Pëllumb Xhufi: Kryepeshkopi Janullatos do të ikë nga Kisha Autoqefale, nuk e lënë grekët!

22 Shtator 2023, 09:42Sociale TEMA
Pëllumb Xhufi: Kryepeshkopi Janullatos do të ikë nga Kisha

Historiani Pëllumb Xhufi kujtoi në emisionin Shqip nga Dritan Hila në DritareTv grushtin kishtar që ndodhi në gusht të 1992-shit te Rruga e Kavajës në Tiranë, kur u hodh ideja që do zgjidhej kryetari i Kishës Autoqefale Shqiptare. Xhufi thotë se hirësia e tij Anastas Janullatos u zgjodh në kundërshtim me kanunet dhe procedurat e kishës më 2 gusht. E megjithatë 7 vjet më parë, thotë profesori, Janullatos deklaroi se do të largohet nga Shqipëria, por nuk e lanë grekët.

Dritan Hila: Profesor fortlumturia e tij, hirësia Anastas Janullatos ka bërë thirrje që ortodoksët mos kenë frikë të deklarojnë kombësinë në Cens2023 dhe kjo është me spec. A thua ti këtu po i persekuton njeri ortodoksët dhe ka bërë thirrje që ta deklarojnë besimin. Kur ka çështje të nxehta Janullatosi mban anën e grekëve, p.sh në rastin Beleri. A kemi ndonje lloj regresi nga ana e Kishës Autoqefale Shqiptare. A ka ardhur momenti që të bëhet një reformë sepse fakti që kjo është Autoqefale e kërkon dhe bashkëpronësinë e shtetit mbi të, apo jo?

Pëllumb Xhufi: Po e kërkon dhe kështu ka qenë. Mirëpo u bënë kaq shumë lëshime dhe tani është parimi: e drejta e fituar nuk hiqet. Këtu është problemi. Nuk e heq dot atë që e ke lënë të bëhet. Edhe këtu u shkel me të dyja këmbët që më 2 gusht të vitit 1992, ku në valën e gushtit u bë një grusht kishe, te Rruga e Kavajës. Nën presionin e shtetit grek, me prezencën e autoriteteve greke të ardhur enkas nga Greqia, në një ceremoni që u hoq si një ceremoni e zakonsheme e së dielës, del zoti Dule që atëherë ishte dhjak i kishës dhe thotë; jemi që jemi të zgjedhim kryetarin e kishës. Filloi rrëmuja në kishë pastaj, se kishte dhe shqiptarë që thoshin; çfarë është kjo. 

Kur bëhet zgjedhja e kryepeshkopit, nëse një person thotë, nuk është i denjë, nuk bëhet. Jo vetëm kjo, por e thonë kanunet e kishës që; një peshkop i ardhur me ndihmën e pushtetit shekullar është i paligjshëm. Në dy gusht u bënë zgjedhjet në kishe në kundërshtim me kanunet e kishës, në kundërshtim edhe me procedurën. Pasi u bë rrëmujë në kishe, grupi i ardhur nga Athina, Ambasada Greke në Tiranë me kryepeshkopin Janullatos shkuan te Hotel Tirana dhe e mbaruan aty procedurën. 

Në një vend qe quhet mëkati nga kisha, pra hoteli, ti shkon dhe zgjedh kryepeshkopin, i cili mori edhe shtetësinë nga Meta. Zoti Berisha heshti atëherë dhe Janullatos nisi detyrën. Vetëm kur filluan fërkimet pas masakrës se Peshkëpisë ku qe zoti Beleri, që na doli ne skenë sot mbas 30 vjetësh, atëherë i shkon zoti Berisha dhe i thotë; “Hirësi ne e bëmë me fjalë që ju të jeni i përkohshëm në krye të kishës.” Janullatosi u tha; “ Biri im të përkohshëm jemi të gjithë në këtë botë dhe unë do iki një dite.”

Para një 7 vjetësh hirësia e tij bëri një deklaratë që mua më habiti, ishte shumë njerëzore. Ai deklaroi në një televizion grek që: “Ka ardhur koha që unë do largohem nga kreu i Kishës Autoqefale Shqiptare se nuk është e drejtë që një i huaj të drejtojë një kishë të një vendi tjetër. Si do na vinte në grekëve nëse në krye të kishës do na vinte një bullgar.” Unë e simpatizova pastaj dhe fakti që nuk ka ikur pas gati 7 vjetësh tregon që atë nuk e lënë të ikë. Ai është nën presion. Ai duhet të ikë: për faktin që shkoi takoi një të inkriminuar në burg dhe që mbajti anën e Kacifës, apo kur ndodhi aksidenti me himarjotin Guma që vranë në aksident.

Ai foli pas Ministrisë së Jashtme dhe bëri një deklaratë fare të padenje për rolin që ka: “Tani nuk e dimë si do shkojë problemi i marrëdhënieve ndëretnike në Shqipëri.” Domethënë që do nise lufta ndëretnike në Shqipëri. Në vend që të qetësonte, ai e shpalli luftën që në atë moment. Një javë pasi vdiqa Aristotel Guma, një shofer autobusi që ishte grek, në ato kthesat e Ballshit, duke folur në telefon përplasi një autobus të tërë dhe vdiqën tre gra me mbiemrin Guma dhe ishin myslimane. Hirësia e tij nuk foli fare.

55 Komente

 1. T
  Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

  Pellumb thuaj gjerat me shkoqur. Janusllatosi eshte qendra e krimit grek ne Shqiperi. Ai kordinon politiken greke te shkaterrimit te kishes Ortodokse Shqiptare dhe shnderrimin e saj ne greke. Ai eshte perfaqesues i elementeve me ekstremist te elites greke, asaj qe kerkon zhdukjen dhe genocidin ndaj kombit Shqiptar.

  1. A
   AC/DC

   Krimin grek ne parajsen albanistanse ku nuk njihet as vrasja,as droga,as trafikimet,as perdhunimet,as grabitjet,as varferia,as korrupsioni,etj,etj,etj. V.k. injoranca me e pafundme se universi.

   1. G
    GNR

    Gamisou bythar evgjito grek se te vjen era mut km larg, burre bythqire

    1. H
     Hoxh Armandi

     Qenkan mbledhur dy profesioniste turkoshqiptar si xhufka dhe tan hilaxhunga me koken sa nje qen stani. Dhe ca po bejne? Po flasin per greqine. Asgje e re nga vendi i turkoshqiptareve.

     1. b
      ben.

      Ja dhe xhufke jeniceri. O xhufke jeniceri qe ta kuptojme me mire , ai shoferi grek perplasi autobuzin ku ishte vete shofer qe te vriste ca mysylmane qe ishin ne autobuz???? Ishte kamikaz , shoferi grek??? Pse jane mbledhur gjithe llumi qesharak i ballkanit rreth erdoganizmit dhe rilindjes?????? Ja i mori dhe 2 lira turke sot ky jeniceri i erdoganit.

     2. A
      AC/DC

      Problem nuk jane(o i ashtequajtur profesor) pjesa ortodokse por ata bythengritesit dhe kokepalaret qe marrin njerez dheni cojne ne siri, irak e gjetke qe te luftojne per allahun ata qe pellasin neper xhamira qe ne 5 te mengj. Ata qe kur.shkojne ne Europe duan te drejta dhe pastaj i fusin vajzat qe 10 vjec ne thes se mos ja shofin ,qe gezohen deri ne egzaltim ku hedhim ne ere njerez te pa faj. Por ti "profesor" nuk merresh me.keto se te shkojne per shtat dhe te pelqejne, merresh me goditjen e se mires dhe perparuares. S'ke çfare ti besh. Çeshtje geni.

      1. M
       Metallica

       Qihu ne bithe ti me burrat e lere politiken or bythqir i papuse. Mos harro vajin te luesh sumen per rreshkitje or jevg greqie

       1. b
        bytha e ndezur e gerrkut mes Shqiptareve

        kur isim ne Turqi ,na knaqte bithen Turkui . Na e mbante yarakun vetem brenda, sa veshtir e kiste te dali dhe fenda , aq suma na kan qi , s'kishim koh as me dhi ! Kur na skeputi Evropis e na solli ne toka Allvania, s'la gje pa dhjer Greqia ,sa sot me besoni qelb vertet ,kudo shikon e ka Grek ! U ul janullatos ne Kisa , hale do i qelbe bitha

        1. A
         Arjan

         Ac-dc ne po flasim për kishen SHQIPTARE ORTODOKSISE nuk ka pune greku ketu dhe ti gjithashtu NESE je grek ,SHKO ORE GAMISU ATJE NE GREQI DHE NA LERE REHAT NE BOLL NA MERZITET .

        2. R
         R.B Scott

         Hiqe ate emrin ti pusht turko-azap! Per ju dylberët e sulltanit ka shpikur Zoti tallavane sa mos tju lere pa aheng fare...po lidhje me muzike burrash skeni ju !

         1. M
          Metallica

          Dylbera jeni ju mer bythqir grek qire qe qiheni burre me burre. Skeni faj e keni zakon te mbetur nga vellami turk se ai ju qinte na prapa ju evgjiteve ndaj kini dhe ngjyren e lekures njesoj.

          1. R
           R.B. Scott

           E kisha me AC/DC ate grekqirin

           1. M
            Metallica

            Ndjese vella, keqkuptim

        3. a
         anti25642654censurë

         tao tao,janulla do vdesë këtu,dhe do varoset këtu!!varri i tij do të këthehet në një qëndër pelegrinazhi grek!!dy herë në vit,në mos më tepër,ditën e lindjes dhe ditën e vdekjes,ndoshta dhe ditën e emrimit të tij si kollonë e pestë në krye të kishës autoqefale shqiptare!shqipua është flakë kashte në inat dhe peshk i kuq në kujtesë!!

         1. Z
          ZOTI RUAJT SHQIPERINE DHE SHQIPTARET

          PROFESOR PSE NUK E NGRINI KETE PROBLEM KOMBETAR QE DUHET TE ZGJIDHET NGA POPULLI SHQIPTAR QE NE KRYE TE KISHES ORTODOKSE SHQIPTARE TE VALEVITET FLAMURI I SKENDERBEUT,NE KRYE TE SAJ TE JETE NJE SHQIPTAR I LINDUR DHE RRITUR NE SHQIPERI DHE NE KISHAT SHQIPTARE TE FLITET SHQIP SE NE JEMI NJEREZ TE ZOTIT DHE JEMI KETU MIJERA VITE SE TU SHPIKTE FJALA GREK.FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA .FEJA E SHQIPTARIT RSHTE BESA SE JEMI NJE GJAK ,KEMI NJE GJUHE,GJUHA SHQIPE QE I TERBON ARMIQTE E SHQIPTAREVE DHE TE TE SHITURVE BASHKE.

          1. J
           Junanistan

           Taulant,,ajo dihet qe Janulla nuk eshte nje engjell i Zotit,,ai eshte nje djall i lindur dhe rritur ne ferrin e asfalias pontiomoggolougreke,,dihen qellimet e tyre,,gjarperinj deri ne vdekje,,gjarperi nuk ndryshon kurrrreeee,,por po u vjen fundi,,te gjithe keta pontiomoggolou qe jane ne Shqiperi jane mbi 55-60 vjec,,po u vjen ngordhja,,,po shuhet fara e ndyre gjarperi,,,asnje femije i lindur ne Shqiperi nuk do ndjehet me pontiomoggolou greek,,,????

           1. H
            Himarjoti Lab

            Ske cfare thua me, qarte e paster

           2. A
            Asgje nuk fiton vendi nga agresiviteti islamoaziat

            Po po ne Himare ne gusht 2010 “aksident “, aty e lincuan Aristotelin vetem per faktin se fliste greqisht me patriotet e tij. Himariotet e bllokuan rrugen per shume ore dhe pune minutash ( per fat te mire dmth )shpetuan /iken vrasesit i ndihmoi dikush i fshehu ne makinen me inerte sic thuhet.Perndryshe me ate reagim kolerik te himarioteve atyre nuk do dihej fati. Ndersa rasti Kacifas ,kane dhene doreheqjen te gjithe nga ceshtja as ekspertiza e sakte asgje nuk ka dale nje raport zyrtar madje dhe politikanet greke e shmangen qe te mos kete tensione.Politikanet ne Greqi e kane dredhur per hir te marredhenieve te mira dhe biznesit me nje fjale kane toleruar shume . Beleri i treti i verteti do tregoje rasti si do vijoje,eshte nje prove e te vertetes .Nqs lihet dhe ky rast me arsyetime idiote jo toleranca jo kjo jo ajo ,minoriteti do pesoje goditje fatale.

            1. L
             Lani

             Si shumë plak është për të kurdisur krime. Tani është koha për të përgatitur pasardhësit.

            2. o
             o mire se na erdhe

             Allah akbar,rrofte dhe shoku enver dhe xhyf´´historiani´´pioner!

             1. P
              Pargaliu

              Çdo ketu more kurve gre qie?! Akoma sje shkerdhy na prapa me dhespot bythen? Gremisu or jezit te befsha mutin ne goje

             2. s
              s'iken Janulla pa i bo nji Gojore I Gjati

              mbasi Janulla shkerdheu salen e ilir mutajn ,greqia kerkon qe Virusin e Pederastise t'ja injektoj edhe Ramos ,qe po len koqen e namit Botes me Bel Dancin e tij ,qe s'la Genc zezakesh pa irrituar

              1. A
               Adi

               O xhufke mo ti merru me komunttetin tend çpun ke me ortodokset o pis milet.

               1. M
                Mihali

                Ik or bythqir jevg gre qire mos komento ne faqe shqiptare te qifsha rracen o hale qe mban era mut

               2. K
                Kadriu

                Shovinistet greke i kane shume borxhe shqiptareve dhe ketu do t'i lajne!

                1. S
                 Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

                 Ptuuuuu vrromiari tourkalvane,te cqift verren Baba mondi me tanga....

                 1. C
                  Cipras

                  Dole ti more pederast korrak. U qive ne bythe me papune sot apo e keni lene me vone. Yt te qifsha dhespotin, letyre

                  1. A
                   At Thomai

                   Kete ju meson ne meshat e bithes dhespot kari Shporru mer bythar grek qire se ndote ambjentin me eren e bithes, vemje

                   1. S
                    Spiro

                    Sunit e korrak je ti more vemje byth shpartalluar aziatiko turk gre qire. Gruaja po te pallohet me shqiptaret karmedhenj e ti e ke mendjen te bytha e piste e dhespotit

                   2. v
                    viktor

                    Eshte e turpeshme qe mbas kaq vitesh nje grek te jete ne krye te kishes ortodokse te Shqiperise por turpin me te madh e kane ata qe e pranuan dhe i dhane pasaporte shqipetare.Qendrimet papranushme dhe kundra Shqiperise kan qene ne vazhdimesi pro politikes se ndyre Greke duke perkraur krimin dhe kriminelet si Kacifa apo Beleri etj. por nuk duhet pritur deri sa Zoti ta mare Janullatusin duhet vepruar me diplomaci e zgjuarsi sigurisht duke u perkrahur nga masa e gjere e ortodoksve ne Shqiperi qofte dhe me nje REFERENDUM mbare kombetar.

                    1. k
                     kan 33-vjet qe e mbajne Pushtuar K.A.Shq

                     Si mundet qe ta dorezojne Kishen Shqiptare sot , kur Politikat Greke ne Shqiperi avancojne ne "drejtimin e duhur " sepse ai shte qe nga Politika (saleh_ mutaj ) qe ja shtroj rrugen Gjaprit Grek te kapte Kishen e Shqiperise dhe krijuar terrenin e duhur per veprimtarine e tij Antishqiptare nepermjet Kishes ne Shqiperi (gje e cila eshte nji Projekt i BE-se jo ashtusi ju duket naivevev ne ate vend _thjeshte Grek_ pas quintave qendrojne bijt e baballareve BE ) por edhe Mediet te shndruara ne Bordello qe i sherbyen dhe vazhdojne ti sherbejne Gjaprnjeve Grek ne Shqiperi . Eshte teper irritues Fakti ,qe ne Shqiperin tone ,gjithcka hecen Kunder Interesave te Shqiptareve dhe vendit tone dhe ne favore te Gjaprinjeve Grek dhe ky eshte nji Realitet i hidhur qe nuk e kapercejme dot ,por qe Gjaprinjte kan Kapur Qeverrine dhe ne shqiptaret cajme drrasat e Bordellove Mediatike sepse nuk jemi te zote ,te organizohemi e bejme dicka por bejme sehixhiun tradicional e kur flasim Emisioneve per kto Gjema qe jan duke i ndodhur Atdheut tone , na mungon serioziteti i duhur e flasim sikur ,behet fjal per nji X shtet jo vendin e Atdheun tone . _Eshte skandaloze se si nji Shtet ,i cili e njeh mire Krimet e Politikat Greke gjate gjithe Historise dhe nuk ka ndermar asgje ,te ndertpoje Stradegji per ta qit Ofsajt _Neutralizuar Politiken Shovoniste Greke , por thjeshte i ka kthyer Bythen sepse (si thote Min.Mborjtjes Pe Leshi ? :Na mbron NATO ) . Krimet e Grekut vazhdojne edhe ne kto 33-vjet me shqiptaret ne Greqi dhe nga Shteti Shqiptare s'ka pastur asnji lloj Reagimi siedhe me c'Varrimet qe beri Djalli i Kishes Janullatos ne Kosine Permet .Pra , Greku dikton gjithcka ne Shqiperi e kjo eshte nji Fatkeqesi Apokaliptke qe do te thote Shqiperia s'ka te Ardhme por do shkoj drejt Shperberjes ,sepse Politikanet Shqiptare i kan sherbyer dhe i sherbejne ala sot Politikave Greke (natyrishte edhe Presionit e Satanit BE qe Dirigjon gjithcka ne Favore te Grkut ne Shqiperi ) ____ I Gjati duhet Varur ne mes dy Topeve !

                     1. M
                      MacGr

                      Z. Xhufi: Me vje keq qe ju beni nje pyetje teper naive : Ju beri pershtypje perse nje klerik i cfardo rrangu qofte ,do te ishte mbi parimet e shtetit te cilin perfaqson? Kurre. Kjo per faktin qe nese ne mesjete i kishin ata (kleri-kisha) te gjitha pushtetet,mbas revolucionit borgjez,ata jane nje mjet shume i suksesshem per pushtetin.Kjo ,se pari,ndodh nga gjendja reale e nje mase te madhe njerezish qe duke i pare si ''perfaqesues te Zotit'' ne toke mbushin hapsirat fetare dhe kokat me kashten qe u serviret.Kujtoni me sa perulsi urojne festat fetare drejtuesit e shtetit a thua se jane TOLSTOI modern i cili besimin e quante Lartesim Shpirtror.( Ne kete pike nuk dua te keqkuptohem per Tolstoin si figure e shquar e letersise botrore dhe shume i dashur per mua personalisht).,por para zgjedhjeve na duhen besimtaret dhe duke i uruar dukemi te moralshem.

                      1. P
                       Prifti Kalolit (anonim .Shkoder )

                       Janullatos asht vet Dreqi i Mallkum ne Shqipni asgja ma shum . Ai s'asht kur Prift ,sepse nji Prift i sherben Shtepise se Zotit me ndershmeri e jo Politikes antishqiptare ,duke ba Djallin e Mallkum e cvarros varret e Shqiptareve pran Kishes se Kosines , per llogari te Politikave Greke . Ky asht Djalli Mallkum jo Prift qe na bani peshqkesh satani berisha . Tash ,spo kena nigju hic nji Politikan ,kta qi erdhen pas satanit brrisha ne pushtet qe te tregojne interes per largimin e Djallit te Mallkum nga Kisha Ortodokse Shqiptare ,por te gjithe Heshtin duke prit Varrin e Shqipnise ,sbashku me gjithe ju pseudoPatriotet e intelektuhalet qe si keni ba ne shekuj ,bani ene sodit .Mbasi vasin Shqiperine dilni e deftoni Patritizem ,me fitu lavde ne opinion . O marri shqiptare ku drecin e Mallkum po shkon ?

                       1. i
                        ilirian

                        Shteti shqiptare ne qoftese do qe te mbijetoj duhet te veproje o tani o kurre greket kane dalur hapur dhe po e kerkojne hapur ate qe duan po ne cfare duam shkaterrimin e ketij kombi e vendi valle?

                        1. A
                         Arvanitasi

                         Prof Xhufi te lexojme me shume deshire. Je shume koherent ne cdo falje publike. Flm

                         1. D
                          Dardani i Ri

                          Bravo z. Xhufi! Ju jeni mbrojtësi i së vërtetës. Prapësitë e kryekriminelit të kombit tonë, Sali Shpellar Berisha, janë më të rrezikshme dhe më antishqiptare nga të çdo politikanit tjetër gjatë gjithë historisë së kombit tonë.

                          1. S
                           Suljoti

                           Jemi shqiptare puro nga lashtesia e sduam tja dime per fe. Rrofshin e qofshin shqiptaret, ky popull i lashte sa vete jeta

                           1. N
                            Na myten

                            Besueshmeria e Xhufit dhe pavaresia e tij intelektuale jane ne dore te fondacionit turk ALSAR i cili e financon prej vitesh. Xhufi merr pozicion babai kombi te zgjidhe percarjen e nje grupi besimtaresh me "sqarimet" e tij duke iu referuar islamikut Sali Berisha por me nderhyrjet e tija i hedh pak benzine zjarrit. Patriot i madh me pak fjale! Ha buken e turkut o Buf dhe mos iu qaj hallin ortodokseve se i kane zgjidhur vete problemet e tyre. .

                            1. P
                             Pleqesia Himare

                             Prof i nderuar flm qe ngrini zerin sa here ka gjera qe nuk shkojne. Shume bekime per ti

                             1. C
                              Censusi eshte Axhente Greke !

                              Ashtusi u veprua me Bejlerin ku Shteti Grek kishte te Palnifikuar gjithcka per te arritur aty ku donte duke hedhur disa Miljona ne Xhepat e Bejlerit per blerjet e Votave , ashtu eshte Planifikuar edhe per Censusin nga Shteti Grek gjithcka ne vijim te zgjerimit e forcimit te Minoritetit ne Shqiperi ,per te arritur asaj qe ka ne Plan ne Juge Shqiperise , sepse mbeshtete nga vet Shteti Shqiptare ,jo se eshte aq i zoti sa i duket sehirxhinjve shqiptare ,jo ! Gjithcka behet me deshirat e duart e Shtetit Shqiptare prandaj edhe ky Census eshte ne sinkron me Axhenten e Vorio Epirit ,i diktuar pikerishte tani ,kur flaket jane ndezur nga Politika Greke ne Shqiperi . Perse e kishte kaq Urgjente Censusin Shqiperia tani ? Kush e urdheroj ? Perse duhet te behet pikerishte sot ,kush i ka futur hellin ne bythe KM Shqiptare ? ___Censusi duhet A n u l l u a r _Urgjentishte per parregullsi ,largim te popullsise jashte dhe pamundesite per te pasur nji Rrezultat Realist ne Numerime ,pra s'mundet te jet i Sukseshem per Shtetin Shqiptare nqs paraqitet vetem 1/2 e popullsise rrjedhimishte di ket pasaktesi e jo serioze . __Shteti Shqiptare duhet te Nderpres menjiher Censusin (duke mos ndegjuar e trembet nga asnji Pordhe Satanesh ) deri ne nji kohe te pershtateshme ,kur te jene mundesite e nji Censusi e popullsia te jet ne Shqiperi . S'mundet te besh Census sot kur popullsia eshte gjysma jashte Shqiperise dhe ata Te Huaj qe jetojne ne Shqiperi ( kryesihte sllave e Grek ) te japin deklarata fallso e pse jo deklarohen grek . Shteti Shqiptare drejt Gremines nqs nuk nderpirtet per arsye mungese te popullsise e saktesie te Censusit qe e kerkojne Greket me ndihmen e Djallit qe fut ne Gracke Qeverrine e Te Gjatit

                              1. P
                               Piro

                               O te friksuar, iku koha kur fqinjet merrnin teritoret tona. Qendrimi grek eshte inerci e se kaluares. Jane mesuar dhe nuk u besohet se nuk do marrin me. Dhe feja do jete me shqiptare. Dhe prifterinjte ortodoks nuk jane per Janullatos po per statusin e Nolit, me shaiptare.

                              2. E
                               Erdogan

                               Ne Vorio Epiritot e Kastriotit themi Shyqyr qe ndodhi permbysja e Diktatures se ndryshe do quheshim,Clirim,Vendim,Gezim (Gyzel),Besim,Bujur (Bujar "shqip"),Flamur (Fllug),Guxim etj. Do linim Nam si "Pellazagare" te De-generuar. Lista e Emrave te detyryuar e "Enver Hoxhes" qe mohonte Historine dhe Identitetin e kesaj popullsie te Vuajture,te Poshteruar,te Perdhunuar,te Ofenduar ishte Krim qe akoma nuk denohet Kombetarrisht. Kush ta denoje Minoriteti i Arnsutistanit qe identifikohet me Greqine dhe Kombin Greke? Eshte Nder dhe Krenari per ish Epirotet e Pirros dhe Kastriotit te shkeputen nga Turqia. Mashtrime se "Feja Myslimane" eshte thjesht "Fe" eshte Mashtrim. Po ashtu edhe Katoliket e Papucit we ishin 2% ne fillim te shekullit te 19-te. Arnautia e vetequajture Shqiperi po i mbaron Benzina pak nga pak. Globalizmi dhe "Levizja e Lire" eshte pushtim dhe Imperialuzem i Veriut te Evropit.

                               1. K
                                Kastrioti.

                                Sperma e Erdoganit, mezi po pres te te shoh te hapesh by...esh.

                                1. G
                                 Gezimi

                                 Xhufka me zerin e holle si Cjap i tredhur sigurisht ka informacion...ngaqe mba sy e veshe atje te byth e grekeve!

                                 1. L
                                  Leonidha

                                  Respekt Prof Pellumbi! Jeni nje njohes sh i mire jo vetem i historise por edhe i realitetit. Eshte sh e vertete thenia e episkopit pas vrasjes se re ndjerit Guma. Por asnji njeri nuk i kerkoi llogari atehere kur deklatoi kete. Une jam orthodox shqiptar dhe besimtar me hirin e Zotit . Ndoshta duhet ta trajtojme, biles ta shenojme, ta lartesojme faktin e tolerances dhe durimit te komunitetit shqiptar orthodoks lidhur me episkopin tone. Ne e duam ne Krishtt, dhe e tolerojme. Por gezimi yne do jete i plote kur ta kemi episkopin tone, shqiptar. Urojme qe kjo dite te vij sa me shpejt. I duruari i fituari. Zoti do na shperbleje me nje eposkop sh te mire shqiptar. Me shkrimin tuaj mu kujtua dhe shkrimet e Prof Kristo Frasherit lidhur me strategjite greke kunder shqiperise. Turp per greqine . Po cti besh. Na duhet shtet me i forte. Ju lutemi prof te ndikoni me shume per punet e shtetit me keto drejtime. Ta dini se ne presim shume nga ju. Punet e historianit ju i beni me shume dinjitet, por ju lutem ngrini me teper zerin per punet e Shqiperise sot. Na duhet e sotmja per te ardhmen por dhe per te shkuaren.

                                  1. T
                                   Turcelinj te ringritur nga varri

                                   Tere surrat palaret dhe byth-sapllaket,”patriot””qe kane ndryshuar emer, fe dhe atdhe,na cjerrin bythen per flamurin e Babes Erdogan ketu,duke e ripushtuar perseri kete vend,me ndihmen e saliut dhe rames.

                                   1. E
                                    Erdogan

                                    Do ishte nje rast shume i mire te te tregohemi se nuk jemi turqizuar me Deshire (Desire angl) por me Dhune nga Osmanet e Deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj. Glosa (gluhe camce) Greke e Ilyreve,Epiroteve,Maqedhonasve (jo atyrecte njohur nga armiqte tane te Vertete Angliamerikanet),Ioneve ku eshte sot Turqia etj ka qene qe nga koha e majmunit deri sa u hap Mesonjetorja e pare shqipe nga Austro-Italianet. Do ishte nje Rast qe Toskeria e gjithe te kthehej ne Identitet kunder atyre qe ndryshuan Topo-Onomat (toponimet greke te Vorio Epirit) qe dihen historikisht. Do ishte edhe per faktin qe qindra mijera ish Arnaute ne Emra Arabe sot te lindur ne Greqi te comunikonin greqisht me Tosket. Ndryshe Globalizmi dhe "Levizja e Lire" eshte pushtim kohore dhe ceshte me e Rendesishmja e Asimilimit te Kombit Greko-Ilyre me Arabe te zevendesuar.

                                    1. S
                                     Shqiptaret Ortodoks ju shkedhefshin faren Greke

                                     Er dog canis , ne emer te kujt Pellet ti mor minorikare i helmuar nga Gjapri Grek ? Ortodokset e Shqiperise ja dhjene surratin Janulles ,kur salih berisha e vendosi me forcen e Policise Gjaprin Grek ne Fronin e te Madhit Fan Noli qe janulla si arrin as ke Koqet ne asnji drejtim . Ka video ku Ortodokset Shqiptare i bertasin dhe protestojne Fort kunder vendosjes se Grekut ne kye te Kishesh Shqiptare ,Prandaj me kot Ha Mut ktu ,me brockullat e tuaj qe as me qesh nuk na bejne ,o tru Mesjetare . Nji pyteje ne konfidence desha te bej : Afrohe paj veshin e Gomarit te Janulles ? (mos ke qen edhe ti e ke ber kuren e shkerdhimit ne bythe ne Afrike me janullen ? ) - Mos bertit shume o mut ,se do te degjojne _hahahahaha

                                    2. Q
                                     Qiforti

                                     Turkalvani ,meruni me rracen tuaj duhet te lani gojen kur permendni emrin e arhiepiskopit ton,ik xhufi merni ndonje othomaniko me ate fytr derrin

                                     1. S
                                      Shqiptar

                                      Te qifsha papune dhespotin dhe Janulle bolefishkurin or jezit. Po ku pyesin shqiptaret per fe o te paudhe! Ju vrafte ai ZOT lart qe e keni keqperdorur pa mase more evgjiter pontio aziatiko turko gre qira. Ptu letyra e bythqira burra

                                      1. Q
                                       Qiforti

                                       "shqiptar" Un ju drejtova turkallvanove dhe ty u pergjigje ....ara e gjete veten tek turk.... Tani bolet te fishkura...(ta futi edhe Janulla) .. othomaniko kerkoje andej nga peqini

                                     2. e
                                      emigranti

                                      Prof. Xhufi ke shume te drejte ne cfare thua, por nuk kuptoj pse nuk ja shtron kete problem qeverise aktuale ( qeverise Rama ) , sepse ky eshte momenti me i pershtatshem, pasi Janullatos eshte afer vdekjes, pas se ciles do te jete shume vone, pasi kisha do te marre emrin e tij dhe do te kthehet ne vend peligrinazhi grek.

                                      1. N
                                       Nik

                                       Siç duken bathet Janulla do lere pasardhes Karjan Canin, jo me kot ky e ka forcuar llapjen ne favor te gerqise!

                                       1. M
                                        Manushi

                                        Janullatosi i nderuar eshte i orthodhokseve ,,,cpun kan keta myslymanet qe futin hundet ,,,,per te habitur ,,,,ka shum vende qe kan myslyman dhe kaur ,,,dhe nuk perzihen ,,,cna polli me keta turqit e ballkanit ,,,,

                                        Lini një Përgjigje