Rekordi i minutave shtesë, nga Kupa e Botës vjen shpjegimi zyrtar: Ju tregojmë pse po ndodh

22 Nëntor 2022, 11:05Sport TEMA

Rekordi i minutave shtesë, nga Kupa e Botës vjen shpjegimi zyrtar: Ju

Katar 2022 është cilësuar shpesh si kampionati botëror i çudirave, pasi shumë ngjarje kanë bërë që të jetë vërtetë i tillë. Që nga të drejtat e njeriut e deri tek rekordi i minutave shtesë.  57 minuta shtesë janë dhënë në 4 takimet e para të Kupës së Botës

Këto periudha të gjata shtesë janë rezultat i goditjes së FIFA-s për humbjen e kohës. Koha totale që ndahet mund të llogaritet nga gjyqtari i katërt, i cili bën dallimin midis vonesave të natyrshme në lojë – si goditjet e lira dhe goditjet nga këndi – dhe ndalimet e qëllimshme si festimet, grindjet dhe lojërat.

Në një intervistë për ESPN, ish-gjyqtari i Kupës së Botës dhe kryetari i komitetit të arbitrave të FIFA-s, Pierluigi Collina shpjegoi arsyetimin.

“Ajo që kemi bërë tashmë në Rusi [2018] ishte llogaritja më e saktë e kohës për t’u kompensuar. Ne u thamë të gjithëve, mos u habisni nëse e shohin zyrtarin e katërt duke ngritur tabelën elektronike me një numër të madh mbi të, gjashtë, shtatë apo tetë minuta. Nëse doni më shumë kohë aktive, ne duhet të jemi gati për të parë këtë lloj kohe shtesë të dhënë”, ka theksuar Collina.

1 Komente

  1. J
    Juli

    Po po lesh përshesh në Rusi !!!!! Jo po në gop të satëme o "gazetar"

    Lini një Përgjigje