Gazetarja që pa gjithçka në Himarë: Askush nuk guxonte të hynte në det të nxirrte trupin e vajzës, kurajo pati vetëm një turist holandez

2 Gusht 2022, 18:59Sociale TEMA

Gazetarja që pa gjithçka në Himarë: Askush nuk guxonte

Gazetarja Esmerlanda Keta ka bërë një reagim në faqen e saj në Facebook teksa ishte fare pranë ngjarjes së rëndë në Himarë. 

Ajo thotë se trupin e vogëlushes nga deti e ka nxjerrë një turist holandez që punonte te ndihma e shpejtë. 

Gazetarja shton sesi nëna e vajzës nuk largohej nga vendi i ngjarjes nga frika se mos ajo manipulohej për të lehtësuar pozitat e shefit të policisë. 

Më poshtë reagimi i plotë i gazetares Keta:

Vetëm pak metra larg fëmijëve të mi që po laheshin ne det, një 5-vjecare e bukur, me kacurrela te arta, u masakrua nga një skaf…Per te kuptuar se sa dramatike ishte ngjarja mjafton tu them se asnje prej dhjetra pushuesve nuk guxonte të futej në det e të nxirrte trupin e vogushes së pafat, vetëm një hollandez qe punonte tek ndihma e shpejte pati kurajon te mblidhte trupin e vogelushes….

Familja me origjinë nga Tropoja por që jetonte në Kanada, vetëm dje pasdite kish mbërritur ne Potam per te kaluar pushimet që u kthyen në tragjedi. Kush e ka fajin?

Nê vendin ku ndodhi ngjarja kishte kordon sigurie per mjetet e lundrimit, por te gjithe ne kemi nevoje te dime a jane me licencë këto kordone? Nese po, a jane ato konform ligjit? Qe do te thote te jene te taposura, te jete i lire kordoni dhe te mos vendosen cadra ne vendin qe i korespondon kordonit, te kete njerez qe ndihmojne dhe udhezojne mjetet qe dalin ne breg, por edhe qe nuk i lejojne pushuesit te lahen brenda tij.. 

Nese nuk i plotesojne keto kushte atehere, ata qe e kane per detyre ta monitorojne duhet te mbajne pergjegjesi.

Duke pare se sa shume kordone te tilla ka pergjate vijes bregdetare duhet te marre fund mania qe cdo lokal te kete dalje ne det…

Do ta kem të vështirë të shkul nga mendja fytyrën e së ëmës se vogelushes, teksa nje kordon i gjate pushuesish shkoi te ngushellonte. E vetmja gje qe mund te benin ishte ti jepnim nje perqafim e ajo mu drejtua, kur pa femijet e mi: “Shijoni njeri -tjetrin. 

Mos lejoni hallet t’ ju mbysin. Une e humba pergjithmone vogelushen time”. E mbytur ne lot dhe mes asaj dhimbje ajo grua kishte force te na thoshte nje fjale te mire, ndersa ne nuk ia mbrojtem dot vogelushen e saj. Edhe pas 4 oresh nga ngjarja ajo vazhdon e qendron ende ne skenen e krimit, nga frika se mos e manipulojne ngjarjen…

 

30 Komente

 1. M
  Meraviglioso

  Shteti qe ndertoi Edi Rama Po mbush Shqiperine me kufoma perdite.Zoti ju dhente Force se per ata tani fillojne dhimbjet,deri sa ti vrase prape gjykatesi i korruptuar ketu do jemi

  1. a
   armand

   Nje shtet ndertohet kur eshte i populluar nga njerez dhe jo nga frymore qe ne 30 vitet e fundit jane edukuar te respektojne vetem gjuhen e dhunes dhe anarkise.

   1. D
    Dardani

    Shteti ka 32 vite o lum miku nuk ka 8 vitet e Rames.

    1. P
     P

     Nuk eshte “shteti”. Nga kjo balte kemi dal te gjithe. Pothuajse kushdo nga ne do ishim rrota toçi po te ishim ne vendin e atij toçit. Kete kulture kemi. Shiko dhe rregullo veten tende, se shteti behet vete pastaj.

     1. P
      Pellazgu leshit

      Po "meraviglioso " , Rama ta ka fajin.....jo o koqe jooo ,jemi popull muti ,nuk behemi kurre, te biesh edhe Merkelin te na drejtoje .......turpi na mbulofte

      1. D
       Dakord

       Papergjegjshmeria dhe krimi nuk kane shtetesi o idiot qe fut politiken kudo.

       1. S
        Shqip ...

        Meraviglioso di Merda ! ------------- Veprimet e nji qytetari ne rruge ,e nji Politikani ne Politike siedhe e ktij Krimineli qe ne kundershtim me te gjitha Rregullat e Palzhit , hyri me Skaf dje mes Pushuseve si nji Terrorist , duke ushtruar Terror e vrare Vogelushen Fatkeqe , --- eshte Veprim Individual ,per te gjitha ata qe e kan te veshtire te kuptojne NderetiminAnatomik te Njeriut - dhe ata qe kerkojne te Spekullojne Kunder nji Shteti -sepse nji tjeter Shtet - i shtyn 300€ ne bythe !!!!!!!!!!!!!- Pra ka dy gjera ne cdo Skandal : Ose trajtohet me Llogjiken e ftohte e Njerzore ose qellimishte duke ndjekur nji Politike Dashakeqe AntiShqiptare dhe e fundit me tru Histerikesh ,turmash te nxitura nga Bandat e Krimineleve Politike si ajo e Lalzit .-- Prandaj ,nqs keni noj fije Njerzilliku e Qyteterimi , silluni si te tille , e jo te silleni si Kasfhe Histerike e Talebane . (dike edhe italishte plehr .Kujdes mos te mebrthen noj Fashist Italian aty dhe te ben copa - copa e hudh ne noj Kazan )

       2. M
        Me emer

        Polic i degjeneruar, por edhe nene e papergjegjeshme...... . Si e le ti vajzen e vogel te futet ne korridorin e skafeve dhe vete ja fut gjumit ne shezllon.... ? Dhe u jep zemer nenave te tjera....

        1. E
         E Po kët lloje shoqrije dhe shteti kemi ndertue ne

         E po ne keta jemi tipik Turqe Lindore, njerze që vrasim pase shpine, vrasim për lek dhe vrasim nga friga që do më vrasin ai i pari vrasim femi vrasim gra nga xhelozija. Kaqe morale dhe dinjitet krmi ne si shoqrie. Nuke Ka guxue kushe të hyje se pse kure e kane pare me atë lloje mjeti njerzit Ka thën se ky Ka lek dhe Ka lidhje me politikanet dhe grupet krimale. Dhe po pate pushtet dhe po pate lidhje me grupet kriminale ti në Shqiprie bën çfare të done qefi. Dhe ti po dole deshmitare në gjygje ai të vret Ty dhe familjen dhe ai paguane leket gjygjtarit dhe prokurorit dhe ai del jashte dhe ndoshta policija dhe organet e drejtesise ta lëne Ty fajin prandaje nuke Ka guxuare njeri të hyje. Dhe pastaje ai polici vrases shifet në një vidjo Ku kercenone familjaret e vajzez dhe njerzit e tjer se do ti vrase koj ështe shoqrija dhe shteti që kemi ndertue keto 80 vite vet pushtime do ta quaja une.

         1. A
          Aldo

          Gazetare baxhelle qe perpiqet ti jape tone dramatike cdo gjeje. Popull telenovelash qe eshte mesuar per intrige dhe suspanse ne cdo aspekt te jetts. Edhe ne vdekje. Ptuuu koviktore qelbet

          1. G
           Grepi

           Meraviglioso, nuk eshte shteti qe ndertoi Rama, po shteti qe kemi ndertuar ne shqiptaret ne keto 30 vjet me demek demokraci, ku te jesh fango ben karriere ne politile, ne shtet e kudo. Zullumi keputet kur trashet. Ngushellime familjes, tragjike, vjen nga Kanadaja me femije e do te kthehet pa të, sepse atdheu yne i dashur ka njerez, qeveri qe nuk do tja dije se rron apo Jo.

           1. N
            Nga une

            U shua nje engjell! Gjetshin force ta perballojne kete tragjedi familjaret!

            1. N
             Nino

             Si ka mundesi ne jemi rraca me trime ne bote

             1. e
              enter””

              Rraca me e dhjere Trima me pistolete Se nga mendja jane mut

             2. I
              Iliri

              Shef pordhicie e i thyen i pari rregullat. Turp.

              1. D
               Detari

               merrni hak o njerez digjeni kryeministrin

               1. D
                Dajti

                Ogazetaruce leshi,qe mendon se me kete artikull sorogato do te rezosh Edi Ramen.Femer e keqe aq me teper ne se je dhe NENE.Te besh pazar politik me dhimjen e nje familje.dhe nje nene eshte e turpshme dhe per mua nuk e meriton te quhesh gazetare.Aksidente ndodhin cdo sekond ne kete bote.Pse nuk shkruan nje artikull per baipas in Vlores,aeroportin e Vlores,portin Duresit, per shtepite e ndertuara pas termetit per .....per.....,per.... etj etj...Populli ka nevoje te lexoje dhe per gjera te bukura. Mjaft hodhet vrer.

                1. E
                 Edison80

                 Per njerzit me bisht si puna jone duhet ligji i vdekjes , ne shqiperi jeta nuk ka vlere dhe e verteta tigullon hidhur, por ne na duhet hitleri , per te na sjelle sadopake ne binare, njerez qe vritemi per nje fjale per nje shikim , e meritojme pseudonimin majmuni hirko. Ne jemi kthyer ne shtaze , vetem qe te tregojme se jam me i forte se tjetri per nje llaf goje vrasim, cfare evrope kerkojme ne ore, ne jemi ne 2022. por ne jemi shtaze me bisht , ne jetojme vetem per ti treguar forcen dhe plumbin njeri tjetrit, kafshe me fytyre njeriu.ky psikopat vret nje femije dhe pastaj tregon dhe force. Nuk e meritojme kete toke te mbrekullueshme qe kemi, jo 100 per 100 nuk e meritojme kete toke te bekuar, ne meritojme vetem shkretetiren dhe te na hedhesh bomben atomike.

                 1. 1
                  19

                  Or zeni i sales ty te qifte kina nonen dhe gjithe serbiaj mor rac muti paskeni qen mor malok .ke ven dhe emer italian mor malok .yt rrace felliqme

                  1. ?
                   ????????????????????????

                   O ZOT SKAM FJALE

                   1. N
                    Niku

                    Gazetare larask

                    1. G
                     Gjoni

                     Vend kriminelash pushtet kriminel tepapergjegjshem pa dinjitet tipik mbetje komunizmi

                     1. G
                      Gjoni

                      Vend kriminelash pushtet kriminel tepapergjegjshem pa dinjitet tipik mbetje komunizmi

                     2. Q
                      Qytetari

                      JO zoteri qe po na quhesh Meraleshi, eshte Shteti qe SHKERDHEU dhe mbushi me kufoma ai, po po ai, kryekomunisti sali berisha, ai qe dhe sot e kesaj dite e plot 32vite qe nuk do te iki nga politika, por e genjen mendja te shkretin. E sa per Edi Ramen kujdes mos u infekto nga pellitjet e saliut, shif me kujdes se po ben shtet, per tu prishur, prishet shpejt,per te bere do kohe

                      1. F
                       Fjala ime

                       Nena nuk largohej nga vendi ngjarjes se mos manipuloheshin dhe lehtesoheshin pozita e shefit te policise! Thote gazetarja! Eshte per tu habitur: nenes i interesonte me shume ruajtja e te dhenave te ngjarjes dhe nuk qenka erresuar nga syte per humbjen e femijes! Gazetarja e ben ngjarjen sikur ka ndodhur 1997-a! Dhe mediat dhe "opozita" e Ilirit me shoqe thone se ka rene shteti! Ne Shqiperi njerezit jane çmende per pushtet dhe nuk çmenden per jeten e tyre. Si duket i ka bindur kisha e Laçit se do i hane ata krimbat ne dhé dhe jo krimbat do hane njerezit! Kush te ulurije me shume, kush te genjeje me shume, kush te godase me shume... thuase do behet ndonjehere Shqiperia me kete gjendje çmendurie te njerzeve , medias, por ne radhe te pare te politikaneve qe kane pushtuar politiken pa qene te tille?! Nje çfrenim total qe u kushton jeten; shtypin me makine, rrahin me grushte dhe vdesin njerez, ulurijne gazetare e kundershtare te qeverise, por nje gje eshte: Shtetin ligjor e vendos DREJTESIA. Ajo vazhdon te jete e PLEPAVE persa nuk vepron me baronet qe e çuan Shqiperine ne shkaterrim total. Ja kriminelet i keni perballe , ata qe i vene pas Sali Sheqeres dhe Ilir Monikes.Ata s'kane frike se paguajne qe te vrasin te tjeret ashtu si kane bere 32 vjet. Edhe nje komentues me larte shikoni se ç'mendje ka: "shteti qe ndertoi Rama", thote. More qerrata shteti ligjor e ben drejtesia apo ty ashtu te pelqen, hedh nje llaf mbase te ze vend. Nje gje te keni parasysh: Shqiperine, pavaresisht stabilitetit se ashtu u ha bytha disave, Edi Rama endrren e beri Realitet: e ndertoi perfundimisht, tani le ta marre ta shakterroje prape Saliu, Iliri, me banden e shtetit paralel.

                       1. R
                        Raimond vlonjati

                        Oh e shkreta Nene ! Ngushellime pa fund ! Por ne kete rast krimin e beri polici mo vella , nuk e bene skafistet qe po i mallkojne Ne Shqiperi krimin e ben pOlicia E njejta polici qe vrau ate djalin atehere pse doli te blinte nje paqete kur ishte ndalimi qakrullimit nga Kovidi

                        1. M
                         Mos abuzoni me Fatkeqsite -Maskarenje !

                         Eshte e pavend dhe skandaloze sesi i fryhet Konflikteve dhe mendimit Negative nga disa KOmentues te Paguar nga Firma e 300 Sufllaqeve si ai i pari lart . Abuzohet me ngjarjen , abuzohet me kulturen e ksaj shoqerie 31-vjevare ,abuzohet me Shtetin i cili si gjithe kjo shoqeri eshte nji Produkt 31-vjecare ,nji shoqerie ,,,qe ka krijuar nji Mentalitet te klsaj Periudhe 31-vjecare , e cila eshte nji Refleksion i Politikave te ndjekura nga Qeverrite Demokratike qe ka pasur ky vend ne kto 31-vjet siedhe gjithcka perben kte Shtet ne kto 31-vjet qe nga Politika Drejtesia Media - institucione qe ndikojne direkt ne Kulturen ose Cthurjen apo Kriminalizimin e Shoqerise . Prandaj ,ka dy kendvestrime ne cdo rast - te diskutimeve : 1 ) Diskton rreth nji Ngjarje ,duke ven ne perdorim Llogjiken nNjerezore ose 2 ) si nji injorant apo dashakeqes i ksaj Shoqerie e Shteti .

                         1. S
                          Shoqja Pandora

                          Qeverria te eci perpara! Le te lehin plerat kolaboracioniste dhe fashiste! Sic i varem ne litar ne 45 do ua tregojm qefin!!! Patriotet shqiptare edi rama dhe belinda balluku do ua tregojne vendin gjithe ketyre plerave! Sa tu kemi ju ne ball mutin te na han bashibozuket. Dje i kalbem ne burg sot do i rrjepim gjithcka ! Le te vazhdoje turizmi ne shqiperi!!! Patriotet nuk ja japin lekun grekut!!!!

                          1. S
                           Shqiptare o sa mir me qene

                           Populli me bastard ne europe jemi ne popull muti popull lesh cdo gjo ja hedhim politikaneve

                           1. F
                            F.Bekenbauer.

                            Turp per kefo qe ishte aty dhe nuk u ngrit te ndihmonte sado pak flm o mor hollandes qe me sjelljen tende u jep nje leksion te mire cdo shqiptari Edhe njehete flm.

                            Lini një Përgjigje