Studentja: Mami më ka folur për seksualitetin që në moshën 10 vjeçe

28 Janar 2023, 21:20Sociale TEMA

Studentja: Mami më ka folur për seksualitetin që në

Temë e diskutimit në emisionin “Rin Talk” në Euronews Albania, këtë të shtunë, ishte edukata seksuale dhe tabutë që ka mbi të në shoqërinë shqiptare.

E ftuar në studion studentja, Megi Stambollxhiu, tha se mamaja e saj e cila është mësuese i kishte folur për herë të parë për këtë temë që në moshën 10-vjeçare.

Ajo tha se ëma ia kishte përshkruar në një mënyrë shumë diplomatike ndryshimet që do të pësonte trupi i saj me rritjen.

“Personalisht mami duke qënë se është dhe vetë mësuese ka patur marrëdhënie me fëmijët dhe e di sesi janë, ka folur me mua rreth moshës 10-vjeçare. Normalisht ato emërtimet sex dhe marrëdhënie janë pak të rënda për një fëmijë 10-vjeçar dhe normalisht duhet t’i forcosh emocionet dhe pastaj hap pas hapi disa gjëra i kupton vetë.

Mami ka folur me mua rreth moshës 10-vjeçare dhe më ka shpjeguar se shiko se ti do rritesh do bëhesh zonjushë, do kesh ndryshime që do të ndodhin, do të të rriten flokët, do të marrësh tipare të tjera më të pjekura dhe është munduar në formë diplomatike shumë të bukur të më shpjegojë se çfarë do të ndodhë”, tha Stambollaxhiu.

7 Komente

  1. V
   Vlora.Vlora

   qe 10 vjece ,po cfare te ka mesuar mami ty ne ate moshe ,dhe si e ke kuptuar ti seksin ,penisin ta zevendesoi me banane? ,,shqiptare te qelbura qe me lloj lloj banalitetesh i jepni rendesi vetes,bravo mamit te ka pergatitur mire per dubai

   1. k
    këpthi

    Po per bibilushin e babit te ka folur mami? Per ate kopukun qe hyn te shalet e mamit naten?

    1. A
     Absurde si reagojne Komentuesit lart !

     More njerez ,por perse leshoni te tilla fjal ,fyese per nji gje e cila nuk ju cenon juve ,por eshte Private . Nuk dua te them me kte ,se cdo grua /Nene duhet te beje patjeter nji gje te tille me vajzen e vet ,por ne fund te fundit secili ,mer masat e veta ne Familje ,sipas asaj qe asaj i duket ,se duhet bere . Lexojme ne medie qe ne shkolla ,sot maredhenjet seksuale kane filluar mne mosha te vogla ,dhe kjo sigurishte qe sjell reaksione ke nenat /prinderit ,kur femija i afrohet kufirit te asaj moshe ,qe sot hyne ne ate maredhenje . Nuk mundet te jet gabim ,te edukosh femijen qe te njohi ,ate qe ka perpara , te mirat e te kqiat e nji maredhenje seksuale siedhe mbrojtjen nga semundjet ,ne nji shoqeri ku ne cdo gje e displine ne jete ,mbizoteron Anarshia e papergjegjshmeria totale . Pra perdorni trurin si njerez dhe mesoni te jeni te kujdesshem ne jete ,te pergjegjshem ndryshe e pesoni .

     1. N
      Nuku

      Bravo vajze, respekte nenes. Ke pasur fat , nene e emancipuar rrit femije te kthjellet.

      1. e
       ee,

       babai im nuk dinte as shkrim as kendim dhe s'kish kush ti bente leksion si sot e ja mbeshtjelle mamase nja dhjete here e nxorri dhjete koka qe moren dynjane. I shkreti baba qe paska vajtur dem per leksion si kjo vajza qe e ka mesuar mamaja se ajo ka qene ne bangoprove vete para se te vente tek burri!

       1. A
        Arbër

        Bravo prinderve qe kan dialog te hapur me femit e tyre. Une me dy femit e mi djal e vajz 12 e 14 vjec vajza flasim per te tilla argumentash ashtusi, e kan ber ne kohe prinderit e mi me ne . P.s jam shume I gezuar per edukaten qe po i jap e kan krijuar karaktere te jashtzakonshem!

        Lini një Përgjigje