Skandal/ Ja çfarë shkruhet për shqiptarët në një libër fëmijësh në Britaninë e Madhe!

12 Mars 2023, 18:10Sociale TEMA

Skandal/ Ja çfarë shkruhet për shqiptarët në një

Në Britani të Madhe shqiptarët po shihen si emigrantë të paligjshëm që kanë mbushur shtëpitë e barit. Sikur të mos mjaftonte pasqyrimi në media i emigrimit të shqiptarëve, jeta që bëjnë duke punuar në shtëpitë e barit, tanimë për ta flitet edhe në libra për fëmijë. Portretizimi i së keqes si shqiptarë po përçohet te fëmijët përmes librave.

Një ndjekëse e dritare.net në Britani të Madhe na ka sjellë një pjesë nga libri për fëmijë që mësohet në shkollat e Londrës, në të cilin edhe fëmijët shqiptarë trajtohen si vrasës. “The Diamond Brothers in...”, libri për fëmijë nga Anthony Harowitz trajton historinë e një këngëtareje greke që quhet Minerva, e cila kishte anuluar një koncert bamirësie në Tropojë, që do të mbahej për fëmijët mbipeshë në Shqipëri. Një fëmijë shqiptar, fans i zhgënjyer nga anulimi i koncertit i kishte dërguar një letër këngëtares në Londër, ku e kërcënonte se do ta vriste.Pra, jo vetëm emigrantët që po trajtohen si kriminelë në media, edhe nga zyrtarët e Britanisë së Madhe, tani ata duan ta përçojnë kulturën raciste kundrejt shqiptarëve, duke treguar edhe fëmijët shqiptarë si vrasës nëpër libra. Përfytyroni pak sa e vështirë duhet të jetë jeta për fëmijët shqiptarë që po ndeshen me këtë lloj literature në shkolla.


Më poshtë dritare.net ju sjell një pjesë teksti të përkthyer në shqip, ku flitet për Shqipërinë dhe shqiptarët!


"Ne duhet të marrim nën kontroll këtë situatë," tha Hammill. "Ti e lexove se çfarë thoshte ajo letër. Tregojani zotit Diamond!”
Minerva u mendua për një moment dhe më pas nxori një zarf të bardhë nga xhepi. Ajo e mbajti për një moment. "Kjo erdhi dje," tha ajo. "Ishte futur nën derën e suitës sime. Është nga dikush që më urren mua." Tim e hapi letrën dhe lexoi me zë të lartë:

"E dashur Minerva, ti je një përbindësh. Nuk mund të ta fal atë që bëre në Tropojë verën e kaluar. Si mund ta bësh këtë? Nuk do ta harroj kurrë dhe shumë shpejt do të të vras. Jetës tënde do t'i vijë fundi në Londër. Këto do të jenë Krishtlindjet e tua të fundit!"
Tim e uli letrën. "Çfarë të bën të mendosh se kushdo që e ka shkruar këtë të urren?" E pyeti ai.
Minerva e vështroi. "Më vjen keq?", tha ajo.
“Çfarë ka ndodhur në Tropojë?”, e pyeta.
“Asgjë nuk ka ndodhur në Tropojë”, u përgjigj Haroldi.
"Është koncerti," tha Hammill. "Duhet të jetë ai!"
"Harroje, Jake."
"Jo, Harry. Ata mund ta dinë." Hammill u kthye nga ne. "Kjo ndodhi verën e kaluar, siç thuhet në letër. Minerva do të jepte një koncert të madh bamirësie në Shqipëri. Ishte për të përfituar OAK."
"Çfarë është OAK?"
"Fëmijët shqiptarë mbipeshë. Përpiqet të ndihmojë fëmijët që shikojnë shumë TV dhe hanë shumë McDonald's. Disa prej tyre duhet të veshin veshje elastike. Shumë prej tyre janë në karrige me rrota. Ata mund të ecin, por thjesht janë shumë dembelë. Gjithsesi, ata me të vërtetë mezi po e prisnin koncertin, por në momentin e fundit Minerva duhej të tërhiqej.
“Pse?", pyeta.
“Kisha dhimbje koke”, u përgjigj Minerva.
Është e qartë se fëmijët mbipeshë të OAK-së nuk i kishin dhënë asaj kurrë shumë arsye për t’u shqetësuar. Deri tani.
"Ti ke mërzitur shumë fansa, Minerva." tha Jake.
"Dhe ju mendoni se një nga ata fansa do ta vrasë atë?"
"Kështu duket."
Nuk isha aq i sigurt. Ideja se një fans shqiptar me përmasa të mëdha, me varësi ndaj televizorit, që udhëtonte deri në Angli për të vrarë Minervën më tingëllonte paksa e largët. Nga ana tjetër, kishte një gabim drejtshkrimor: anglishtja nuk ishte gjuha e tij e parë. Por kishte diçka në letër që nuk më pëlqeu dhe nuk e kam fjalën vetëm për kërcënimin me vdekje. E dija se diçka nuk shkonte. Diçka mungonte. Por nuk kisha kohë për të gjetur se çfarë ishte.
"Ndjej se ne duhet të largohemi nga Londra," tha burri. “Nuk mund të fle me mendimin se ti je në rrezik”.
"Harold, po e tepron!", Minerva tundi kokën. "Ky udhëtim është një publicitet i madh. Unë nuk do të iki vetëm sepse një i lajthitur më shkruan një letër idiote.", iu drejtua Timit. "Unë kam një këngë që do të dalë më 25 dhjetor." tha ajo. "Si quhet?", pyeta unë.
Timi psherëtiu. “Quhet dita e Krishtlindjes!”/K.C/dritare.net

58 Komente

 1. l
  labi

  Mos gazetarit i duket cudi dhe rastesi,i keqi si gjithmone Shqiptar dhe i miri kengetarja Greke,rastesi kjo ndodh ne Angli,per ate qe e njeh historine nuk eshte rastesi,na kujton 1913 kur tokat Shqiptare u ndane si thlle bakllavaje ne Londer,na kujton fundin e luftes 2 boterore kur Anglia kerkonte ti bashkangjiste Shqiperine e jugut Greqise dhe mbylli sy e veshe kur ndaj Shqiptareve te Camerise kryhej genocid,nuk ishte cudi athere e nuik eshte as sot.Materialin per nje trajtim te tlle e japin vete Shqiptaret dhe qeveria tyre duke u bere bedele dhe sherbetore te tyre.Politika Shqiptare duhet te tregoj pjekuri dhe ndergjegje kombetare,kjo duhet te filloj me nje vizite te kryeministrit ne Rusi,kerkimi faljes Ruseve dhe perkrahja ndaj asaj qe eshte e drejte,si ne morem Kosoven ashtu dhe Ruset duhet te marrin tokat e veta.Nuk eshte rastesi qe dhe ne ate kohe ishin Ruset me Stalinin qe i dolen ne krah Shqiperise,gje te cilen histografia nuk e thote.

  1. Y
   Yyyyyypppppp Xhixhi

   Kjo eshte shume e peshtire dhe duhet nje reagim nga qeveria, shoqeria dhe shoqatat e emigranteve ne Angli. Eshte per te uluritur kur mendon se keto qendrime kane marre hov gjate drejtimit te qeverise angleze nga dy indiane ne origjine qe kane vuajtur edhe vet nen sundimin britanik. Por s’thone kot, skllavi qe lirohet e behet pronar eshte me i rrezikshmi. Ja shikoni keta 300 evroshat tane qe shiten me greke nga greket. Nejse edhe ne kemi gjysmen e fajit se u kemi dhene material plot ketyre legenave. Shtepite e barit ne i kemi hapur dhe mbushur ne Angli. Nuk ka ngel me shpellar kokpllakator e veshparafango pa shkuar ne Angli e pa u hapur bythesh neper media sociale me pasurite qe krijojne nga shtepite e barit. Popull dembel qe duam te pasuroheni brenda nates.

   1. K
    Km

    Me Nerva se eshte skizofrene,apo se eshte histerike?

    1. T
     Taulant

     Tani jam bindur plotesisht qe Anglezet jane produkt i perdhunimit qe ndodhi kur Saksonet dhe Vikinget mberriten ne kete ishull te urryer i mbytur gjithe vitit prej reve e shiut. Paskan qene te verteta keto gjera qe shkruhen per kete popull te shemtuar.

     1. b
      ben

      Gjith vjedhin dhe rrin urt, shqipet hapen b. pa filluar akoma. Rrac e flliqur.

      1. q
       qytetar

       Pse ne Tropoje do jepte koncert Minevra. ?!

       1. d
        drini

        Duhet nje protest ne Londer dhe ky liber te digjet publikisht. Racizmi eshte i pa falshem

        1. N
         Noci

         Mos na kane dashur ndonjeherë.Ata krijuan Greqinë duke shkaterruar kombe te vogla per rreth kur vete helenët ishin komb i vogël dhe i krijuan nje histori te rreme heroike.Shqipetaret me aq sa mbeti u shpetua nga austriaket dhe amerikanet.Shqiptaret jane ne Angli qe ne 98 dhe te gjithe punojnë dhe nuk kane qene problem.Pas shpikjes se shtepive te barit por jo nga shqiptaret filluan te shkojne nga vendi yne me shpresen e fitimit te shpejtë.Qe nga shekulli 19 çdo englez qe ka ardhur ne vendin tone ka ndruar mendim per shqiptaret pasi i kane njohur

         1. A
          Antonis HarroVic ( nji mishmash Greko -Serb )

          Eshte per te ardhur keq ,ky degradim i rraces Angleze .Ti hedhesh Femijeve ne Shkolla Shhkrime te tilla ,IDIOTE qe nuk kan asgje Letrare ,por thjeshte Prralla te nji Idioti ,pordukt i nji (cifti pederastesh Greko-Serb Antonis - Harovic ) i ngjan nji Ndotje Ambjenti . Shkrimi eshte e pamundur t'i afrohet Shkollave Angleze ,sepse eshte nji Pacavure e ndotur dhe asgje qe ka ndonni Vlere per Femijet ,prandaj eshte dhe e pabesuseshme si Lajm .Mua me duket thjeshte nji Fake News ,prodhuar nga ca Nastradina ,ose pse jo nji Klonim i Mutit te Shekspiri Pederaste ,qe si nene ka enderruar Minerven me mjekerr , e cila s'ishte aspak nji Kengetare si i prejdhin Trut greko serbit , ne kte Zhgarravine dhe se Fantazia e Autorit (qofte ky nji Klonum Muti apo Fejk ) eshte nji art Karagjozesh Ordinere ! ____________ Eshte qesharake ,te perballesh me nji NIvel te tille kaq Ordiner te shkruari , i cili per nga Kualiteti i ngjan Prralles me Helene e Greke te Lashte ,pra HIstorise Greqireve . ____ Mesiguri qe femijve Angleze i flitet edhe per Princin Andrey , Pedofilit te Fa,iljes Mbreterore ,, qe eshte ne pritje te ktyre Femijeve ,te rriten edhe pak .qe ti Perdhunoje ! Bravo vertet Anglia , dhe komplimente per tregimin e Kurves me Mjekerr qe do kendoje per Krishtelindje ,siedhe Autorin kte Klon te Mutit te Shekspirit . Eshte vertet nji shkrim sensacional qe duhet ti shtohet Biblotekes se Athines ,ose rraset thell ne bythe .

          1. T
           Tironci

           Kjo esht anglia qe maloket shesin pordh ju prift e mara o malok ne ate vend Muti.

           1. A
            Autori i librit eshte cifut, po na nxijne ne shqip

            Shikoni emrin e autorit te librit, eshte Horowitz, eshte cifut. Cifutet qe ne i kemi shpetuar ne luften e dyte boterore po na bejne gjemen duke na paraqitur si djaj te Europes, si delet e zeza. Kontrollojne mediat, televizionet, botimet, bankat, dhe filmografine. Edhe Edi Ramen e sulmuan me McGonigal, per hicmosgje, te tre autoret e artikullit te New York Times ishin cifut. Ne po u ngreme muzeume ne Shqiperi dhe lapidare, per kot me se koti dhe ata na sulmojne ne cdo cep. Hapni syte dhe kuptoni kush jane miqte dhe kush jane armiqte!

            1. N
             Nji Shkrim prej Fantazie Karagjozi Ordiner

             ja pra se ku paska arritur Karagjozlliku grek , paguan Shkrimtare Pederaste ne Angli (me demek) qe te budallepsin femijet Angleze . Un do ta hiqja femijen menjiher nga ajo shkolle ose do ta shkedheja Autorin ne bythe .natyrishte jo direkt ,sepse sdo ma lejonte Karkateri ,por do ti rrasja nji Dildo ne bythe ,qe te ekujlibronte sadopak Trurin te kultivonte sadopak Lajthitjen e tij . Fiton nji duartrokitje hahahah . Minerva ishte nji Trans mos ja fut kot dhe s'kishte shku fare ne Trapoje e akoma me pak qe te kendoje , por t'i bente gojore harixhinjve Minorikare dhe frymezonte si Grek . Ky shkrim qesharako -idiot , duket te jet shkruajtur nga sternipi i noj Sokrati qe thoshte _ Tana t'mirat vijne nga I Gjati ! Qe Anglia te kultivoj pederastet e se ardhmes ,kjo me duket e pabesushme .

             1. T
              Tropoja

              Dora edvin kristaq kolekes me serbo ruset kunder nje vendi te vogel si Tropoja vetem e vetem se aty ka lindur Berisha.

              1. LIBRA NGA TE MARRET

               Shqiptaret edhe pse u haperdane ashtu si deshi Europa dhe Amerika me 1991 por na duhet te durojme edhe kete urrejtje te nje "superfuqije" boterore qe ne historine e saj ka .vrare mira e mira Afrikane dhe qe populloi Amerken me skllever Shkrimtaret tane nuk besoj se .mund te shkruajne me urrejtje ndaj popujve .Ne se anglezet vazhdojne te urrejne popullin Shqiptar nga fakti se me 1947 u vrane 47 marinsa angleze ate ta gjejne te politika dhe jo te librat per femije qofte ky femije edhe nga Tropoja apo nga Vicidoli

               1. LIBRA NGA TE MARRET

                Shqiptaret edhe pse u haperdane ashtu si deshi Europa dhe Amerika me 1991 por na duhet te durojme edhe kete urrejtje te nje "superfuqije" boterore qe ne historine e saj ka .vrare mira e mira Afrikane dhe qe populloi Amerken me skllever Shkrimtaret tane nuk besoj se .mund te shkruajne me urrejtje ndaj popujve .Ne se anglezet vazhdojne te urrejne popullin Shqiptar nga fakti se me 1947 u vrane 47 marinsa angleze ate ta gjejne te politika dhe jo te librat per femije qofte ky femije edhe nga Tropoja apo nga Vicidoli

                1. T
                 Taulant

                 po normal si ta kesh babain vrases apo ne hasmeri, si te kesh farefisin trushpelare , cfare do beje femija? do sillet si te medhenjte.

                 1. .
                  ....

                  mos shani europen se pastaj te quajne far skllavi rus i putinit,europa na shkerdhen na percmon na bombardon me lufte sic ka ndodhur ne te gjithe historine e saj,na copeton me kofenreca londer berlin paris,na shkel me te dya kembet ben edhe rracizmin me ne etj te keqia dhe ne perseri duhet ti nenshtrohemi duke e lavderuar dhe duke share dhe ofenduar kinen dhe rusine,qe jane dy vende qe kurre nuk e kan sulmuar drejtperdrejte shqiperine dhe as nuk kemi degjuar konferenca e moskes apo e pekinit te copetoj dhe te bombardoje shqiperine,rusia do thoni qe mbeshtet serbin,por ishin keta europjanet te paret qe mbeshteten dhe kenaqen serbin me trojet e shqiptareve me konferencat e tyre demokratike,dhe rusia si mik shekullor i serbise sigurisht qe do ti pelqente,por i kan bere londezet parizjanet dhe berlinazit gjermano nazistet keto maskardheqe kunder shqiperise dhe popullit shqiptare,shikoni realitetin ne kohet moderne,italia fashiste u ndihmua nga shqiptaret kur kapitulloj gjate luftes,populli jone rrezikoj veten per te fshehur gati 20 mij ushtar italian gjate luftes qe mos tu frisnin nga nazistet si dezertore,kur mbaroj luftadhe u kthyen ne atdheun e tyre bertisnin VIVA ALBANIA,1997 nje ania me 100 e ca shqiptare me femoje dhe gra qe u nisen per nje jete me te mire tek nje vend me kulture te lashte,u mbyten me urdher te qeverise fashiste italiane,mos flasim per skafe sesa jan mbytur,kalojme tek gjermanet,nga 10 shqiptare mezi pranojne njerin me kushtet e tyre,dhe mbi 1 milion mysliman nga bagladeshi pakistani afganistani etj pranohen pa asnje kusht,nuk i kerkohet as te punojne te paguara cdo gje dhe te pjedhin sa me shum jevgj te jete e mundur dhe jan te privegjeluar,por ne prap na i ka fain,rusia kina turqia greku,shiko tani londren nje nga shtetet me nje demokraci te brisht dhe shekullore,nje vend qe neper reklama denon rracizmin,ja dhe cfar bejne me shqiptaret,diskriminim rracizem perbuzje,kurse per francen nuk po flas,eshte nje vend NO COMENT,nqs ne e quajme kete europe demokratike dhe tolerante,me vjen keq por jemi akoma ne endrat e LUIZES NE BOTEN E CUDIRAVE,tani ka dy menyra per te jetuar ne europe,ose meso pakistanishten dhe te vish si pakistan,ose duhet te shkosh si shqiptar dhe te pranosh disikrinimin qe te bejne keta europjanet me burrokracine e tyre fashiste,posht enver hoxha qe shante europen,rroft mergeli qe ndejti ne pushtet afersisht sa putini dhe erdogani,rrofte rracismi londes kunder shqiptareve,posht kina rusia greku,kaq per sote se po shkoj te pergatis letrat se me duhet te bej rinovimin e letrave,perndryshe te perzun,un nuk jam afrikan i zi ose mysliman nga lindja e mesme qe te me adhurojne europjanet,rroft konferenca e berlinit londres parisit per copetimin e shqiperise,dhe posht konferenca e moskes dhe e pekinit per mos copetimin e shqiperise,naten

                  1. E
                   Emigranti

                   ....o ti pika pika! "Anija" Kateri i rades nuk u mbyt me urdher te qeverise italjane......se nuk merret qeveria me nje mjet lundrues jasht kontrollit. Eshte kodi ushtarak qe e zgjidh problemin. Kateri i rades u perplas nga fregata italiane, pasi kishte hyre ne zone ushtarake ( kaloi zonen ndërkombëtare dhe u fut ne hapesire italjane) dhe nuk i ndali urdhrit të ushtrisë (megjithese ishte rrethuar nga mjete ushtarake)....po me nje flamur te bardhe mendoi se do shkonte der ne Rome pa asnje kontroll. Gjithe bota e di qe po nuk i ndale urdhrit ushtarak ne zone ushtarake....eliminohesh. Por si shqiptare qe jemi, hecim para me kokefortesine tone...se bota eshte e jona! Ndaj gjygjin (akoma ne gjykim) qe kane familjaret e viktimave me shtetin italjan nuk kane per ta fituar kurre ne asnje gjykate.....dhe kete ata e dine shume mire. Nuk do te kishte ndodhur "tragjedia" po te kishte ndaluar Kateri...jo !! Po ku ndalet shqipoja mo....ky eshte problemi.

                  2. S
                   Shqiptar

                   Qeveria Shqiptare dhe Ambasada Shqiptare ne Londer, duhet urgjentisht te reagoje ne autoritet angleze , per kete ndyresire.

                   1. N
                    Nje tjeter shtetas kanadez

                    Nuk e di se a eshte reale historia e koncertit te kesaj kengetareje ne Tropoje, apo jo. Por po te lexosh kete paragraf qe eshte shkruajtur ne liber...""Fëmijët shqiptarë mbipeshë. Përpiqet të ndihmojë fëmijët që shikojnë shumë TV dhe hanë shumë McDonald's. Disa prej tyre duhet të veshin veshje elastike. Shumë prej tyre janë në karrige me rrota. Ata mund të ecin, por thjesht janë shumë dembelë. Gjithsesi, ata me të vërtetë mezi po e prisnin koncertin, por në momentin e fundit Minerva duhej të tërhiqej...", mund t'i thuhet me plot gojen keti fare shkrimtari: "ik e pi... more kaqol!" Ne rradhe par, te ku jane keto McDonald-e ne Shqiperi. E dyta, ku jane keto femije obeze ne Shqiperi? Nuk e njoh Britanine e madhe, por me siguri ky duhet te ngaterroje (me dashje) Shqiperine mje kryeqytetin e e shtetit te Nju Jork-ut (Albany) dhe rrethinat e tij. Thuajini ketij debili te shkoje e te vizitoje qendren tregtare Champlain Center, ne Plattsburgh (USA), ku ka disa fastfood dhe atje ka per te pare se çdo te thote familje obeze bashke me femijet e tyre. Une propoj qe kengetaret shqiptare te shkojne ne Londer dhe te japin koncerte bamiresie, per te mbledhur fonde per kurimin e ketyre debilave, ne menyre qe bota te shpetoje njehere e pergjithmone nga keta monstra.

                    1. P
                     Plehraaaaaaaaa arabe....

                     Normal se nga prinder kriminele tourkoshqipfoles do te lindin gyzele kriminele.... allah uakbar

                     1. M
                      Mbresa

                      KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                     2. b
                      bytha Greke qe fshihen pas Kargjozit t'Anglise

                      Ja fusni kot . Kjo Prralla e ktij te Semuri mendore Ah.Harrovic (!)i ngjan Prralles se Histporise Greke hah ha ha . Minerva ishte nji Trans Grek qe jepte mesim ne Angli dhe si eshte ne Mode ne Angli qe mesueset bejn seks me nxenesit , Minerva (dmth Transi Grek_ MINERVIS ) provokonte femijet Shqiptare nxejnesit pra nga Tropoja sepse kishte degjuar ne Greqi se e kan te Trashe Penisin ,si ja donte bytha Transit mesuese . Mbasi femijet me Penis Obeze zbulojn se Mesuesja nuk ishte nji Femer por nji Trans Grek qe donte me ja mqe ne goje Femijeve shqiptare , e poashteruan duke e denoncuar ne Drejtorine e Shkolles . _ Kjo eshte e verteta .Dhe Krishtelindjet mos i ndyni me Transat Greke , qe kerkon i maskuar te mashtroje femijet e t'ja lepije penisin ! Turp shume Turp qe Femiljet Angleze ne shkolla mesohen si te behen Pederastet e se Ardhmes !

                      1. F
                       Fantazia e nji te Semuri Mendore

                       Pedserasti Angleze qe na shiztet ktu per nji Shkrimtare , duket qarte se Infeksioni i AIDS t'i ket kaluar ne Tru ,nga Gojoret e bera pa ComdomBocca . Minerva_ mesiguri ka qen Transi i cili ky PaloShkrimtare HaroVic , ka marre infeksionin duke i ber Gojore njeri Tjetrit -nderkohe qe dis Femije Shqiptare i paskan marre ne flagranc ne Celulare . Asnji cudi ! Pederastet jane Kriminele te ndyre . Kujdes Femijet nga Mesuesit Pederaste ne Angli . Hahaha jam i bindur se kur ka shkruajtur kte Prralle Greke , ka qen duke bo sekse per pederin grek ne WC-ne e Shkolles . Cfar qelbsirlleku njerezore !

                       1. y
                        ymer pederasti -nxiri Komentet o bythqim

                        kur na hedh shkrime te tilla pederastesh greko anglez ktu ,atehe duhet me cfaq edhe Komentet tona . Apo jo pederastete e Halese tema . Keshtu funksionon llogjika e Medies ! Perse i trembeni kaq shume Komenteve tona . Nuk do ju dhembi shume . Do ta lyejm Cazzon Obez me vazelin qe t'ju lehtesoj leximin e Komenteve tona .Hape ,se ka per te pelqyer deri ne rreze imeeeeeeeeeer pederi,S'bo keshtu ,je shndruar ne pedxerast gerrqie o fshatare i qelbur

                        1. P
                         Pederasti gerkoAnglez deshiron Car Obeze

                         Shpresojme qe nji Diameter = 60mm KarOb) do ju e ngapte vrymat . Cilat do jene pastaj Gjatesia L= X ( e KarOb) i kerkojme shkrimcarit Angleze te na e tregoje ne shkrimin tjeter ,pasi te ket marr nji Honorar tjeter nga Hi_Greqia . Na shkruani , sa te gjate e doni ? T'ju a bejme Dhurate per Krishtelidnjet me bateri ose pse jo edhe me porosi te gjalle , dal vivo !

                         1. R
                          Raimond vlonjati.

                          Idhulli, frymezuesi i dr pr Sahale Brrishes, JOSIF VISSIARONOVIÇ STALIN, ka thene: "Kritika, edhe 5% te jete e vertete, duhet te meret parasysh.

                          1. L
                           Lezhjani

                           Pse ju duket cudi ore po lene name shqiptaret kudo qe jan ne gjithe evropen vetem per krime i degjon Keta sa zbresin nga gomonia I bejne gangsterin Anglezit gjeja e pare qe thone nga goja jam shqiptare te qij rrobet Troce nuke behemi njerez kudo qe kemi vajte kemi len name te keqe

                           1. N
                            Neandertali i shpellave bizantine te mesjetes

                            Kjo seshte Anglia e civilizimit ,kjo seshte Anglia qe njohim , ketyre lloj bajgash as qe u duhet varur se i ben me publicita sllavit te qelbur Harovic

                            1. L
                             Lexues

                             Behet fjale per liber te botuar para 15 vjetesh. Dihet qe anglezet jane popull snob dhe pordhac. Kush emigron atje me shume gjasa enderron te behet snob dhe pordhac.

                             1. "I know what you did last summer!" Libër gargarë me fabul të kopjuar nga një film idiot me buxhet të ulët. Vazhdim i "Taken" sepse përmend Tropojën.

                              1. A
                               Ala ne WC tuj u shkerdh kto Moderatoret e Halese !

                               po dilni mor bathqima graqire ,e postoni komentet , se late name ! por kaq te uritur per car paskeni qen e ? Ju zente Aids Minerva ishallah ah ha ha ha . apo keni fillu metoden e Bythqimave te Kufirit grek ,qe pallohen WC-ve te Pikeve Kufitare hahahahahah yyyyyt minerva helaqis ,kurva pederaqis

                               1. b
                                ben

                                Eshte kulmi qe te na tregojne me gisht indjanet e Britanise. Harruan jevgjitet se kane ngrene buken qe ju jepte shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu, apo sice njohin ne bote, Nene Tereza. Rrace muti qe ka uzurpuar shtetin ne Angli.

                                1. E
                                 Erdogan

                                 E para si quhet scandal ne Glosan e Buatiful) gluhen e bukur Arnaute? Ky scandal nuk eshte gje fare perpara Scandalit te vetequajtureve "Skiptare" qe kane per Hero "Te tyre" nje ish Epirote. Nje Kaurre te Derrit.

                                 1. M
                                  Mbresa

                                  KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                 2. E
                                  Erdogan

                                  E para si quhet scandal ne Glosan e Buatiful) gluhen e bukur Arnaute? Ky scandal nuk eshte gje fare perpara Scandalit te vetequajtureve "Skiptare" qe kane per Hero "Te tyre" nje ish Epirote. Nje Kaurre te Derrit.

                                  1. M
                                   Mbresa

                                   KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                  2. E
                                   Erdogan

                                   E para si quhet scandal ne Glosan e Buatiful) gluhen e bukur Arnaute? Ky scandal nuk eshte gje fare perpara Scandalit te vetequajtureve "Skiptare" qe kane per Hero "Te tyre" nje ish Epirote. Nje Kaurre te Derrit.

                                   1. M
                                    Mbresa

                                    KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                   2. E
                                    Erdogan

                                    E para si quhet scandal ne Glosan e Buatiful) gluhen e bukur Arnaute? Ky scandal nuk eshte gje fare perpara Scandalit te vetequajtureve "Skiptare" qe kane per Hero "Te tyre" nje ish Epirote. Nje Kaurre te Derrit.

                                    1. M
                                     Mbresa

                                     KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                    2. E
                                     Erdogan

                                     E para si quhet scandal ne Glosan e Buatiful) gluhen e bukur Arnaute? Ky scandal nuk eshte gje fare perpara Scandalit te vetequajtureve "Skiptare" qe kane per Hero "Te tyre" nje ish Epirote. Nje Kaurre te Derrit.

                                     1. M
                                      Mbresa

                                      KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                     2. E
                                      Erdogan

                                      E para si quhet scandal ne Glosan e Buatiful) gluhen e bukur Arnaute? Ky scandal nuk eshte gje fare perpara Scandalit te vetequajtureve "Skiptare" qe kane per Hero "Te tyre" nje ish Epirote. Nje Kaurre te Derrit.

                                      1. M
                                       Mbresa

                                       KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                      2. E
                                       Erdogan

                                       E para si quhet scandal ne Glosan e Buatiful) gluhen e bukur Arnaute? Ky scandal nuk eshte gje fare perpara Scandalit te vetequajtureve "Skiptare" qe kane per Hero "Te tyre" nje ish Epirote. Nje Kaurre te Derrit.

                                       1. M
                                        Mbresa

                                        KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                       2. A
                                        Aldo

                                        Derrat kolonizatore europiane sic jane britaniket po ashtu dhe disa vende te BE-se. Te cilet kane rrembyer qytetare te pafajshem ne kater anet e botes duke i kthyer dhe shitur ne skllever. Dhe duke vjedhur pasurite e vendeve te tyre. Shkaktare te luftrave boterore. Sot duan te percmojne shqiptaret ose ti japin dhe leksione demokracie shqiptareve. Keto vemje sduhet te kene vend ne jeten tone.

                                        1. D
                                         Drejtesia e munguar

                                         Janë greko-anglezët pas gjithë kësaj meseleje biles kudo ku flitet keq për shqiptarët është lobi grek në lëkurë që orienton anglezët si koqe kandari që janë...

                                         1. A
                                          Ana

                                          Kjo eshte skandaloze, dhe keta tiu marrin te keqen femijeve shqiptare se nuk jane askund afer anglezeve per obezitet, aq me pak ne zona si Tropoja ku ma merr dalin dhe kalojne kohe ne natyre plot , e dyshoj qe ka femije mbipeshe jo me obeze, e ka fajin "Token" qe iu hapi rrugen gjithe idioteve te shkruajne kunder shqiptareve, kjo eshte shpelarje truri qe po iu behet edhe femije tani se te rriturve iu behet permes "lajmeve" dhe rubrikave te tjeja opinionberese de eshte rracizem puro, turp atij qe e ka shkruar, anglezeve qe e tolerojne dhe autoriteteve tona qe nuk reagojne

                                          1. r
                                           rak n jog sertom es tiartezag

                                           Lerini rehat anglezet se per interesa te tyre po e bejne, por shikoni gazetaret shqiptar qe filmuan rrugen qe pershkruanin emigrantet shqiptar ne ngushticen e lamanshit dhe e publikuan gjithandej. Ne te mire te kujt ishte ajo rubrike? Ne te keqen e kemi mes nesh. Nje gazetar idiot e fisqir qe publikon kunder shqiptareve emigrant.... ja qifte gjithe emigracioni motren atij gazetari, se ja beri te veshitre jeten te gjithe shqiptareve ne angli.

                                           1. R
                                            Raimond vlonjati

                                            WOW ! Ca fytyra te ndyra , Por kete shpfije do e kete bere ndonje nga ata greko-britaniket Po c'ne qe do vikerka grekja ne Tropoje hahahahaaha Ata nuk dijne as te genjejne , se ne ca gjuhe ja ka derguar letren ai femija i Tropojes kesaj grekes mor aman ! Dhe aq me teper asnje femije shqiptar nuk e ka haberinf are te muzikes greke, qe eshte muzike jevgjish Kuptohet qe kjo shpifje aty ne ate liber eshte bere nga greko-britanike qe nuk e njohin fare realitetin Shqiptar, Por kane zgjedhur Tropojen bazuar nga filmi Taken qe merte si shembull Tropojen Bo ca rrac e poshter keta Britaniket ! hahahahaha Keta kane qene kontant anti-shqitpare qe nga viti 1919 , kur bene ate Traktatin e Fameshem per te copetuar Shqiperine Gazeta duhet ti kerkoje Minsitres sone te Jasdhtme llogari qe Minsitria e Jashteme te verpoje tek britniket dhe u kerkoje llogari "pse shpifin Britaniket kunder Shqiptareve" Biles te nderpriten fare Maredheniet me ate shtet te qelbur Do zoti i godet Putin ju shkerdhen motrat, se ai ja ka bere bene Britanise

                                            1. R
                                             RAIFI

                                             Në ç'gjendje e sollën Shqipërinë dhe shqiptarët pushtetarët e 30 viteve të fundit të tallet bota me ne,tani më nuk i friksojnë femijet me gogol e shtriga por me shqiptar!E gjithë kjo gjendje kriminale e Shtetit Shqiptar dhe "bijve të shqipës" është pasoj e Sherbime serbe e greke që e kanë pllakos Shqipërin dhe po e qojnë drejt shkatrrimit total.Si dukët Enver Hoxha nuk.paska pas punë me armiq imagjinar por me ata real,të brendshëm që janë të gatçëm të tradhtojnë.për pak gjë.Po si nuk.pati së paku intelektual të mirëfilli në këtë shtet(banana republikë)

                                             1. d
                                              dion

                                              Portreti i kesaj kopertine eshte fotokopje e fytyrave angleze se shqipetaret jane rrace e bukur kjo nuk mohoet...

                                              1. a
                                               aleks

                                               kudo ku shkelin keta maloket , race bastarde vetem te keqija sjellin

                                               1. m
                                                mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                                                jane etapa historike....

                                                1. p
                                                 petrit

                                                 Meqe nuk j`u pelqen asgje Angleze, mos shkoni o njerez. Njerez hipokrit dhe qe vuani nga sindroma e inferioritetit. Te ndalohet nje liber qe nuk ju pelqen?

                                                 1. A
                                                  Arzt

                                                  Shkrimtar injorant qe kujton se ngado bota eshte si Britani. Te mendosh qe ne Tropoje ka McDonnalds dhe femije mbipeshe eshte injorance e theksuar.

                                                  Lini një Përgjigje