Kush është shkrimtari anglez që portretizoi fëmijët shqiptarë si vrasës!  

12 Mars 2023, 21:00Sociale TEMA

Kush është shkrimtari anglez që portretizoi fëmijët

Anthony John Horowitz, është shkrimtari që shkroi librin për fëmijë “The Diamond Brothers in...”, ku flitej në mënyrë skandaloze për Shqipërinë dhe shqiptarët. Dritare.net solli për ndjekësit e saj disa pjesë të librit. Libri “The Diamond Brothers in...”, Anthony Harowitz trajton historinë e një këngëtareje greke që quhet Minerva, e cila kishte anuluar një koncert bamirësie në Tropojë, që do të mbahej për fëmijët mbipeshë në Shqipëri. Një fëmijë shqiptar, fans i zhgënjyer nga anulimi i koncertit i kishte dërguar një letër këngëtares në Londër, ku e kërcënonte se do ta vriste.
Shkrimtari portretizon fëmijët shqiptarë si vrasës, sikur nuk mjaftojnë pasqyrimet në media për emigrantë shqiptarë që trajtohen si kriminelë, njerëz që mbushin shtëpitë e barit etj.


Në këtë artikull dritare.net ju tregon jetën dhe veprën e shkrimtarit anglez që shkroi librin në të cilin flitej për Shqipërinë dhe shqiptarët. Në veprën e tij pjesa me e madhe e librave dhe romaneve janë të zhanerit thriller. Pasionin për të shkruar vepra me histori kriminale e ka pasur që kur ishte fëmijë dhe u përforcua më shumë kur e ëma e prezantoi me Frankenstein dhe Drakulën.

Jeta e Anthony John Horowitz

Anthony John Horowitz (lindur më 5 prill në 1955 Stanmore, Middlesex) është një romancier dhe skenarist anglez i specializuar për misterin dhe suspensën. Si një fëmijë mbipeshë dhe i pakënaqur, Horowitz-it i pëlqente të lexonte libra nga biblioteka e babait të tij. Ai filloi të shkruante në moshën 8 ose 9-vjeçare dhe që atëherë e kuptoi se do të ishte një shkrimtar profesionist. Për shkak se ai ishte dobët në mësime dhe nuk ishte aq i aftë fizikisht sa moshatarët e tij, u arratis në botën e librave dhe tregimeve.


Në moshën 13-vjeçare ai shkoi në Shkollën Rugby, një shkollë publike në Rugby, Warwickshire. Nëna e Horowitz-it e prezantoi atë me Frankenstein dhe Drakulën. Ajo i dha atij një kafkë njeriu si dhuratë në ditëlindjen e tij të 13-të. Horowitz tha në një intervistë se kjo i kujton atij që t’i shkojë në fund të çdo historie pasi së shpejti do të duket si kafka. Ai u diplomua në Universitetin e York-ut me nota të ulëta në letërsinë angleze dhe historinë e artit në 1977, ku ishte në Kolegjin Vanbrugh.

Kush është shkrimtari anglez që portretizoi fëmijët

Babai i Horowitz ishte i lidhur me disa politikanë në rrethin e ngushtë të kryeministrit Harold Wilson, duke përfshirë Eric Miller. Duke u përballur me falimentimin, ai transferoi pasuritë e tij në llogaritë bankare me numra zvicerane. Ai vdiq nga kanceri kur Horowitz ishte 22 vjeç, dhe familja nuk i gjeti më kurrë paratë e humbura. Horowitz tani jeton në Londrën Qendrore me gruan e tij Jill Green, me të cilën u martua në Hong-Kong më 15 prill 1988. Ata kanë dy djem.


Kush është shkrimtari anglez që portretizoi fëmijët
Veprat e Anthony John Horowitz

Ai ka shkruar shumë romane për fëmijë. Veprat e tij për fëmijë e të rinj përfshijnë, seritë “The Diamond Brothers In...”, “Alex Rider” dhe “The Power of Five”.

Ndërsa mes veprave për të rritur përmendim shfaqjen Mindgame (2001); dy romane të Sherlock Holmes, “Shtëpia e Mëndafshit” (2011) dhe "Moriarty" (2014); dy romane që shfaqin detektivin e tij Atticus Pünd, “Magpie Murders (2016) dhe “Moonflower Murders” (2020); dhe katër romane që paraqesin një version të trilluar të vetes së tij si shoqërues dhe kronist i hetuesit privat Daniel Hawthorne, “The Word Is Murder” (2017), “The Sentence Is Death” (2018), “A Line to Kill” (2021) dhe “The Twist of a Knife”(2022).

Kush është shkrimtari anglez që portretizoi fëmijëtKush është shkrimtari anglez që portretizoi fëmijët

Krijuesi i “The Estate of James Bond”, Ian Fleming zgjodhi gjithashtu Horowitz-in për të shkruar romanet e Bond-it ku përdori materiale të pabotuara nga Fleming, duke filluar me “Trigger Mortis” në 2015, ndjekur nga “Forever and a Day” në 2018, dhe një roman i tretë dhe i fundit “With a Mind to Kill in May” në vitin 2022.

Kush është shkrimtari anglez që portretizoi fëmijët

8 Komente

 1. K
  Kaqe

  Merreni shtruar se eshte tregim, trilli artisti, jo raport i Okb-se. Serite e Netfliksit ne Ysa, Norvegia a spanje jane plot me protagoniste e personalmente shqiptare, sic kane dhe kineze, japoneze arabe italiane etj. Ky autor ka shkruar libra te suksesshem dhe Alex Rider eshte edheseri e suksesshme televisive. Nuk ka asnje inat a meri me shqiptaret. Eshte globalità ne zgjedhej e personazgeve te veta nga e gjithe botta.

  1. P
   Pederastet Grek po na bojn Karshillik !

   Pasi Lexuan Komentet tona bere mbi kte Pedofil apo Pederast Fake Shkrimtare ,Historia e kariera e te cilit na intereson sa dhe Muti breneda nji WC-je neve si shqiptare , Greqiret qe Diktojne kte Hale Medie ,mbajne te pacfaqura Komentet tona_________ e na i servirin te tilla Shkrime Ordinere me qellim gjasme po Tallen me Shqiptaret ,pasi kane lexuar Reagimet tona ne lidhje me ḱte Shkrim Kargjozi e me nji Nivel Fantazie Ordinere , i denje per nji te Semure Mendor , hop na qit Surratin e Horrovic_it ,me na bo me qesh ! _ I bejme Apel edhe njiher AMA- Putanes dhe Qeverrise Shqiptare te veri dore mbi jovetem kte Medie qe financohen nga Athina ,per te bere propaganda anti shqiptare duke hedhur ktu te tilla Plehra Toksike ,njelloj si surrati ktij pederasti Angleze

   1. A
    Aron

    Po i bete komente ketij idioti, mos i beni kercenime, sepse ai ndaj e ka bere kete liber ne kete menyre qe t'i versulen. Vetem bejini komente qe t'i tregojne qe keto lloj librash nuk i sherbejne askujt dhe asnje shoqerie.

    1. T
     Te jet vertet Shkrimtare ky surrat Terroristi ?!

     qeka pak esmere ,si grek Turqie qerrataj ! Po KM Korrak dhe Sorra e zeze Sorraja ,cfar thon per kte Prralle ? I shkon shume surratt te tyre .hahahahahaahah . Pe kaq te semure s'i kishim menduar ne Anglezet . Duket si nji Frymezim Leshatoresh te Zinj grek . Mesiguri qe ka qen per noj vizit ne gerrqi qerrataj nga edhe ku eshte frymezuar .pas pallimit me Minrevin . haaaaaaaaaaaaaaaaaahhaaaaaaaaahh Korrak Pakistani apo indie hahahaha

     1. N
      Neandertali i shpellave bizantine te mesjetes

      Nje rrace e qelbur sllave ......jemi shume te dobet, jemi shume te vegjel.....me mire mut se i vogel ,i thone . Lerini jenat te nxjerrin dufin se kete kane bere ne shekuj , dhe ne kemi mbijetuar

      1. B
       Band51

       Po cilet greke o injorante o debila.shkrimtari eshte me origjine cifute o te mjere.ZOT na ruaj nga injorantet

       1. P
        Panço Vila

        Harold Wilson Ishte nje pedofil anglez nji pis njeri qe abuzonte femijet. Ky eshte nga Emri Nje Çifut , ka shume nga keta ne Londer sidomos ne Golders Green nje lagje me Hebrej. Te na rroje Rama qe mburret me Cifutet . Te shkruan te dicka kunder islamit do digjej ne shtepi, ne londer shqiptaret jane te vrasin njeri tjetrin e te hiqen Grek e Italian me letra fallco. A ka ambasade Shqiperia apo eshte vetem per te bere sekserin e politikaneve dhe jo te mbroje interesin e kombit Shqiptar

        1. A
         Arzt

         Po ça merreni me nje shkrimtar medioker! Per ça gjithe ky indinjim? Ja beri nje personazh shqiptar vrases. Po e ça pastaj? Perse gjithe ky indinjim? E bukura eshte se indinjohen ata qe as lexojne libra fare!

         Lini një Përgjigje