VIDEO/ Benet Beci gjen orën e vjetër të Shkodrës: “U fsheh” nga një familje për 33 vjet

3 Mars 2024, 20:50Sociale TEMA

VIDEO/ Benet Beci gjen orën e vjetër të Shkodrës: “U

Benet Beci, kryebashkiaku i Shkodrës, se ka gjetur mekanizmin e orës së vjetër të qytetit të Shkodrës. Ajo është gjetur në kullën e një pallati 6 katësh, ku ishte ruajtur nga një familje shkodrane për 33 vjet pas rrëzimit të komunizmit. Duket, duke parë shkatërrimet e bëra në vitet e para, kanë menduar se edhe këtë mekanizëm do ta çojnë për skrap.

Në postimin e tij, kryebashkiaku i Shkodrës Benet Beci shkrtuan:

Kurrë s'e mendova se do ta gjenim mekanizmin e vjetër të sahatit aty në kullën e vogël ngritur enkas mbi pallat, kur i kërkova një punonjësi të bashkisë të shkonte ta verifikonte. Mekanizmi mbi 120 vjeçar i sahatit ishte akoma aty, falë familjes Kurraj dhe zonjës Suzana që e kishin ruajtur në vite. M'u duk se zbuluam një thesar të qytetit, ndaj dua të shpreh edhe publikisht mirënjohjen time dhe në emër të Bashkisë Shkodër për qytetarinë e treguar nga kjo familje gjatë gjithë këtyre viteve.

Falë orëndreqësit  Besnik Sahatçia, mirëmbajtësit Ermir Dibra dhe restauratorit Petrit Bilali  mundëm të mësonim historikun e këtij sahati dhe vlerat që ai mbart, por edhe të realizonim pastrimin e mirëmbajtjen e mekanizmit të tij.

Me këtë nismë te thjeshtë, por i bindur që kam mbështetjen e qytetarëve shkodranë, kam kënaqësinë  t'ju njoftoj se ky mekanizëm po bëhet pjesë e fondit të Muzeut të qytetit. Njëkohësisht dua të ndaj me ju lajmin e mirë se po punojmë për rindërtimin e plotë të Sahatit të Shkodrës për ta bërë funksional në të njëjtin vend.

Dhe së fundi dua t'ju ftoj ta ndiqni këtë reportazh modest që u prodhua nga Bashkia Shkodër, si një provë e patjetërsueshme e shpirtit shkodran, gjithmonë i mbushur me qytetari e dashuri.

 

9 Komente

 1. H
  Halit Bilali

  Shko merru me bajrat e me brajoviçt o Benet se sahati aty ka qene gjithmone. Me tomen si do ja bash hallit se po te mbarojne minutat

  1. S
   Shqiprari Guximtar

   Fute ne by..e o Benno sorros sorra e te befte mire. Sa here beni dredha per premtimet e kota e te pa realizuara keshtu beni juve. Mashtruesa klasike kokevica

   1. P
    Parrucjani

    Shqiptari Guximtarë! Sorrën futeni në byth ju që e mbajtët për 30 vite Bashkinë !Sa po puno Beneti për 6 muaj sorrat tuaj nuk punuan për 30 vite,veq e vodhët dhe e shkatërruat Shkodren,shihni rrugët ndriçimin,shihni pallatet që po rregudhohen ,po ju jua ka plasë zoti sytë ju Berishistave që nuk e pranoni ndryshimin.

    1. Z
     Zoti me shqipetaret

     keta jane mos o Zot ooo Parrucjan.......mos harxhon kohen me ksi far idioti......e kan ne rresht dashnin per kausin, rremujen, dembellekun, negativizmin....jan tpa riparushem...........Zoti tdhasht shnet eta tmirat...

   2. E
    Enes

    Po pse ne muze? Vendoseni ne kullen e sahatit dhe mos e shkaterroni Shkodren me pallate te larta sic shkaterruan Tiranen tone.

    1. Z
     ZenSuma

     Shume i zoti ky Benetti! Mos e ka pas m’sheh vete per ndonje pune?!

     1. E
      Erdogan

      Ne Muse fuhet zoti Enes te tregoje se edhe Genitsarot sinpuna tuaj qe jini "te lashte". Se vetem Buste Heronjsh dhe Gigura Mithollogjike Greko-Ilyre ka ne ish Epirin e Pirros dhe Kastriotit. Kur do ta kuptojne Arnautet dhe bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj sa dem i kane bere ketij Kombi te Lashte Greke? Kur do kuptojne ky popull i Vuajture dhe i Nenshtruar qe nuk kane lidhje me nje pushtuesndhe vrases si Turqit? Do thote dikush "Feja Myslimane"! Si mund te mohoet egsistenca e ketij populli te Lashte Epirote te considerohet thjesht nje Vend Islamik (Islamik Land)? A ka me turp se kjo? Krishterimi i Psiho-Patheve (Te demtuarit shpirterisht) damage spirito angl po e mbajne Perendimin nen controll. Per fat te keq Rilindja Greko-Ilyre e Evropit nuk u konkretizua plotesisht. Bile luftohet me cdo cmim.

      1. A
       Arbeni

       Erdogan je më i bukuri i shpendove.i

       1. I
        I juaji Salihi i Sheqeres

        Filluan kafshet e kopshtit shpellakut,nuk kane nevoje per ore se ora ju ka mbetur ne qeneve,njerze me bisht

        Lini një Përgjigje