Parada e shqiptarëve, në Tiranë/ Më 28 nëntor 125 bashki nga trojet shqiptare

12 Nëntor 2023, 17:30Sociale TEMA

Parada e shqiptarëve, në Tiranë/ Më 28 nëntor 125

Parada e Shqiptarëve për herë të parë do të mbahet në Tiranë. Më 28 nëntor  125  bashki nga trojet shqiptare përfshirë arbëreshët e Italisë do të jenë bashkë në kryeqytetin shqiptar në 111  vjetorin e Pavarësisë.

Aktiviteti do të organizohet nga Bashkia e Tiranës  në bashkëpunim me  “Rrënjët Shqiptare”.

“Tirana do të mirëpresë krahëhapur, me këngë e valle, çdo shqiptar që ka dëshirë të na bashkohet në festën tonë të madhe. “

Veliaj apeloi për tu mbledhur të gjithë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”  ku parashikohet të nisë  dhe parada.

“Është një nga ato ditë kur dritaret e shtëpive tona skuqen nga flamujt kuqezi, kur zemra e çdo shqiptari rreh njësoj, dhe secili prej nesh ka dëshirë ta thotë me zë të lartë: “O sa mirë me qenë Shqiptar”! E ku ka më bukur se sa Ditën e Flamurit ta festojmë të gjithë bashkë, këtu, në Tiranë! Prandaj, këtë vit, kemi menduar të organizojmë diçka krejt të veçantë, që do ta mbajmë mend gjatë. Në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, m’u në zemër të kryeqendrës së shqiptarëve, vjen “Parada e Shqiptarëve” – një festë e paharruar për Ditën e Pavarësisë, plot ngjyra e hare, me pjesëmarrjen e shqiptarëve nga të gjitha qytetet shqipfolëse të rajonit, për t’u mbledhur së bashku në një paradë kushtuar historisë, trashëgimisë dhe kulturës sonë”, tha ai.

Parada e kthyer në traditë në New York   pas Tiranës  parashikohet të shkojë në Prishtinë, Shkup e Ulqin./abcnews.al/

4 Komente

 1. K
  Koreshi ja kaloi edhe murrizit zë bilbil,nga trimë

  Atë ditë Saliu me majmunët e tij do kacaviren nëpër pemë për të prishur paradën . Trim Kareshi nga Lushnja do ndezi fitilat që do ja japi vjollca si shimpaze,Salianji me shkop do i dërgoj gjyshes Grida mesazhe erotike,Paloqa do kthehet nga Spillesë nga tokat që i ka lënë i jati lezhian..,.

  1. J
   Ju Lumte _Rrofshe Shqiptari

   Te Bashkuar njiher e Pergjithmone Betuar para Zotit mbi Qiellin Shqiptareve . Kush eshte Shqpiptare ne nj Bes Bashkohet ne ate Shqptari qe na dhuroj Zoti qe kurr s'do mund te tjetersohet . _______________________________________________________________________________________________Nuk ka me te bukur se Natyra ne kte Bote ,asgje me te Bukur se Shqiperia Natyrale

   1. g
    gazep fiku

    ja vodhet festen vlores si i vodhet elbasanit diten e veres

    1. S
     S'ka cfaqje me Madheshtore per Shqiptaret

     Uroj qe te gjitha Bashkite nga Trevat qe ato vijne te ken ne Flamuret e tyre Emblemat Principatave Iliro Arbnore , qe Perfaqsojne per t'i dhene Marshit edhe ate Madheshti Iliro/Arbenore te dikurshem ,kur njheshn te vetmit Zoter te Ballkanit _rrespektuar nga Venediku e Roma

     Lini një Përgjigje