Ekspertja e turizmit revoltohet pas lajmit të “The Sun”: S’na duhet turistë fukarenj nga Britania

16 Janar 2023, 20:35Sociale TEMA

Ekspertja e turizmit revoltohet pas lajmit të “The Sun”:

Sot në “Ftesë në 5” u komentua promovimi që britanikja “The Sun” i ka bërë vendit tonë.

Sipas “The Sun” Shqipëria mund të konsiderohet si Maldivet e Europës, por shumë herë më lirë, me një biletë që shkon vetëm 27 paund.

Flora Xhamani e quajti këtë një titull bajat dhe aspak promovues për Shqipërinë, pasi sipas saj këto shkrime sjellin në Shqipëri kategori turistësh që nuk shpenzojnë shumë.

“Ne nuk kemi nevojë të na vijnë turistë fukarenj britanikë”, tha e revoltuar ajo.

9 Komente

 1. k
  k

  Kush është ai anglez i mbaruar që shkon per turizëm në shqiperi ?

  1. K
   Kopenhagen

   Ti e paske zgjedhur mire germen e pare te emrit, shtoji dhe te tjerat. Pa dashur te pergjithesoj, anglezet jane turistet me qelbesira qe ekzistojne. Pine, drogohen, jane te dhunshem. Nuk ju intereson te njohin vendin ku shkojne per turizem, per ata turizem eshte te rrine tape, dhe te rrihen. Larg nga plazhet tona keta lekurekuq. Jane te ndotur si dreqi, dhe do te na shkaterrojne akoma me keq edhe ate pak turizem qe kemi ngritur.

  2. T
   Turisti

   Turistet britanik jane barbonat e Evropes.. pyesni Greket! Ne fakt ju duhet vene vize te hyjne, vetem per te pire birra me kriko 500 lekshe e per te bere shurren ne det dine.

   1. P
    Prishtinë

    Shpesh kam ardh ne Shqiperin Londineze per pushime. Me ndonje perjashtim te rrall, ne pergjithesi Shqiperia nuk ofron as per se afermi nivel te kushteve cilesore pushimi krahasuar me cmimet. Jeni akoma larg artit te turizmit. Duhet te shkolloheni shume qe te mesoni te pritni turistet. Te pritja e turistve duhet te largoni ato fytyra hijerenda apo ato sjellje ultra lajkatare ... tregohuni mikeprites elegant te vertet, ndalni oscilimet ore e qas te cmimeve, shtoni higjenen. Trurizmi eshte art, mesojeni!

    1. C
     Cimi Velania

     Ik more kopetent te qifsha ate greken ku e ke . Ti mos hajde se kurvat e fisit ne do ti shkerdhejme

     1. T
      Turizmi eshte nji Koncept ,qe ka nji Standart

      Nuk e di se cfar sensi ka te diskutohet per Kategorite e Turistit . Ti si shtet nuk mundet te vendosesh "sanksione" Turisteve .Nuk e di kush na qenka kjo Flora Xhamani dhe me cilen te drejt leshojnte tilla dokrra Televizionit .________Gladi oshte Okay ... Nji Novation qe nxit e ndikon drejtperdrejt ne Kulatitetin dhe Kualifikimin e Hotelerise Shqiptare ,Turizmit . __________ Se fundi , do thoshja se jam dakord me ___Prishtinene ____ Turizmi Shqiptare ka shume per te bere . Dhe kjo jovetem ne sjelljen serioze ne qendrim /kumunikim e cila tregon edhe kompetence ,shkathtesi ,etj .Kjo eshte detyra e ministrise Turizmit , e cila me grupe Kontrolli duhet te filloj qysh tani inspetkimin ne te gjitha Objektet Turistike ne vend ,duke testuar si funksionojne ato par me syrin e nji Turisti te Huaj jo me mendjen e shqiptarit .Duhet Disipline e korrektesi ne gjithcka qe te funksjonojne si duhet gjerat .Personelet duhet te Instruktohet ne Detaje per gjithcka , ne kontaktet me Turistet e Huaj etj etj nqs duam t'i afrohemi Botes .Nuk ka vend per dokrra shqiptaresh , per vetkenaqje se ka disa Hotele Lluksi por Hotelerine se ben Lluksi vetem etj , por pune e Rigorozitet , te motivuar per permiresim cdo vite duhet te jet dicka me e perparuar meafer Standarteve te Turizmit Boterore .Nuk duhet harruar e menduar si naive ,se Turistet ardhur deri me sot ,i ka terhequr Kurjoziteti per Shqiperine , cmimet , por qe jan par edhe shume Difekte ,qe duhet te ndryshojne dhe kjio kerkon pune , qysh tani ,njelloj sikur Turistet jane rruges e po vijne .

      1. S
       Skela

       O Prishtine,,,hajde mor Burre se Do Gatuajme Speca me Kos per ty se do dhe kushte….mos na jep ti kushte neve kur vizitojme Kosoven si Rep Sovjetike …ule pak pordhen ose shko ne Dubai Po Ke leket ,per ato qe paguajne Turistet Shqiptaret jane edhe te mire..ik paguaj 20 € nje Akullore ne Rome

      2. D
       Dashi

       Kjo nevrikja don vetem turizem elitar

       1. Sorry but service in ALBANIAN is not best of best We should take care of turist always we should not look richest or poorest We should be honest to them We should not cheating them

        Lini një Përgjigje