Ish-myftiu i Tiranës: Ka VIP-a që kanë shpenzuar deri 200 mijë euro për një varr për familjarët e tyre

17 Janar 2023, 10:46Sociale TEMA

Ish-myftiu i Tiranës: Ka VIP-a që kanë shpenzuar deri 200

Ylli Gurra, ish-Myftiu i Tiranës, ka folur ë lidhje me shpenzimet e larta që bëjnë shqiptarët për një ceremoni varrimi.

Sipas tij, ka persona ‘VIP’ që kanë shpenzuar edhe deri 200 mijë euro për një varr për familjarët e tyre. 

Gurra theksoi se personat që harxhojnë shuma të mëdha për ndërtimin e një varri me mermer të ardhur nga jashtë, zënë dhe një hapësirë të konsiderueshme në varrezë, duke detyruar të tjerët të varrosen 2-3 persona së bashku.

“Anarkia e 30-viteve ka shoqëruar edhe të vdekurit, jo për fajin e tyre por për fajin tonë. 

Unë herë pas here shkoj edhe në Sharrë edhe në Tufinë, kemi shpenzime tejet çdo limiti. 

Ka shpenzime 100 mijë euro një varr. Unë kam dhe emra që nuk është vendi për t’i përmendur, 200 mijë euro shpenzime. 

Janë deri diku persona VIP, por ka dhe njerëz normal me 30-50 mijë euro një varr.

Familjarët pas disa vitesh shkojnë në atë pendimin që ishte i panevojshëm. 

Plus që kanë uzurpuar një hapësirë shumë të madhe dhe detyrohen të tjerët të kryejnë varrime mbi varrime”, tha Gurra.

1 Komente

  1. K
    Kalec Dega

    Po ky Muftiu bo ben xheloz Edvin Ramen, qe si ka problem 2000000....kur ti vije rradha per nje varr LegjendarGlobal.

    Lini një Përgjigje