Caktohen oraret e ndeshjeve në grupe, Shqipëria dy herë në “prime time”

3 Dhjetor 2023, 13:44Sport TEMA
Caktohen oraret e ndeshjeve në grupe, Shqipëria dy herë në

Emrat e skuadrave, të cilat përbëjnë Grupin B, nuk i kanë lënë rrugë tjetër UEFA-s sa i takon caktimit të orareve të transmetimit.  Pak minuta pas mesnate ekspertët e UEFA-s, duke marrë në konsideratë edhe kërkesën e kompanive televizive, kanë ndarë oraret për të gjitha ndeshjet.

Kështu ditën e dytë të Europianit, më 15 qershor, Shqipëria dhe Italia do të ndeshen në Dortmund në një duel, i cili do të luhet në orën 21:00. Po atë ditë Grupi B ngre siparin me ndeshjen Spanjë-Kroaci, e cila starton në orën 18:00.

Ndeshja e dytë në grup e Shqipërisë do të luhet më 19 qershor në Hamburg ndaj Kroacisë dhe është planifikuar të zhvillohet në orën 15:00. Sfida tjetër e grupit mes Spanjës dhe Italisë, është vendosur të luhet një ditë më pas, më 20 qershor në orën 21:00.

Ndeshjet e fundit në Grupin B, Shqipëri-Spanjë dhe Kroaci-Itali, do të luhen të dyja në orën 21 të datës 24 qershor. Programi favorizon kuqezinjtë, të cilët do të ndeshen me Spanjën më të shplodhur pasi ndryshe nga rivalët do të ketë një ditë më shumë në dispozicion për të pushuar.

Më poshtë, edhe kalendari i plotë i ndeshjeve të Shqipërisë në finalet e Europianit “Gjermani 2024”:

15.06.2024 Itali vs Shqipëri, “ BVB Stadion Dortmund”, ora: 21:00

19.06.2024 – Kroaci vs Shqipëri, “Volksparkstadion Hamburg”, ora: 15:00

24.06.2024- Shqipëri vs Spanjë, “Düsseldorf Arena”, ora: 21:00

5 Komente

 1. Y
  Ylli

  Starton ndeshja????Sa i jashtem ky gazetari.Po flisni shqip ore pederasta se na kini care k..in na e peshtiroset gazetat.Ore Mero dergoji te mesojne shqipen para se ti punesosh keta kalamajte .

  1. C
   Columbo

   Duhet të ishim në grup D që të shpresonim të luanim më shumë se tre ndeshje.Tranjeri Silvinjo duhet të organizoj në fillim të Qershorit 2024., një ndeshje miqësore me Brazilin., për të parë nivelin e kombëtares sonë.Dua ti kujtoj tranjerit të kombëtares sonë që Franca fitoj në muajin nëntor me një shtet tjetër 14 me zero.Nuk duam një humiljim të tillë me Italin, Spanjën apo Kroacin në euro 2024.Ndeshja me ishujt farao flet qart që kombëtarja jonë është shumë dobët.Atje s'ka mëshir., ndaj Silvinjo ka kohë të jap dorëheqje nëse s'ndryshon strategji.

   1. A
    A

    E sakte. Gjate kesaj kohe qe mbetet deri ne fillim te kampionatit, kombetarja duhet te punoje intensivisht, te stervitet per ndeshjet duke studiuar me imtesi edhe stilin e lojes te Italise, Kroacise dhe Spanjes dhe pikat e tyre te dobeta dhe te forta ne loje, per t'i perdorur ne favorin tone. Nese shkojme me kete nivel loje qe ishim ne ndeshjet me Moldavine dhe Ishujt Faroe, do pesojme ndonje poshterim te keq si ai i Gjibraltarit ndaj Frances.

   2. p
    premtimi

    Po kete tjetren nuk e sheh ti,që Italia luan me Spanjen nje dite më vone më dt20 dhe ne ora 21:00,kurse Shqiperi-Kroaci nje dite më parë me 19 dhe në ora 15:00. Pra ne vijme nga nje ndeshje me Italine te 'rraskapitur' dhe luajme në kulmin e vapës dhe një ditë e gjysëm më përpara se Italia. Ti ke hallin se do shkojmë 'të çlodhur' me Spanjen. Dy ndeshjet e para janë më të rëndësishme,që ti ke mundesi të shpallesh vehten tende dhe pas ketyre dy ndeshjeve,o je o s'je,sepse mbas lojrave dhe rezultateve te tyre krijohet dhe nje opinion për skuadrën tonë,nëse ishte rastesi dhe fat ardhja deri ketu,apo e kemi merituar. Pozitive eshte qe ne nuk ndeshemi ne ndeshjen e pare me Spanjen ,se ajo me futbollin qe luan,e kemi veshtire te kapim topin. Me Italinē ne duhet te provojme gjithcka,se nuk eshte nje skuader e konsoliduar,nuk ka një fizionomi loje,ku deri diku kane qene veprimet individuale të disa lojtarëve që u kualifikua,ku Maqedonia vazhdonte të ishte një 'mace e zezë' pēr të dhe Ukraina nuk kishte fatin me vehte të Italisë. Për mua në ndeshjen e pare me Italine duhet luajtur sikur te jete ndeshja e fundit,duke luftuar sikur të jetë një finale. Edhe sikur te mos shkojme perpara,vetem me kete ndeshje te fituar a barazuar,ne e kemi thene fjalen tonë.Një ndeshje eshte dhe mund t'ja dalim. Mos te harrojme,themi qe kemi skuadren me te mire,por me skuadren e 2004-es mundem Greqine në Tirane 2:1 kur kishte dy muaj e shpallur si kampione e Europes. Ne në eliminatoret e Euro 2016 të Frances,kishim ne grup Portugaline te cilën e mundëm në Portugali 0:1,kur ishte ajo qe doli kampione Europes dhe kishim nje skuader me ndryshe nga kjo e sotmja. Atehere kemi shansin,apo jemi para një prove të madhe,të ndeshemi me kampionet e Europes ne fuqi ,Italinë.,le t'a tregojmë dhe një her që ne dimë ti mundim kampionët.

    1. T
     Taulant

     Me 4 pike kualifikohemi. Fitojm ndaj Italise dhe barazojm me Kroacin.

     Lini një Përgjigje