Saranda, destinacioni magjik i festave buzë detit

7 Dhjetor 2023, 17:47Sociale TEMA
Saranda, destinacioni magjik i festave buzë detit

Për herë të parë, si kurrë më parë, qyteti bregdetar, ai që zakonisht jemi mësuar ta shohim të zhurmojë gjatëgjithë sezonit veror, ka marrë këtë dimër dritën dhe ngjyrat e ngrohta të festave të fundvitit.

Saranda është bërë gati tashmë për të pritur edhe nëdhjetor miq e turistë nga të gjitha qytetet e Shqipërisë e të botës.

Festimet u hapën zyrtarisht dje, me ceremoninë e ndezjes së dritave të pemës së Krishtlindjes, ku mes fëmijëve e qytetarëve ishte i pranishëm dhe kryetari i bashkisë së Sarandës, Oltion Çaçi, i cili ka iniciuar gjithçka po ndodh këtë fundvit në Sarandë. Të gjithëbashkë, në një atmosferë muzike e gëzimi, shënuan fillimin e një dhjetori ndryshe në qytetin e tyre, e njëtradite të bukur: që Saranda të zgjidhet si destinacioni magjik i festave.

Pedonalja ka marrë jetë jo vetëm nga dritat por dhe nga shtëpizat e “fshatit të Krishtlindjes”, ku do të ofrohet gjithçka njerëzit duan të shijojnë gjatë festave. Aty janëvendosur edhe lojrat argëtuese për fëmijët e do tëzhvillohen një sërë aktivitetesh, nga më të larmishmet, me fëmijët e artistët e qytetit, por edhe me të ftuarit big, të suksesshëm në tregun muzikor.

Saranda e bëri ftesën e saj. Tani është radha jonë që ta zgjedhim si destinacionin e ri të festave, si një eksperiencë ndryshe, ku viti i ri do të na vijë nga deti.

 

2 Komente

 1. m
  mehmeti ne krishtlindje up xhixhi

  eshte bukur ne buz te detit te festosh krishtlindjen,,,,,pale te festosh Ramazanin apo bajramin ,,,,me bukur...

  1. B
   Bivug

   Festat e ngrohta ne ane te detit......1 kernacke 5€

   Lini një Përgjigje