Gjeografia e turistëve, kryesojnë qytetarët nga Kosova e Italia, nga 6 shtete nuk erdhi askush

3 Shtator 2023, 19:30Turizëm TEMA

Gjeografia e turistëve, kryesojnë qytetarët nga Kosova e Italia,

Gati gjysma e turistëve që kanë vizituar Shqipërinë në harkun e muajve janar-korrik janë nga Kosova.

Të dhënat nga Instituti i Statistikave tregojnë se nga 5.2 milionë të huaj në total, 2.2 milionë janë shqiptarë të Kosovës. Italianët janë të dytët me mbi 430 mijë turistë, ndjekur nga qytetarët e Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Greqia dhe Gjermania.

“Vihet re që në dy vitet e fundit nuk po kemi më turizëm patriotik, por edhe nga vendet perëndimore. Ky është një sinjal shumë i mirë,” shprehet Albiona Muçoimaj, operatore turistike.

Të dhënat nga Instituti i Statistikave tregojnë se Shqipërinë deri më tani e kanë vizituar turistë nga 152 vende të ndryshme të Botës.

Operatorja turistike, Albiona Muçoimaj tregon edhe se çfarë kanë preferuar më së shumti turistët e huaj në këto 7 muaj.

“Që nga mali, deti, turizmi kulturor gjithashtu. Ka një ndërthurje të shijeve dhe përzgjedhjeve nga të huajt.”

Të dhënat nga INSTAT tregojnë se shtetet e vetme prej të cilave Shqipëria nuk ka pasur asnjë turist në harkun e muajve janar-korrik janë Kongo, Eritrea, Monako, Huionea, Bahamas dhe Belize.

3 Komente

 1. D
  Drilon

  E para shqiptaret e Kosoves nuk jane te huaj. Gazetari qe ka shkrujt lajmin eshte pak budall, e dyta, 2.2 milion shqiptare te Kosoves paskan vizituar Shqiperine. I bie e gjithe Kosova se kaq jane si popullsi. Sikur nuk ka kuptim

  1. M
   Muco

   Pse nga Sudani ,Pakistani,Somalia etc kishim?

   1. M
    Medi

    Gazetari nuk qenka mirë me matematiken themelore. Në botë gjëndën 192 shtete- minus 6 i bie 186, jo 152. siq thuhet aty

    Lini një Përgjigje