Pedagogia shqiptare: Ne gratë bëjmë 2 turne punë të papaguar në shtëpi. Kujdesemi për fëmijët dhe bëjmë punët e shtëpisë, po s'na paguan njeri

23 Janar 2023, 10:35Sociale TEMA

Pedagogia shqiptare: Ne gratë bëjmë 2 turne punë të

Pedagogia Malvina Tafçiu tha se bën dy turne pune të papaguara, referuar punëve të shtëpisë dhe kujdesit për familjen.

Ajo tha se pavarësisht benifiteve financiare gratë bëjnë pjesën më të madhe të punëve në shtëpi.

Ajo u ndal tek kujdesi për fëmijët, gatimi dhe pastrimi i shtëpisë.

“Një grua është e papunë  në sensin e benifiteve financiare, por ajo bën punën më të madhe në vatrën familjare, sepse mbi të gjitha iu ofron dashuri. 

Procesi i edukimit aty starton. Gratë bëjnë dy turne punë të papaguar. Në një turn do merresh me fëmijët, pastaj do vazhdosh me larjen, me gatimin, me pastrimin. Pasi kthehet fëmija nga shkolla duhet të merresh me detyrat”- u shpreh ajo.

14 Komente

 1. A
  Aleksander Thana

  Ti duhet te shkosh ne Jemen dhe ta mbulosh komplet surratin se keshtu te duket si petull.

  1. .
   .

   Islami ... vllazeria politiko-ekonomiko-socjale me perverse qe ka egzistuar, e cila pretendon te quhet Fe, madje dhe me e shenjta.

   1. P
    Permbani instiktet shtazarake ore barbare

    Keto komente te bera nga shtaze greke ose shqiptare idiot jane barbare. Cdo vend i Europes ka muslimane. Madje ne Greqi hapen edhe xhamine e pare. Ti drejtohesh nje gruaje qe eshte teper e ngarkuar me pune ne nje menyre shtazarake, madje me poshte se kafshet eshte, me te pakten, nje poshtersi. Tregoni pak civilizim ore shtaze! Sepse po te na heqesh lekuren te gjitheve jemi nje person. Mendoni qe ju qe jeni pa shami jeni njerez me te civilizuar? Jeni shtaze! Shprehni pak njerezillek. Shteti duhet t'iu jape nga 200 mije leke per femije nenave qe jane me shume femije. Keshtu behet ne te gjithe boten e civilizuar.

   2. x
    xhevria

    Malvina mos fol ashtu mi gru se jena dhe muslimane , ne grate muslimane nuk kena te drejte me hap gojen se eshte harram ,ka per te shalu me dru Mahmuti ne shpi.

    1. K
     Klimax

     Vetëm gruaja duhet të bëjë "detyrat e shtëpisë"?!!!! Po burrat përse i keni? Nuk kanë ata asnjë detyrim në familje? Nuk afrojnë ata as dashuri dhe as respekt në familje? Ah, po, drurin dhe ju duhet t'u lani edhe këmbët!!!!

     1. a
      arrifi

      Thoi burit tend te mare dhe dy gra te tjera meqense ja u lejon feja, qe te beje secila nga 1 turn .

      1. A
       Antiturku

       Pedagoge kjo !? Shqiptare, apo turke eshte ? Opo , si nuk ju ha mortja juve , pedagoge me carcaf ne koke ...Ju marrte dreqi fene tuaj .

       1. P
        Papa

        Antiturk kjo duket si arab musliman mami yt me kryq duket si arab krishter kshtut qe dyt jeni muta ju ka qi xhaxhi gjyshrit ske te drejt me fol ta qi priftin

        1. G
         Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

         Sa primitiv dhe injorant qe je.

       2. E
        Ed

        Nuk ka foto me impressive se Kjo e “pedagoge” Malvines per tu treguar emigranteve dhe botes mbare se “c’eshte dhe cdo te jete Shqiperia” edhe ne te ardhmen e afert, ERESIRE ISLAMIKE, xhamite dhe hoxhet qe pellasin….

        1. F
         Feja isatte opium kurse tani eshte ???????

         Kur te civilizosh burrin dhe ai te shikoj si partnere die jo si placke atehere do besh nie pune si njerezit normal dhe ato te shtepise do kooperosh me burrin.Cdo lloj feje ka dicka te mire edukuese por ne si popull kemi provuar ekstremin me mbylljen ne sistemin e kaluar ehe hapjen e ekzagjeruar ne vitet e hajduterise demokratike.

         1. b
          ben

          Tashti do te bej hashure per burrin

          1. C
           Ceshtje kjo. ! Feh !

           Ceshtje kjo. ! Cne me shami ne koke. ! Cfare duhet te mbuloje. ! Ne vend te mbuloje gojen. ! Ka mbuluara koken. ! Pastaj pse pake te duket Ty moje koke mbuluar. ! qe edhe Birrat bejne punet me te renda te pa paguara. ! Qe djersiten aqe shume mbas puneve tere diten. ! Duke Ju hypur grave. ! dhe Djersa Ju shkon ne fund te kembeve. !..vetem e vetem qe tju qullin Grave. Pjeshken. !

           1. C
            Ceshtje kjo. ! Feh !

            Ceshtje kjo. ! Cne me shami ne koke. ! Cfare duhet te mbuloje. ! Ne vend te mbuloje gojen. ! Ka mbuluara koken. ! Pastaj pse pake te duket Ty moje koke mbuluar. ! qe edhe Birrat bejne punet me te renda te pa paguara. ! Qe djersiten aqe shume mbas puneve tere diten. ! Duke Ju hypur grave. ! dhe Djersa Ju shkon ne fund te kembeve. !..vetem e vetem qe tju qullin Grave. Pjeshken. !

            Lini një Përgjigje