“Majmun”, i gjithë stadiumi në kor kundër Vinicius - Reagimi i brazilianit dhe Ancelottit: Turp!

22 Maj 2023, 09:31Sport TEMA

“Majmun”, i gjithë stadiumi në kor kundër Vinicius -

Valencia mposhti Real Madrid me shifrat 1-0, por shijen e fitores e zbehu publiku i stadiumit Mestalla që nuk pushoi së ofenduari në kor Vinicius Junior. Si në shumë ndeshje të këtj sezoni, braziliani ra preh e racizimit teksa i gjithë stadiumi i Valencias nisi të thërriste në kor “Majmun”.

Një situatë e turpshme duke qenë se nuk erdhi prej disa individëve, por prej gjithë impiantit teksa sulmuesi nuk mundi të mbante nervat dhe në fund u ndëshkua me karton të kuq. Pas sfidës, braziliani dhe trajneri Carlo Ancelotti shpërthyen në akuza me italianin që theksoi se ndeshja duhej të ishte ndalur.

“Ishte një situatë shumë e rëndë, atmosfera ishte e keqe. E pyeta Vinin nëse donte të zëvendësohej, por edhe në atë rast ishte keq sepse i gjithë stadiumi ishte përfshirë nga koret raciste. Unë jam trajneri dhe lojtarët duhet t’i zëvendësoj nëse nuk janë mirë apo për arsye teknike, jo për racizëm.

Nuk kisha para kurrë më parë diçka të tillë, ishte e papranueshme dhe Liga Spanjolle ka një problem madhor. Vinicius nuk është problemi, ai është viktima. Nuk mund të luash futboll në një atmosferë të tillë, kështu do të flisja edhe në rast fitoreje. Në fund e ndëshkuan edhe me karton të kuq, jemi në vitin 2023 dhe racizmi nuk duhej të egzistoj”, u shpreh Ancelotti.

Ndërkohë, vetë Vinicius pas ndeshjes nëpërmjet disa reagimeve në rrjetet sociale theksoi se njerëzit racist fituan pasi në fund ishte ai që u përjashtua nga loja. Sakaq, braziliani shtoi se La Liga nuk është më ajo e njëjta si në kohën kur aty luante Ronaldo, Ronaldinho, Cristiano Ronaldo apo Messi dhe se tashmë i përkiste njerëzve racist.

11 Komente

 1. T
  Tifozi

  Edhe Anceloti duhet te kishte mbajtur qendrim : te terhiqte ekipin dhe te mbronte dinjitetin e lojtarit e te ekipit te tij , sepse edhe pas largimit te Viniciusit ekipi i Valencias luajti shume rende thua se po luante per titullin kampion. Do te jete turp nqs federata spanjolle nuk mban qendrim ndaj ketij rasti flagran racist ,

  1. F
   Futbollisti

   Federata mund t'ja heqë pikët Valencias...... . Ndërsa largimi i Realit nga fusha, dio të kishte pasoja për Realin....... . Megjithëse, do të kishte dhënë një mësim....

  2. T
   Tifozi

   Edhe Anceloti duhet te kishte mbajtur qendrim : te terhiqte ekipin dhe te mbronte dinjitetin e lojtarit e te ekipit te tij , sepse edhe pas largimit te Viniciusit ekipi i Valencias luajti shume rende thua se po luante per titullin kampion. Do te jete turp nqs federata spanjolle nuk mban qendrim ndaj ketij rasti flagran racist ,

   1. S
    SPAK

    Lojtari duhet te jete njeri i mire, te doje spektatoret dhe jo t'i ofendoje ata! Ata jane tifoze ,mund te jene te dehur, te marre, tifozlleku ndonjehere nuk kontrollohet! Shan bertet dhe me vone habitesh dhe thua - cfare bera? Nuk ka tifoz ne Bote qe te fershellen kot sa here ti prek topin! E vura re ne ndeshjen me Man City ne Madrid,shume per te deshiruar sjellja e tij!

    1. z
     zoga e vodices

     Ti ore zoteri qe e ke pseudonimin SPAK qe na treon kodra mbas bregut qe tifozi mund te jet i pire dhe mund te leshoje plote sharje dhe ofendime kundrejt lojtareve kundershtar po mos valle te gjithe ne stadium ishin te pire? dhe ne qofte se koret raciste vazhonin dhe ofendonin lojtaret albitri per ishte aty ai menjeher duhet ta nderpriste lojen duke ju drejtuar kapitenit te ekipit dhe trainjerit per te ndaluar koret raciste ose ne te kundret loja aty duhet te mbaronte .Por albitri ishte vertet nje njeri jo kopetent dhe u duke aty ku lojtari i realit VINICIUS u fute ne zone dhe ne momentin qe do krosonte lojtari i valencias gjuan nje tope qe u hothe ne fushe nga tifozat drejte dhe ne kembet e VINICIUS dhe albitri e dha korner aty pastaj fillon historia e koreve raciste o SPAK I DASHUR po ti si duket nuk e ke pare fare ndeshjen.

     1. U
      Usa

      E para denohet shkaktari pastaj edhe kunderpergjigjia. Ky edhte rregulli ne futboll dhe ju e dini. Tek Reali ka shume te zinj. Pse sjellja e ketij provokatori cilesohet se majmun… Duhet pare edhe nga vetja. Jo te qurravitesh gjithmone dhe te provokosh. Spektatori te jep ate qe meriton. Je antisportiv ate do te marresh.

     2. A
      Antikonformizem

      Shahen ne kor lojtare kudo, por behet "ceshtje" vetem kur ato lojtare jane bythzinj! Atehere ngrihet peshe FIFA, Komisionet disiplinore japin denime te rrepta, ka sanksione per skuarda e stadiume. Nuk ka problem se shahen Modric, Kroos, Lewandowski, e madje Messi...tmerri vjen vetem kur i shari eshte Bythzi. Jemi pra ne epoken e tejkalimit te se drejtes qe eshte e tille vetem per ato me ngjyre.

      1. B
       Bilushi

       Tre pikë në tavolinë Real Madrid,dënim me -20 pikë për Valencia,dënim i fushës për një vit dhe gjobë klubit 500 milion euro! Pastaj t'a shohin pidhin e mamasë së tyre legenët. Dhe ky rregull të ndiqet për çdo klub futbolli në botë që fyen njerzit për shkak të rracës ... Me futbollistët nga rraca të ndryshme po pasurohet futbolli europian,ata legenat e Valencia bëjnë kore fyese! Do jetë ndonjë efekt i vonët i CoVid 19!

       1. I
        ISH SPORTIST (ISH SKLLAV )

        Racizmi denohet mbrenda fushes dh jo jasht fushes.Spektatori eshte njelloj si klienti dhe klienti ka gjithmone te drejte .Klienti paguan fubollisti paguhet .Futbollisti dhe sportistet te gjithe jane sklleverit e koheve moderne qe shiten dhe blihen .A e kuptoni pse stadiumet po emertohenARENA.??Sepse ne arena nen britmat e turmave gladiatore vrisnin per mbijetese por pa patur asnje te drejte.sepse skllavi mbetet skllav .Futbollistet jane skleverit MODERNE.

        1. K
         KATUNDARI

         Ne qofte se ka thirrur i gjithe stadiumi MAJMUN atehere ka qene me te vertete majmun nuk mund te gabojne 30 mije vete.

         1. X
          XXXL

          Tifozet duhet te "denohen" se kane ofenduar majmunin.

          Lini një Përgjigje