“Mora 4500 dollarë borxh dhe ika, isha i tmerruar”, 15-vjeçari shqiptar rrëfen udhëtimin me gomone për në Britani. Babai: Pësova infarkt nga stresi

19 Mars 2023, 12:47Sociale TEMA

“Mora 4500 dollarë borxh dhe ika, isha i tmerruar”,

Një djal i mitur nga Tirana, ka treguar sesi rreth një vit më parë së bashku me kushëririn e tij u nisën për në Britani.

Dailymail shkruan se Florjan Dibra 15 vjeç është një nga të rinjtë shqiptarë që tentoi me gomone të shkonte në Britani. I mituri i jep një mesazh të gjithëve që mos zgjedhin këtë rrugë për të shkuar në Britani.

Shkrimi i dailymail:

Djali adoleshent në një kafene në një periferi të shkretë të kryeqytetit shqiptar, Tiranë, është mes qindra fëmijëve të huaj që kanë udhëtuar ilegalisht drejt Britanisë me varkat e trafikantëve.

I veshur me një bluzë të zezë me fjalën “Para”, Florjan Dibra, si të tjerët, ishte joshur nga fantazitë e një vendi me pasuri të pafundme dhe mundësi për një jetë të re. Rritja e numrit të emigrantëve shqiptarë, si ai, që kalojnë Kanalin është fenomenale.

Historia e tij është e dobishme. 15-vjeçari thotë se pesë muajt e tij në Mbretërinë e Bashkuar ishin katastrofikë dhe, në një intervistë ekskluzive me The Mail të dielën, ai u dërgon një mesazh të rinjve shqiptarë: ‘Mos shkoni në Britani!’ Duke ulur kokën, ai rrëfen se si gushtin e kaluar, ndërsa ishte ende në shkollë, i mashtronte prindërit të mendonin se po shkonte jashtë vendit për një pushim të shkurtër.

Në vend të kësaj, kur mbërriti në Belgjikë me autobus, duke mbajtur një vizë të BE-së, ai u pagoi trafikantëve £ 4,500 për ta marrë atë në udhëtimin detar nga Franca në Dover.

Pa anglisht, përveç fjalëve ‘po’ dhe ‘jo’, Florjan thotë se ditët e tij në Britani të Madhe ishin periudha më e vetmuar e jetës së tij. “Isha i tmerruar dhe i trishtuar në vendin tuaj”, tregon ai i dëshpëruar.

Mesazhi i tij ‘Mos shko në Britani’ vjen ndërsa Qeveria po zbaton projektligjin e saj të migracionit të paligjshëm dhe pasi sekretarja e brendshme Suella Braverman u përkul javën e kaluar ndaj presionit nga lobi pro-refugjatëve (duke përfshirë disa konservatorë) duke premtuar se fëmijët emigrantë të pashoqëruar – si Florjani – nuk do të dëbohet me forcë në shtëpi. Kjo ulje erdhi pavarësisht paralajmërimit të saj se 85,000 njerëz kanë mbërritur ilegalisht me varka të vogla që nga viti 2018 , ‘shumë nga vende të sigurta, si Shqipëria. Pas mbërritjes, disa thjesht zhduken – ne nuk e dimë se ku shkojnë apo çfarë bëjnë”.

Florjani ishte një emigrant tipik i ri ekonomik nga Shqipëria. Ai kurrë nuk kishte ndërmend të kërkonte azil. Përkundrazi, ai shpresonte të punonte për para në dorë si mekanik makinash në një nga komunitetet e shumta shqiptare në qytetet e Britanisë. The Mail on Sunday zbuloi emrin e tij në dosjet e policisë shqiptare pasi familja e tij dyshohej se kishte shkelur ligjin duke e braktisur dhe duke e dërguar qëllimisht për të fituar para në MB.

Familja pranoi të fliste me ne në Tiranë, duke na thënë se 99 për qind e të rinjve shqiptarë që largohen për në Angli janë djem që besojnë në tregimet e trafikantëve se mund të pasurohen shpejt në MB – dhe shumë e bëjnë këtë pa pëlqimin e prindërve të tyre.

Në fund të periudhës së shkollës verën e kaluar, Florjani planifikoi me saktësi largimin e tij. Ai i gënjeu prindërit e tij, Sulejman dhe Valentina, duke thënë se do të shkonte në një pushim dhjetëditor me kushërirën e tij 18-vjeçare për të parë të afërmit në Belgjikë.

“Shumë nga shokët e mi të shkollës kishin shkuar tashmë në Angli për të gjetur punë,” thotë Florjan. “Doja të largohesha nga Shqipëria dhe të bëja të njëjtën gjë.

“Kemi marrë një autobus nga Tirana për në Bruksel dhe kemi rezervuar një dhomë hoteli në vendin e quajtur Marigold Apartments.

Sipas dokumenteve të policisë të parë nga MSH, dyshja u larguan pas një dite dhe morën një taksi për në qytetin bregdetar francez të Dunkirk, ku varkat e trafikantëve presin për të ofruar kalimet ilegale të Kanalit.

Në atë kohë, verën e kaluar, MSH zbuloi se një raport sekret i inteligjencës ushtarake tregoi se katër në dhjetë emigrantë që kalonin Kanalin me varka të vogla ishin nga Shqipëria paqësore, ku nuk ka pasur luftë për 25 vjet.

Florjan thotë: ‘Më duhej të merrja hua 4,500 £ nga të afërmit në Belgjikë për të blerë vendin tim në varkë. Unë ende i kam borxh paratë dhe u kam premtuar se do t’ua kthej një ditë.’

Me 44 të tjerë të mbushur në bord, gomone e tyre e zezë prej gome u nis në javën e dytë të gushtit. Ai kujton: ‘Ishte shumë plot. Kishte shqiptarë, iranianë dhe shumë arab.’ Ai kujton se anija e dobët u shoqërua nga një anije luftarake franceze. Ajo u ndesh në mes të kanalit nga një varkë e Forcave Kufitare Britanike, oficerët e së cilës i ngritën pasagjerët në bord për t’i transportuar në Dover.

Në portin e Kentit, oficerët e policisë intervistuan të ardhurit. “Më morën në një anë pasi isha nën 18 vjeç. Më morën telefonin, rrobat dhe i futën në një qese plastike blu. Më dhanë një tuta gri.

“Më vendosën një rrip dore me një numër, në vend të emrit, sepse kishim shumë prej nesh për të parë.”

Florjani ishte bashkuar papritur me dhjetëra mijëra të huaj në sistemin e emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar. Për shkak se ai ishte ende fëmijë, policia i kërkoi atij numrin e telefonit të babait për ta njoftuar për vendndodhjen e tij.

“Kam marrë një telefonatë të papritur”, tha Sulejman, i cili drejton bar-kafenë ku takohemi. “Një oficer tha se djali im ishte në Angli dhe ata do të kujdeseshin për të. Unë u tmerrova.

Pa celularin e tij, Florjani nuk ishte në gjendje t’i tregonte babait të tij anën e tij të historisë. “Isha shumë i shqetësuar se prindërit e mi do të ishin të zemëruar me mua,” kujton ai. “I thashë policisë se nuk po kërkoja azil. Thashë se doja të bëhesha mekanik makinash – të kisha një arsim të duhur dhe të fitoja paratë që është e pamundur në Shqipëri.’

Si një fëmijë emigrant i pashoqëruar dhe tashmë përgjegjësi e vetme e shtetit britanik, policia e ndau Florjanin nga kushëriri i tij, të cilin nuk e ka parë më që atëherë. Pas një dite, ai u dërgua me autobus në kampin e mbajtjes së emigrantëve Manston në Kent, ku iu morën gjurmët e gishtërinjve dhe u kontrollua përsëri identiteti i tij, me një fotografi.

Më pas ai u zhvendos në një strehë me qindra emigrantë të tjerë të moshës 17 vjeç e poshtë, të cilët kishin mbërritur në gusht me varkë ose ishin fshehur në një kamion me traget.

8 Komente

 1. A
  Adi

  perralla me mbret per te fituar azil, paska mar 4500 $ borxh ky 15 vjeç.po çojeni ne Ruanda te rrij me majmunet.

  1. A
   Aron

   Dhe kjo tregon qarte qe ne kete kohe ky lloj "emigracioni" e shtyre nga mediat kriminale qe vetem trumpetojne lajme te keqia, si edhe trafikantet qe bejne me teper leke nga ky lloj trafiku se edhe nga trafiku i droges dhe te lidhur me teper me forcat e erreta politike te non-grades dhe Metes te cilet duan te krijojne kete lloj situate per te treguar Shqiperine si nje vend qe nuk ia vlen dhe nga ana tjeter gjoja u qajne hallin atyre qe u japin rruget me manipulime per te shtyre politikat e tyre. Emigrimi ne kete lloj menyre ishte i justifikuar ne fillimet e para te hapjes se Shqiperise, por tani ky lloj emigrimi nuk duhet te kete me, sepse edhe atje jashte te koston jetesa me teper e nuk te ngelen aq shume. Duhet te mesohemi te mos bejme cdo gje brenda nje kohe te shkurter, se ne asnje vend te botes nuk e pretendojne kete. U merr nje kohe te mire, ne mos 2-3 gjenerata qe te bejne nje baze te mire ekonomike.

   1. s
    sapa

    Shqiptaret e dine shume mire qe ne kete vend per njeqind vjet nuk mund te behet shtet prandaj edhe IKJA!Ky artikull nuk eshte gje tjeter vetem nje perpjekje e vogel pa sukses per tju dhene njerezve mesazh qe sa keq eshte jashte kufinjve te atdheut te korruptuar.Por asgje nuk i ndal ata per ta braktisur kete vend dhe per ti lene hajdutet dhe te korruptuarit te shijojne gjene e vjedhur pa djerse dhe te hane njeri tjetrin!

    1. U
     Une

     Eshte nje gje te emigrosh ne menyre te rregullt kur ke moshe madhore, tjeter gje te vesh koken ne rrezik ne la Mansh se ke pare nje reklame ne TikTok. Pastaj, ndonje burreri e madhe nuk eshte te zbythesh para hajduteve dhe te korruptuarve. Ka maskarenj ne çdo vend ku do shkosh edhe mund te te behet zakon zbythja.

    2. s
     sapa

     Ky nuk eshte emigrim sic kerkon ti ta paraqesesh por IKJE!Zbythja eshte e vetmja mundesi qe ju ka mbetur shqiptareve te ndershem qofte edhe femije adoleshente dhe kjo tregon se ku ka arritur sakrifica e shqiptareve:rrezikojne jeten per te ardhmen e sigurte aty ku ka shtet.Kemi pare qe qindra mijera prinder shkojne jashte shtetit me femije te vegjel dhe i braktisin atje vetem qe ata te kene nje te ardhme se e dine cfare te ardhme i pret ne shqiperi.Luftoji ti pra te korruptuarit se qenke i zoti dhe nuk zbythesh!Pastaj maskarenj ka kudo por jo qe te uzurpohet cdo zyre nga vermoshi ne konispol me hajdute dhe te korruptuar dhe nuk ekziston asnje shprese qe keta te pastrohen ndonjehere.Pastaj kush do i pastroje?shumica qe kane mbetur ne kete vend jane hajdute dhe hajduti nuk e lufton hajdutin.Fillojne qe nga maja e shtetit e deri tek bariu i thjeshte!

     1. Vjosa.al

      Nuk dua te bej filozofi emigrimi, sa i mire apo sa i keq eshte ky fenomen per vendin te cilin ata e braktisin, konkretisht Shqiperine, apo sa i dobishem eshte per vendin e huaj ku ata emigrojne dhe perpiqen e kalojne kalvarin, te integrohen, ku punojne nate e dite ne te zeze apo edhe ne te bardhe, dmth me letra, pasi marrin leje qendrimi. Nuk dua te bej politike te qelbur dhe te blere, nga mafia politike dhe nga mafia mediatike e cila lepin e majmet me te mbeturat nga korrupsioni i te pares, media te cilat ulurasin se Rilindja boshatisi vendin duke bere kinse harrojne se Berisha ishte i pari qe krijoi terrenin e djegur, te dhunes e korrupsionit ne Shqiperi, te zaptimit te tokes se xanun dhe te grabitjes se parave nepermjet piramidave, te vjedhjes se votes dhe minimit te demokracise, te uzurpimit te institucioneve te pavarura kushtetuese dhe qe, nepermjet terrorit destruktiv anti shteteror e anti ligj me mitingje, grushte shteti me parmilitare te armatosur deri edhe me tanke, me sulme me zjarr, molotove, gure e qysqi shkaterron cdo funksion normal te shtetit, te legjislacionit, te ekonomise dhe qe per pasoje, vret cdo shprese per rinine e vendit. Pra, po i le menjane per nje cast keto analiza sa me siper dhe as shtjellimin se perse une gjykoj se agjenturat serbo-ruso dhe greke vazhdojne te drejtojne dhe te helmojne zhvillimet politike, ekonomike e sociale te Shqiperise nepermjet kryeagjenteve te tyre Berisha-Meta

      1. K
       Komunist me Rolex

       Vazhdo ka 10 vjet qe ka ikur Berisha dhe ne pushtet është rilindja me Ramen ne krye

       1. V
        Vjosa.al

        Po shkruaj vazhdimin e komentit tim që nuk e di për çfarë arsye apo gabimi teknik është fshirë dhe nuk është cfaqur. Sigurisht, do ta perifrazoj me aq sa mbaj mënd, këtë vazhdim. Thelbi ishte ky: Nëse shqiptarët nuk do të kishin emigruar masivisht në menyrë illegale, por do kishin pritur në shtëpitë e tyre të rrënuara Evropën t'ju jepte viza pune e leje qëndrimi, atëhere fëmijët e tyre zhelexhinj, do ngordhnin me bukën e thatë dhe supën me ujë e vetëm me xixa vaji dhe qytetet e shtëpitë e tyre do tu ngjanin getove të metropoleve të botës së tretë. Nëse Shqipëria është sot kjo që është, plot vila, hotele, pallate moderne dhe resorte lluksoze, me supermarket e mbushur plot si ato të çdo vendi evropian dhe ku shumica e popullsisë në sajë të remitancave të bijëve emigrantë bën një jetë normale, kjo është për shkak të emigracionit illegal të shqiptarëve, që nga malet apo detet, me këmbë, kamjonë, gomone e skafe, gjetën guximin, kurajon dhe vullnetin të mbrrijnë në Evropë, të punojnë ndershmërisht natë e ditë, të integrohen dhe të marrin leje qëndrimi e pune dhe t'ju dërgojnë remitanca familjeve të tyre në Shqipëri. Qeveria shqiptare nuk duhet të bëhet palë me Evropën paragjykuese ndaj shqiptarëve dhe as ortake në dëbimin e emigrantëve shqiptarë, me përjashtim të trafikantëve dhe krimineleve. Ajo duhet tja bëjë të qartë Evropës se sa kohë që Shqipëria do të lihet jashtë dyerve të BE-së, dmth sa kohë që shqiptarët nuk do të mund të lëvizin lirisht, të jetojnë e punojnë pa pengesa dhe legalishtne Evropë, gjë që është një e drejtë natyrore e tyre si popull denbabaden evropian, askush dhe asgjë nuk mund të ndalojë emigracionin ilegal të tyre në Evropë.

       Lini një Përgjigje