“Kur bëjmë shenjën e shqiponjës, të gjithë e dinë se kush jemi”, një rrëfim ndryshe i Milot Rashicës për revistën e Beşiktaş

16 Shtator 2023, 14:26Sport TEMA

“Kur bëjmë shenjën e shqiponjës, të gjithë


Milot Rashica, një nga transferimet e reja të Beşiktaşit, ka folur për revistën e klubit. Futbollisti kosovar ka bërë deklarata të rëndësishme për golat e tij në Besiktaş, marrëdhëniet me trajnerin, Şenol Güneş, vitet e luftës në Kosovë, kampionatin dhe procesin e transferimit te bardhezinjtë.

Së pari, Rashica ka folur në intervistën e tij për simbolin e “shqiponjës” me duar, për të cilin shprehet se është një simbol tepër i rëndësishëm për gjithë popullin shqiptar.

“Kur bëjmë shenjën e shqiponjës, të gjithë e dinë se kush jemi”, tha Milot Rashica

Më tej, Rashica është ndalur te lufta e Kosovës, ku ai tregon gjithë kalvarin e vuajtjes së tij, familjes e të afërmve të tij, por edhe gjithë popullit kosovar.
“Gjatë luftës na u desh të largoheshim nga shtëpia dhe vendi për disa muaj. Shkuam në Shqipëri, kishim edhe familjarë atje, ishte një proces shumë i vështirë për të gjithë ne, për njerëzit që jetonin në të gjitha vendet e Jugosllavisë. E gjithë familja jonë nuk mund të ishte në të njëjtin vend në të njëjtën kohë. Nganjëherë pyesnim se ku ishte babai im. Madje jetuam kohë kur nuk e dija se në çfarë gjendje ishte ai.

Ne as nuk e dinim nëse ishte gjallë apo i kishte ndodhur diçka. Familja jonë ishte shumë e ndarë. Ishte një kohë kur jetonim me të panjohura të mëdha dhe të vështira. Pas një kohe, kur u mblodhëm e gjithë familja dhe u kthyem në Kosovë, vendi ishte kudo i rrënuar. Vendlindja jonë siç e dinim nuk ishte më aty, por ne ishim akoma atje. Duhej të fillonim nga e para, filluam gjithçka nga e para dhe për fat, ia dolëm ta kthenim jetën në rrugën e duhur", shtoj Milot Rashica

Teksa flet për idhullin e tij në futboll, Rashica shprehet se ai është rritur duke parë Cristiano Ronaldon.

“Unë jam rritur duke parë Cristiano Ronaldon. Më pëlqen gjithmonë futbolli që luan. Ai është një futbollist sulmues dhe unë jam një futbollist sulmues gjithashtu. E kam marrë gjithmonë si shembull për aq kohë sa mbaj mend", thekson Milot Rashica

Teksa flet për transferimin e tij te Besiktaş, sulmuesi kosovar shprehet se, atmosfera brenda ekipit është shumë e mirë dhe se është ambientuar shumë shpejt me klubin, trajnerin, lojtarët e tjerë dhe stafin.

“Shpresoj të kontribuoj në rezultatin duke shënuar shumë gola dhe asistime. Mbi të gjitha uroj që ekipi ynë të ketë një sezon të mirë dhe të kurorëzojë sezonin me kupën e kampionatit në fund të kësaj rruge. Unë kam një mentalitet futbolli që nuk ndalet së luftuari dhe kjo është arsyeja pse ekipi ynë dhe tifozët tanë mund të jenë të sigurt se do të shikojnë një Milot që nuk dorëzohet dhe që nuk ndalet së luftuari deri në fishkëllimën e fundit, pavarësisht se si është situata në atë moment”, perfundon Rashica

12 Komente

 1. K
  Kritiku

  Keta kosovaret jane te lënë nga trute qe kur lindin. Idiotet bejen shenjen e shqiponjes me duart. Duhet te veprosh si i tille qe te tjeret te te njohin se nga vjen dhe jo nga shenjat. Si ka mundesi qe shenjat i bejne te gjithe te mbeturin nga mende ne mesjete? Ky patriotizmi i shtirur me te berit te shqiponjes me duart eshte nje idiotesi me vete. Jane pikerisht ata qe vuajne nga ndjenja e inferioritetit. Te jesh patriot duhet te veprosh si i tille ne jeten e perditeshme dhe jo te mjaftohen me bërjen e shenjave. Kjo u tregon botes se sa mbrapa ne zhvillim jane keta njerez.

  1. E
   Erdogan

   Qendra e ketij simboli te flamurit (fllug simbol) eshte vete Turqia pushtuesevo Ignorant. Cfare lidhje kini you bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj me Shqiponjen dy krenare te Perandorise Greke te Kostantinit te Madh? Kjo eshte propaganda e Evropit term ky Greke i Mithollogjise dhe Istorise (history "shqip") se Famshme Greke.

   1. M
    Mbresa

    KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

   2. A
    Always 100 years back.

    Po shume e vertete...kur bejme shqiponjen te gjithe e dine kush jemi...e dine shume mire te gjithe...vetem Shqiptaret nuk e dine dhe nuk do ta dine kurre cilet jane...

    1. F
     Futja nje gjume pushim dreke !

     Hepo sikur ke ngrene Trahana dhe ti ! Edhe te huajt bejne shqip dhe jo shqiptaret qe po e po vetem me shume gabime ! Shqip- ponja jo vetem ne hajer me gishta,,,mundesh ta beshe ne Triko psh dhe ngjan me bukur ! Ha zgjuarsi Trahanaja....

    2. G
     Gjeloshi.

     Po po, si puna e atij gjelit maje plehut qe kakarrit per tu dukur. Edhe rrjepacak edhe kakarrit per tu dukur.

     1. p
      pjeter

      Filluan komentet idiote tani! Lloj e lloj idiotesirash!! Nuk po thote asgje tjeter o njeres!! Veç se deklaron se c'dare simbolizon shenja me duar, shqiponjen e shqiptareve!!! Asnje fije nuk permendet patriotizmi i egzagjeruar as kakarizma gjelash maj plehut, per te mos folur per pisin "Erdogan" qe fyen fete e tjera pastaj,asnje idiotesi e tille, po gjeja me e thjeshte, qe jam shqiptar! Kaq e veshtire per tu pare nga ana me e thjeshte?? Kaq shume ju irriton e ju çon te shkruani idiotesira??!!

      1. D
       Detari

       shqiponja eshte flamuri i Kastriotit nga perandoria romake e lindjes (bizante) nuk eshte e skiptarve. Smund te jesh dhe muslim dhe te besh simbolin e kastriotit me duar.

       1. F
        Flamuri i Arbërit

        Or budalla, po ku e kupton kungulli yt?

      2. P
       Pickaxhiu

       O Pjeter leri cja u qi robt

       1. E
        Erdogan

        Une nuk i Fyej Fete o Ignorant (Injorant "shqip") me comentin pjeter se Ata i ka denuar (Denied angl) Zoti i Madh qe eshte Drejtesia.Feja e Krishtere p.sh pervec shkaterroj Tempujt e te Pareve te tyre ne emer te nje Diktature Obskurantiste,mbylli Theatrot (teater "shqip"),Olimpiaqes Agones ("Lojera Olimpike) ne Nder te Perendive te Tyre,Liqeon (Liceun) e Arstotelit,Akadhimine e Platonit,Skoliot (shkolle "shqip") Filo-Sofike (Mik i Diturise shqip) te Epikuros etj Perse u quajt Rilindja Evropiane o Idiot pjeter? Se kishte vdekur Politizmoi (Culture "shqip") Greke i Lashte ne duart e Barbareve te Krishtere dhe Islamikecqe per fat te keq vazhdojne te mbajne delet nen kontroll.

        1. K
         Kastriot

         1 foto sa 1 mijë fjalë, 1 simbol sa 1mijë foto!

         Lini një Përgjigje