratën e re të mjekëve

Kryeministri Edi Rama ka publikuar këtë të enjte fotot e gjeneratës së re të mjekëve në Shqipëri.

“Këto janë bluzat e bardha të gjeneratës së re, të reja e të rinj të mirëshkolluar e të përkushtuar, që janë shpërndarë në qindra qendrat e rindërtuara shëndetësore anembanë vendit”, shkruan Rama.

Kujtojmë që mjekësia në Shqipëri është në një situatë të vështirë, pasi një pjesë e mirë e infermierëve dhe mjekëve kanë vendosur të largohen drejt Gjermanisë, aty ku kërkesa për ta është e lartë.

39 Komente

 1. s
  sapa

  Na i nxirr perseri pas disa muajsh po te jene akoma ne atdhe!

  1. A
   Arditi

   O sapa ku ti behet me mire per veten e tyre te shkojne. Nuk i mban njeri me zor

   1. T
    Tironci

    Ardit,kur te semuresh ti do te te vizitoj ndonje militant partie, pastaj do e kuptosh sa te rendesishem jane mjeket qe ikin sepse nuk vleresohen sic duhet.

    1. j
     joni15

     Tironci i ke rene ne koke muhabetit , skam cte shtoje

    2. S
     Sapa

     Patjeter fale hajduteve 33vjecare qe udheheqin kete vend.

    3. D
     DinPak

     Qe te na i mbushet mendja per keta qe jane kaq te mire, duhet te futen nje here ne BB t'i shikojme si do sillen.

     1. s
      sali bolleku per familjen e tij

      ore keta veterineret e partise derrave pse nuk ikin,qe nga ish presidenti Topi qe flet me fjale te medhaja,myslymi me ze bilbili si pedo,qe ka humb keto kohe me nendimet e tij te dhjera,zhelali edhe si specialist i daulles,madhe edh dr prof sali komunisti si veteriner i gjithe kafsheve qe nga mbledh rreth vetes.

     2. D
      Doktorri

      Ohoo, të paktën tre prej tyre i njoh dhe që të tre i janë futur mësimit të gjuhës gjermane............... Bravo! Tregon që janë të rinj të përkushtuar, që e duan vërtet dijen dhe kulturën..........

      1. A
       Arlind

       Eshte turp qe perdorni imazhet e ketyre te rinjeve per te mbuluar deshtimet kronike ne fushen e mjekesise. Ju lutem na tregoni me shifra treguesit cilesor qe masin shendetin e nje popullate. Sa perqind e GDP investohet ne shendetesi? Sa eshte vdekshmeri foshenjore? Sa banor per mjek ka? A ka ardhur ky tregues me rritje apo jo? Propagandes me foto per fushate i ka ikur koha. Cdo njeri prej mjekeve te rinje duhet te fitoje eksperience pastaj mund tu sherbeje njerezeve. Per fat te keq cdonjeri prej tyre shume shpejt do kerkoj te iki kur te perballet me trajtimin mizerabel te militanteve partiak.

       1. A
        Analisti

        Ore Moslind shko tek Qimi dhe bëj politikë atje, mos na çaj trapin.

        1. L
         Listi Anal

         Anal-ist, cpate...? ske faj se pervec se te numerosh dhite...nuk di gje tjeter ti. Dhe sa here I numuron gjithmone te del nje teper se numeron dhe veten tende si cjapi I kopese qe je

        2. L
         Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

         Or Analist, Arlindi po sjell disa argumenta shume bindes qe perbejn realitetin dhe sistemin mjeksor sot ne Shqiperi, fakte qe Kryeministri duhet t'i paraqesi popullit. Kryeministri bene shume mire kur promovon brezin e ardhshem te gjenerates te mjekeve te rinj Shqiptar, por eshte fakt se keta mjek te rinje pas diplomimit duhet te fitojn eksperience, ata duhet fillimisht te praktikojn te pakten per nja 2 vjet, sic behet ne ter vendet e zhvilluara te botes, ku mjeket para dhe mbas diplomimit duhet te ken ber nje minimum 2 vjecar stazhi te cilin e fillojn gjat shkollimit dhe punes qe bejn pas diplomimit neper spitale e urgjenca... Nje tregues i vertet do te ishte dhe numerat e mjekve per ??? banor. Do te ishte mire qe K/Ministri te tregonte shpenzimet vjetore nga buxheti per sistemin mjeksor, investimet ne pajisjet e reja mjeksore, masat qe po merren per te permirsuar kushtet e punes dhe per rritjen e pagesave te mjekve dhe infermierve, qe do te perbente nje hap te miremenduar per te parandaluar largimin e tyre drejt Gjermanise e Italise. Prandaj mos merr zjarr si kashta!

        3. V
         Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

         Ky eshte IDIOT noterik. Qe te jesh bindes provo te vizitosh Zahon tek nje nga keto mjeket e gjenerates se re. Kryeminister LEGEN dhe HAJDUT

         1. K
          Kunati

          Bravo! Shume komenti i goditur.

         2. T
          Tajari

          Shpresojme që te marrin sa t’ju japin e te mos kerkojne.

          1. j
           jes

           hajde skandal hajde, cfar turpi, o zot kush na drejton, esht cmendur fare

           1. Y
            Yes

            O jes hajde na drejto ti. Na shpeto aman

           2. I
            I Madhi Morricone

            Me keto kocet e tua shkon edhe ajo fjala e bukur! Te shkosh per pith e te marresh karr. Experiencen qe kane keta te rrinjte mund te kapesh llotarine per tek varrezat e sharres

            1. Y
             Y.H

             Po pse o komentues shkerdhata, edhe ne kete rast ju pranoni te shfrytezoheni nga Sala e Likja.Ropt ku ti kini nese do ketheni pergjigje.

             1. Y
              Y.H

              Po pse o komentues shkerdhata, edhe ne kete rast ju pranoni te shfrytezoheni nga Sala e Likja.Ropt ku ti kini nese do ketheni pergjigje.

              1. Y
               Y.H

               ropt ai qe me shau dhe ropt ai qe me shan prap. vrome e ndyre

              2. H
               Haku

               Degjenerata apo gjenerata... le te jete kjo e dyta.. v.k

               1. F
                Fejzi Hoxha

                Mbani zi sot se ka vdekur dhe dr. I Kalo. Ta nderojme kujtimin e tij........

                1. S
                 Shkodrani pa buke

                 Shume dakort me ato qe thote Arlindi , kjo eshte reklame krejt boshe larg nga realiteti ,ku mjeksia publike vuan nga ato gjera elementare , ku ne spitalet tona hyn i shendoshe dhe del invalid (kujtoj ate beben qe u shtrua ne pediatrin e QSUT dhe u infektua me HIV) kjo edhe shume te tjera tregon per nje nivel mjeksie mjerane jo profesionale. Ke ndertuar Spitale kjo eshte e vertete por keto spitale jane "BOSH" sepse nuk ka mjeke profesioniste ne to ,jane disa mjeke aty qe kane 20-30 vite por qe nuk kane hapur asnje liber apo te kene botuar gjesendi ne shtyypin mjeksor qe tek ne nuk ekziston .Mos publiko foto te tilla seshte turp por fillo te besh reforme ne sistemin shendetesor (shendetesia nuk matet sa "llac e tulla" shpenzon ti ....

                 1. B
                  Berti

                  Eh nuk zgjidhen problemet e shëndetësisë me fotografi dhe bojna o lum miku. Pordh me rigon kryeministri, politikë fshatareske.

                  1. I
                   Instituti I St. MarksisteLeniniste

                   Kujdes! Karikaturisti i Sigurimit ! Nuk mund ta shihni veten në ëndrrat e të tjerëve, duke dalë nga ëndrrat e tua perverso- komuniste. Legen sumëkuq!

                   1. g
                    genti

                    ky eshte nastradin komplet...

                    1. M
                     Mero

                     Shpresoj shume te te bjere ndonjehere rasti te vizitohesh nga keta qe sapo kane mbaruar shkollen dhe pastaj te shikojme.

                     1. Me "brezin" o kokë lopë...

                      1. D
                       DocTorandi

                       Suksese mjekeve te rinj, e sigurt qe qeveria ska te drejte te marketoje asgje nga suksesi i tyre qe gjithsesi mbetet aritje individuale dhe familjare.E di ministrja meqe ra fjala psh qe vetem stetoskopet qe mbajne ne qafe kushtojne 120 usd copa ( https://studentmedicalshop.com/product/5803-3m-littmann-classic-iii-monitoring-stethoscope-all-black-edition-27/ ) po librat me edicione te perditsuara , publikimet shkencore periodike , aktivitetet trajnuese,e ruajna zot ndonje kualifikim nga shteti ,apo ndonje konference nderkombetare qe mund ta ndjekin me shpenzimet e veta,,a iu jep Ogerta ndonje gje nga keto ?, jo vec shirita dhe propaganda, edhe kushtet e punes qe jane gjeja me bazike edhe ato lene per te deshiruar ne shume institucione shendetsore.Mbeshtesni mjeket si individe profesioniste rritini rrogat tepakten bejeni me po ate lehtesi qe rritni cmimet dhe mos u tallni me djersen e tyre, Covidi ua tha te verteten ne sy , ate te verteten e "heronjve Tane"qe e perdoret dhe e perdorni sa here iu duhet politikisht , perndryshe do te perfundoni tek nuskat, dhe ne fund eshte populli qe do ta haje.

                       1. Z
                        Zyko

                        Na njofto ndonje ndryshim te rrogave dhe kushteve te punes se tyre se ndryshe mbas 6 muajsh ata i ke jashte shqiperise. Atehere na posto hipjen e tyre ne avioni.

                        1. A
                         Alex

                         Per ke do punojne se Shqiperi ka ngelur bosh . Shqiperia nuk eshte vetem Tirana.

                         1. L
                          Luli

                          Komente te papunesh.

                          1. G
                           Gimi

                           Fatkesisht Shqiüeria eshte sot shume me keq se koha e qoftelargut Sali...me dhimbje e them...sepse kta qe erdhen, e I kam pare ku kam punuar, ishim shume te paafte dhe kane ngelur te tille.

                           1. A
                            Albano

                            Keta jane te gjithe mjeke psikopate. Keta jane ata qe kane vaksinuar njerezit me vaksinen e Covidit, dhe jane gjithashtu vaksinuar edhe vete. Ne te tjeret nuk jemi mjeke dhe e kuptuam qe ne fillim qe Vaksina ishte per qellime te tjera dhe jo per te miren e shendetit te njerezve, kurse keta mjeket e rinj qe kane studiuar aq shume , nuk kuptuan gje fare. Une vete kam lexuar artikuj mjekesore ne vitet 2000 - 2015 per MRNA qe ishte teknologji e deshtuar. Asnje produkt MRna nuk eshte miratuar sepse shkaktonin me shume vdekje se sa semundja vete. Jane bere me mijera eksperimente per te sheruar kancerin duke perdorur MRNA dhe sa here kane provuar , me shume kane vdekur kafshet e laboratorit nga vaksina se sa nga kanceri. Po ca vaksine qenka kjo kur qenka me vdekjeprurese se sa vete kanceri? As per kancerin nuk u miratua , dhe tani na u miratua per nje grip qe e quajten korona virus. Po mjeket duhet te lexojne njecike edhe jashte programit mesimor sepse jo te gjitha gjerat mesohen ne shkolle. Po te kesh sy ne balle dhe pak logjike e kupton qe pasi filluan vaksinimet , shume sportiste filluan te bien ne fushe papritur e pakujtuar, dhe e quajten vdekje e papritur. Si shume jane rritur rastet me keto vdekje te papritura keto kohet e fundit. Vetem nje arme biologjike eshte ne gjendje te shkaktoje vdekje te papritura dhe jo nje vaksine. Pra si perfundim keta mjeket psikopate i kane injektuar njerezve nje substance qe eshte arme bilogjike e cila ne dukje shitet si vaksine .... kete nuk e kuptojne dot njerezit e zgjuar sic jane mjeket tane te rinj dhe te talentuar. Eshte fare e thjeshte, ne paguajme taksa ne shtet, dhe me ato para , shteti dhe Edi Rama blen vaksina qe ti cpoje njerezit me vaksina qe ti eliminojne. Edi Rama ku i merr udhezimet? Ne Davos , nga Klaus Scwabsi. Ku ishte Edi Rama dje? NE Davos. Ca u tha ne Davos dje nga Tony Blair? Qe vaksinat ne te ardhem do jene me shume doza ... Ou , pse me shume doza ? Po bere shume doza atehere nuk quhet me vaksine por quhet ilac per mjekim. Pse duhen mjekuar njerezit e shendetshem? He more mjeke te rinj, na ktheni nje pergjigje. Pse duhen mjekuar njerezit e shendetshem? Per cfare semundje po i trajtoni me injeksone njerezit e shendetshem? Ktheni nje pergjigje. Vaksina nuk ndalon perhapjen e infeksionit, nuk e ndalon virusin te infektoje , pse i beni vaksinat ? Cila eshte arsyeja mjekesore? Jam i nxehur me ju mjeket budallenj sepse nuk keni logjike, sepse nje fushate e re vaksinimesh do filloje prape ne 2025 , kur te hedhin nje virus te ri qe do shkaktoje shume viktima mbi femijet. Dhe ju mjekte e rinj si psikopate qe jeni do vaksinoheni te paret se ju jeni minjte e laboratorit apo jo? Ju me te talentuarit , ju jeni minjte e laboratorit. Cila eshte zgjidhja ? Zgjidhja eshte te thoni JJOOO. Kur te thoni JO , nuk dua te vaksinohem me kete arme biologjike , atehere do beheni njerez normale dhe te respektuar. Ja nje shembull qe kur shume mjeke thone JO , fitorja eshte e sigurte. Ne nje land te gjermanise ishin vaksinuar 95 % te mjekeve, dhe disa mjeke te pavaksinuar u pushuan nga puna dhe ca te tjere moren gjoba . Pse ? Sepse mbeten pak mjeke te pavaksinuar dhe nese pushuan disa mjeke nga puna , sistemi mjekesor prape do funsiononte normalisht. Ne nje land tjeter, ne Sachsen ku 15% te mjekeve nuk pranuan te vaksinoheshin, nuk hoqen asnje mjek nga puna , dhe nuk derguan asnje gjobe per mosvaksinim, PSE , sepse do duhej te hiqnin nga puna 15% te stafit dhe kjo do ta falimentonte shendetesine per gjithmone, sepse do mbillte terror ne popullsi. Ja ku e keni zgjidhjen ... Thoni JO - nuk dua te vaksinohem. Une vete kam duruar presionin e kolegeve , presionin e Shefit te personelit , presionin e Supervizorit etj etj dhe nuk u vaksinova sepse e dija qe ishte kunder Kodit te Nurenbergut dhe te drejtave te njeriut. Po nuk rezistuat duke thene JO do zhdukeni nje e nga nje , por ngadale , pa e kuptuar fare .... ngadale nje e nga nje ....

                            1. C
                             Chili ????️

                             Ti thua vaksinimi I njerezve te shendetshem perse ?sepse tu tha (dhe eshte e provuar epidemiologjikisht) qe njerezit e shendetshem shpeshhere Jane bartesit e shendoshe te virusit qe potencialisht semurin ata qe Kane ne shtepi,,pleq te semure apo femijet me imunitet te dobet,njerezit e shendetshem NGA ana tjeter Jane njekohesht edhe kontributoret edhe konsumatoret me te medhenj ekonomik sepse ata Jane forca kryesore aktive prodhuese ne ekonomi,dhe ata mbajne familjet e tyre me rrogen,dhe kapitalizmi Keta I do per arsyen e thjeshte sepse Keta e levizin makinerine ne cdo sipermarje ekonomike dhe me cpo duket do te punojne Deri 70 vjec dhe nuk do qe Ti shfarose Po te ndjekim supozimin tend I bie qe konspiracioni boteror te shfarose forcen aktive,kush do Ti ndertoje pastaj vilat e samir manes,keshtu qe mo's flit brockulla se Po te duan ta shfarosin njerezimin e bejme Sa hap e mbyll syte me ujin ,ajrin ushqimin dhe Ti s merr vesh gje hic ,dhe nuk ngelen ta bejne me vaksinat,bej ushtrime me inteligjencen diku tjeter se keto gjera nuk I kuptoke hic

                            2. B
                             Blerta

                             Asnjeres fytyre ketu nuk i besoje aftesine apo korrektesine. Keta edhe mund te behen por vetem nen komanden/regjimin e gjermanit apo x te huajve qe kane b..le dhe ashtu prape kurre 100%. Keshtu jemi ne, pothuajse qe te gjithe.

                             1. L
                              Lepireseijfo

                              Urime brezave te rinj te mjekesise .Dege e veshtire por e bukur per ata qe e kane pasion dhe jo per leke.

                              1. A
                               Arzt

                               Kush tha qe jane te mireshkolluar? A thua nuk e dime se ç'nivel kane leksionet qe zhvillohen ne auditoret shqiptare?!

                               Lini një Përgjigje