Rama publikon projektin e Portit të ri të Durrësit: Do transformojë infrastrukturën tregtare Shqipëri-Kosovë

21 Qershor 2022, 10:34Sociale TEMA

Rama publikon projektin e Portit të ri të Durrësit: Do

Kryeministri Edi Rama ka publikuar ditën e sotme projektin e Portit të ri të Durrësit, paraqitur në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive. Ai thotë se ky është një  projekt i integruar me projektin e hekurudhës Durrës-Prishtinë dhe Portin e Thatë në Prishtinë.

"Mirëmëngjesi dhe me projektin ambicioz të Portit të ri të Durrësit, paraqitur në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, si projekt i integruar me projektin e hekurudhës Durrës-Prishtinë dhe portin e thatë në Prishtinë, që do të transformojë rrënjësisht jo vetëm infrastrukturën tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës, po edhe gravitetin ekonomik rajonal, duke e kthyer Durrësin në një nga portat strategjike të ekonomisë së Mesdheut, ju uroj një ditë të bukur", shkruan Rama. 

2 Komente

 1. P
  Patronazhisti

  Qeveria ripjellese duhet të investojnë në porte më të thella, me më shumë bankina, hyrje më të gjera dhe më shumë zona në brendësi. A eshte ky nje i tille shoku Vin Llapa ? Një port i modernizuar duhet të ripërcaktojë konceptin e 'portës ekonomike' - di te na e spjegosh mor teveqel qe edhe ky "port" [nuk] eshte nje rrush e kumbulla e taksave tona..hani mut dele thote "udheheqesi komunist" i Pilos e vazhdon na tregon 3D-te mjerane te Alban Eftibiut dhe mediokerve te tjere!! [Merobazetar ke filluar censuren. Sikur ke thene qe nuk pjerdh as per Vin Ramen jo me te tjere. Legen!]

  1. E
   ERTV

   Aman se konteinerët e morra vesh se janë të Samirit... Po ato çisternat e karburantit mos janë gjë të Çetit?? Sepse më duket se ky porti i ri nuk qenka planifikuar fare për oligarkët... Mezi po pres të marr vesh kush do ta ndërtoj, kush do ta menaxhoj dhe shfrytëzoj thua vallë të jenë dhe ata pjesë nga oligarkët...!? Se ndryshe i bie mos me e qujt porti i ri i DR. Por thjesht. Porti i Oligarkëve Ndërtuar me paret e Shqiptarëve dhe dhënë falas me konçension atyre... (Ky po që është biznes)

   Lini një Përgjigje