Rama: Shqipëria 14 shkallë më lart në Fuqinë Globale Ushtarake 2022

17 Janar 2023, 14:43Sociale TEMA

Rama: Shqipëria 14 shkallë më lart në Fuqinë Globale

Kryeministri Edi Rama ka publikuar të dhënat nga indeksi i Fuqisë Globale 2020.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Rama shkruan se Shqipëria ka kapërcyer 14 shkallë nga 2021 dhe se vndi ynë tanimë renditet pas Serbisë, por me diferencë nga vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor.

“Nga Pakoja e Madhe u shpërblyen edhe Forcat e Armatosura, si një mbështetje plus për të zeruar impaktin e inflacionit të luftës mbi familjet e tyre gjatë këtij dimri të vështirë

 LAJM I MIRË: Në indeksin e Fuqisë Globale 2022 (Global Fire Poëer) Shqipëria ka kapërcyer 14 shkallë nga 2021  Vendi ynë tanimë renditet pas Serbisë, por me diferencë nga vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor ” shkruan Rama në postimin e tij.

14 Komente

 1. H
  Hushtari

  Kjo rritje në listimin e Fuqis Ushtarake është më se e merituar. Dhe kontribuesi kryesor në forcimin ton hushtarak, është Muzeu i Ri i FA, ndërtuar diku aty afër TEG me kosto 6 milion. Huuuurrraaaa

  1. T
   Toni

   Hahaha, e vertete. Do ti mundim armiqte me muzeume.

  2. !
   !!!

   Gjithe ushtria sot nuk ka kapacitete e fuqi as sa Brigada e Koplikut para '90-tes. Prandaj, na i kurse qyfyret o burre i dheut!

   1. k
    kaporal Pelegrini

    aaahahahahahahahahahahahahaaaa

    1. V
     Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

     Ky burri i Lindes pervec se eshte HAJDUT eshte edhe IDIOT.

     1. T
      Tili

      hahaha qeshni me shakate e kripura te Rames

      1. R
       Remo

       Po more Edvin po, kete mesazh dergoja Vucos qe te dhitet se qeshuri. Nejse, mos ja dhente truri Malit te Zi, se per 24 ore na pushton. Shko ore gerdalle, si s'te vjen turp qe thua kemi "ushtri"!!

       1. J
        Jepu sufllaqe cunave se i ke lene pa ngrene sot le

        O lejlek, keto i ke per konsum te brendshem apo cfare (GFP 2023: Serbia ne vend te 58, Shqiperia ne te 91. Fiks direkt pas Serbise jemi)! Ah ty t’i paska cu per lesh neuronet pushteti!

        1. A
         Angjelini

         Ne nuk kemi nje avjon luftarak dhe ky i cmendur flet per forcim te ushtrise. Ajo ce me frustron eshte se keta hajduter dhe te pa fetyre na marrin per budadhenj. Ne jemi edhe me poshte se Republika Domenikane o lider global. Ushtrine e shkaterruat o hjaduter dhe tradhetar!

         1. E
          Engjell

          Cfare idiot kryeminister qe je!!! Po pse është lajm i mirë ky? Do sulmojmë gjë malin e zi? Apo kosovën?!! Je me kartele z Rama ske faj.

          1. N
           Ndreu

           Dikur Milloshevici na poshteronte duke thene se po te donte na pushtonte me shoqaten e gjuetareve. Atehere na kish ngel nonj tank T55 apo nonj avion Mig 21 apo nonj Obus 155 nga koha e Enverit. Tani nuk kemi asgje, vec disa kamiona apo automjete te blinduara... po edhe disa helikoptere ndihme te shpejte. Sot na pushton me 200 a 300 cetnike ne ket gjendje qe jemi ne

           1. S
            Shkodrani

            Te pakten mos u hap. Nuk behet ushtria me 200M $ ne vit. Me buxhetin tend nuk mund te veshesh, mbathesh, ushqesh, paguash, lere me te armatosesh ushtri. Me mire rri urte se parate vidhen perpara se te arrijne aty ku duhet.

            1. O
             O te keqen Peleshi ty o Shakatori Paaftesise

             Mos u cudisni poppll . Km vjen nga ajo pjes e shoqerise ,qe s'di c'eshte Arma apo Ushtria se vet s'ka ber ndonjiher Ushtri dhe s'i i tille s'ka asnji ide apo pasion Ushtari apo Krenarie te ket Ushtri dhe japi Raston ne cdo rast Hienave rreth vendit . Dikush i ka prejdh trut e ja ka Deformuan e qit jashte Realitetit dhe sot atij i duket vetja nji Gandist .Si Gandi Indise do fitoj me Paqe me duart ne koqe .Harron se Gandi jetonte nji tjeter Bote atehere . _C'ti thuash ? Eshte Piktore me profesion .S'ka asnji lloj afiniteti me Armen ,prandaj leshin tollumbace ne qiell. Kta jane Politikanet me te paPergjegjshem ne Bote qe shtresojne gjithcka ne Politiken e brendeshme por edhe te Jashteme sepse kan Probleme te Medha me trurin e tyre e menyren e te Konceptuarit Shtetin. Sot mundet ne Bote (ose ja ku e ke Italine o ju Placin syte , ne Heshtje blen gjithcka dhe ben Ushtri Moderrne ,pa buje por Dinjitoze . Maskarenje qe jeni ne Politike vetem per t'u pasuruar

             1. P
              Plani 5te pesevjecar

              Sa tanke kemi? Po raketa e nëndetëse? Aman o Ramë, lëri shqiptarët të ndërtojnë restorante e të hanë pilaf çdo ditë se sa për ushtrinë Enver diktatorit deri te koqet I vete edhe pse je më I gjatë se ai.

              Lini një Përgjigje