FOTOT/ Puthja shqiptare që tronditi Europën 32 vjet më parë

12 Mars 2023, 17:20Sociale TEMA

FOTOT/ Puthja shqiptare që tronditi Europën 32 vjet më parë

Këtë vit mbushen 32 vjet nga eksodi biblik i shqiptarëve në vitin 1991, kur me anije u nisën masivisht në brigjet italiane. Një nga fotot më ikonike të asaj drame është ajo e shkrepur nga  fotografi francez, Georges Merilion, ku një çift shqiptar me pasaporta në duar puthen ndërsa kanë hipur në tren drejt “Botës së Lirë”.

Këtë foto dh disa të tjera janë publikuar me një shënim nga gaztari shqiptar që jeton në Itali, Arbër Agalliu, i cili hedh paralele të tragjedisë së emigrantëve në ditët e fundit në Itali, me dramën e shqiptarëve 32 vite më parë.

Komenti i Arbër Agalliut

Frikë, shpresë dhe lumturi, jeta përtej dallgëve

Për mos të harruar

Nga Arbër Agalliu

 

Nisur nga tragjedia e Cutros (Kalabri) dhe kohëve të vështira që po jetojmë, kam vendosur të ndaj me ju fotot e bashkatdhetarëve tanë shqiptarë, të cilët, duke filluar nga marsi i vitit 1991, shënuan në Itali fillimin e emigracionin masiv.

Do publikoj fotot tona deri më 8 gusht, dita simbolike e eksodit. Pikërisht më 8 gusht 1991, në portin e Barit u shfaq anija Vlora, me 20 mijë shqiptarët në bord, ajo u bë simboli i atij eksodi.

Dua të ndaj fotot e 1991-shit për të kujtuar vuajtjet e, vështirësitë tona, por edhe shpresën për një jetë më të mirë që kishim, të njëjtën shpresë dhe fat që kërkojnë sot “shqiptarët” e tjerë duke ia besuar jetën e tyre detit.

Për mos të harruar

12 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Keta morracake arabe kafshuan doren kristiane qe u dha buke,pasi ngopen zorren e thare m'Albanistan..... bukshkale!!!

  1. M
   Mbresa

   KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

  2. F
   Fotua eshte e bukur ,tematika nji pordh ne Ere !

   Patjeter qe Europa s'kishte par cifte qe Putheshin deri atehehe dhe kercyn ne kembe ,te trembur se : Po vij ca njerez qe Puthen ! Halleluja . ____________Nuk ngeli njeri dhe emigrant pa shkruajtur per kte Eksod te viteve 91 ! Histori te sterthena qe same shume permenden akoma me shume c'vleresohen . Qartesishte , paaftesia e shqiptareve per t'u perballur me te sotmen ,duke gjetur ngushellim ne te kaluaren .

   1. ¿?

    Aman, mor ku jane ata Enveristet qe na cajne derrasa akoma per parajsen qe kishte ndertuar Enver Bastardi ne Shqiperi. He mo dilni e na tregoni si na shpetonte çiçi nga Loqendari i Madh qe e katandisi Shqiperin ne nje burg te madh dhe qe ne rastin me te pare qe u dha Shqiptaret e gjore ia mbathen nga syte kembet e s'kane pushuar akoma.

    1. A
     Arbër

     Ah, ç'na the! ''Si ore nuk lejoi Enveri të sillen celularë nga Amerika''. -Po nuk i njihte në atë kohë as Amerika, o idiot! ''Si ore ky Enveri nuk kishte në vitin 1975 TV me ngjyra? -Po more idiot, ato u shpikën pas 1975-ës edhe në Amerikë. ..... Për të ikur, ikin edhe gjermanët në Amerikë, edhe italianët në Kanada, edhe spanjollët,edhe.... Lëvizje e lirë, o idioti i saliqenit! E kemi kërkuar këtë, që të mos jemi të mbyllur në atë ''burgun e madh'' që përmend ti, o budalla!

     1. A
      Arbër

      Ah, ç'na the! ''Si ore nuk lejoi Enveri të sillen celularë nga Amerika''. -Po nuk i njihte në atë kohë as Amerika, o idiot! ''Si ore ky Enveri nuk kishte në vitin 1975 TV me ngjyra? -Po more idiot, ato u shpikën pas 1975-ës edhe në Amerikë. ..... Për të ikur, ikin edhe gjermanët në Amerikë, edhe italianët në Kanada, edhe spanjollët,edhe.... Lëvizje e lirë, o idioti i saliqenit! E kemi kërkuar këtë, që të mos jemi të mbyllur në atë ''burgun e madh'' që përmend ti, o budalla!

     2. G
      Gjin bue shpata

      Kam qenë aty. E dhimbshme. Njerëz të uritur e të etur nën trysninë e policisë

      1. T
       Tren nuk ka Shqiperia

       Shqiptaret e ikur mbeten Pa Atdhe,dhe nje dite dhe ato qe Kan dicka ne Shqiperi do ti shesin ose do ja u marrin…Nje Drame per gjysmen e Kombit….Vetem Politika e Pardesyve te Bardha Shikon nje Shqiperi qe jetohet….Ne Shqiperi nuk jeton as Qeni dhe Qente e Rrugeve duken te Pa shprese….te na Rroje Beu i Surrelit me Nano Hajdutin,Sali kermen e Agush Rrufjanin…. Cdo shtet ish komunist ne evrope eshte me mire se Shqiperia…….Emigrantet e shkrete kur te kthehen do kthehen te vdesin ne nje atdhe me njerezit me te keqinj dhe me gjakpires qe ka Evropa ky eshte realiteti…. brezi i ikur ishin njerezit Elite e Kombit…..kane mbetur Fshataret qe qelben qytetet se aq dijne,Plehrat ,hajdutet,Kodoshet dhe kurvat….Shqiperia Nuk ka shprese se nuk ka me njerez ta mbajne …

       1. A
        Agim

        Gabimi shumë i madh i komunistëve ishte mbajtja e sistemit totalitar stalinist deri në orët e fundit të pushtetit të tyre! Në vend se të zbutej sistemi shkallë-shkallë, u mbajt diktatura deri në fund pastaj shpërtheu diga duke rrëmbyer gjithçka përpara! Enveri vdiç vonë, Ramizi e vonoi zbutjen, Saliu bëri hakmarrjen në vend të pajtimit kombëtar! Fatosi iu kthye hedonizmit dhe bixhozit dhe puna shkoi shumë keq!

        1. K
         Kuçioti nga vlora e kuqe

         Pa merak,nuk kan per tu harruar,se kan kaluar 32 vite dhe njerzit jan aq te lumtur sa nuk po ikin me anije,por me gomone kur rreziku eshte 100 here me i madh se sa me anije,pra u qan nga sistemi tjeter,e tani po qajne dhe po lemerisen.,vjedhje,drog varferi zhgenjim,analfabetizem,gjakmarje,prostitucion,prishje e familjes e shum pislliqe pa fund.Zoti na i ka dhene te gjitha,por politika,nuk mendon per popull, por per xhepat e tyre,shpetuam nga shiu e ram ne bresher e stuhi.Zoti na ndihmofte.

         1. N
          Nje trishtim

          Turqit ose Otomant, Enver Hoxha, dhe tani se fundi, Sali Berisha, ilir Meta, dhe Edi Rama, na kane pandora si skllever të tyre. Kure sho keto foto, dhe ku jemi ne sot si shoqrie, në shekullin e 21. Unë mendoje se ne, si njerz, dhe komb, vlem shum Pak. Ështe një trishtim i pa imagjinushem...

          1. R
           Rezi

           Ore e dini ju kush janë këta njerëz? Si sigurohemi se janë shqiptarë? Apo meqë kanë pashaportën në dorë? Gjejini kush janë, rrojnë apo jo, si i morën pashaportat kur ikën? Ja dha kush? E dini ju në cilën ambasadë ishin futur? Kush i thirri? Mos u merrni me sistemin e vjetër, shikoni begatinë e të riut që Sala e përdhosi që në qelizë se kish urdhër nga ata që u shërbente dhe i shërben akoma.

           Lini një Përgjigje