Gazetari përplaset me ministrin që ofendoi shqiptarët: Imagjinoni sikur t’ua thoshin këtë britanikëve

18 Janar 2023, 18:27Sociale TEMA

Gazetari përplaset me ministrin që ofendoi shqiptarët: Imagjinoni

Një incident diplomatik, thonë mediat britanike, është shkaktuar nga publikimi i një videoje promovuese e cila vlerëson ata që kanë gjetur dhe ndaluar emigrantët e paligjshëm nga Shqipëria.

Gazetari Nick Ferrari dhe ministri i Zyrës së Brendshme Robert Jenrick, i cili publikoi videon, patën një përplasje të ashpër në emisionin e mëngjesit të drejtuar nga reporter i njohur.

Jenrick u shpreh se nuk është penduar për videon, por është e rëndësishme sipas tij të punohet në mënyrë konstruktive me qeverinë shqiptare. Gazetari e mbërthen me pyetjen e radhës.

Ferrari: Si qenka kjo konstruktive?

Jenrick: Dua të kemi marrëdhënien më produktive që mundemi me qeverinë shqiptare.

Ferrari: Epo pse i keni ofenduar atëherë?

Jenrick: Ne duhet të jemi në gjendje të dallojmë mes asaj qe është diaspora shqiptare në këtë vend, të cilën ne e respektojmë dhe dëshirojmë të punojmë sa më afër që të mundemi, shtetasit britanikë që janë me origjinë shqiptare, ata që zgjedhin të vijnë këtu legalisht… dhe atyre që vijnë këtu ilegalisht me varka të vogla.

Ferrari nuk e lë me kaq, por vazhdon të përmendë videon.

“Ju thoni: jam takuar me stafin fantastik që ka punuar për gjetjen e shqiptarëve, ndalimin e tyre, dërgimin e tyre në autobus për t’i çuar në aeroport dhe për t’i kthyer pas në Tiranë.

Në asnjë vend nuk përmendi paligjshmërinë. Imagjinoni sikur një shtet tjetër t’ua thoshte këtë britanikëve”, shprehet gazetari.

12 Komente

 1. R
  Rrespekt Gazetarit Ferrari

  Ky Deputet i pafytyre Anti Shqiptare do ishte mir ,te tregonte pak vetpermbajtje ne rrespekt te Te te Drejtave Humane dhe mbaje ne barg ato terma Bullshit ,qe nxjerr ne dejtim te Shqiptareve . Se kush jane Kriminelet e ksaj Bota sot i njohim te gjithe . Iku koha ,kur Shqiperia ishte e izoluar dhe Retorika e Bullshit-ve Anglez etj si kta , nuk mbulohej me Replike nga Shqiptaret . Ndoshta ju duhet t'i sjellim edhe njiher ne vemendje Britanikeve pra Shtetit Britanik se Politika e tyre ka penalizuar ne Shekuj shqiptaret , pa asnji arsye ,sepse ne si shqiptare s'i kemi shkedhyer apo masakruar Nenat Britanikeve e as i kemi Vrare femije gra e pleq ,as i kemi Coptuar si Komb . Te njejten gje benin edhe mbasi Masakronin Amerikanet vendas (Indianet ) shkruanin Gazetaeve ne Europe se Indianet jane kunder Krishtit dhe kunder Europianeve duke Legjitimuar Gjenocidin qe ushtruan ne Amerike duke zhdukur popullsine vendase . Eshte e njejta metode qe kan ber me cdo popull kjo fare Satanike ,qe i ka shume Borxhe Kombit Shqiptare . _ Nxirni niher Statistikat se kush jane Kriminelet me te medhenj ne Angli dhe cili eshte karakteri i Krimeve ,ta shikojme se ndoshta Korigjohet zotnia e tij Deputete llapemadh dhe e fut gjuhen brenda ne vrymen e vet

  1. t
   tetovari2

   Anglia gjatë periudhës koloniale në lindjen e mesme caktoi kufijt e Afganistanit me Pakistanin duke i lënë mbi 70%të popullsisë afgane, pashtunët në Pakistan,ndërsa dhjetëra milionë Pakistanezë i la në Indi.Gjithsesi edhe në Afrikë i vizatoi kufijtë me vizore !?.

   1. A
    Arber

    Në vend që të dish e të mësosh historine e shqiptarëve, tregon histori te Afrikanëve... Prandaj jeni aq të trashë ju!

  2. K
   Kot fare

   Ama ia paska mbledh! Lajm kot

   1. A
    Arditi

    Pse ça prisje, te shara nga nëna? Edhe kur nuk jane dakort zakonisht kane pak etikë jo si “analistet” tone

   2. G
    Grand

    Ah! Anglezet nuk e dine! Shqiptaret i duan shume. Kane besim shume tek ata! Eshte e pamu during we dikush (shqiptar), te shaj apo fyej anglezet! E respektojne Anglin, pavaresisht incidenteve historike. Shqiptaret besojne tek ata. Nuk e di pse. Jane popull I zgjuar dhe dijeshperndares ne bote.

    1. F
     Fakt

     Ishin gjate revolucionit industrial, po nuk kane qene me pare, dhe nuk jane as tani. Me shume kane bere deme sesa te mira

     1. e
      e censuruat Pergjigjen dhen ktij "Grand" v-it o Ke

      hahahahah .nuk me cudit aspak ,kur dihet se kush qendron pas kesaj haleje mediatike . Te cudit fakti se ndiheni kaq superiore kundrejt shqiptareve dhe ju trembeni aq shume Replikave te tyre ! Replikat tona nuk ju kan per qellim aspak qitjen e Bythes tuaj jashte ,por thjeshte Debate bashkohore . Nuk ka me ju dhemb aq shume ,sa "Ju " i trembeni ,na besoni . ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Asnji shoqeri e shtet te Zhvilluar (sepse gjate gjithe historise ka bere terror e masakruar popuj ,kplackitiur dhe penguar zhvillimin e tyre si vazhdohet edhe sot me kte Politike ,pengohe tjetrit qe vet te qendrosh Lart e krijosh Distance Zhvillimi ) apo te ditur , nuk e mbron Njerzimin nga Barbaria dhe Geni i Kriminelit _ pjellat e Satanit

     2. t
      toni

      gazetari e paska "mberthyer" ????????????????

      1. b
       ben

       Ferrara esht fis me orignine Ilire nga Dalmacia i shperngulur ne vitet 1800 ne Rome

       1. S
        Sali bolleku per familien e tij

        edhe ky sali kimunisti,si nuk i mbron tropozhanet e tij qe len nam.jane bere edhe ca filma te sukseseshem per tropozhanet qe nga taken 1,2 e 3 e sa e sa filma te tjere.jane fisi i biberajve dhe saliu hesht me trustin e geshtenjave

        1. N
         Niku

         Si nuk komenton njeri per keta tipat tane brutal qe perdorin metoda mesjetare per tu shperndare neper europe dhe bote per qellime qe dihen? - Si do vepronim ne nese brigjet tane do mbusheshin me te huaj qe zbarkojne me gomone, apo qe do silleshin neper rruget e Tiranes dhe durresit me thase me pluhur dhe kobure ne brez....? Mendoni pak ne ket drejtim - ndoshta disave ju djeg pak sepse kane te aferm te tyre ne ket situate....

         Lini një Përgjigje