Nuk ka vetëm Luiz dhe Kejvina, ka dhe Ermira

17 Janar 2023, 12:00Sociale TEMA

Nuk ka vetëm Luiz dhe Kejvina, ka dhe Ermira

Ermira Selimi është një student shqiptare nga Maqedonia e Veriut, e cila ka ndërmarrë një inciativë të vyer dhe kërkon përkrahjen tonë: Hapjen e bibliotekës së parë shqipe në qytetin e Manastirit.

Një studente e thjeshtë, e cila po lufton për mbrojtjen e gjuhës shqipe.

Ndaj është është kthyer në personazhin e ditës në trevat shqiptare.

Kuptohet, jo sa Luizi, Kejvina dhe Kiara!

Por të paktën Ermira është një rast që na tregon se rinia shqiptare, nuk përfaqësohet vetëm nga Luizi e Kejvina, por dhe nga njerëz të tillë me vlera.

Dhe ajo është një “Erëmirë” për rininë shqiptare.

 

35 Komente

 1. I
  I ardhuri nga larg

  I lumtë me I të madhe. Nisma si kjo i bejne nder te rinjve tane. Nisma, qe ne fokusin e tyre kane gjallerimin dhe pervehtesimin e vlerave tona, padyshim te mira.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Bravo ! Alamet vajze, qenka edhe kinge edhe inteligjente e Patriotike

   1. O
    Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

    Kjo o arabe nuk ka lidhje me shqipen e kristianeve..... Gjysherit dhe prinderit e hanemes bejne bismilahi duke u falur cdo nat per allahin para se te shkojne ne gjume....

    1. A
     Agu

     Hajt torollak kryqëzatash...paske lëshuar trurin të kullotë...

   2. L
    Lani

    Të lumtë moj vajzë! E kur të mbarosh andej nga Manastiri eja dhe këtu në Shqipëri e të ndihmosh të hapen librari se përveç se në Tiranë nuk gjen më dyqane ku të shiten libra në qytetet e Shqipërisë.

    1. N
     New York

     Ka shembuj plot si ky ylli por mediat ne Shqiperi e kane mendjen gjetke

    2. P
     PO , PO

     Te rinj me ide te tilla duhen perkrahur e stimuluar ne forma nga me te ndryshmet , per te ringjallur nervin e pergjumur te te qenit shqiptar (e) . Pergezime bije e denje e prinderve qe te kane sjelle ne jete dhe urojme te mos jesh nje dallendyshe e vetmuar .

     1. A
      A T E I S T I

      Mendoj se po te jene te perkushtuara mediat tona , do te vene re se ka edhe shume raste te kesaj natyre qe nuk "i shohin" se ku jane per ti publikuar . Populli thote , " sheh rrushi rrushin dhe piqet ! "

      1. T
       Titi

       Shyqyr qe nuk ka vetem bajga si shembull per te rinjte.

       1. V
        Vk

        Ti e ke shume mire moj goce. Po ne shqiperi burdelloja ka zen rrenje dhe do thon ça do kjo budollacka.

        1. T
         Tirona

         I lumte vajzes. Te behet e zonja e vetes. Sa per flamurin kombetar mendoj se duhet zbukuruar. I duhet shqiponja e bizantit se keshtu duket si akrep i shtypur me pandofle.

         1. M
          Malsori

          Kjo eshte edukata dhe kultura qytetare qe kjo vajze ka marre nga familja e saj. Rrespekt per kete vajze. Shume me teper RRESPEKT per prinderit e saj. Suksese.

          1. I
           Ilia

           Te lumte Ermira!

           1. H
            Haku

            Varet edhe nga ju, se kë trumpetoni. Ju beni lajme dhe lajm per njerzit sot, bejn personazhet e showbizit mizerabel shqiptar. V.k

            1. N
             Naimi

             Shqiptaret duhet te senzibilizohen dhe tu behet me dije se ne qytetin e alfabetit ne Manastir shovenet maqedon edhe po te flasish shqip ne rruge te sulmojne,po te jene me shume ne grup edhe fizikisht.Me cdo kusht duhen shpernguljen e atyre pak shqiptareve qe kan mbete,te lene,ne meshiren e fatit,te papune, te diskriminuar…..Bej thirrje te ndihmohet ERMIRA nga gjithe trevat shqiptare.Qeverit „shqiptare“ jane ne unison me politikate e fqinjeve tane dhe dihet cka mund te presim.Le te behet Eremira simbol i rinise shqiptare.

             1. A
              Altini

              BRAVO Ermira

              1. F
               Fatmiri

               Suksese Ermira!

               1. R
                Rexhina

                Bravo Ermira!Ky e si Ju e shume te tjer do promovuar qe rinia shqiptare tju ket si model Pergezime.????????????????

                1. P
                 Patrioti

                 PATRIOTI Kur shikojme se ne trojet tona shqiptare ka edhe te rinje qe jane krenari kombetare na rilind shpresa se ky komb nuk do perfundoje ne nje bordello te madhe si modeli Big Degjenreta ku te vjen turp nga vetja kur e shikon

                 1. P
                  Pukjani

                  Te lumte sinqerisht, nje vajze(me mentalitetin e nje gruaje te pjekur)me atdhedashuri te spikatur, te faleminderit dhe mos te harrojme se edhe Manastiri, Struga, Gostivari, Ohri, Shkupi etj jane qytete 100% shqiptare qe nga koha kur i sundonin Gropajt e Muzakajt e deri para nje shekulli kur u shkeputen nga kombi yne

                  1. M
                   Muzaka i Ri

                   Bravo vajzes, suksese ne nismen e saj.

                   1. A
                    A

                    Bravo vajze,mediat serioze duhet t'a reklamojnë .

                     1. L
                      Ladi

                      Shume lajm i bukur. Kjo vajze jep shprese se gjerat do te ndryshojne. Te lumte

                       1. T
                        Tony E

                        Kjo pra eshte figura dhe modeli qe duhet promovuar .

                        1. L
                         Loro

                         Nje bravo te madhe, nderkohe qe ata minjte e tjere qe permend edhe mund te na i kishit kursyer.

                         1. T
                          TOTO

                          Bravo vajzë! Të lumtë! Gjithkush, shkrimtar, poet, historian, publiçist; institucione kulturore, shtetrore dhe private, nuk e kanë për gjë të ndihmojnë duke dhuruar, qoftë edhe pesë libra nga krijimtaritë apo inventaret e tyre që kjo nismë të bëhet realitet. Dhe bibloteka të ketë emrin e inisiatores: ''ERMIRA''!

                          1. E
                           Emigranti

                           Ashtu si Toto ju bej thirrje shtepive botuese dhe autoreve qe te dhurojne libra per iniciativen fisnike te vajzes. Te lumte Ermira, ja te rinj si ti na duhen per te frymezuar rinine dhe jo ata idiotet e BB. Nese do isha aty do te dhuroja edhe une disa libra nga biblioteka ime por ngelet per pak me vone, besoj librat jane te mirepritur ne cdo kohe

                           1. H
                            Himarioti

                            Bravo Ermira! Të rinj të tillë, të mençur, të ditur dhe patriotë i duhen kombit tonë. Urime të përzemërta!

                            1. a
                             asrtiti

                             mbas atij invazioni teresisht te paramenduar qe konsiston ne zhdukjen perfundimtare te gjuhes shqipe ne manastir ngrihet ermira te ciles mund tja themi emrin e mira qe na afron nje kongres te ri te manastirit .shkendije kjo qe mund te ndeze zjarrin e gjuhes shqipe aty . i urojme qe ky kongres i ri i gjuhes shqipe edhe pse i vogel tu kujtoje banoreve te manastirit gjuhen e asaj toke .

                             1. A
                              Albert

                              Te lumte, moj vajze. Manastiri na kujton shumecka, por mbi te gjitha se gjuha jone sic ka rrojtur ne shekuj do te rroje edhe me e bukur e pergjithmone.

                              1. a
                               american16al

                               Bravo Ermira, Ju duhet te jeni shembulli qe rinia shqipetare duhet ndjeke. Respekt per Ju dhe prindet e tu, qe kane te kane edukuar.

                               1. t
                                taso kume

                                Dukuri e veçante te rinjte patriote, shpresojme qe te futen ne politke te heqin bashibozuket aktual qe bejne kompromise me armiqte shekullore te SHqiptareve nen petkun e moderimit politik.si MAQEDONI por pse jo dhe ne SHqiperi.

                                1. T
                                 Tironci qytetar

                                 Bravo Ermira, te lumte, je per tu pergezuar shume per kete iniciative, pse te mos behet marreveshje ku kudo ku flitet shqip e ka banore shqiptare pushteti lokal aty ku ska te financoje biblioteka e librari te librit shqip; e shkollat 9 vjecare e gjimnazet ta kene ne program te tyre viziten ne keto biblioteka e berjen e aktiviteteve te ndryshme ne ato ambiente

                                 Lini një Përgjigje