Zbulohet rasti i rrallë në Londër, 29-vjeçari shqiptar e ka zemrën në krahun e djathtë

12 Mars 2023, 12:30Sociale TEMA

Zbulohet rasti i rrallë në Londër, 29-vjeçari shqiptar e

Një pacient shqiptar është paraqitur në një spital të Londrës me disa ankesa shëndetësore ndërsa është zbuluar se zemrën e kishte në krahun e djathtë si dhe organet kanë qenë të vendosura në të kundërt.

Rasti është zbuluar nga kardiokirurgu i njohur shqiptar, Kristo Papa i cili punon në Londër. Sipas doktorit, pacienti i cili është i moshës 29-vjeçare është konstatuar me Destrocardia dhe Inversione të organeve të  barkut nga e majta, shkruan “Ora news”.

Ky është ndër rastet e rralla në botë ndërkohë që për të riun kanë nisur shqetësimet e para  Shëndetësore.

Sipas doktorit, në të gjithë botën mund të jenë vetëm 5 raste njerëzish që kanë këtë lloj anomalie trupore. Papa është shprehur se do ta ndjekë hap pas hapi rastin e të riut i cili aktualisht vijon normalisht punën e tij.

 

6 Komente

 1. K
  Kirurgu nga Lushnja

  JA FUSNI KOT NUK ESHTE RAST I RRALLE KA ME MILIONA QE E KAN ZEMREN NE TE DJATHTE DHE JETOJNE SI MAXHORANCA ME ZEMREN NE TE MAJTE.

  1. G
   Gota

   Qenka me PD, prandaj dhe eshte rast i ralle! Doktori thote qe zemra djathtas eshte anomali, pikes i ka rene, te djathtet sillen si anormale..

   1. .
    ....

    eeee shqiptar doktorri lere fare kete muhabet,mos tju duket cudi ku nje dite te thote nje pacient e kishte zemren tek thmra e kembes,dhe te thote me duket se ishte nga familja e AKILIT GREK,vetem ne shqiptaret ncjerrim gjera te cuditshme,bravo doktorr me zbulimin tend fantastik,i bej thirrje atit shqiptarit pa emer,kujdes nga ky doktorr kari se do te marri ne qafe se eshte idjot.

    1. n
     nje mik nga Vlora

     ORE JU GAZETARE KUR NUK KINI CFARE THONI MOS FLISNI BROCKULLA 1% E NJERZVE NE BOTE E KANE ZEMREN DJATHTAS

     1. K
      Ka plot

      Edhe Pal Melyshi e kishte djathas e kam te lexuar si sigurms qe jam.

      1. R
       Redi

       Do jet qirë e ëma me PD me siguri.

       Lini një Përgjigje