Aventura mbaron kështu: Gattuso fundosi ekipin e la La Liga por bën një "gjest burrëror"

30 Janar 2023, 21:50Sport TEMA

Aventura mbaron kështu: Gattuso fundosi ekipin e la La Liga por bën

Gennaro Gattuso nuk është më trajner i Valencias: vendimi erdhi pasi palët arritën një marrëveshje për ndërprerjen konsensuale. Humbja e pësuar ndaj Valladolidit dhe seria e rezultateve negative që e tërhoqi skuadrën në zonën e rënies ishte fatale për ish-trajnerin e Milanit dhe Napolit.

Nuk ishte nje shkarkim i vërtetë, por, me shpinën pas murit, përballë paraqitjeve anonime dhe një renditje shqetësuese, gjithçka që mbetej ishte qe rruget te ndaheshin ne La Liga. Kjo pasi rrugët shkonin në drejtime të kundërta.

Ai qe do te ulet per momentin në pankinën e andaluziane do të jetë ‘Voro’ Gonzalez i cili do të heqë (edhe një herë) rolin e trajnerit të ekipit dhe do të drejtojë formacionin të paktën deri në një njoftim të dytë.

“Valencia CF njofton se të hënën më 30 janar klubi dhe trajneri i ekipit të parë, Gennaro Gattuso, ranë dakord reciprokisht për të ndërprerë marrëdhënien kontraktuale mes trajnerit italian dhe Valencia. Klubi falënderon trajnerin për angazhimin dhe punën që ka bërë gjatë muajve të fundit në krye të ekipit të parë dhe i uron suksese në të ardhmen”.

Sipas asaj qe perflitet, Gattuso nuk ka dashur qe te vazhdoje te marre rrogat e arta duke pasur edhe 1 vit tjeter kontrate dhe palet e kane mbyllur me nje bashkepunim duke u paguar trajneri me thjesht rrogat e mbetura deri ne qershor pa hyre sezoni tjeter…

Skuadra do të rikthehet në stërvitje të martën më 31 janar, nën urdhrat e ‘Voro’ González. Tri disfata dhe një barazim në La Liga, goditja (e kompletuar me një paraqitje të dobet) në Copa del Rey me Athletic Bilbao janë pamjet e fundit të Gattusos.Ai largohet nga një ekip që ra në vendin e 14-të me 20 pikë së bashku me Espanyol, Celta Vigo dhe Valladolid, +1 ndaj Cadiz-it që është i treti nga fundi.

Lini një Përgjigje