Incidentet në ndeshjen kundër Polonisë, UEFA dënon me 44 mijë euro FSHF-në

20 Shtator 2023, 18:28Sport TEMA

Incidentet në ndeshjen kundër Polonisë, UEFA dënon me 44


Komisioni i Disiplinës në UEFA-s, ka gjobitur Federatën Shqiptare të Futbollit (FSHF), në total me 44 mijë euro për ndeshjen mes Shqipërisë dhe Polonisë, e cila u zhvillua më 10 shtator në stadiumin “Air Albania” në Tiranë në kuadër të kualifikimeve për “Euro 2024” për grupin E kualifikues, ku kuqezinjtë fituan 2-0. 

Federata shqiptare është gjobitur me 30 mijë euro për ndezjen e fishekzjarrëve nga tifozët, hedhjen e sendeve dhe akteve dëmtuese në duelin me Poloninë dhe me 14 mijë euro të tjera. 

Po ashtu, UEFA ka urdhëruar edhe mbylljen e pjesshme të stadiumit (tribunës veriore dhe jugore) për ndeshjen e ardhshme si vendas, por këtë vendim e ka lënë në provë dhe do hyjë në fuqi nëse akte të tilla përsëriten për një periudhë dy vjeçare.

3 Komente

 1. t
  tpc

  Nen drejtimin e Duçes jemi denuar cdo ndeshje qe ka luajtur kombetarja. Grupimi i tifozeve Plisat duhet ti ndalohet hyrja ne stadium pergjithmone. Keta bastarde te Albin Kurvit le te shkojne dhe te hedhin flakadanet ne Prishtine ne ndeshjet e Kosoves.

  1. R
   Raimond Vlonjati

   Shume mire thua. Ata krimba te piste jane komplet halabake te neveriteshem , dhe nuk duhen lejuar ne stadiumin tone.Pse nuk hedhin fishekzare ne stadiumin e Prishtines ata krimba te piste ? Ata jane komplet te neveriteshme dhe shume primitive. Policia nuk duhet ti lejoje me te vijne ata muter

  2. T
   Tifozi plak

   Turp i madh po ti mbledhesh paret e gjobave qe keta idiote i kane shkaktuar shqiperise kushedi sa fusha per kalamajte do ishin ndertuar .

   Lini një Përgjigje