Revolta e Mevlan Shanajt: Po bëhet gjenocid kulturor, na zëvendësuan ne me Big Brother e telenovela turke

18 Janar 2023, 11:24Sociale TEMA

Revolta e Mevlan Shanajt: Po bëhet gjenocid kulturor, na

Mevlan Shanaj shprehet se njerëzit janë të fokusuar te Big Brother, sepse nuk kanë alternativë tjetër.

I ftuar në Shqip nga Rudina Xhunga, artisti u shpreh se prej kohësh në Shqipëri, nuk ka më kinema, duke sjellë që publiku të orientohet tek këto prodhime.

“Sot në Shqipëri po bëhet dhunë kulturore. Është një genocid. Ky formatim social, i paditur, i painformuar, do të bjerë viktimë që të shikojë Big Brother-in.

Shqiptarët nuk kanë çfarë të shohin tjetër. Dikur kishte një kinostudio, tani ajo nuk ekziston më.

Dikur kishte kinema, tani nuk ka më as kinema, as filma shqiptarë.

Tani Shqipëria ka vetëm filma turq, dhe i vetmi prodhim shqiptar është Big Brother dhe Përputhen.

I mungon një alternativë tjetër. Është një informacion i kufizuar, por gjithashtu i imponuar.

Unë dhe kolegët e mi kemi përfituar nga puna jonë respektin e publikut. Kjo është pasuria më e madhe për ne, adhurimi i njerëzve.

Kjo vlen më shumë se sa çfarë po shohim kohët e fundit, siç këto novelat apo përrallat me mbret si Big Brother.

Ata janë programe që prodhojnë para, por para lavdisë së nderit, para personalitetit, paratë janë të këqija. Unë dhe shokët e mi jetojmë të nderuar.

Nuk është slogan për të shitur mend, por asnjëri nga ne nuk lyp, asnjëri nga ne nuk është bërë manjat i ndonjë medieje që të ketë para pafund.

Unë kam 45 vjet me këtë emër, nuk bëhet dot emri për 45 ditë”, tha Shanaj

49 Komente

 1. S
  Shqiptari

  I dashur Mevlan! Sot nje prostitute ordinere shkon te perpithen apo te Big punonjesja seksit 45 dite dhe behet VIP.Jetojme ne kohe tejet te renda moral,etike dhe estetike,si shoqeri.Dhe ne kete epoke Limontie,Media,kryesisht Top Channel,po helmojne shijet.moralin dhe formimin kulturor-etik te tere shoqerise,miku im Artist.Ka perenduar me kohe epoka e vlerave dhe e kultures dhe shijeve reale.Tung!

  1. N
   Ne si shoqrie jemi në rruge të mbare..

   Mose jave prishe qetsine, Turqeve shqip foles, Tenovela Turke, big brother, dhe Xhamija TurkeArabe, që fillone e pallen, Arabisht që në 3 të nates dhe nuke të lëne as të flesh gjume. Këto të mira na i kane sjelle, Ed Rame Turke hajduti, dhe Sali Gerdeci. Ne jemi rregull, nuke duma as uje, as drita as pune as shkolla as zhvillime as shpres për jeten. Ne duame veq Xhamija, big brother, dhe Tenovela Turke, me kaqe ne jemi të plotsume. Rrofshi sa malet Ed Rame Turke hajdut Erdogani dhe Sali Gerdeci.

   1. S
    Shkrimtari

    Bravo

   2. x
    xhemoli

    Shqipetar ,ndaj te njejtin mendim veçese ke harruar ti vendosesh emrin detajeve qe ke permendur me siper!Te gjitha keto behen ne "Shtepi Publike" tashme te ligjeruara e te liçensuara e qe ndoshta jane per nga permasat me te medhat ku ia kalojne edhe botes perendimore!Yje,yje,yje,yje .

    1. D
     Dalina, goca qe s'behen gra...

     Ee, dikur kishim kete e kishim ate.......... Ja pra, paskemi qene mire kur kemi qene keq......

     1. S
      Salih Nuk e shpeton dot Zenin

      Mevlan keto spektakle i shikon gjithe bota Nuk e shpiku Vjollca, lopa me pjellshmeri te larte e Tanit. Je ti zheniu? Bej nje spektakel ti e veji ne radhe televizionet ta blejne. Kinezi thote, me mire ndez nje qiri se Sa te mallkosh erresiren.

      1. D
       Dakord

       Jeni bere te gjithe si Spiropalikari “keshtu behet ne gjithe boten”, apo jane mesimet e shokut Edvin Soros rilindkari

      2. B
       Bravo Korça

       Mevlan, ke të drejtë! Por fajin e keni vetë! U bëtë tifozë e llapëfshirës për ca poste e ca para duke i lënë vendin bythlakuriqve kokëtrashë! Vetë i bëtë, vetë i hëngërt, tani hani mut e shihni vëngërt!

       1. m
        mevlani apo big brodher?

        Mevlani,nje pordhac bulevardi,qe formimi i mangut e ben te fluturoje me presh ne byth,duke na bere ne te tjerve te ndjejme nje keqardhje te rendomte,per kete ´´aktor te adhuruar´´ te filmave pordhi kali ne dere te hanit.

        1. S
         Shkrimtari

         Ti do jesh një nga këta që nuk e lëshon telekomandën e Big Brother. Idiot. Soji jot po na lë në errësirë dhe baltë. U shofshi.

         1. m
          mevlani apo big brodher

          Big brother mor i mjere,eshte ky vend pa makiazh. Kurse ti mor i vockel ´´shkrimkar´´,je karikatura,me e neveriteshme e ketij arnautistani.

       2. S
        Sherbimi funeral I Surelit

        Kush ja ka mbushur mendjen ketij gjitari që e adhurojnë? Ju rrofte PPSh qe ju jepte role o mjeran i vetefryre qe ben autopoezi. Po te kishe pasur vertet pak talent do kishe bere diçka pas 90. Rri tek brekët e gruas dhe bej " oponencê të squllët" tek Mërua. Kërkoi dhe ndonjë lek për "Të 8-in në gizë" ( jo gjizë)

        1. A
         Arjoli

         Ti car trapi meso te flasesh se nuk ka faj ai po shpellari yt sali karavidhja ,idjot i shkund.

        2. Top Chanal, nuk eshte me Tv. Topi i Tanit te ndjere. Ai eshte katandisur Top Bordell. Gjithe diten transmeton ceshtje Kurv..h. Tundu Tan aty ku prehesh. Sa keq, sa keq....perfundoi ky TV.

         1. M
          Mira

          Top Channel e ka injoruar rolin e gazetarise patriotike dhe demokratike me kurverine.

          1. p
           pilo lala

           Mevlani ben mire te kerkoj rregjistrimet e intervistave qe ka dhene ne vitin 1991-1996, ku e shante artin e Enverit dege me dege. Harruat kur na tregonit si kishit shpetuar per fije te perit pa u shpallur armik, kur ju kontrollonte Komiteti Qendror. Eshte e vertete qe KQ dhe Byroja ju kontrollonte, qe te benit filma, teater, novela, se po tju linin pa kontroll, ju do e benit Big Brother. Prandaj dil ne TV dhe falendero ata qe nuk ju lane te degjeneronit TV, filmin, radion. Besoj ju kujtohet mire Festivali 11, kur e leshoi pak, dhe ju filluat te dilnit pothuaj pa breke ne skene, ata ju testuan, dhe kur pane cfare malli ishit, ju vune kapistren me Pleniumin e 4 te KQ. Dil njehere kerko falje per ate propagande qe ke bere kunder artit tuaj, se kujtonit se do beheshit Holliwoodi, por nuk bete as ndonje dokumentar keto 32 vjet, vetem pinit raki dhe tregoni barcaleta. Ka artist sot, Ermal Mamaqi, i cili ka bere filma, ka botuar liber, edhe pse nuk jane ne nivelin e filmave te asaj kohe, perseri tregojne pune, perpjekje. Agron Llakaj ka 30 vjet ne skenen e humorit, ka bere humor, ka bere para.

          2. S
           Sula

           Per konçidence nuk e shof fare Big Brother, Perputhen apo telenovelat turke madje kam frike prej tyre sepse kam idene qe po pe nje here ngecesh brenda. Diçka me pak se vazhdimisht shof Parlamentin apo "banaqet" politike te darkes ( ndihmuar nga you tube). Ne se do te kisha fuqine te degjohesha, me shume do te rekomandoja te parat dhe ashtu per fat po ndodh vertet.A nuk duket qe eshte zbehur politika keto kohe. Ne se Grida Duma do te futej ne Big Brother apo Përputhen, do te kishte shume here me teper ndjekes se ne emisionin e saj ( te shplare) politik.

           1. V
            Vk

            Mire e ke mor Mevlan po kuj ja thua. Ky popull edhe sikur te ket alternative tjetr prap BB do shikoj.

            1. P
             Paro Turqiu

             Hahaha. Shume jane vonuar. Ik ne shtepi, moshen e ke.

             1. c
              ce

              O Mevlan ke te drejte, por ka ndryshuar koha. Me mire te shohesh cullakhone , lakuriqhone se kulture te paster shqiptare. Cfare vipi eshte Mikela shale gjoks perjashta , apo Efi shalepiprra shaleperjashta, apo Arbana dhembcakallja kur u thote yje ca sharebajgave te neveritura qe jane gati te lahen lakuriq para publikut apo bile te bejne dhe s,,, naten para kamerave. Fundi i botes ka ardhur por s'po e kuptojne.

              1. L
               Lirie Berisha hajdute plehre nongrata

               Po mire more biro, ti aktor i madh je pse nuk ben nje film për te qene apo nje telenovele për te qene e ta shohin gjithe bota ne kinema ?! Po te mbledhesh nje trupe me gjithe pikanecet “aktore te medhenj “ e te besh nje teater qe vlen e te vijne spektatoret te besh leke e jetese?! Ne bote nuk mban asnje qeveri aktoret or Tunxh. Zgjohuni nga gjumi !! Dikur shanit sistemin se nuk guxonit apo çensura… ore qe kur vate ai sistem, a ha as puplat Nuk ju ngelen. Nuk keni bere nje film as shfaqje te mbahet mend . Nje MUT keni bere!!! Keni pare ju qe Clint Eastwood apo Brad Pitt te shaje presidentet amerikane se nuk I paguajne?? Ik se me hape barkun or Nebi

               1. R
                Rrustemi

                Ne rrespekt te aktorit Shanaj, ne teori e rrespektoj mendimin dhe opinioinin e tij, i cili ben fjale per kohen e " arte " te tijen dhe jo te ketij vendi. A nuk jemi ne produkt i asaj kohe te" arte " qe ben fjale aktori ? Ky brez nuk ra nga qielli. Koha ndryshon dhe nepermjet saj ndryshon gjithcka. Megjithese, nuk mund te konsiderohet si nje fatkeqesi e madhe, mbasi ne shqiptaret keto 80 vjetet e fundit nuk jemi shquar per vlera te medha njerzore. Si fakt, historia eshte aty.

                1. X
                 Xhelili

                 i nderuar, ne kete vend ka kohe qe degjenerini e antivlera jane ulur kembekryq ne mes te sofres.

                 1. G
                  Gjakovari

                  I nderuar Mevlan dhe Mevlana që janë gjallë ose nuk janë më në mesin tonë. Respekt të veçant dhe një falemnderim nga zemra për të gjitha emocionet dhe kënaqsitë që na keni afrua për dekada të tëra përmes filmave. Ne jemi edukua nga përmbajtja dhe skenari që kur kemi fillua ta ndjekim TV shqiptare. Edukatë me plotë kuptim, e jo si sot të degjenerohemi këndej e andej thuase i kemi punët më mirë se Zvicra. Çfar ti bësh Mevlan këta jemi që jemi!

                  1. R
                   Respekt Artist M.Shanaj

                   Eshte Alarmante se ku e cuan Shoqerine Shqiptare _Politika dhe Lajthitja e saj ,impakti me negativ qe mundet te ket nji popull . U prodhuan VIP -a nga Llumi Politike _ Kazanet e Medieve dhe Bordellot e TV , qe permbyten Vlerat ne Shoqeri e Familje ,ne Kulture e Art ! _Gjithcka arriti Kulmin e u be e padurushme per ate pjes te shoqerise ,qe i ka dhen aq shume ktij vendi ne Kulture e Art por edhe ate pjes Qytetare ,per te cilet eshte e pamundur te jetoj ne nji Shoqeri te tille te degraduar e c'veshur nga cdo Vlere dhe me ne fund nji Shperthim Qytetare qe therret per Qytetari ,per Vlera e Kulture ne shoqeri . Eshte paradoksale qe nga Politika ,ose then me qarte Qeverria s'ka asnji lloj Reagimi ,madje nga asnji ShalGjate ne Qeverri qe perfaqsojne Artin e Kulturen ne vend ! Cfare do te thote kjo ? Eshte ky degjerim nji Kushte per hyrjen ne BE ? Un do dyshoja , madje edhe ne ate se Politika e nxit dhe orkestron kte degjenrim ,sot e 32 - vjet . Do me pelqente te kishte nji Levizje Kulturore ,nji grup Artistesh e qytetaresh ,te shkonin ne Parlament e konfrontonin Politiken me Antivlerat qe mesa duket Politiken s'e shqetson aspak . _ Ne cilen shoqeri po jetojm ? Kujt i ngjane kjo Shoqeri nqs ne pretendojme Europen /ne baze te kujt Modeli Shpoqerie funksionon ?????

                   1. Roberto

                    Mevlan ke shume te drejte. Kinostudion e shkaterruan dhe filmin shqiptar duan ta zhdukin. Eshte politika qe kerkon ta beje kete. Politika e mbrapshte e Sali Berishes i cili bashkepunetoret e nazizmit dhe fashizmit i reabilitoi duke i premtuar se do zhdukte dhe filmat e realizmit socialist qe demaskonin fytyren e tyre ne ate kohe. Kam respekt per ty dhe gjithe brezin tuaj te aktorve te talentuar dhe te pa aritshem te asaj kohe qe fatkeqsisht jane ndare nga jeta duke lene nje boshllek jashtezakonisht te madh ne artin skenik dhe kinematografik ku ju me te drejte ngrini problemin e kinemave dhe filmit shqiptar POR tani kemi "aktoret e medhenj" Amos Zaharia dhe Olta Gixhari qe po tregojne fytyren e tyre te vertete ne BB te cilet edhe pse me ndonje elokuence ne debatet midis banoreve e kane treguar me se miri fytyren e tyre te vertete.

                    1. R
                     Roberto

                     Te kam zili shoku Mevlan. Ty Natasha nuk ta "drodhi" asnjehere, mgjs ti palloje ndonje trupulë në Kinostudio. Po kjo gruaja ime ngeli me shalë përpjetë me malokët, dhe me shan "spiun I qelbur" kur ja kërkoj ndonjehere!! Eh sa here e kam parë "I teti I vërteti" kur ti ja kërceje Yllka Mujos në stilin -partizani ne luft po shkonte - Me plot dashuri Berti Fuksi

                     1. R
                      Roberto

                      Ti imituesi im je shume qejfli.Je xheloz se te shkerdhehet pragu i shtepise dhe kerkon qe te qihesh edhe ti si ato??? Shko gjej ndonje tjeter se mua me dalin femrat e shtepise tende.

                    2. D
                     Dante

                     O Mevlan o xhan Me gjithe rrespektin shuume te madh per ju! Qe e keni patur dhe do ta keni perjete. Ti si aktor i nje plejade te shquar aktoresh nuk ke perse ngaterron vendin tend me vendin eBBV. Jane dy gjera te ndryshme dy momente te ndryshme. Me llogjiken tende i bie te mbyllim cdo spektakel sepse bie ne kundershtim me ju? Po bb behet ne aq shume vende qe kane dhe kinematografi super te zhvilluar. Nuk ka lidhje bb apo spektakle apo show te tjera me ju o xhan. Shteti dhe shoqeria ju ka borxh ju artisteve shume por ne lemin tuaj. Mos hyr te lemi i tjetrit.!

                     1. t
                      tym kanabis VIP

                      Dante Pordha . Si gjihtmone flet percart dhe me qesharake eshte se i referohesh edhe Llogjikes me demek ,qe ti de fakto s'ke fare ,sepse s'do shkruaje Mevlanit te tilla brockulla . _________ Gjerat jane te thjeshta sot per ata qe kan tru nme koke . As Mevlani e asnjeri s'ka gje kunder Zhvillimit te Artit e Spektakleve qe trasmetojne Vlera Artistike dhe perbejn sens . Por ata qe nuk njohin Vlera dhe nuk i mungojne ato , sigurishte qe do pjerdhin nga veshet tym

                     2. P
                      Pianisti

                      Keta vazhdojne me te njejten histori.Se ne kohen tone ashtu se ne kohen tone keshtu.Koha juaj mbaroi me nderrimin e sistemit dhe vlera juaj eshte zero sepse rolet e tua si Ibrahim Kovaci dhe Nebi Surreli ishin propagande e diktatures.Kjo eshte koha qe jetojme te pelqen apo jo sepse sot njeriu zgjedh te shohi apo jo Big Brother ndersa dikur donim apo jo ju shikonim vetem juve me kapele partizani dhe me shall te kuq. Kur i tregojme femijeve tane se ne cilin sistem jetonim dhe cfare ne servirnin nuk na besojne.Dhe ky na flet per art e kulture ne kohen e tij kur ate e drejtonin injorantet dhe rolet u jepeshin aktoreve qe vinin nga fshati sepse nje qytetar rolin e katundarit dhe te pashkollit nuk e luante dot.

                      1. H
                       Himarioti

                       Aaah more artist Shanaj! Degjenerimi i artit, kulturës dhe librit, është pasojë e përçarjes së madhe të artistëve dhe shkrimtarëve. Ju jeni bërë koqe koqe pas liderëve dhe tribunave politike. Shumë nga ju jeni të çmendur nga pasionet për lavdi, pushtet dhe para. Nga "pronë" e popullit që ishit, kaluat në "pronë" e politikës dhe politikanëve sharlatanë, e mediave shqipfolës antishqiptare.

                       1. B
                        Bravo Korça

                        Himarioti, i ke rënë kokës. Bravo! Ashtu është! Në kohën e vet, Lasgushi i gruponte shkrimtarët në "bori të partisë" dhe "nimfa të partisë". Në dhemokraci, këta art(p)istët shpërthyen me vulgaritet e t'u bënë "bori të egos" dhe "nimfa të parave". Tashti ia kanë kaluar llaxoret e BB edhe në skena edhe për pare.

                       2. L
                        Luli

                        Më mirë diçka live se skenaret fallco të teatrit që duan rroga qyl dhe nuk prodhojnë asgjë…më mirë një e vërtetë e hidhur se sa një shtirje skenike…

                        1. F
                         Fatmiri

                         U e kam mbj 20 vite qe nuk shoh televizjone shqiptare.Me kete vendim kam ruajtur mend e krese,edhe atdhedashurine.

                         1. P
                          Piro

                          Ka te drejte aktori. Une e shikoj kete jo vetem si produkt te injorances ne rritjete shqiptareve, por edhe si pjese te rrenimit te kultures shqiptare qe i sherben humbjes se identitetit kombetar dhe atdhetarise shqiptare. Kush e financon kete antikulture shpellare?

                          1. ¿?

                           O Mevlan, o kapedan vete fakti qe keto banalitetet ju zevendsuan kaq kollaj dhe pa dhimbje fare tregon se sa kot ishit ju me ato perrallat me partizane e me kulake.

                           1. S
                            Sibora

                            Eh more Mevlan Shanaj Pa mohuar kontributin dhe thesarin we i ke le e popullit tend qe te deshi aq shume iku kohe jote shko dhe kerkojaSali Berishes sepse ai te largo i nga Ekrani shqiptare dhe si antikomunist ti mbylli ne airfaret dhe bodrumet e pluhurosura format e bukur shqiptare dhe generated tende te nderuar.Me gjithe dashuri e dhe respekt in qe kam per ty edhe ti vete votove qe filmat tuaji te mrekullueshem te zevendesohen me lakuriqsi , drove dhe prostitution te uroj shendet te plote ty dhe te madhes Natasha Lako por edhe ju e dhate ndihmesen tuaji per keto dite te errata te kinemotagrafise artin dhe krijimtarine e bukur shqiptare. Mos u merzit ti Hoqe veten ne radhe te pare dhe Saliu ju Katranosi te gjitheve juve, por gjenerata jote Nuk te harron dhe Nuk munde te te fshije nga memoria per arritjet dhe sakrificat tuaja qe nga frik a e demokracise ndeshkuat veten.

                            1. 1
                             1

                             Sot eshte periudha me e arte .Behen filma nga regjizore pa shkolle si BESI,ERMALI etj.

                             1. F
                              Fair enough

                              Te kujtoj “ letra ne ere” Prodhimi yt apo jo? Serial televiziv pa narrrative, pa thelb, pa kuptim. Prodhimi me i dobet kinematografik. Aktore te mire, por c e do! Me kete nuk justifikoj BB, spektakel skandaloz cedukues e qe meriton te digjet ne ferr me gjithe ara qe shtojne fitimet prej tij

                              1. t
                               torja fshatit komuist

                               Ndaj te njejtin mendim per keto emisione. Megjithe respektin tenel .turke te verteta nga mengjesi ne darke shikohen vetem ne Tv. Klan.

                               1. S
                                Sokrati

                                E gjithe Shqiperia eshte kethyer ne nje Big Bradher ku luan Kryeministri,Ministrat dhe gjithe politika shqiptare.

                                1. P
                                 Populli.

                                 O Mevlan "ku keni te krahasuar ju " me keta vipa e rripa qe dalin sot. Keta kane per moral vetem imoralitetin dhe per te fituar para pa djerse e pa pune.jane gati te sakrifikojne nenen baben motren gruan po e po ti bejne bordello se vete atje shkojne E sa larg e sa te "prapambetur"eshte brezi juaj o Mevlen po ti "si kupton " dot keto gjera se je i pa ditur . Keta vipat e rripat e sotcem jane " maja " e shoqeris sot.Por a ben dot filma me keta lloj artistesh sot. Si thua ti.Kush eshte ai qe i ka paret e veta te financoje keta per filma . E more Mevlan sa "koti" qe je. Te pershendes nga larg dhe te Uroj gjith te mirat Mevlan Me respekt per ju e figuren tuaj POPULLI

                                 1. E
                                  Eshte ceshtje degradimi Institucinal e TV

                                  Dikur VIP -at i bente nji Figur e shquar i Filmit ,nji Regjizore e Skenarist i niveleve Europiane ose i shkollave te Artit produktet e te Instituteve te tilla me Fame qe sot jane te sukseshem ne gjithe Boten si Yje , nderkohe qe kto VIP-a sot i bejne Njerez qe nuk kan asnji Aftesi apo Grade apo shkolle Artisti . Pra dallimi eshte i qarte . Duhet par se ku e kush i promovon te tille VIP -a

                                 2. t
                                  toni

                                  bir sleman i nenes ke te qaj me pare......ai vend eshte nje cmendine e madhe

                                  1. a
                                   asd

                                   Filmat i beri Enveri o Mevlan! Ai ua shpjegoi ju te gjitheve si te shkruani skenaret, si te flisni, deri se si te buzeqeshnit qe te dukeshit sa me te cliret dhe me ...partishmeri. Nuk besoj ti kesh harruar. Sa per "big brother" shiko mos te marrin edhe ty ... meqe sic e thua edhe vete ... je VIP prej 45 vjetesh, packa se 33 vitet e fundit nuk ke bere ndonje pune.

                                   1. V
                                    Ver Bukri

                                    @Mevlan Shanaj Producente e Big Brother eshte me sa di Kurva e vjeter vera grabocka Bashkeshortja e mikut tend çifut timo flloko Pse nuk nderhyn ti te ngrihet niveli i BB?

                                    1. A
                                     Ana

                                     Ky nuk me duket shume "ndertues" si koment. E para nuk e dime sa e ndershme apo jo eshte Vera dhe nuk na takon te merremi me kete nese ajo vete nuk e ben jeten e saj te hapur per ne si keta te BB, e dyta Timo Flloko eshte shqiptar por edhe nese do ishte izraelit nuk e kuptoj ku eshte e keqja dhe pse duhet te perdoresh fjale denigruese. E treta BB ka pak a shume te njetin format gjithandej dhe vlerat morale ca kane rene qe me pare dhe ca i ben te bjere edhe me shume me formulen "gjerat qe shkaktojne skandal shesin me shume" ajo qe na takon te bejme ne eshte te jemi bleres selektive dhe te mos blejme cdo gje qe na shet media shqiptare apo e huaj qofte. Dhe e fundit, me gjithe respektin per talentin e tij me bie shume vleresimi per artistet dhe krijuesit qe duan ta mbajne veten vetem tek fama e artit ne komunizem duke vegjetuar per gjithe periudhen tjeter. Ata qe e kane pasur mundesine te zhvillojne art dhe kulture te mirevillte qe ndikon ne zhvillimin pozitiv te kombit dhe nuk e kane bere kane bere nje krim me te madh per kulturen shqiptare se keta te BB sepse boshlleku qe ata kane krijuar ka lejuar hapesiren per llojet e BB e te tjera te ketij lloji.

                                    2. D
                                     DRENICA E KUQE

                                     REAGIM KËLYSHËT E REGJIMIT ‘SHQIPTAR’ TË TITOS, KUNDËR FILMAVE SHQIPTARË TË KOHËS SË ‘DIKTATURËS’ Tafil DURAKU Mbrëmjen e 2 tetorit 2022, duke e shikuar emisionin e RTK1, ‘Voyage’ të ‘moderatorit’ Korab Lecaj dhe të ftuarve të tij për të folur për temën shumë të ndieshme ‘Filmat e Kinostudios në sytë e Kosovës’, ranë të gjitha maskat ‘shqiptare’ të komunistëve të kuq të Titos e të Fadil Hoxhë Titos, karshi ‘diktaturës’ shqiptare të Enver Hoxhës!... Të ftuar në debat (i thënçin!) ishin njëfarë Fadil Hysaj (regjisor jugosllav), njëfarë Gani Mehmetaj (kritik jugosllav) dhe njëfarë aktoreje, Aunita Agushi, ndërsa në lidhje me Skype ishte kritiku dhe aktori shqiptar, Mevlan Shanaj. Po, çka u tha në atë ‘debat’ për filmat shqiptarë dhe kush i tha të gjitha ato pasaktësi që nuk do duhej as t’u shkonin në mend atyre ‘shqiptarëve’ të rryer, e, lëre më të thuheshin publikisht, për ta indoktrinuar jugosllavisht e antishqiptarçe publikun shqiptar nga ‘kritikë’, ‘regjisorë’ e ‘aktorë’ me famë jugosllave e kosovariste, si të ftuarit në studion e Korab Lecajt. Dhe, është për t’u thënë e sqaruar këtu se prej atyre filmave shqiptarë të Epokës shqiptare të Enver Hoxhës, iritohen dhe frikësohen vetëm shqiptarët e Titos dhe të Fadil Hoxhë Titos, si të ftuarit në atë studio ‘shqiptare’, pardon, ‘kosovare’!... Po kush janë dhe cilët janë ata ‘regjisorë’, ‘kritikë’ e ‘aktorë’ që përjargen duke folur kundër ‘regjimit’ shqiptar dhe epokës së filmave me tematikë e cilësi njerëzore e botërore. Që ta themi shkoqur, ata ishin dhe janë njerëzit e regjimit më antishqiptar serbo-jugosllav të Krahinës Socialiste Autonome të ‘Kosovës e Metohisë’!... Madje, regjisori Fadil Hysaj e tha hapur: ‘Nuk na emancipojnë komunistët’! Po, këtu duhet ta themi hapur, si do ta emanciponin Fadil Hysajn dhe të tjerët komunistët shqiptarë, kur ata si Fadil Hysaj ‘emancipoheshin’ dhe ‘emancipohen’ prej komunistëve të diktaturës më antishqiptare të Jugosllavisë së Titos, ku janë të rekrutuar ‘shqiptarët’ si Korab Lecaj dhe ata që fton për çdo emision ‘Voyage’, aifarë Kor(a)bi, për t’ua shpëlarë trurin shqiptarëve të Kosovës me ‘patriotizmin’ e tij, të shfaqur publikisht jo vetëm kundër filmave shqiptarë të ‘diktaturës’, këtë mbrëmje!… Është për t’u thënë këtu, se prej atyre filmave të kohës së ‘diktaturës’ iritohen vetëm shqipfolësit ‘shqiptarë’ të regjimit të Titos në Kosovën e trepushtuar shqiptare, si ata që ftohen enkas në shumë ‘debate’ si në ‘Voyage’… Artisti dhe kritiku i artit, z. Mevlan Shanaj, ishte ftuar në atë ‘debat’ pamor për t’u ekzekutuar publikisht nga ekzekutuesit ‘shqiptarë’ të regjimit më antishqiptarë në historinë e njerëzimit, nga aktorët e regjimit komunist të Titos, të cilët i kanë përzënë e përndjekur edhe shokët e tyre artistë nga Kosova e trepushtuar shqiptare… O tempora, o mores! Përndjekësit e shqiptarëve të Kosovës akuzojnë ‘regjimin’ shqiptar të Enver Hoxhës se po ua “shpërlaka” trurin shqiptarëve(Sic!) Aifarë Fadil Hysaj, ‘regjisor’, së bashku me shokët e tjerë të idealit jugosllav të Teatrit Popullor Krahinor të Prishtinës, e kanë përzënë në 1983, artistin më të madh shqiptar dhe shqiptarin më ta madh të trojeve të pushtuara e të copëtuara shqiptare, aktorin Zeqir Duraku, i cili sot jeton në Suedi, dhe, atij përndjekësi i jepet e drejta të ‘shesë’ patriotizëm në ‘Voyage’ të Korab Lecajt !?! (Bah!) Artisti i madh shqiptar, Zeqir Duraku, për filmat shqiptarë, thotë kështu, citojmë: “Filmat shqiptarë deri të para vitit 1990, kanë qenë, janë dhe do të jenë vlera dhe kryevlera shqiptare dhe njerëzore”. Në ‘Voyage’, flisnin ata që tërë jetën punuan për t’ua shpëlarë trurin shqiptarëve të trojeve të pushtuara shqiptare në ish-Jugosllavi, këta që sot, duket ashiqare, duan ta indoktrinojnë publikun shqiptar me ideologji fashiste jugosllave e kosovariste!... Po, kush fliste kundër komunizmit në Shqipëri? ‘Komunistët’ jugosllavë të cilëve u printe ‘moderatori’ Korab Lecaj, për mjerimin e tij intelektual dhe kombëtar, që e ka shpërfaqur prejse ka punuar tek RTV21 dhe tash në RTK1!, që, mëse paku mund të quhen media pamore shqiptare. Tirana dhe populli shqiptar kudo, duhet të jenë shumë të kujdesshëm, kur shohin ‘debate’ të tilla ‘patriotike’ e ‘kombëtare’ të ‘komunistëve – ‘demokratë’ jugosllavë, sepse, ata, shqiptaro-titistët, gishtin e vet të krimbur po e drejtojnë kundër Shqipërisë së shqiptarëve, kundër popullit dhe atdheut, kundër kulturës shqiptare dhe vlerave të saj kulmore, njerëzore. Thënë realisht, m’u dhimbs artisti Mevlan Shanaj, i ndodhur para atij ekzekutimi publik-fashist, që iu bë nga fashistët ‘demokratë’ të LDK-së së Ibrahim Rugovës dhe ‘miq’ të tij e të popullit shqiptar, të pranishëm në studion e ‘Voyage’(Sic!) Fatkeqësisht, në emisionin ‘Voyage’ e pamë dhe dëgjuam gjithë atë shqetësim se filmi shqiptar po ua indoktrinoka fëmijët ‘shqiptarëve’ si ata që janë të indoktrinuar prag një shekulli serbisht e jugosllavisht, ose, thënë edhe më ndryshe: ‘kosovarisht’! Është për ta theksuar këtu qartë, se populli shqiptar në trojet e veta autoktoine në ish-Jugosllavi, nuk ka mësuar asgjë shqiptare dhe asgjë të mirë prej shqiptaro-titistëve, si ata katër që u panë mbrëmë, por, gjithçka ka mësuar nga Rilindja Kombëtare Shqiptare, siç kam mësuar edhe unë dhe vetëm prej Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe prej famniljes sime shqiptare… Ata e këta ‘atdhetarë’ si të ‘Voyage’, po përpiqen, në vazhdimësi, ta zhveshin popullin shqiptar nga vlerat e veta autoktone, duke ia shpëlarë trurin me ‘debate’ e ‘emisione’ të tilla ‘shqiptare’!(Bah!) Mos i pafshim më, as në rrugë, e lëre më në media ‘tona’ pamore, këlyshët e regjimit ‘shqiptar’ të Titos, që përjargen duke llomotitur kundër filmave shqiptarë të Epokës shqiptare të ‘diktaturës’ dhe kundër vlerave të luftës së lavdishme të UÇK-së shqiptare!... Burojë, 3 Tetor 2022 Read more: https://artexd.webnode.page/news/kelyshet-e-regjimit-shqiptar-te-titos-kunder-filmave-shqiptare-te-kohes-se-diktatures/

                                     Lini një Përgjigje