OMONIA nis ankesat për rregjistrimin e popullsisë: Po pengohemi të deklarohemi si helenë dhe ortodoksë

25 Shtator 2023, 18:59Sociale TEMA
OMONIA nis ankesat për rregjistrimin e popullsisë: Po pengohemi

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek (OMONIA) ka nisur ankesat, vetëm një javë pasi në Shqipëri ka nisur rregjistrimi i popullisë.

Sipas saj, ata po pengohen që të deklarohen si helenë.

Deklarata

Ngurrimet dhe rezervat e BDMEG OMONOIA përsa i përket procesit në zhvillim të Regjistrimit të Përgjithshëm Popullsisë dhe Banesave – Cens 2023, në veçanti për të dhënat sensibile – fakultative sipas parashikimit formal të Ligjit – për kombësinë, besimin fetar dhe gjuhën amtare, po vërtetohen në fakt.

Në kuadrin e përgjithshëm u vu re gjatë gjithë javës fushatë e paargumentuar antihelenizmi në Mjetet e Informimit Masiv dhe veçanarisht në rrjetet e komunikimit social. Në syrin e ciklonit është Minoriteti Etnik Grek dhe objektiv konkrret minimi i procesit përmes privimit të së drejtës së vetëdeklarimit të qytetarëve. Edhe një herë në këtë fushatë u “angazhuan” formacione politike nacionaliste, ofiqarë të shtetit dhe faktorë ndikues në opinionin publik.

Duke kumtuar rreziqe imagjinare që gjoja rrjedhin nga regjistrimi zyrtar i prezencës së shtetasve me origjinë Helenike në rajone që sipas peceptimit dhe praktikës mbizotëruese nuk përfshihen në “zonat minoritare”, synojnë manipulimin e regjistruesve dhe më në përgjithësi të minojnë zhvillimin normal të procedurës. Agresivitet analog konstatohen edhe përsa i përket komunitetit Orthodhoks, Kishës së tij dhe udhëheqjes së saj shpirtërore.

Autoritetet kompetente për realizimin e Regjistrimit qëndrojnë indiferentë duke lehtësuar në këtë mënyrë nxjerrjen nga shinat të procesit sipas ambicieve të qarqeve Antihelene që orkestrojnë gjithë këtë fushatë.

Konstatohen gjithashtu edhe shkelje thelbësore përsa i përket organizimit dhe implementimit në fazën e mbledhjes së të dhënave në shumë raste, dëshmi kjo se edhe një herë tjetër besueshmëria e rezultateve është vënë në dyshim esencial.

Në gjithë gjeografinë ku për shumë arsye fokusohet kujdesi i strukturave të BDMEG OMONOIA vijnë informacione shqetësuese. Regjistruesit shpesh herë paraqiten pa pajisjen e nevojshme elektronike dhe mbledhin të dhënat me shënime shkel e shko. Në shumë raste nuk i referohen fare  pjesës së Pyetësorit që lidhet me të dhënat mbi kombësinë, fenë dhe gjuhën amtare. Refuzojnë të marrin parasysh deklarimin e banorëve për pjesëtarët e njësisë familjare që nuk janë prezentë. Në mënyrë të përsëritur nuk u kthehen verifikimit të përgjigjeve për konfirmim para regjistrimit definitiv në platformën e Regjistrimit. Vihen re raste të përsëritura ku regjistruesit ushtrojnë presion emocional të pamotivuar tek qytetarët kur këta këmbëngulin për të regjistruar përgjigjet për origjinën e tyre Helenike dhe besimin Orthodhoks.

Për më tepër në banesa ku regjistruesit abuzivisht konsiderojnë se banorët e tyre nuk jetojnë aty nuk bëjnë aktin e njoftimit me shkrim për përsëritjen e anketimit sipas përcaktimeve të Rregullores së Regjistrimit. Për më tepër është e patolerueshme fakti se autoritetet kompetente në njësitë vendore për ndjekjen në vijim të procesit, manifestojnë indiferencë të qëllimshme ndaj ankesave të qytetarëve përsa i përket shkeljeve të rregullave të Regjistrimit.

Duke ndërmarr këtë denoncim të parë të deformimeve dhe shkeljeve serioze që konstatojmë në javën e parë, përsërisim apelin tonë Komitetit Shtetëror të Regjistrimit që pa vonesa dhe justifikime të ndërhyjë me qëllim ndryshimin e gjendjes.

Njëherësh fillojmë menjëherë vënien në dijeni për situatën të autoriteteve të BE që financon procesin dhe Komitetin e Monitorimit të Konventës Kuadër për Mbrojtjen e Minoriteteve Etnike të Këshillit të Evropës që në mënyrë zyrtare ka nënvizuar proceduart e mëparshme me deformime dhe në dëm të personave që u përkasin minoriteteve.

21 Komente

 1. L
  Laku

  Po me prtodoksët shqiptarë çkeni?!?! Le që skeni faj se ata duan tju q... ne bith të parët...

  1. O
   Omonia organizate terroriste!

   Duhet shpallur organizate terroriste.

   1. I
    Ikni gamisuni grekoqire

    Është vetëm census, pse keni kaq merak. As për të fshirë bythën nuk bën. Bëni censusin tuaj e nxirrni 99% grek e 99% ortodoks e jetoni të lumtur. E vërteta u verbon sytë ju

    1. Çiçi

     hahahah Helenër?!?!?! Kur paskeni qenë ndonjëherë helenër?!?!?

     1. M
      Maks

      Kush genjen se kujt kombi i perket gjoba te jete e madhe Gjithashtu te dhenat te nxiren nga regjistrat e gjendjes civile Gjithashtu te gjith prifterinjt greke tu jepet espuls si armiq te kombit shqiptar

      1. O
       Orthodhoxia do te fitoi

       Adherfia kouragio, sunitet e piset nuk kane cte na bejne....i Orthodhoxia do te fitoi! Nder shekuj kristianet kane fituar,duke i rene me rrocke kokes cilitdo turkoshqipfolesi

       1. M
        Maks

        Asnje nuk lufton ortodokset o grekofil Ne duam pavarsin e kishes autoqefale shqiptare nga prifterinjt antishqiptar greker Dhe ti qe i bene ysmet 300 eurove greke mund te lagohesh pa problem ne greqi Shqiperia shqiptareve posht tradhetaret

       2. V
        Vetëm grek jo

        Deklarohuni si BQ se nuk ju pengon njëri.

        1. E
         Evropaiqi eleniqia

         Genjeshtra te pergjithshme te menduara, te diktuara dhe te urdheruara (te lodhura do te shtoja) nga Athina e pa turp ,si gjithmone. Te gjitha keto fantazira nuk egzistojne, thjeshte fare, sepse ne Shqiperi nuk egziston, si ne greqi, ai organizim qellimkeq per te luftuar, "shtypur " apo manipuluar "minorikaret ". Magari te ishte e vertete te kishim keto organizata, si te gjitonet tane , por shqiptari eshte vetem patriot Facebook-u , dhe fotosh me duart shqiponje. Hani mut si gjithmone se ai burre qe ju futi kembet ne nje kepuce, ka vdekur. Plera, jashteshqitje te vendit.....

         1. U
          Undefined

          Ikni o b..q...me "helenizmin" tuaj kokrrat e analfabetve.....po nuk ju pelqeu thyeni qafen andej nga keni ardhur....bashke me "helenizmin" tuaj.....kokrrat e b..q...

          1. G
           Greku

           Ja fusni kot Stafi ne teren ishte i mirepergatitur i njihte rregullat dhe ishte serioz ne anketim A po nuk lejohej qe ta shenoje ne nje flete tre here grek grek grek ,dhe te numerohej si tre veta Po kete nuk e lene as ne Greqi

           1. N
            Noci

            Keta pushta duan te ngaterrojne nenshtetesine me kombesine dhe duke qene se shume shqiptare kane marre nenshtetesi greke sipas tyre duhet te deklarohen greke,mirepo kjo quhet genjeshter dhe gjobit me 5000 leje se ky person eshte i regjistruar ne gjendjen civile ne Shqiperi.Edhe i lindurit ne Greqi me prind shqiptare eshte shqiptar.200 vjet kane qe e bejne kete lufte me parimin çdo ortodoks eshte grek.

            1. d
             demokrati

             Othodokset nuk jane greke , kush eshte grek le ta mbaje kush eshte shqipetare eshte shqipetare , shteti nuk duhet te lejoje organizata destabilizuese cilado qofte te jete , te zbatohet ligji per keta terroriste antishqipetare......

             1. i
              i shqetesuar

              Une s'e kuptoj ç'eshte ky vetedeklarim, kush i ka çpikur keta formulare, ka pase logjike ai person apo eshte idiot, kush i miraton?! Une deklaroj se jam alien, do me regjistroj ne formular?! Kaq banal regjistrim e pastaj i bejne çorbe gjerat Sa poshte ra ai vend, ku ishte ne kohen e diktatures e ku eshte sot, pa piken e moralit dhe kombsise. Luftuan te paret e dhane jeten qe ta bejne pershesh bashibozuket e sotem8 U marte purtha megjithe regjistrim.

              1. r
               reti11

               Ohohoooo bithikirat e janullës dhe qirie miçotaqit! Harrojeni! Nuk gjeni grrkr ne Himarë. Himarasit janë djep patriotizmi i Shqipërisë. Do ua marrin 'evrotë' malit athos, dhe në fund do ju trgojnë 'gishtin e mesit'.

               1. N
                Nik

                Dule zhapeziu, "helen", ha ha ha!!!! me mire do t'i shkonte "marroken", vetem Shqiptar jo!

                1. K
                 Kauri derrit

                 Orthodhokset dhe kisha aftoqefale e shiprise ,,jane motra me kishen aftoqefale te greqise ,,,,orthodhokset e greqis me orthodhokset e shqipris jan vellezer ,,,adhelfjaaaaa,,,,me myslymanet jo ...ata jan vellezer me turqit ,,,,orthodhokse ,,,,o kaur i derrit ,,,hahaha ,,,,

                 1. E
                  Erdogan

                  Ku ka "Orthodhokse" Skiptare o budallenj. Kane vdekur ose identifikohen "vellezer" me ata qe i kane qi.......e per 500 vjet. Ata te pakte Orthodhokse qe kane mbeture e kane per Nder qe jane Greke ne Vorio Epirin e Kastriotit. Kur mbetet ti sulmoje nje turk soerme si Bido,Xhufi,Marin,Idrizi Mire tju behet. Mijera Xhamija,Teqe,Medrese,Skolio turke tregon qarte qe ky vend Islamik nuk behet.

                  1. P
                   PO , PO

                   Ku mendon ti lexues i gazetes , se eshte perpiluar ky denoncim , pervecse ne Athine ? ! Ka shume mundesi qe doren e fundit , para se te publikohej , t`ia kete dhene vete "miku" me i ngushte i shqiptareve Micotaqis apo Janullaqis , njeri me i pa bese se tjetri ! Ky reagim ishte i pritshem ( si fillim ) nga ana e shqiptareve , por kini per te pare fantazi e trillime nga me te cuditeshmet , jo vetem gjate zhvillimit te censusit , por edhe mbas perfundimit te tij , por nje gje e tille as qe na shqeteson fare , qofte nga egersirat mesjetare bizantine , qofte nga idjotesite e cmendura bulogare . Q . . . . . . , karvani te shkoje perpara .

                   1. e
                    emigranti

                    Ishte po ky Dulja , atehere dhjak qe ne kundershtim me rregullat kishtare nguli kembe per zgjedhjen e Janullatos jashte ambientit kishtar, duke na lene peshqesh Janullatosin, te cilin fatkeqesisht edhe qeveria e sotme ashtu si edhe e meparshmja nuk po bejne asnje perpjekje per ta larguar, duke i dhene mundesi politikes greke ta ktheje kishen ne vend peligrinazhi pas nje vdekje te mundeshme te " kryepriftit te Kishes Autoqefale Shqiptare ". Eshte po ky Dule qe kerkon qe edhe Himaren nje zone autoktone shqiptare e njehur nga Lidhja e Kombeve qe para afro nje shekulli ta ktheje ne zone minoritare, duke manipuluar me perkatesine orthodokse , pasi ne Greqi kush eshte orthodox eshte grek. ( ? ) Z.Dule shtetesia dhurohet e nderrohet, por jo kombesia. Ai qe lind shqiptar nga printer shqiptare nuk mund ta ktheje shtetesine sipas deshires ne grek, kinez apo c'te mundi.

                    1. K
                     Kanina e Ismailit

                     Ama AV-DULE-S Jevgjiti qenka ankuar?! Apo Eleni i Erdoganit!?(As mish, dhe as peshk) Rrofte Janulla!

                     Lini një Përgjigje