Danimarka kërkon të dalë nga FIFA

23 Nëntor 2022, 19:33Sport TEMA

Danimarka kërkon të dalë nga FIFA

Danimarka bëri me dije përmes drejtorit ekzekutiv dhe Presidentit të Federatës së Futbollit (DBU), respektivisht Jakub Jensen dhe Jesper Moller, se po mendon t’i kërkojë UEFA-s tërheqjen nga FIFA, pas polemikave me shiritat e kapitenëve “OneLove”.

“Nuk është një vendim që është marrë tani. Ne kemi qenë të qartë për një kohë të gjatë, e kemi diskutuar atë në rajonin nordik që nga gushti”, tha Möller.

“Unë imagjinoj se mund të ketë vështirësi nëse Danimarka largohet e vetme nga FIFA. Duhet të mendojmë se si të rivendosim besimin në FIFA. Ne duhet të vlerësojmë se çfarë ka ndodhur dhe më pas duhet të krijojmë një strategji, edhe me kolegët tanë nordikë”, shtoi ai.

Jensen zbuloi: “Më 21 nëntor, Anglia kërkoi një takim urgjent me FIFA-n, që tha se minimumi do t’i jepte një karton të verdhë kujtdo që do të dilte me byzylykun me ylber. Është diskutuar nëse ka bazë ligjore për marrjen e kartonit të verdhë për këtë dhe doli që ka”.

Për këtë arsye, 7 skuadra evropiane që planifikonin ta përdornin u detyruan të tërhiqeshin pasi FIFA i kërcënoi me sanksione sportive. Moller deklaroi gjithashtu se Danimarka nuk do të mbështesë zyrtarisht Presidentin aktual Gianni Infantino për rizgjedhje në krye të FIFA-s, edhe pse Infantino është kandidati i vetëm.

“Ka zgjedhje presidenciale në FIFA. Në FIFA janë 211 shtete dhe e kuptoj që presidenti aktual ka deklarata mbështetjeje nga 207 vende. Danimarka nuk është në mesin e këtyre vendeve dhe nuk do të jetë”, shtoi drejtori ekzekutiv i DBU-së.

18 Komente

 1. D
  Durrsaku

  Zihen per ca bythqira

  1. s
   shqip

   Sakte. Keta europianet jane cmendur te tere. E kane numrin 1 te axhendave te tyre "te drejtat e buthqireve". Po mire, po si i behet shumices, qe nuk duan qe te shikojne se si puthen burrat apo grate ne publik, per te mos thene me teper? Ne paradat qe bejne kjo kategori e degjeneruar e shoqerise, ekspozohen pjeset intime te njerezve. Nese nje person del ne publik i cveshur ne menyre te tille, jashte ketyre palo paradave, arrestohet, kurse bythaxhinjve u lejohet cdo gje. Mbase ka ardhur koha qe pjesa e shendoshe e shoqerise, qe beson ne familjen tradicionale, duhet te dale hapur dhe te kundershtoje vendosmerisht keto felliqesira qe po behen ne Europe dhe ne Ameriken e Veriut.

  2. p
   pinoku

   Po çfarë mutin duan këta danezët?! Që të gjithë meshkujt e botës të bëhen bythqira?! Kujt i intereson kjo?! Le ta këpusin qafën nga FIFA po deshën. Nê shtëpinë tjetrit ti nuk mund të bêsh si të duash. Nuk ekziston vetëm qytetërimi perëndimor, por edhe 7 a 8 qytetërime të tjera, me ligje, zakone dhe mentalitete të ndryshme. Pse duan të nxisin homoseksualitetin ngado?! Ky qënka problemi nga i cili vuan shoqëria sot në botë: pallimi me njëri - tjetrin të bythqirëve?!

   1. t
    timi

    hahahahahahahaha

   2. P
    Prap një pt'huuuuuuu në surrat.

    Danimarka, mqse po flasim sot per të, si dhe ato pak shtete Evropojane që perpiqen të bëjnë një fortunë në një gotë ujë, duket që janë shtete hipokrite Me këtë sjellje-intrigë, tregojnë që kanë marrur fund si sistem. Sipas teorisë tyre, çeshtja e pederastave dhe lesbieneve, qënka sot çeshtja më e rendsishme dhe më urgjente në botë që u dashka trajtuar urgjentisht, duke parë që kjo çeshtje apo ky problem, po vret të drejten e njeriut dhe "po na çon, ose mund të na çojë urgjentisht, në luftë botrore" nqse nuk e trajtojmë sipas metodës Daneze apo Evropjane.....!!!! Hipokritë. Stambolli po digjet dhe ju si kurva kriheni në pasqyrë. Sipas ketyre shteteve fallco-hipokrite, çeshtja pederastiko-lesbiene, qënka një çeshtje botërore, që edhe OKB-ja dhe keshilli i sigurimit duhet të mblidhen urgjentisht, përpara se bota të shketërrohet nga "pakica fanatike e humanitetit, që qënkan terroristat hetero-seksuale". Pra, në Katar dhe në shtetet që e rrethojnë gjeografikisht, mos rrespektimi i të drejtes së njeriut, sidomos në çeshtjen e pederastisë, qënka per keto shtete Evropjane, krim kunder humanitetit, krim edhe më i madh se djegia në furra të besimtarve Hebrenj nga Hitleri gjatë luftës ll-të botrore....!!! Sipas ketyre shteteve (qeverive ) Evropjane, çeshtja e mënyrës së qirjes së dy burrave apo 2 grave ndërveti, qënka aktualisht, një krim shumë-shumë i madh në botë, dhe sidomos në Katar, A-Saudit, Kuvajt, Egjypt, Iran etj etj. Çeshtja e pederastisë në Katar dhe në Arabi, qënka një krim shumë më i madh se sa varja në litar per bindje politike, krim më i madh se vrasja, coptimi me hanxharë siç coptohet një derr dhe shkrirja në acid i një gazetari në Stamboll. Çeshtja e mos rrespektit pederastik, për keto shtete pederastike Evropjane, qënka me rrezikshmeri shumë më të madhe në sigurinë boterore se sa burgimi, varja, lapidacioni me gurë i një burri apo gruaje që qënkan qirë pa qënë të martuar së bashku, më e rëndësishme se varja, burgu i rëndë, këputja e një dore, krahu, nxjerrja e një syri ose këputja e një këmbe të një hajduti ordiner. Persekutimet e pederastave në keto vende, qënkan më të tmerrshme se vuajtjet e popullit Ukrainas dhe Yemenit ku mizat ushqehen të pashqetsuara në sytë, veshët dhe gojen e femijve të skeletosur......!!! Hipokrita hipokrita dhe shkerdhata. P'thuuuuuuuu një gelbazë në surratin tuaj. Guri themeltar i të drejtave të njeriut për Danimarkën, qënka pastrimi i "oxhakut" të bythës së xhaxhit me mustaqe, nga xhaxhi me mjekerr. Kurse vrasjet, torturat, varjet e njerëzve për një ide ose për një fjalë goje, qënkan të drejta të njeriut të dorës së dytë ose të tretë. Tani, ju shtetet pederastike, nxirreni tellallin të bertasi dhe të vëjë boten në dijeni, që sot e diktuam, që shteti kriminel i Katarit, nuk po i rrespketoka Pederat. hahahahahahahahahahahaha, perseri një gëlbazë pt'huuuuuuuuuuuuuuu.

    1. P
     Prap një pt'huuuuuuu në surrat.

     Danimarka, mqse po flasim sot per të, si dhe ato pak shtete Evropojane që perpiqen të bëjnë një fortunë në një gotë ujë, duket që janë shtete hipokrite Me këtë sjellje-intrigë, tregojnë që kanë marrur fund si sistem. Sipas teorisë tyre, çeshtja e pederastave dhe lesbieneve, qënka sot çeshtja më e rendsishme dhe më urgjente në botë që u dashka trajtuar urgjentisht, duke parë që kjo çeshtje apo ky problem, po vret të drejten e njeriut dhe "po na çon, ose mund të na çojë urgjentisht, në luftë botrore" nqse nuk e trajtojmë sipas metodës Daneze apo Evropjane.....!!!! Hipokritë. Stambolli po digjet dhe ju si kurva kriheni në pasqyrë. Sipas ketyre shteteve fallco-hipokrite, çeshtja pederastiko-lesbiene, qënka një çeshtje botërore, që edhe OKB-ja dhe keshilli i sigurimit duhet të mblidhen urgjentisht, përpara se bota të shketërrohet nga "pakica fanatike e humanitetit, që qënkan terroristat hetero-seksuale". Pra, në Katar dhe në shtetet që e rrethojnë gjeografikisht, mos rrespektimi i të drejtes së njeriut, sidomos në çeshtjen e pederastisë, qënka per keto shtete Evropjane, krim kunder humanitetit, krim edhe më i madh se djegia në furra të besimtarve Hebrenj nga Hitleri gjatë luftës ll-të botrore....!!! Sipas ketyre shteteve (qeverive ) Evropjane, çeshtja e mënyrës së qirjes së dy burrave apo 2 grave ndërveti, qënka aktualisht, një krim shumë-shumë i madh në botë, dhe sidomos në Katar, A-Saudit, Kuvajt, Egjypt, Iran etj etj. Çeshtja e pederastisë në Katar dhe në Arabi, qënka një krim shumë më i madh se sa varja në litar per bindje politike, krim më i madh se vrasja, coptimi me hanxharë siç coptohet një derr dhe shkrirja në acid i një gazetari në Stamboll. Çeshtja e mos rrespektit pederastik, për keto shtete pederastike Evropjane, qënka me rrezikshmeri shumë më të madhe në sigurinë boterore se sa burgimi, varja, lapidacioni me gurë i një burri apo gruaje që qënkan qirë pa qënë të martuar së bashku, më e rëndësishme se varja, burgu i rëndë, këputja e një dore, krahu, nxjerrja e një syri ose këputja e një këmbe të një hajduti ordiner. Persekutimet e pederastave në keto vende, qënkan më të tmerrshme se vuajtjet e popullit Ukrainas dhe Yemenit ku mizat ushqehen të pashqetsuara në sytë, veshët dhe gojen e femijve të skeletosur......!!! Hipokrita hipokrita dhe shkerdhata. P'thuuuuuuuu një gelbazë në surratin tuaj. Guri themeltar i të drejtave të njeriut për Danimarkën, qënka pastrimi i "oxhakut" të bythës së xhaxhit me mustaqe, nga xhaxhi me mjekerr. Kurse vrasjet, torturat, varjet e njerëzve për një ide ose për një fjalë goje, qënkan të drejta të njeriut të dorës së dytë ose të tretë. Tani, ju shtetet pederastike, nxirreni tellallin të bertasi dhe të vëjë boten në dijeni, që sot e diktuam, që shteti kriminel i Katarit, nuk po i rrespketoka Pederat. hahahahahahahahahahahaha, perseri një gëlbazë pt'huuuuuuuuuuuuuuu.

     1. E
      Eagles

      E kane fuqine bythqirat tani perse e perziejne sportin me keto ndyresira pse nuk mbajne shirita te njeresve familjare Ne gop te seems te veje danimarka

      1. s
       sabrima_ehhhh

       Nuk jane futbollistet qe kerkojne te dalin nga UEFA apo FIFA! Jane disa bythqire pedofile qe drejtojne Federaten daneze dhe kerkojne te imponojme me cdo kusht ideologjine marksiste/komuniste te barazise me qellim final shpopullimin e globit. Neser pasneser keta bythqire do te thone te besh dashuri me femije eshte normale. Fare e poshter servile. Pedofile sataniste qe Zoti/Allahu do t'ju djege.

       1. #
        #

        8 ekipet qe protestojne e dinin kete ligj 12 vjet perpara nuk e mar vesh pse shkuan ne qatar, e pyeten lloris capitenin francez do veshesh rainbow shirit jo tha do respektoi ligjet e qatarit mbaroi muhabeti, Freedom is not cheap now days well done to qatari govermment for not backing down,

        1. U
         Un racisti i pederave

         Po ikni or pedera ,kujt po i rruhet trapi se iket ju ,edhe disa shtete te tjera ,ato qe te rine te jene ekipe pa bythqira

         1. f
          fukaraji20

          Le te ikin dhe te formojne federaten e futbollit te pederasteve..!!! Nuk ka perse t’u imponojne te tjereve veset bastarde te tyre..

          1. P
           Pillari

           Keta duan qe dhe sportin e renjes sebythes ta fusin dhe ne futboll.Ai sporte eshte me vete dhe te bejne nje nje federat bythqiras dhe ta kryesojne danezet the dhe te marin pjese dhe shtetet e tjera qe me sa duket drejtusit i kane sumeqira.A e gjeni dote ne me DUKEN ne krye ne ke federat do te bashkohemi….?????

           1. G
            Gopisti

            U be sporti Si lesh pilli Kane ikur njerzit Nga fiqiri

            1. L
             Like

             Diktatura ka kohe qe e ka zevendesuar lirine. Te pa vaksiniarot u bene fajtore. U vaksinuan me detyrim, u izoluan me detyrim, u lane pa pune me deturim. Tani edhe loqet, edhe trurin duhet ta nderrojne me detyrim.

             1. s
              shkoni ne djall me ato milionat qe paguheni

              cfare problemesh ka bota dhe keta shqetsohen per ca bq qe u kruhet....

              1. V
               Vezhguesi

               Shekulli i 21te, shekulli i pederasteve..Bythqiret po behen maxhorance...Iku Bota per lesh.

               1. D
                Dun lek europiant

                Ata gjoja mbrojn shejtanin dhe ndjekesit e tij veç per para. Bravo FIFA qe nuk u jep lek bythqirave te shejtanit

                Lini një Përgjigje