Propozimi i Erion Braçes: Grave dhe vajzave t’u njihet periudha e ciklit menstrual. Të marrin pushime të paguara

14 Nëntor 2023, 10:26Sociale TEMA
Propozimi i Erion Braçes: Grave dhe vajzave t’u njihet periudha e

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe, ka kërkuar që grave dhe vajzave t’u njihet periudha e ciklit.

Gjatë fjalës në komisionin ku po diskutohej buxheti i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Braçe u shpreh se ato duhet të marrin raport dhe të bëjnë pushime të paguara nga buxheti i shtetit.

“Po e konsiderojnë sëmundje, nuk kushton shumë, të përfshihet në iniciativat e ministrisë”, u shpreh ai.

Braçe gjithashtu se edhe pecetat higjienike që përdorin gratë dhe vajzat gjatë ciklit të përjashtohen nga tatimi mbi vlerën e shtuar.

“A ka mundësi që grave dhe vajzave t’u njihet periudha e ciklit, si periudhë sëmundjeje dhe e paguar. Raport i paguar nga buxheti i shtetit sepse realisht po e konsiderojnë sëmundje lart e poshtë.

Nuk kushton shumë dhe duhet kalkuluar, të përfshihet në iniciativat e ministrisë. E dyta, a ka mundësi që higjienën sanitare të grave dhe vajzave për ciklin ta përjashtojmë nga tatimi mbi vlerën e shtuar sepse nuk kushton asgjë buxhetit të shtetit.

S’po kërkoj që ta paguajë qeveria, por minimumi të përjashtohet nga tatimi mbi vlerën e shtuar. Nga kaq shumë gra që kemi në qeveri do të gjejmë mirëkuptimin tek ministri i financave që ta bëjmë këtë gjë për të ndihmuar sa më shumë gratë e vajzat në këtë vend”, tha Erion Braçe.

6 Komente

 1. C
  Centrali Berthamor

  Ide e mirë. Shteti të paguajë edhe tamponet. Ndërsa meshkujve kllufat. Problemi është se do e mari vesh gjithë lagja kur zonjat do kenë periodat. Se në Shqipëri fjala privacy nuk ekziston. Po vajzat e shkollave si do ja bëjnë? do marin një javë leje? Çfarë problemesh ka Shqipëria e çfarë problemesh ka PS-ja. Halelujah

  1. f
   foshnja

   Hajde idiot hajde. Tere jeten langot kane drejtuar ne Shqiperi. Ndalo njehere vjedhjen dhe shperdorimin ti hajvan

   1. P
    Pensionistja

    Zoti Brace para se te kerkoni keto favore per grate a mund te pergjigjeni pse qeveria jone beri nje poshtersi ta padegjuar duke hequr nga rimbursimi medikamentin Gliatiline qe eshte e domosdoshme per te semureet me Alxheimer -Turp e faqe e zezeze.Zoti ua kthefte mbrapsht kete qe i bete ketyre te semureve dhe familjeve te tyre - Vendet e tjera te Europes paguajne dhe kujdestaret e ketyre te semureve ndersa qeveria jone i heq ilacin kryesor per kujtesen.

    1. E
     Eri

     Ky eshte bole 400 karat. Erjon dhe Brace dhe nje meter dhe nje qebap. Hajde kombinim hajde

     1. T
      Toni

      Kete ide po perpiqen ta vene ne praktike shtetet e zhvilluara, jo vetem ekonomimisht, por edhe menderisht, ku per fat te keq ne nuk bejme pjese. Per ata qe i njihkan grate shume mire (!!!) duhet ta dine qe nje pjese realisht vuan gjate ciklit, kane dhimbje te medha dhe denden me ilace te forta per t'i perballuar dhe per te shkuar ne pune, nese nuk gabohem semundja quhet endometrioze dhe te tallesh me kete gje nuk eshte aspak per te qeshur. Ne Europe vetem Spanja e ka aprovuar si ligj. Kjo nuk do te thote se do i bihet me top, por me konsulte dhe raport mjekesor per 2 dite ne muaj. Tani qe ka gjera me te rendesishme per t'u rregulluar, kjo dihet. Por duke njohur mentalitetin tone te mbrapshte edhe te ishim me mire, prape do gjejme dicka qe s'shkon. Nihiliste te perhershem! Edhe shfrytezojeni kete te shkrete internet per njohuri te pergjithshme, se falas jane. Kjo gje mund t'i ndodhi gruas, vajzes, motres a te dashures tuaj. Do ju bente ndopak pershtypje atehere? Keto tema nuk jane me tabu si ne kohe te qepes

      1. Y
       YmerHaberSokak

       Kjo eshte ideja e Skenderbeut, jo e Braces. Ku ka tru Brace 1 e 20 me duar perpjete. Une sperfitoj gje. Me vijne 1 here ne 5 vjet. Nuk e di a do jem mandatin tjeter. Si zor eshte. Skenderbeu eshte marrosur pas Melonit dhe smi hedh me qyrret. Hajt'mo ! Deri per zgjdhje i bej rreshtore Noc rrokeve qe me rrijne para mbrapa. Ate Don Kuqin e Gardes spo e gjej dot. Rri tere diten me Linden e Skenderbeut dhe mban kaliqafe Zahon .......

       Lini një Përgjigje