Një studim italian e rendiste Shqipërinë si vendin e dytë në botë (pas Japonisë) si zonë sizmike dhe urdhri i Mehmet Shehut

19 Janar 2023, 10:33Sociale TEMA

Një studim italian e rendiste Shqipërinë si vendin e dytë

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar sot një dokument interesant të një mbledhjeje të Këshillit të Ministrave në viti 1952 për tërmetet.

“Dokumenti që publikojmë sot është një relacion i mbledhjes së Këshillit të Ministrave në viti 1952.

Në këtë mbledhje Mehmet Shehu shprehet se vendi ynë ka rrezikshmëri të lartë për tërmetet, duke iu referuar një studimi të italianëve me në krye inxhinier Morrellin ku thuhej se Shqipëria vjen e dyta pas Japonisë si zonë sizmike.

Po sipas këtij studimi, kryeqyteti i vendit ishte epiqendra dhe për këtë arsye ndërtimet duhet të bëheshin të sigurta për të përballuar tërmete të forta deri në 7 ballë.

Ndërkohë specialistët tanë e rrëzonin si ide duke thënë se në studimet e Morrellit ka ekzagjerime dhe se Shqipëria duhet të ndiqte rregullat e ndërtimeve që përdorte Bashkimi Sovjetik”, shkruan Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave.

Një studim italian e rendiste Shqipërinë si vendin e dytë

4 Komente

 1. c
  cfar humori

  Bravo gazeta. Edhe nje panik tjeter per te boshatisur vendin. Mbas Japonise thote ky !! Ne Japoni bien rreth 1000 ( nje mije ) termete ne vit.

  1. E
   Enveristet

   Duket pra se Memo si Komandanti i Brig. Pare "Hero i Popullit" dhe vete Hero i Popullit e me pas Kryeministri 27 vjet i Socializmes fitimtare, na paskesh qene si Poliagjent i nder shume agjentura te tjera... edhe Agjent i Japonezeve!

   1. B
    Babale

    O tema pse hapni panic ju qifsha miun e murit ku ti keni motrat o moterqira

    1. s
     sali

     o gazetaruc.....Mehmet Shehu eshte emruar kryeminister ne vitin 1954.qe ketu ja fut kot...sa per brezin sizmik ne bote...ka percaktime me te qarta nga studimet pas vitit, 1952 Here tjeter mos shkuaj,me" me ka thene baba"

     Lini një Përgjigje