Bumi turistik: Defektet që gjetën të huajt në Shqipëri këtë verë

10 Shtator 2023, 18:00Turizëm TEMA

Bumi turistik: Defektet që gjetën të huajt në Shqipëri

Turizmi na shpëtoi, ishte si një bekim për vendin tonë. Vetëm në korrik hynë në Shqipëri gati 2 milionë turistë, duke e kaluar edhe numrin e popullsisë sonë. Por sezoni tjetër vjen shpejt, ndaj po shpejt duhen marrë masat për ta shpëtuar ne turizmin këtë herë.
“Një nga problemet ishte mungesa e informacionit. Shumë turistë kishin mungesë informacioni për të gjetur një adresë, hotelin, muzeun, pedonalen, bunkerin, stacionet e transportit publik etj….Duhet të kemi parasysh që ata e përdorin shumë transportin publik që të mos shpenzojnë shumë, pasi turistët që erdhën së fundi ishin turistë ekonomikë. Infrastruktura është problem prej vitesh dhe kjo rëndonte trafikuan dhe një destinacion që arrihej për 2 orë, mund të bëhej për 4 apo më shumë orë.


Duhet të kemi patjetër sinjalistikë nëpër plazhe dhe vende malore. Turistët e huaj që nuk merrnin çadra apo shezlongë, e shtronin peshqirin në parcela të privatëve që paguajnë taksa në bashki. Nga mungesa e sinjalistikës, shenjave, tabelave që njoftojnë se cili është plazh publik dhe cili jo, në disa raste janë krijuar edhe konflikte.  
Mungesa e punëtorëve ishte shumë e dukshme në të gjithë zinxhirët e turizmit, agjencitë, operatorët, hotelet, restorantet, baret. Edhe ata të rinj që kanë mbetur nuk duan të punojnë. Fillojnë 1 muaj dhe e lënë punën. Një zgjidhje është rritja e pagave që punëtorët të kenë motiv që të punojnë në vendin e tyre dhe specifikisht në këtë sektor.”-shprehet Fjorida Zani, agjente turistike./TCH

34 Komente

 1. T
  Turisti

  Defekti i parë janë plehërat. Plehërat duhet të pastrohen më shpesh në pikun e sezonës turistike. Duhen investime dhe modernizime për zgjidhjen e këtij problemi.

  1. M
   Mal Cori

   Vijnë 7 milion turistë, po shteti ça fiton. Një mut. Mali i zi 1 milion turistë në vit, por me ta mbahet shteti.

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Plehra dhe sunitet nuk mund te ndahen,perjete se bashku.....ne Malin e tomorrit mos shkofsha kurre ati pash qe sumqiret e Baba mondi hanin mish cjapi te pjekur mbi lekurat dhe gjakun e kafsheve te sapotherura.....pune kafshesh arabe.

    1. p
     pjeter

     Epo boll o shke...te muti se na cave tra..in.!!!Si nuk u lodhe??!! Nuk e kupton qe nuk ti var bolet askush me komente te tilla idiote??!! Kujt i pas per sunite, shihite e ortodoks lesha si mendon ti o k...r???!!!!

     1. M
      Mistreci i Beratit

      Po ti si ordhodhoks i mire që je , cdo që shkon te festa e Baba Mondit? Apo kërkoje ndonjë bri dashi për të kruajtur bythën. Qërohu nga ketu, psikopat. Vemje

    2. N
     N

     Problemet qe hasa ne pushimet ne Shqiperi. 1. Shoferet taksi mundoheshin ku ti rrjepnin sa me shume turistet e huaj, punonin pa fatura. 2. Koshat e plehrave mungonin ne rruge, dhe duhet te mbaje mbeturinat ne dore nja 10 apo 15 min deri sa te shkoje te hoteli. 3. Ne tregun e frutave, sapo shikonin nje te huaj cmimet rriteshin (d.m.th produketet nuk kishin cmim te pasqyruar). 4. Ne shume automate nuk funksiononte karta bankare.

     1. T
      Të kishte halla .... opo lere fare

      Fiks i nderuar N. Probleme që i hasëm të gjithë. Ne Golem kishte automate, por unë nuk terhiqja dot lekë. Edhe ne SHBA dhe Karaibe Kam terhequr para, por ne Shqipëri duhet të jesh ne qytet, sepse ne plazhe, harroje. Ne themi duhet kjo e duhet ajo, por Ministria e Turizmit është ajo qe duhet t'i beje. Ministria me gjithë ministren bejne pallë dhe mburrej me gjera qe nuk jane merita e tyre, si psh numuri i turisteve. Ministria duhet të organizoje fushatë ne televizione, me postera, dhe reklama edukimi. Të organizoje takime me operatoret e taksive qe të ulemi abuzimet. Të bëjë reklama ne televizion dhe të punojë me bashkite ne disa drejtime - per plehrat, per çmimet pa turp, etj. Të shikojne transportin publik. Të punojne me Ministrinë e Komunikacionit per sinjalistiken dhe informacionin. Kjo fillon nga ministrja. Po gjeti gjume ministrja, fle gjithë ministria.

      1. K
       Keta jemi, ky eshte niveli

       Shume sakte.....Te kishte..po nuk shikoj asgje te tille

       1. L
        Londinezi

        Te gjithe te japin fature nese do dhe mund edhe te pyesesh para se te hipesh... Ka nje milion taksi nuk je i detyruar te marresh nje matrapaz. Sa per fruta e perime nuk shkon njeri me neper tregje fshataresh por ne supermarket ku cmimet jane te gjitha te shkruara. Sa per bankomate nuk pata problem ne asnje vende te ka qelluar ty nje qe nuk punon, gjera qe ndodhin. Megjithate ne shume vende tani perdorin karten per pagesa dhe ka vlente.

        1. N
         N

         Per Londinezin, nuk e di sa here mund takesh bere rrugen Golem- Durres, apo Durres qender deri ne rrugen Pavaresia. Po te pakten ne sa here e kemi bere vetem nje taksi ne cepin e rruges kemi gjet, dhe ate kemi marre. Sidomos kur je me mosha qe nuk mund te presin nuk ben dot shume seleksionime. 2. Ate faturen (qe thua ti) ja kam kerkuar qe ne fillim shoferit, dhe mire qe nuk na coi deri te vendi ku donim (se kishte trafik), po nuk na dha as fature. Telefon me numer EU-je dhe te telefonosh taksi shqiptare? 3. Une dua te ndihmoj fshataret financiarisht dhe e zgjedh vete tregun ku ble. 4. Edhe karten ne cdo restorant qe jemi munduar per te perdorur per pagesa nuk funksiononte (per kete kam argumente), megjithe se Viza- Karte eshte perdorur kudo ne EU dhe USA. Flm, nese e ke lexuar komentin tim.

         1. L
          Londinezi

          O N bej Google taksi elektrike Tirane dhe te vijne te marrin ne cdo cep te Shqiperise. E pronto dhe paguan me karte ose para ne dore.. Kane ndryshuar gjerat or mik nuk eshte me si para 5 apo edhe 10 vjeteve me pare. Te ka qelluar ty or mik qe nuk ka punuar bankomati se ata ne Shqiperi para duan marrin 7 mij lek per nje terheqje parash dhe pastaj shajne e mallkojne Shqiperine kokra e skuthave.

      2. L
       Laert

       Ca jane keto idiotesi... 2 milione turiste thote kaluan nr e popullsise sone... Ne rastin me te keq Shqiperia ka 2.5ml banore per momentin.

       1. T
        Tirona

        Plazhet Private nuk duhet te ekzistojne ne te ardhmen ose ti lihet vetem 10% e teritorit dhe 90 % te jete publik , jo si kete sezon ku 95% ishin privat dhe vetem 5% publik , ti shikoje se sa te trishtuar ishin turistat e huaj qe nuk preferonin shazhllonet se nuk gjenin vend per te shtrire peshqirin se edhe ai 5% i publikut ishte i zene nga vendasit duke ngulur ngulur cadrat dhe lidhur shazhllonet qysh kur filloi sezoni veror dhe i heqin ne fund te shtatorit.

        1. H
         Hordhia rrumpallë e Sali Katunarit

         Respekte Tirona, por bashkite Jane çerdhe korrupsioni dhe jo vende pune. Dite pune quhet vetem kur vjen Rama per vizitë, qe të duken sikur bejne diçka. Pastaj sa ikën i gjati, ka vetem dite perfitimi dhe jo pune.

        2. K
         Kozmo

         Te gjitha keto Problem qe NGRIHEN per Turizmin e Shqiperise, ka gati 10 VJET qe perseriten, nuk jane aspak Probleme te reja te sapo shfaqur, te the a 1000 here, por kur vjen sezonin, asgje nuk rregullohet por qendrojne po ato difekte. Uroj qe te filloj puna e plotesimin te ketyre mangasive.

         1. B
          Ben

          Si shkurt I keni rene! Problemet tuaja jane ne themel te ndertimit te turizimit, te zenit e plazheve qe duhet te jene publike, dhe sjelljes prej harbuti te pronarve Shqiptare. Nje pyetje kam! Sa para takse merr bashkia nga ata qe kane zabtuar plazhet tuaja? Ia vlen qe me disa leke te ndyra, ata "miqte e bashkise" te fitojne miliona ne kurriz te popullit? Ta marri bashkia ne Dore dhe te pagoje populli vete ato para, qe nuk mund te jete me shume se 100 lek te reja ne dite. Perse nuk flet njeri per keto probleme? Perse duhet nje ndermjes midis Reres se detit dhe popullit? Vetem ne Shqiperi!

          1. U
           U.K

           Me sakte nuk ka ????

          2. I
           Ilirjan

           Harruat plehrat! Ka permiresim krahasuar me vitet e shkuara, une vij cdo vere ne Shqiperi ndaj e dalloj, por hidhen vend e pa vend edhe vogelsirat qe mbeten ne duar. Duhen shtuar koshat è vegjel e te mesem KUDO, ne menyre qe cfare mbetet ne dore, te kete mundesine te perfundoje ne kosha e jo ne toke. Le ta beje cdo bashki e komune... njerezit bejne ate qe kane me te thjeshte.

           1. Z
            Zyko

            Ka edhe shume mangesi te tjera me te medha e me te rrezikshme se ato qe permenden ne artikull prandaj edhe shume turiste kane mbetur te zhgenjyer. Vitin e ardhshem do te ulet shume numri i tyre ne shqiperi. Te mbash nje turizem te qendrueshem duhet shume shume pune vecanerisht nga shteti.

            1. A
             Agroni NY.

             Mos u shqetesoni fare se nuk kane per te ardhur me te gjithe ata qe kane ardhur njehere ne Shqiperi... Personalisht kam takuar nje cift ketu ne USA qe kushte pare ne internet ato reklamat e Maldiveve Shqiptare... dhe pershtypja ishte...never again...

             1. K
              King D

              Po c'fare amerikanesh flet ti... ne duam italian... kosovare... maqedonc etj.etj dmth komshijte bejne numer... amerikanet bejne mire te rrine aty ku jane... s'na intereson... dava pordhacesh.

              1. G
               Gazeta

               Po pastaj? Ka miliona te tjere qe e pelqejne. Nuk eshte e detyruar tu pelqej te gjitheve.

               1. K
                Komunisti skandinav.

                Më thuaj një vend pushimesh ku duket ashtu sic paraqitet në reklama?

               2. T
                Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

                Trendi eshte shume pozitiv. Vetem transporti publik dhe plehrat jane problem. Kush e imagjinonte Shqiperin para 5 apo 10 vjetesh qe do te mbytej prej turisteve. Probleme ka por turistet e dijn qe nuk do te gjejn perfeksionin.

                1. N
                 Niku

                 Problem transporti publik ???? ???? Me qesh me lot. Ky nuk eshte problem, sepse ne Shqiperi transpirti publik NUK EKZISTON, e theksoj NUK EKZISTON, ose aty ku duket qe ekziston (Tirane) eshte per meshire.

                 1. R
                  Ramsesi III

                  Sa shkurt e perciptazi i paske rene problemeve te turizmit Albanistanas!! Ose kjo ekspertja i ben pushimet jashte dhe nuk eshte ndeshur ndonje here me 1001 problemet e tjera. Dhe…. Eureka!!! E gjeti zgjidhjen! Te rriten rrogat! Dhe fap, u zhduken gjithe problemet!!! Ceshtja eshte se bota ka 7 miliard njerez. Edhe nese keta qe erdhen sivjet nuk vijne jane edhe 7 miliard te tjere qe genjehen nga propaganda e komunistit Ramsesi III Per ne vendalinjte nuk ka me hapesira kurkund per te bere plazh ne jug.

                  1. p
                   plaku pa dhambe

                   Shqiperia s'ka kellqe per turizem masiv sepse do organizim ,sherbim etj gjera ne te cilat shqipot jane elifmatrake.

                   1. D
                    DinPak

                    Problemet kryesore te turizmit ne Shqiperi jane shume te lehta per tu zgjidhur: 1.Transporti publik, 2.Plehrat dhe 3.Zvogelimi ne maximum i plazheve private. Pse e them kete? Sepse shumica dermuese e turisteve qe vijne ne Shqiperi jane qytetare te thjeshte nga shtresa e mesme dhe kane ardhur e do vijne kryesisht per shkak te cmimeve te lira ne radhe te pare, pastaj edhe per bukurite e plazheve qyteteve dhe vendeve e natyres shqiptare. Si te tille, ata perplasen direkt me ato 3 problemet e permendura me siper, ndersa, per turistat e shtreses elite, ku e ka mendjen KM, ata jo vetem qe jane dhe do te jene shume te paket ne numer, por edhe sepse futen ne ndonje nga resortet apo hotelet luksoze qe jane dhe do te ndertohen ne Shqiperi dhe nuk duan t'ia dine per transport publik, per plehra e plazhe private apo publike. Interesi i shtetit, edhe i popullsise sone eshte te permisohen kushtet pikerisht per keta turiste qe perbenin 7 milione qe erdhen sivjet dhe jo per ata pak zengjine qe i zgjidhin vete problemet e pushimeve.

                    1. K
                     Katnaret

                     Turizmi shqiptar.. plazhe te zaptuara cep me cep mbushur me plehra. Cmimet katastrofe. Uji i detit si uji i Lanes. Te gjithe I japin makines si te marre. Shkoni ne Kroaci ta kuptoni differencen o fshatunare.

                     1. P
                      Pamje nga ajri

                      Dikush qe eshte rritur, brumosur dhe jeton ne shqiperi nuk mund ti konceptoj problemet e turizmit aty. Kjo per aresye qe dihen. Problemi me i madh te ne eshte sjellja dhe botekuptimi i njerezve. Mikpritja eshte dicka tjeter. Shto ketu dhe babezitja per te fituar leke e nje pjese te mire te pronareve te hoteleve dhe restoranteve, eshte mjaftueshem qe te te prishet nje dite e bukur dielli ne plazh. Aty takohen dy bote shume te ndryshme - jona me ndergjegje kolektive shume afer zeros dhe perendimoret me ndergjegje kolektive ne maksimum - Keto plazhet e zena me shezlonge private me kujtojne periudhen kur te gjithe i suleshin bukes me te bardhe dhe vetem tani po e kuptojne se e zeza eshte me e shendetshme....Lere pastaj sherbimi! Pasi dita fillon me zhgenjimin e pare te reres se zene dhe cadres se shtrenjte vjen dreka dhe duhet te perballesh me tufen tjeter te adoleshenteve te keqedukuar qe vetem sherbim nuk mund te ofrojne! Ndoshta skane faj te shkretet sepse jane rritur nga prinder qe se kane idene e kritereve te sherbimit. - E keshtu vazhdon dita dhe kalojne vitet por si dhe kur do merremi vesh me perendimoret? Po bejme turizem dhe mburremi me te po ku jane ato dhjetra shkolla turizmi qe nevojiten? Spanja Franca etj e sigurojne nje pjese te mire te sherbimit vetem duke angazhuar stazhjere te formuar apo ne formim te shkollave te turizmit (qe te lusin tju japesh nje vend pune ska rendesi sa eshte rroga) Bashkemoshataret e tyre shqiptare kane prioritete pak ndryshe sepse mentaliteti yne eshte pak / shume ndryshe. Nuk eshte kjo vetem pune bashkie apo qeverie, kjo pune mund te rregullohet kur ne si popull ta shohim veten ne pasqyre dhe te marrim pergjegjesite qe i duhen njeriut te perballoj me sukses kriteret qe kerkon jeta dhe zhvillimi ne vitin 2023.

                      1. S
                       Shko ti e bëj shërbimin

                       Pse prindërit duhet t'u mësojnë kriteret e shërbimit punëtorëve??

                       1. P
                        Pronari i resortit

                        Kriteri i par, ësht Diplom universitare si fillim, pastaj të mbarojn të mesmen. Të shkrujn emrin e tyre drejt sdin

                      2. L
                       Londinezi

                       Aman se na hapet barkun me keto shkrime qe nxijne dhe mllef.. Isha ne Shqiperi dhe per inat te Shqiptareve ai vende eshte mbrekulli dhe ja kalon shume mire dhe nuk ke nevoj te thyhesh banken.. Sipas xhepit ka opsione plot. Shqiptaret inatcinj dhe qe ju nxine surrati nga xhelozia politike i sheh kudo por lekut nuk i thone jo por bejne si skutha. Parate i duan por Shqiperine e mallkojne dhe e shajne. Aman ikni se na cate bythen shihni Gjermanine sa shume ju do e ju ben te pasur. Problemi i madh i vetem jane hotelet, baret, restorantet apo shume te tjere qe nuk ndihmojne te mbajne vendin paster. Problem jane te gjithe ata qe bejne para dhe nuk paguajne taksat dhe qahen pastaj per pensionet e pleqve. Pastaj ca eshte kjo idiotsi qe thone turistet ishin ekonomik? Nuk ka turist ekonomik qe paguajne 500 apo 1 mij euro nata ne hotel me 5 yje.. Edhe ishin plot nuk kishte vende! Nuk ka nen 100 euro nata per nje dhome dhe nuk gjejne ne Jug. Nejse nxini o kerma, Shqiperia do behet edhe per inatin tuaj.

                       1. P
                        Pinok

                        Po, do bëhet kur të fluturojë gomari

                        Lini një Përgjigje