Në sa shtete të botës mund të udhëtoni? Ja sa e fuqishme është pasaporta shqiptare 

17 Janar 2023, 12:14Sociale TEMA

Në sa shtete të botës mund të udhëtoni? Ja sa e

Shqipëria ja ka kaluar disa vendeve shumë më të pasura dhe të zhvilluara se ajo për sa i përket fuqisë së pasaportës së saj.

Indeksi i pasaportave Henley ndërton një renditje origjinale të autoritetit të secilës prej 199 pasaportave të ndryshme të botës sipas numrit të destinacioneve në të cilat zotëruesit e tyre mund të kenë akses pa një vizë paraprake.

Indeksi bazohet në të dhëna ekskluzive nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA) – databaza më e madhe, më e saktë e informacionit të udhëtimit. 

Lista e plotë dhe vështrimet e ekspertëve në lidhje me renditjen më të fundit janë të disponueshme në Raportin Global të Lëvizshmërisë 2023 T1 duke klikuar këtu.

Në sa shtete mund të udhëtohet me një pasaportë shqiptare?

Për sa i përket vendit tonë, Shqipëria këtë vit u rendit në vendin e 51-të pasi me anë të pasaportës tonë mund të shkohet në 115-të vende.

Kështu, pasaporta jonë ja kalon vendeve si Turqia, Katari, Emiratet Arabe, Kinës, Bjellorusisë, Armenisë e shumë vendeve të tjera.

Kosova për fat të keq renditet diku në fund të listës në vendin e 101-të me akses në vetëm 41 shtete.

Në vend të fundit ishte Afganistani me vetëm 27 shtete të aksesushme nga zotëruesit e një pasaporte afgane ndërsa në vendet e para ishin Japonia me 193 vende, e pasuar nga Singapori, Koreja e Jugut, Gjermania, Spanja, Finlanda dhe Italia. Për listën e plotë mund të klikoni këtu.

19 Komente

 1. P
  Palogazeta

  O propaganda, mos na krahasoni me Kosoven por me shtetet e Ballkanit ku jemi ne vend te fundit. Serbia, Maqedonia e Bosnja kane nje pashaporte shume here me te forte se ajo e paloshtetit tone qe ndertuam keto 32 vjet!

  1. E
   E verteta

   Komenti i dites 10*. Ai qe krahasohet e fukarane, fukara ka per te mbetur ne shekuj.

   1. k
    k

    Shkoni në hale të gomerëve me pashaportën shqiptare. I bien sirenës gjitha makinat elektronike nëpër aeroporte kur i afrohet .

    1. E
     Erdogani

     pashaporta shitkare, lol

    2. S
     Selfo ziu

     hahahaaa pashaporta shqiptare…….. mender as per atje sben

     1. D
      Drilon

      Pasaporta serbe, maqedonase dhe madje madje edhe ajo e Bosnjes eshte me e forte se pasaporta shqiptare. Ndoshta sepse mund te udhetosh ne vendet e Amerikes Latine pa vize. Ne edhe Ekuadori na i rivendosi vizat.

      1. t
       toni

       check your facts se ekuadori sna ka vene asnje vize o shok....mund ta kontrollosh online fare mire

      2. P
       Pashaportes po,por Financa Zero .

       Udhezimet Jane vetem per Kriminelet Politikane qe i kane Theset plote me Euro poshte dyshekut dhe dhogari Bankare pothuaj ne shume Shtete.. Per Qytetaret e thjeshte ,, mbajne rradhe mos te gjejne ndonje vend Pune Si Pastrues...Qytetaret e thjeshte Pritem 32 vjete per te udhetuar ..Duhet te presin dhe nja 32 vjete te tjera te kene mundesi Financiare per te Udhetuar jashte per pushime ..Normal vetem nese nuk vjedhin me Politika ..

       1. P
        Pashaportes po,por Financa Zero .

        Udhezimet Jane vetem per Kriminelet Politikane qe i kane Theset plote me Euro poshte dyshekut dhe dhogari Bankare pothuaj ne shume Shtete.. Per Qytetaret e thjeshte ,, mbajne rradhe mos te gjejne ndonje vend Pune Si Pastrues...Qytetaret e thjeshte Pritem 32 vjete per te udhetuar ..Duhet te presin dhe nja 32 vjete te tjera te kene mundesi Financiare per te Udhetuar jashte per pushime ..Normal vetem nese nuk vjedhin me Politika ..

        1. P
         Prec Ulaj

         Jemi diku me lart se gjysma... Jo keq.

         1. M
          Manuela

          Kurse pasaporta kanadeze eshte e 8 ne bote per numrin e shteteve ku mund te shkohet pa vize. Rendesi nuk ka vetem pasaporta sic thote njeri aty. Rendesi ka dhe financa. Po nuk pate lek nuk udheton dot.

          1. G
           Gerdeci

           O 'palogazeta' , po kush po ta ben krahasimin me Kosoven, o derezi....thjesht po te thuhet se ne sa vende mund te udhetohet me pasaporten shqiptare. Dhe po aty jepen edhe disa vende te tjera. Po pse mo derezi me fol veçse keq, e me sha vendin tend.

           1. P
            Palogazeta

            O derebardhe, aty ku jepen vendet e tjera eshte problemi sepse propaganda jep gjithmone ata qe jane me keq se ne. Mund te ishin mjaftuar vec me lajmin dhe pa krahasime euforike qe te mos flisja keq per palogazetarine.

           2. S
            Shqipkari

            Hahahahahahahahahahahahihihihihihi

            1. M
             Me pasaporte pa leke nuk vehet as ne hale.

             Zoteria qe shkruan keto barcaleta eshte me probleme mendore.Realiteti eshte ndryshe.sa eshte mesatarja e te ardhurave qe mezi ushqehen shumica dhe pasaporta vlen per te fshire prapanikeken. Ne se flitet per shtresen e Zenit,Gites Saliun, Muten, apo shume hajdute te tjere ngelen shume pak te verteta.Kusaret nuk po e lene Shqiptarin te marri fryme lirisht qe edhe ai te beje nje jete normale.Kur te rregullohet ekonomia mbase levizin shumica e njerezve.

             1. s
              skenderaj ahmet

              jam pasaport u dorezua dhe dokument tetor tan muaj janar akoma te marr pasaport shteti yne pare bote koruptuar \mbiemri gabuar \ska lidh kodi \

              1. B
               Bobi

               Ne cilat shtete mund te shkojme konkretisht??!!

               1. Sebastia

                Te gjitha vendet e rajonit pervec Kosoves qe eshte "gjysem-shtet" jan me lart se ne per sa I perket udhetimeve pa viza ne vende te ndryshme te botes. Megjithate ,fuqia reale e pashaportes se nje shteti nuk eshte vetem udhetimi pa viza ne sa me shume vende te botes por pesha qe ajo ka para autoriteteve te huaja dhe mbrojtja qe te jep shteti yt ne dhé te huaj. Nuk ka pashaporte me te forte se pashaporta Amerikane apo ajo Britanike. Nderkohe pashaporta jone ,ne kte matje, eshte ende dhe me keq sesa ne renditjen e udhetimit pa viza. Ktu jemi dhe me poshte se Kosova.

                1. M
                 Mos u beni merak!

                 Merruni me vizat nje here pastaj flasim per pasaporten. Tani o bashkeatdhetare, do kalojme ne vrime te gjilperes para se te mund te na jepet viza, sidomos pas ketyre paçavureve qe bejne emigrantet! Se kemi pordhe ne dhe i bejme ne shtepi te tjetrit, madje edhe me potere te madhe qe ta degjoje e nuhate mire i zoti i shtepise. Tundim flamure e djegim goma e perdredhim gishtat per shqiponjen. Ky stani jone keta lloj bagetish ka e kamzhiku do i kercase ne kurriz sot e mot. Hakun!

                 Lini një Përgjigje