FOTOT/ Kryediplomati i SHBA në Tiranë, tregon për fundjavën e tij në Korçë: Krenarë që zhvillimi i qytetit ka kontribut amerikan!

12 Nëntor 2023, 18:30Sociale TEMA

FOTOT/ Kryediplomati i SHBA në Tiranë, tregon për fundjavën

I Ngarkuari me Punë i SHBA-së në Tiranë, David Wisner, Atasheu i Mbrojtjes Eric Cote dhe familjet e tyre vizituan qytetin e Korçës.

Gjatë vizitës, Wisner pati kënaqësinë të takohej me një mësuese ndihmëse të gjuhës angleze të mbështetur nga ambasada, që jep mësim për banorët e qytetit.

Ai takoi gjithashtu disa pronarë biznesesh në Pazarin e Korçës, të cilët kanë përfituar nga mbështetja e Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF).

“Ndikimi pozitiv i punës jofitimprurëse të AADF-së në komunitetin dhe ekonominë vendase ishte i jashtëzakonshëm”, thuhet në njoftimin e ambasadës së SHBA-së.

Gjatë vizitës së tij në Korçë, Wisner vizitoi shkollën e parë shqipe, “Mësonjëtoren” dhe mori pjesë në një ceremoni të veçantë përkujtimore të armëpushimit gjatë Luftës së Parë Botërore.

Ai gjithashtu vizitoi Voskopojën dhe kishën e Shën Nikollës, të cilat Shtetet e Bashkuara kanë ndihmuar të restaurohen si projektin e parë të Fondit të Ambasadorëve për Ruajtjen e Trashëgimisë Kulturore në Shqipëri në 2001.

5 Komente

 1. Z
  Z

  Po Xhamin e myslymanve pse nuk e vizitoj ,,,,apo vetem kishen ,,,,

  1. .
   .

   Sa me shpejt ta kuptoni qe sju do njeri aq me mire do jete per te gjithe.

  2. B
   Boll se na cate trapin.

   Ky krenar kari me emrin David shikon endra me diell, shqipetaret po ikin nga syte kembet dhe nga 4 milion qe kemi qene kane mbetur 2,4 milion ne proces jane edhe 1 milion te tjere pjesa tjeter nuk iken se jane pleq dhe femije. Vendi po mbushet me emigrant jevgj, ky mburret sic mburreshin me "pranveren arabe" ku i sollen Evropes dhe Amerikes se Veriut acarin e madh te emigracionit.

   1. E
    Erdogan

    Kontributi Anglosaksone eshte qe ndau Epirin ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke. Futi ne Nato nje shtet terrorist si Turqia kur diheshin krimet e Qemal Ataturkut. Parvjet Biden "Njohu" Genocidin e kriminelit Qemal Ataturkut vetem kunder Armeneve! Keto mashtrime dhe propaganda jane me pasoja shkaterruese. Nderhyrja e Natos ne punet e brendshme Ruse dhe Ukrahines ne Emer te "Se Drejtes" ne Nato po tregon se ne cfare rruge te pashprese po e shpien kete Continent me Politizmo (Culture "shqip") Greke. Arnautet e vetequajture Skiptare jane nje fact historike qe perdoren vetem per qellimet e Fuqive te Medha Imperialiste. Sa me shpejt ta kuptojne bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj qe ky vend i takon Kombit Greko-Ilyre dhe jo Islamit dhe Papucit te Vatikanit kaq me mire. "Eshte" koha qe shtetet e vogla sidomos Greqise dhe Arnautise te bashkohen. Pavaresisht se nuk do donin ata qe duan percarje. Por edhe sllavet pushtues te Ilyrise dhe Epirit. Propaganda se mund te jesh "Myslimane Skiptare" apo dhe "I Krishtere" edhe Komb i lashte eshte thjesht nje loje politike me pasoja Kata-Strofike (Drejt Shkaterrimit greq).

    1. D
     DMK

     Kryediplomati i bie të jetë sekretari i jashtëm ose ministri i jashtëm Ja keni kaluar edhe pamfletit dhe syrit për servilizëm

     Lini një Përgjigje