“Nuk e hiqja dot nga mendja imazhin e kësaj gruaje të vuajtur...”, Blendi Fevziu reagon për vrasjen e Mimoza Pajës

13 Mars 2023, 19:09Sociale TEMA

“Nuk e hiqja dot nga mendja imazhin e kësaj gruaje të

Gazetari Blendi Fevziu ka reaguar nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, për ngjarjen e rëndë të ndodhur mbrëmjen e së dielës në Tiranë, ku nga breshëria e plumbave drejt një lokali humbi jetën Mimoza Paja.

Gruaja ishte banakiere në këtë lokal, në zonën e Don Boskos, punë që kishte pak kohë që e kishte gjetur. Ajo jetonte dhe kujdesej për mbesën e saj 10-vjeçare, e cila mbeti e lënduar nga copat e xhamit, pasi ndodhej në lokal në momentin e ngjarjes.

Në reagimin e tij, Blendi Fevziu thotë mes të tjerash që, ajo që e bën edhe më të rëndë këtë sulm kriminal është humbja e një jete të pafajshme si Mimoza Paja, para syve të mbesës së saj të vogël, të cilën sot e ka lënë vetëm.

“Nuk e hiqja dot nga mendja imazhin e kësaj gruaje të vuajtur gjatë ditës sot”, shkruan Fevziu, teksa sjell në vëmendje që 58-vjeçarja kishte pasur një jetë të vuajtur, kishte punuar tërë jetën, e mbetur jetime që në fëmijëri.

“Nuk e hiqja dot nga mendja imazhin e kësaj gruaje të vuajtur gjatë ditës sot. Mendoja se si priste të mbaronte turnin, me mbesën ulur pranë. Mbesën që nuk kishte ku ta linte, ndaj e mbante pranë vetes, duke bërë edhe detyrat e shkollës aty. Priste të mblidhej bashkë me të dhe të ishin pak momente të qeta. Jeta nuk ishte treguar bujare me asnjërën prej tyre. Gjyshja e mbetur jetime dhe mbesa me prindër të divorcuar, i kishin lidhur fatet bashkë. Në varfërinë, por edhe në përpjekjen për të mbijetuar. Mimoza Paja kishte punuar gjithë jetën, e mbetur jetime që në fëmijëri. Mbesa e saj 10 vjeçe mbeti vetëm kur prindërit u divorcuan. Ajo rrinte aty, pranë gjyshes, duke e ndihmuar nga pak e duke u përpjekur t’ia reduktonte lodhjen e ditës.

Gjyshja kishte pak ditë që kishte gjetur punë dhe ato me siguri kanë qenë të gëzuara për këtë. Por fati që i lidhi bashkë edhe i ndau dje në mbrëmje. Gjyshja po punonte dhe vajza e vogël ishte ulur aty pranë kur një grup kriminelësh derdhi ndaj lokalit breshëritë e frikshme të kallashnikovit. Gjyshja vdiq në vend; mbesa u plagos. Gruaja qe e vetmja viktimë e një konflikti, që as e dinte, as e njihte dhe që as do ta marrë vesh kurrë. Një konflikti banditësh e kriminelësh që nuk e mbajnë dorën as ndaj një fëmije 10-vjeçare. Iku duke lënë në këtë botë kujtimin e një gruaje që nuk pa një ditë të bardhë dhe një mbese që sot ka mbetur edhe më e vetme në këtë botë kaq të padrejtë. U prehsh në paqe Mimoza Paja”, shprehet Fevziu në reagimin e tij.

12 Komente

 1. B
  Bastarde kazanesh

  Jane kallashnikovet e 1997 te non grates qe ju beni keshilltarin ndaje mos te te vije keq se edhe ti je pjese e krimit Shpresoje qe nje dite ajo arme te zbrazet mbi ju dhe femijet e Berrishes ... bastarde studiosh kazane

  1. F
   Faleminderim Bravo mese e drejte..

   Nje faleminderit te madhe ..Mese e drejte .. Fevziu bashkepuntore ne Krim sic e thoni dhe Juve mese e drejte.. Por ky Qerose ( jo Personal ) eshte mesuar, te mbijetoje me keto krime ,gjoja Si Gazetare . Mbeturine ky pleh..

   1. F
    Faleminderim Bravo mese e drejte..

    Nje faleminderit te madhe ..Mese e drejte .. Fevziu bashkepuntore ne Krim sic e thoni dhe Juve mese e drejte.. Por ky Qerose ( jo Personal ) eshte mesuar, te mbijetoje me keto krime ,gjoja Si Gazetare . Mbeturine ky pleh..

   2. A
    Arben

    Mos bej sikur qan o Blendo! Edhe ti ke kontribuar per kete sistem ku kriminelat dhe tipat e.korruptuar si puna jote bejne miliona dhe te tjeret mezi ushqehen dhe vriten.

    1. t
     tata luigji

     Gazetar pervers si te vjen keq ty qe sa njerez ke paguar per te vrare,me ata arme qe berisha jot qe udhetoje nga belgjika ne shqiperi duke i thithur pordhet non grates dh duke bere plane se cili duhet te ekzekutohet, shume shpejt do e provoni ne trupin tuaj ngaqe keni bere zarere pa hesap. Ptu rrace e qelbur kujt i vjen keq!!!!!!!

     1. R
      Referendum per arrestimin e koleres sali

      ti ke 30 vjet qe mbron vrasesin sali dhe nepermjet emisioneve tuaja me te ftuar kriminel e hajdute,ben thirrje per kryengritje,per revolucion,thirrje per gjak e percarje.ti co jote bushat lubonj e ca mjekrosha taliban jeni me zi se kriminelet qe terheqin kembezen.Ty nuk te vjen keq,por ti me saliun luteni qe te jete sa me shume ngjarje te tilla qe te beni propogande pro talibanit sali.

      1. K
       Kristi

       Po mire thote komentuesi Niku...., Si kjo fytyre artificiale dhe e peshtire,...I vjen keq,I ka ngel mendja,....dhe nuk ben nje gje te vogel...sado e vogel per ate femije qe ngeli pa njeri.. He si mendoni.....?

      2. N
       Niku

       Ky kurnaci qe ka miliona, si nuk thote do i jap nje shtepi, a do ti paguaje arsimin. Sa i pashpirt, noton ne miliona dhe preket, nderkohe solidarizimi kerkon dicka kontrete. Beje zemren gur o Fevzo, jepi dicka.

       1. f
        fevzo te shkerdhefsha robt putane berishjane

        Jo Banda e Prostitutave te FakeMedies mbeshtet kte Sistem Shkerdhatash qe vrate te Ardhmen e jeten e shqiptareve mora ,surrat kar .Ju doni karikatoren me jua zbraze sepse cuat kte vend drejt humneres

        1. R
         RRAHAM E PACI PARANE PA MUND

         Gazetaruc mos u shtir. Per situaten ne vend nje pergjegjesi te madhe keni ju gazetaret qe beni nje jete lluksi te pamerituar vetem e vetem pse mbroni klanet qe ju paguajne me shume. Ju jeni te ftohte, pa dhemshuri. Jeni sherbetore te ketyre bastardeve. Media jo profesioniste, por klienteliste. Nuk thoni kurre te verteten por rendni pas parase qe ju felliqi.

         1. K
          King D

          Tani me injorancen e tyre e kane marre ne dore kuksianet.. duke filluar nga keta Muratet... Hutra.. qe vrau tre femna te pafajshme... ai boksieri qe palosi Saliun etj etj.etj elenko eshte i gjate....dmth provinciale t... Kuptohet qe me kriminele jane vrasesit me pagese...po provinciale.... ku vrasesin njerez te pafajshem... Dhe i fundit ky qerosi milioner qe ben nje emision tre ore.. ku per respekt te te ndjeres... mund te mbyllet me pak minuta..

          1. Z
           ZOROOS

           po u çmenda i pari je ti qen bir qeni qe dote vras per sa kohe je sejmen i Mamices salih viçidolitttt

           Lini një Përgjigje